Iran - Ziggurata i Apadana w 14 dni

Wyprawa na 16 dni do Iranu przyniesie nam o wiele więcej, niż może się wydawać. Zasmakujemy tu lokalnych specjałów doprawionych orientalnymi przyprawami, a także przeżyjemy wiele przygód na trasie przez największe zabytki kraju, jakim jest Iran. Oprócz wielkich miast pokroju Teheranu poznamy niezwykłą prowincję, a także tradycyjne osady Jedwabnego Szlaku.

Atrakcje

 • zwiedzanie Teheranu,
 • zwiedzanie zabytków starożytnej Mezopotamii,
 • miasto poetów - Ahwaz,
 • pustynny Sziraz, Jazd,
 • Isfahan,
 • Kaszan,
 • miasto Kom,
 • noclegi w starych domach kupieckich.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa nie jest wymagająca. Cały transport będzie organizowany pojazdami, które sprawią, że trasa jest równie komfortowa, jak i noclegi w standardzie 3 bądź 4*.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Iran to kraj, którego historia sięga pierwszych ludzkich cywilizacji i okresu świetności Mezopotamii. Dlatego też znajdziemy tu niezwykłą mnogość zabytków, które sięgają historią tysiącleci wstecz. Będziemy zatem mogli doświadczyć telegraficznego skrótu dziejów, które doprowadziły do dzisiejszego kształtu Iranu.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Wszyscy uczestnicy wyprawy zbierają się na Okęciu w Warszawie w hali odlotów. Wspólnie wylatujemy do stolicy Iranu. Lot z przesiadką.

Dzień 2:

Lądujemy w Teheranie jeszcze w nocy lub w godzinach porannych. Przejeżdżamy do hotelu, gdzie odświeżamy się po długiej podróży, a także jemy śniadanie. Następnie wychodzimy na ulice Teheranu. Tam rozpoczynamy zwiedzanie od placu Azadi, a dalej przejdziemy do Pałacu Golestan z Salą Lustrzaną (miejsce słynnej konferencji w Teheranie). Zawitamy też na gwarny Wielki Bazar.

Dalsze zwiedzanie obejmie Muzeum Klejnotów i Muzeum Dywanów. Tutaj też kończy się spacer po Teheranie, a my przemieszczamy się na lotnisko. Wylatujemy do Ahwazu, czyli stolicy Chuzestanu, regionu ściśle związanego z naftą. Miasto leży nad Karun, największą rzeką Persji.

Dzień 3:

Po śniadaniu wyjeżdżamy do umieszczonego na liście światowego dziedzictwa UNESCO Czoqa Zanbil. Na miejscu znajdziemy jeden z najlepiej na świecie zachowanych zigguratów, który powstał ok. 1340 r. p.n.e. dzięki królowi Elamu Untaszowi-Gala. Ziggurat to schodkowa piramida, która pełniła funkcje sakralne.

Zwiedzimy też to, co zostało z miasta Szusz, a konkretniej zimową stolicę króla Dariusza (starożytna Suza). Odwiedzimy też lokalny zamek ochronny z XIX w. wybudowany dla francuskich archeologów, a także mauzoleum proroka Daniela.

Następnie udamy się do Szusztar, miasta, w którym znajdziemy rozsławiony kompleks budowli irygacyjnych i młynów wodnych pochodzących z połowy III w. Budynki te znajdują się na liście UNESCO i są niezwykle cennym zabytkiem. Następnie wracamy do Ahwazu. Tam kolacja i nocleg.

Tego dnia pokonamy ok. 300 km.

Dzień 4:

Wczesnym rankiem jedziemy do Szirazu, którego symbolami rozpoznawczymi są róże i słowiki. Jest to również stolica prowincji Fars, a w minionej epoce Iranu stanowiła ona swego rodzaju centrum polityczno-kulturowe. W trasie zatrzymamy się, żeby pozwiedzać Biszapur, miasto założone przez króla Szapura I z dynastii Sasanidów. Jego niezwykłym osiągnięciem było pokonanie rzymskiego cesarza Waleriana.

Na miejscu zobaczymy reliefy skalne, które upamiętniają to zwycięstwo. Następnie pojedziemy na Abu’l Hyat, czyli przełęcz w górach Zagros. Tam zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Trasa tego dnia wynosi ok. 580 km.

Dzień 5:

Śniadanie, a po nim wyjazd do Persepolis, miasta wpisanego na listę UNESCO. To tutaj rezydowali królowie i władcy Persji, nawet 2500 lat wstecz. Kolejnym przystankiem będzie Naksz-e Rustam i Naksz-e Radżab z grobowcami władców z dynastii Achemenidów.

Dalej jedziemy do Pasargade, czyli pierwszej z perskich stolic, w której znajdują się pozostałości pałacu Cyrusa Wielkiego (VI w. n.e.), a także jego grobowiec. Potem wracamy do Szirazu, tam kolacja i nocleg. Dzisiaj przejedziemy 220 km.

Dzień 6:

Po porannym posiłku zwiedzamy Sziraz. Zaczynamy od ogrodu botanicznego Eram. Dalej przechodzimy do Bramy Koranu, a także mauzoleów Hafiza i Saadiego - najsłynniejszych poetów pochodzących z Persji.

Odwiedzimy też meczety Nasir-ol Molk i Atiq. Z zewnątrz podziwiać będziemy też mury twierdzy Arq. Następnie będziemy mieli chwilę czasu wolnego na bazarze Vakil, po czym wejdziemy do Sanktuarium Szach Czeragh. Następnie kolacja i nocleg.

Dzień 7:

Śniadanie jemy wcześniej, a po nim ruszamy do miasta Jazd. Leży ono na pustyni i jest jednym z najstarszych na terenie kraju. Niegdyś była to stolica zoroastryzmu, czyli religii perskiej, która panowała na tych terenach.

Zanim dotrzemy na miejsce, zatrzymamy się w Abarkuh, a tam odwiedzimy najstarszy cyprys na Ziemi, a także lodownię, dom kupiecki i meczet. Kiedy dotrzemy do Jazd, zwiedzimy Zendan-e Eskandar, Muzeum Wody, w którym zobaczymy starożytne systemy nawadniające, a także Wieże Milczenia, gdzie zoroastrianie wystawiali zmarłych na pożarcie sępom.

Na miejscu zjemy także kolację i wyśpimy się w hotelu w starym domu kupieckim. Przejedziemy tego dnia 450 km.

Dzień 8:

Po śniadaniu idziemy zwiedzać miasto, a w programie znajdą się meczet Amir Czakmaqh z XIV w., Świątynia Ognia, gdzie bez przerwy od 1500 lat płonie ogień, najstarszy w kraju Meczet Piątkowy, którego zabudowania zawierają najwyższe minarety w Iranie, a także Stare Miasto zbudowane z gliny.

W mieście zajrzymy też na najstarszy bazar Iranu, do rajskiego ogrodu Dowlat Abad, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a następnie będziemy mieli czas wolny. Jeśli się uda, zobaczymy Zurchane, czyli tradycyjne perskie dywany. Następnie udamy się do 400 letniego karawanseraju Zejn ad-Din. Tam czeka nas kolacja i nocleg. Dziś przejedziemy ok. 60 km.

Dzień 9:

Dziś śniadanie zjemy wcześniej, bo rano jedziemy do Isfahanu z krótkim przystankiem w Nain. Miasto to, które leży w geograficznym środku Iranu, zyskało sławę dzięki tamtejszym dywanom. Zwiedzimy tam Meczet Jame i zamek Narin. Następnie ruszamy dalej w trasę, do Isfahanu, który inaczej nazywany jest Nesf-e Dżahan, czyli Połowa Świata.

Znajdziemy tu zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Plac Imama, który inaczej nazywa się Naksz-e Dżahan (Obraz Świata), jeden z największych miejskich placów świata. Wokół niego podziwiać możemy Pałac Ali Kapu, Meczet Imama, Meczet Lotfollaha, a także Bazar Kejsarije i Meczet Piątkowy, które są jednymi z ciekawszych zabytków Orientu.

Po zwiedzaniu czas wolny, a następnie wieczorny posiłek i nocleg. Tego dnia przejedziemy 450 km.

Dzień 10:

Po śniadaniu idziemy zwiedzać miasto - zobaczymy mosty na rzece Zajande Rud, a także Katedrę Vank, która położona jest w starej ormiańskiej dzielnicym o nazwie Dżulf. Zwiedzimy też Pałac Czehel Sotun, Trzęsące się Minarety i Świątynię Ognia. Wieczorem zjemy kolację i udamy się spać.

Dzień 11:

Rano wyjeżdżamy do Kaszanu, a na naszej trasie zatrzymamy się jeszcze w Natanz, a dalej w górskiej wiosce Abiane. Przejdziemy się tam uliczkami wśród budynków z czerwonej gliny. Jedziemy w dalszą drogę, a na przedmieściach Kaszanu wejdziemy do ogrodu Fin, który wpisany został na listę UNESCO. Następnie docieramy do Kaszanu, który słynie z budynków z różowej cegły mułowa.

W mieście zjemy kolację i udamy się na nocleg w hotelu w starym domu kupieckim.

Dzień 12:

Po śniadaniu zwiedzanie Kaszanu, a tam spacer po bazarze i zabytkowe domy kupieckie. Wejdziemy też do kompleksu świątynnego Aga Bozog. Udamy się do świętego miasta Kom, czyli kuźni ajatollahów, a tam odwiedzimy Sanktuarium Fatimy o nazwie Masoumeh.

Następnie jedziemy do Rey, czyli dzielnicy Teheranu, która znajduje się na południu miasta. Jest to też najstarsza jego część. Odwiedzimy Mauzoleum Imama Chomeiniego, a także Sanktuarium Abd El-Aziz. W Teheranie zjemy kolację i wyśpimy się. Tego dnia przemierzymy łącznie 250 km.

Dzień 13:

Jest to nasz ostatni dzień w Iranie. Rano czeka nas śniadanie, a po nim udamy się do Muzeum Narodowego, którego część o nazwie Iran Bastan skupia się na starożytnych czasach.

Zwiedzimy też kompleks Saad Abad. W skład zespołu pałacowego wchodzą: Pałac Biały i Zielony. Alternatywnie, zamiast Saad Abad, wejdziemy do kompleksu Niavaran. Następnie czas wolny, w którym będziemy mogli zrobić zakupy, a także pójść na ostatni spacer.

Zjemy też pożegnalną kolację i udamy się do hotelu. W nocy jednak wyjdziemy, żeby udać się na lotnisko.

Dzień 14:

Wylot do Polski czeka nas w godzinach nocnych. Odbędzie się on z przesiadką, a miejsce lądowania to Warszawa.

Zakwaterowanie

Podczas wyjazdu zakwaterowani będziemy w hotelach o standardzie 4*, w pokojach 2-os. wyposażonych w łazienki. Jedynym wyjątkiem będzie Ahwaz, gdzie hotel będzie miał standard 3*. Istnieje możliwość zakwaterowania w pokojach 1-os. - dopłata do tej opcji wynosi 500 EUR.

Pogoda

Pogoda w Iranie:

Okres letni to najgorętszy czas roku, a miesiące od maja do września charakteryzują się średnimi temperaturami wynoszącymi 20°C. Są to jednak średnie temperatury, a miejscami potrafią one mocno przekroczyć 30°C. Jeśli chodzi o opady, najwyższe wypadają również latem.

Cena zawiera

 • połączenia między Warszawą, a Teheranem i z powrotem (połączenia z przesiadką),
 • przelot wewnętrzny między Teheranem a Ahwazem,
 • zakwaterowanie,
 • śniadania i kolacje wg programu,
 • lokalne przejazdy autokarem lub mikrobusem (pojazdy klimatyzowane),
 • miejscowe słodkie przysmaki, wodę i herbatę podczas przejazdów,
 • usługę polskojęzycznego pilota, a także lokalnych przewodników,
 • bilety i wejściówki do miejsc objętych programem,
 • ubezpieczenie KL, NNW, a także bagażu,
 • mapę Iranu.

Cena nie zawiera

 • kosztów wizy do Iranu (ok. 60 EUR),
 • napiwków dla kierowców, przewodników, bagażowych (ok. 4 EUR/os./dzień),
 • atrakcji dodatkowych,
 • opłat za fotografowanie i filmowanie,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN za osobę),
 • dopłaty do zakwaterowania w pokoju 1-os. (500 EUR),
 • dodatkowych posiłków,
 • wydatków własnych.

Ceny

Cena wyjazdu dla jednej osoby to 4720 PLN + 1690 EUR. Dodatkowa opłata za pokój 1-os. wynosi 500 EUR.

Ważne informacje

Wiza do Iranu:

Polacy, który chcą udać się do Iranu, zobowiązani są posiadać ważną wizę turystyczną. Wizy są dostępne na lotniskach międzynarodowych, już po wylądowaniu. Istnieje też możliwość wyrobienia ich przed wyjazdem, w irańskiej ambasadzie w Warszawie. Aby uzyskać wizę, konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu (musi być ważny przynajmniej pół roku od przyjazdu do Iranu).

Dodatkowo, wraz z paszportem należy posiadać bilet powrotny, zdjęcie paszportowe, a także ważne ubezpieczenie.

Szczepienia Iran:

Wyjazd do Iranu wiąże się z koniecznością zaszczepienia się przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu A i B, durowi brzusznemu, cholerze i wściekliźnie.

Wśród wskazówek zdrowotnych znajduje się zalecenie unikania spożywania wody z kranu. Odmienna flora bakteryjna może skończyć się dla niektórych zatruciem.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Przed wyprawą do Iranu

Klimat w Iranie będzie raczej ciepły i słoneczny, dlatego zachęcamy do wzięcia ze sobą odpowiedniego ubioru chroniącego przed promieniami słonecznymi i kremu z filtrem.

Obyczaje Iranu:

Po rewolucji islamskiej, która miała miejsce w 1979 r., prawem obowiązującym w tym kraju jest ścisłe prawo koraniczne. Dlatego też pełno tu przepisów, które dla Europejczyków mogą wydawać się obce i surowe. Również kary, które obowiązują za występki, są bardzo restrykcyjne, nieraz brutalne.

Wszystkich podróżnych uczulamy, aby zapoznali się z podstawowymi przepisami obowiązującymi w Iranie, a także apelujemy o stosowanie się do nich.

Sprawdź podobne wyjazdy

Buenos Aires, Argentyna

Lima, Peru

11 - 22 kwiecień 2020

+ 6 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Rangun, Birma

22 listopad - 6 grudzień 2020

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.