Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Iran: perska majówka z historią w tle

Wyjazd dla koneserów historii. Niezwykła i jedyna w swoim rodzaju wyprawa do Iranu, która w piaskach pustyni pokaże nam dzieje tych ziem. Cały Iran stanie przed nami otworem, kiedy wejdziemy w głośne targi pełne przypraw i perskich dywanów, wąskie uliczki największych i najstarszych miast, a także w samotne, rozsypujące się ruiny ukryte między wydmami.

Wszystkiemu towarzyszyć będą aromat orientu, niezwykłe tony lokalnej muzyki i gościnni Irańczycy.

Atrakcje

 • możliwość zanurzenia się w irańskich bazarach,
 • Tepe Sialk,
 • zwiedzanie Teheranu,
 • Isfahan,
 • Persepolis i Sziraz, czyli starożytne perskie miasta,
 • niezwykłe i pełne historii miasteczka, unikatowa architektura,
 • ożywczy cień przepięknych ogrodów,
 • ślady cywilizacji sięgające tysięcy lat p.n.e.,
 • rozległe pustynie, zachody słońca, rozgwieżdżone niebo.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd nie jest określany jako wymagający. Większość podróży odbędzie się w klimatyzowanym wnętrzu minibusa.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Iran to miejsce, którego dziejów nie sposób streścić. Jego tereny przez millenia znajdowały się pod wpływem przeróżnych cywilizacji, bliskowschodnich, hellenistycznej, a także tych z dalszych terenów Azji. W końcu narodziło się tu również jedno z największych i najbardziej imponujących imperiów w historii, czyli Imperium Perskie.

Tysiąclecia dziejów zostawiły po sobie wiele śladów, które będziemy odkrywać. Geograficznie ten rozległy kraj pokryty jest w dużej części pustyniami, ale nie brak tu również przepięknych pasm górskich i żywych, zielonych oaz, w których oprócz egzotycznych roślin kwitnie także lokalne życie miejscowych.

Plan wyjazdu

Ze względu na pogodę lub sytuację na miejscu dni i punkty zawarte w programie mogą ulec zmianie.

Dzień 1: 25.04

Lecimy do Teheranu z Warszawy z przesiadką. W Iranie wylądujemy wieczorem, a następnie przejedziemy do hotelu i odpoczniemy po podróży.

Dzień 2: 26.04

Początek eksploracji stolicy Iranu, czyli Teheranu. Na pierwszym przystanku trasy po mieście zobaczymy Golestan, czyli misternie zdobiony pałac szachów z dynastii Kadżarów. Następnie pozwiedzamy okolice bazaru w Teheranie, który zachwyca orientalnymi przyprawami o niespotykanych aromatach, świeżymi sokami i innymi specjałami.

Zawitamy do parku Saad Abad z pałacami ostatniej dynastii szachów panującej przed islamską rewolucją z 1979 r. Wieczorową porą przejdziemy się w okolice placu Tadżrisz, gdzie toczy się nocne życie Teheranu. Posiłek zjemy w pobliżu mostu Tabiat. Nocleg spędzimy w mieście.

Dzień 3: 27.04

Ruszamy dalej, do Kaszanu, a po drodze zwiedzamy Kom, święte miasto, które wydało światu ajatollaha Chomeiniego. Odwiedzimy również wieś Abyaneh, leżącą tuż pod górą Karkass.

Cała zabudowa powstała z czerwonej gliny i wbudowana jest w zbocze góry. Miejscowi słynną ze swoich strojów - kobiety noszą barwne, pełne kwiatowych wzorów ubiory. Miejsca odwiedzane po drodze są zbyt ciekawe, żeby je ominąć, także do Kaszanu dotrzemy dopiero wieczorem.

Dzień 4: 28.04

Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Kaszanu, który stanowi pierwszą oazę na trasie w kierunku Kom-Kerman. Droga ta prowadzi wzdłuż największych pustyń, jakie znajdziemy na terenie kraju. Spotkamy tam charakterystyczne wieżyczki, które mają “łapać wiatr”.

Zawitamy też do domu rodziny Borudżerdi i łaźni Sułtana Amira. Trafimy do ogrodu Fin, który urzeka ukrytymi w cieniu alejkami. Miejsce to jest pierwszym z dziewięciu ogrodów, jakie trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W pobliżu miasta odnaleziono również ślady osadnictwa sięgające 6000 lat p.n.e. Nazwa wykopaliska to Tepe Sialk, znajdziemy tam najstarszy na świecie ziggurat (formę schodkowej piramidy), który powstał w 3 tysiącleciu p.n.e. Wieczorem udamy się do Isfahanu.

Dzień 5: 29.04

Zwiedzanie Isfahanu, którego nazwa to dosłownie “połowa świata”. W świadomości wielu funkcjonuje ono jako swoista perła Iranu, a także najpiękniejsze miasto kraju, słynące z błękitnych kopuł, zabudowy i białych platanów zdobiących ulice. Zwiedzimy Meczet Piątkowy, który posiada cechy charakterystyczne różnych epok w historii Iranu i może być niejako traktowany jako przekrój dziejów.

Odwiedzimy również lokalny targ, plac Imama, Meczet Imama (pochodzący z czasów Abbasa Wielkiego), a taże meczet Lutfollaha. Poświęcimy też chwilę na zachwycenie się perskimi dywanami, obrusami i miniaturami. Wejdziemy do pałacu Ali Kapu, a wieczorem udamy się nad Zayandeh, czyli rzekę, która przez większość roku jest wyschnięta.

Dzień 6: 30.04

Dalej zwiedzamy Isfahan, a dzień rozpoczniemy w Pałacu Czehel Sotun, który stawiany jest jako przykład pałacowo-ogrodowej zabudowy i powstał w XVII w. Dalej udamy się do ormiańskiej katedry Wank. W ormiańskiej części zwiedzania zaobserwujemy istotne różnice architektoniczne, a także kulturowe i społeczne. Przespacerujemy się także w okolicy mostów Si-o-se-pol i Khaju.

Dzień 7: 01.05

Rano udamy się na rogatki Isfahanu, gdzie zobaczymy Atashgah, czyli to co zostało z zoroastryjskiej świątyni poświęconej ogniowi. Dalej udajemy się w drogę do Nain, które stanowi geograficzne centrum kraju. Znajduje się tam meczet piątkowy i ruiny twierdzy postawionej z żółtej cegły. Nocleg odbędzie się w pensjonacie na pustyni, w wiosce Garmeh.

Dzień 8: 02.05

Chętni będą mogli wcześnie rano zobaczyć wstające nad pustynnym piaskiem słońce. Część dnia spędzimy w Garmeh, gdzie zażyjemy nieco relaksu po poprzednich intensywnych dniach. Dalej udamy się do Jazdu, największego irańskiego skupiska wyznawców Zaratustry.

Dzień 9: 03.05

Odkrywamy tajemnice Jazdu, a rozpoczynamy od Świątyni Ognia, w której murach znajdziemy wieczny ogień palący się stale od 1500 lat, a także meczet pochodzący z VI w. Miasto skrywa również niezwykły, bo posiadający mierzące 48 metrów minarety meczet piątkowy, a także Amir Chakhmagh, czyli zdobiony meczet z zieloną kopułą.

Odwiedzimy Zendane Eskandar, czyli Muzeum Etnograficzne (Więzienie Aleksandra), mauzoleum Sheikh Roknaddin, Wież Czterech Wiatrów i grobowiec Dwunastu Imamów. Wieczorem obejrzymy Wieże Milczenia, skąd obejrzymy zachód słońca. Miejsce to bowiem znajduje się na słynnych zoroastryjskich wzgórzach.

Dzień 10: 04.05

Eksplorujemy dziś tereny w pobliżu Jazdu. Najpierw znajdziemy się w opuszczonej wiosce, zobaczymy Czak Czak, a więc słynną zoroastryjską świątynię leżącą na pustyni. Dalej czeka nas starożytny Mejbod, gdzie odnajdziemy podziemny rezerwuar wody. Dalsza trasa wiedzie do Abarkuh, ale żeby tam dotrzeć, musimy przejechać przez góry Szir Kuh i pustynię.

Dzień 11: 05.05

W mieście Abarukh rośnie najstarsze drzewo w Iranie. Jest to cyprys, który był świadkiem ponad czterech tysiącleci historii tych ziem.

Dalej zatrzymamy się w Pasargadae, które stanowiło pierwszą stolicę Achemenidów (dynastii panującej nad ogromnym imperium sięgającym od Grecji aż po wschodnie krańce dzisiejszego Iranu - ulegli oni dopiero Aleksandrowi Macedońskiemu). Dziś to miasto jest ruiną, ale nadal możemy tam zwiedzić grobowiec Cyrusa II Wielkiego, jednego z najwybitniejszych perskich władców.

Zawitamy także do innego perskiego miasta, Persepolis, gdzie zwiedzimy Braę Wszystkich Narodów, Salę 100 Kolumn, Apadany, pałac Dariusza i pałac Kserksesa. Udamy się także do Doliny Królów zwanej Naksze Rustam, gdzie pochowani zostali starożytni władcy Persji.

Dzień 12: 06.05

Pełen dzień poświęcamy Szirazowi. Nasze oczy zachwyci Naranjestan, czyli pomarańczowy ogród skrywający w sobie królewską rezydencję. Atrakcją miasta jest równiez pochodzący z XI w. meczet Nasira ol Molka, który imponuje wyjątkową architekturą i zdobieniami. Zawitamy także do mauzoleum najwybitniejszego irańskiego poety, Hafeza.

Dzień 13: 07.05

Poranek spędzamy w Szirazie, dalej spacerując jego uliczkami. W tym czasie będziemy mogli odwiedzić bazar Vakil, który funkcjonuje od XVIII w. i zrobić na nim zakupy. W godzinach popołudniowych polecimy z powrotem do Teheranu.

Dni 14-15: 08.05-09.05

Rano odwiedzimy chrześcijański cmentarz, na którym pochowani zostali drugowojenni żołnierze służący pod gen. Andersem. Następnie przejedziemy do Skarbca Klejnotów Narodowych, gdzie jednym z eksponatów jest największy na świecie różowy diament noszący nazwę Daryaye Nur, a wśród pozostałych znajdują się takie perełki, jak koronne klejnoty dynastii Pahlawi.

Istnieje również możliwość wejścia do Muzeum Narodowego. Chwile wolne od zorganizowanego zwiedzania wykorzystamy na spacery po stolicy lub udanie się do dzielnicy Darband. Późnym wieczorem ostatniego dnia przejazd na lotnisko i powrót do kraju.

Dzień 16: 10.05

Nocny wylot do Warszawy.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie realizowane będzie w hotelach lub miejscowych domach gościnnych. Pokoje dla 2 osób.

Pogoda

Nasza wyprawa będzie miała miejsce na przełomie maja i kwietnia. Temperatury w tym czasie są bardzo przyjemne, doświadczymy przyjemnej pogody. Termometry podczas dnia będą pokazywać nawet ponad 30°C. Tereny pustynne i bardziej otwarte mogą być dosyć wietrzne.

Cena zawiera

 • bilet lotniczy w obie strony,
 • bagaż rejestrowany i podręczny (regulowany przepisami linii lotniczej),
 • usługi polskojęzycznego pilota,
 • lokalne przejazdy klimatyzowanym minibusem,
 • śniadania,
 • pakiety informacyjne i mapy,
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • kosztów wyrobienia wizy,
 • wyżywienia (z wyjątkiem śniadań),
 • biletów wstępów do punktów z programu (ok. 150 EUR),
 • napiwków,
 • wydatków własnych.

Ceny

Cena wyjazdu za jedną osobę wynosi 7990 PLN + wiza + bilety wstępu.

Ważne informacje

Wyżywienie:

W cenie wyjazdu zapewnione są śniadania. Pozostałe posiłki we własnym zakresie. Ceny w Iranie są niższe niż w Polsce.

Transport:

Lokalne przejazdy pomiędzy atrakcjami i miejscami noclegów organizowane będą wygodnym i wyposażonym w klimatyzację minibusem.

Wylot:

Wylot na przygodę do Iranu odbywa się z Warszawy.

Wiza do Iranu:

Aby móc swobodnie przylecieć do Iranu, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wizy turystycznej. Można takową uzyskać na międzynarodowych lotniskach w Iranie lub w placówce irańskiej ambasady, która znajduje się w Warszawie. Do uzyskania wizy potrzebny jest paszport (ważny przynajmniej pół roku od przylotu do Iranu), bilet powrotny, zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie.

Szczepienia:

Przed wyjazdem do Iranu należy mieć ważne szczepienia na: błonicę tężec, krztusiec, WZW typu A i B, dur brzuszny, cholerę i wściekliznę. Zaleca się unikania spożywania bieżącej wody w celu uniknięcia chorób i zatruć.

Organizator

Organized by Barents

Naszym celem jest organizowanie autorskich wycieczek i wypraw do nietypowych miejsc lub w innej, aktywnej formie.

Majówka w Iranie

Grupa wyjazdowa będzie wynosiła od 6 do 14 osób.

Na wyjazd zalecamy wzięcie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pustynnym słońcem, a także ochrony przeciwsłonecznej w postaci kremu z filtrem.

Informacje o Iranie:

Po wspomnianej już Rewolucji Islamskiej, która miała miejsce w 1979 roku w Iranie, obowiązujące w tym kraju prawo jest ściśle koraniczne, czyli związane ze wskazaniami Islamu w odmianie szyickiej. Zakazane są tu związki homoseksualne, a także posiadanie i zażywanie narkotyków. Karą mogą być nawet wyroki śmierci.

W miejscach publicznych nie zaleca się okazywania sobie uczuć. Do tego kobiety powinny nosić chusty na głowach, a także nie mogą zakładać ubrań z krótkim rękawem, ani odsłaniać nóg. Mężczyzn obowiązuje zakaz noszenia krótkich spodni i podkoszulków.

Odmienny kulturowo Islam zdaje się być dla Europejczyka radykalny. Niemniej zachowanie szacunku dla przepisów i zasad panujących w tym kraju jest niezwykle istotne. Równie ważne jest zapoznanie się z regułami obowiązującymi przyjezdnych.

Sprawdź podobne wyjazdy

Teheran, Iran

3 - 18 październik 2020

od7 990 PLN

/ os.

Oslo, Norwegia

5 - 10 czerwiec 2020

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

25 lipiec - 8 sierpień 2020

+ 1 więcej

od8 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.