Orientalna przygoda - Iran - wyprawa przez pustynię i pełne atrakcji wybrzeże Zatoki Perskiej

Wyjazd do Iranu zaprowadzi nas szlakami poprzez olbrzymie i wiekowe miasta, takie jak Teheran, w poszukiwaniu perskich zabytków i kultury, aż do pustynnych, odludnych zakamarków. Od ludności Iranu doświadczymy wiele ciepła i przyjrzymy się tradycjom sięgającym tysięcy lat wstecz.

Atrakcje

 • stara część Teheranu - hammam Sułtana Amir Ahmada, Meczet Agha Bozorg,
 • podziemia Teheranu,
 • ogród Fin,
 • karawanseraje na Jedwabnym Szlaku,
 • Varzaneh,
 • pustynne miasto Yazd, ogród Dowlat Abad, Wieże Milczenia, Świątynia Zaratusztrian,
 • pustynne oazy, gaje figowe, daktylowe,
 • naturalna sauna,
 • kompleks Ganjali Khan w Kerman,
 • bazar Vakil,
 • lokalne przysmaki,
 • noc w wiosce Meymand,
 • pływanie łodziami wzdłuż lasu namorzynowego na wyspie Qeshm,
 • kanion Chahkooh, solne jaskinie,
 • obserwacja delfinów w Zatoce Perskiej,
 • Persepolis,
 • Shiraz, mauzoleum Hafeza,
 • plac Naqshe Jahan w Esfahan.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Udamy się do wciąż nieodkrytego kraju. Turystyka w Iranie nie jest jeszcze popularna, co dodaje naturalności mieszkańcom tego zakątka. Szczególnie ciekawy jest fakt, że ziemie te były jednymi z najwcześniej zamieszkałych i to tu od tysięcy lat powstawały cywilizacje i imperia. Oprócz historii czeka na nas tutaj kolorowa kultura orientalna, a także orientalna kuchnia.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Wylot z warszawskiego lotniska do Teheranu.

Dni 2-3

Przygodę z Iranem rozpoczynamy od odkrywania dawnych posiadłości z czasów dynastii Qajar, czyli Borujerdi i Tabatabei, które ukażą nam życie perskich elit. Stamtąd przeniesiemy się do Hammamu Sułtana Amir Ahmada, czyli tradycyjnej tureckiej publicznej łaźni.

Pochodzi ona z XVI w., a powierzchnia tego misternie zdobionego przybytku to aż 1000 . Kolejnym przystankiem będzie Agha Bozorg, czyli Meczet Wielkiego Pana z przełomu XVIII i XIX w. Poznamy też bazar, którego historia sięga 800 lat wstecz, a na jego terenie znajdują się karawanseraj i łaźnia.

Dzień 4

Schodzimy do pełnego tajemnic podziemnego miasta, w którym zagłębimy się w korytarze i komnaty, które powstały nawet 1500 lat temu. Później odpoczniemy w ogrodzie Fin, tuż przy źródle wód napełniającym słynne turkusowe baseny.

Wyjeżdżamy w kierunku Varzaneh. Wioska ta leży na terenie, w którym cywilizacja kwitnie już przynajmniej 5 tysiącleci, a towarzyszyć nam będzie pustynia i olbrzymie solne jezioro, zamieszkane przez stada flamingów. Jedziemy w kierunku miasta Yazd.

Dni 5-6

Yazd znajduje się wśród najstarszych wciąż zamieszkałych miast na świecie. Zostało wydarte pustyni i przystosowane dla ludzi dzięki niesamowitemu systemowi “łapaczy wiatru”, czyli wczesnej klimatyzacji, którą przyjdzie nam poznać.

Odkryjemy górujący nad miastem pawilon Dowlat Abad, meczet i muzeum wody. Wieczorny spacer po dachach nad wąskimi uliczkami pozwoli nam obejrzeć słońce zachodzące na horyzoncie, a następnie zawitamy w zabytkowej barwiarni.

Zapoznamy się także z kulturą i wierzeniami dawnej Persji. Zwiedzimy Świątynię Zaratusztrian i zobaczymy palący się tam Święty Ogień, a także Wieże Milczenia, gdzie sępy rozszarpywały zmarłych.


Dni 7-8

Kontynuujemy zwiedzanie pustynnej okolicy. Przyjdzie czas na eksplorację małych i większych oaz, jedzenie owoców prosto z drzew i obserwowanie tradycyjnego życia w tych trudnych warunkach. Kanionem udamy się w górę rzeki, żeby doświadczyć naturalnej sauny. W tym miejscu gorące, skalne źródła łączą się z chłodnymi wodami, produkując kłęby pary

Dzień 9

Przedostajemy się do regionu Kerman na wschodzie kraju, przy granicy z Pakistanem. W starej części miasta Kerman odwiedzimy Ganjali Khan, czyli zabytkowy kompleks, na który składają się szkoła, hammam, mennica, meczet i o wiele więcej.

Zwiedzimy także yakhchal, czyli kopułę, którą Persowie budowali jako chłodnię. Dalej, przeniesiemy się do “miasta gigantów” w sercu pustyni, które jest jednym z najgorętszych miejsc na planecie.

Dzień 10

Odwiedzimy prawdziwą pustynną wioskę Meymand, która wykuta została w skale. Tamtejsza ludność, która trudni się hodowlą zwierząt, żyje półkoczowniczo. Noc spędzimy w jaskini, wedle zwyczaju miejscowych.

Dni 11-12

Przetransportujemy się na wyspę Qeshm słynną z masek noszonych przez kobiety ją zamieszkujące. W godzinach porannych wypłyniemy do największego na Bliskim Wschodzie lasu namorzynowego, aby obserwować stada ptaków.

Później przejdziemy kanion Chahkooh, a także okoliczne solne jaskinie. Wejdziemy też na pokład łodzi i popłyniemy obserwować delfiny w Zatoce Perskiej (atrakcja niegwarantowana). Nocą zanurzymy się w wodach lasów namorzynowych.

Dni 13-14

Przejeżdżamy do Shiraz i odwiedzamy Nasir-al-Mulk, czyli Kolorowy Meczet. Dalej zagłębimy się w Vakil Bazaar i jego okolice. Poznamy też irańską sztukę w mauzoleum poety Hafeza. Odkryjemy mauzoleum Króla Światła, ozdobione tysiącami mieniących się szkiełek. Następnie jedziemy do słynnego Persepolis, czyli miejsca, gdzie rozkwitł perski świat.

Dni 15-16

Jedziemy do Esfahanu z jego placem Naqsh-e Jahan, który mierzy aż 560 na 160 m. W mieście znajdziemy też Meczet Szejka Lotfollaha i Wielki Meczet Piątkowy. Miejsce to ugości nas również w Pałacu Czterdziestu Kolumn, katedrą w dzielnicy ormiańskiej, a także Wielkim Bazarem.

Dzień 17

Udamy się na lotnisko w Teheranie i wylecimy z powrotem do kraju.

Zakwaterowanie

Noclegi będą odbywały się w różnych miejscach objętych programem wyjazdu. 10 nocy spędzimy w historycznych posiadłościach, które pełnią funkcję hoteli, 1 nocleg odbędzie się w karawanseraju, 2 w wiosce na pustyni, 2 w typu home stay, a 1 w wykutym w skale lodge’u.

Pogoda

Pogoda w Iranie jest dosyć przyjemna, ale różni się zależnie od partii kraju, dlatego warto dostosować ubiór do różnych warunków, jakie możemy napotkać. Roczne średnie temperatury mogą wynosić od 0 do ponad 20°C.

Najcieplejsze miesiące to oczywiście okres letni. Powinniśmy się również spodziewać regularnych opadów (tereny pustynne są naturalnie wyjątkiem).

Cena zawiera

 • opiekę polsko-, angielsko- i perskojęzycznych przewodników,
 • przelot na trasie Qeshm-Shiraz,
 • transfery lokalne klimatyzowanym busem,
 • przeprawy promowe, łodziami, busami i samochodami terenowymi,
 • noclegi według programu,
 • wyżywienie w postaci 2 posiłków dziennie (śniadanie i obiad/kolacja),
 • bilety wstępu i usługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie KL i NNW.

Cena nie zawiera

 • przelotu na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (ok. 2000 PLN),
 • wizy wjazdowej do Iranu,
 • posiłków i napojów nieuwzględnionych w programie,
 • wydatków własnych.

Ceny

Cena wyjazdu na 17 dni w terminie marcowym wynosi 820 PLN + 2690 EUR do zapłaty na miejscu + loty.

Cena wyjazdu na 17 dni w terminie listopadowym wynosi 1250 PLN + 2450 EUR do zapłaty na miejscu + loty.

Ważne informacje

Aby móc dostać się na teren kraju, konieczne jest wyrobienie wizy do Iranu. Można to zrobić jeszcze przed wylotem albo już po wylądowaniu w kraju, lecz wiąże się to z ryzykiem.

Organizator

Organized by Adventure Club

Nasze wyjazdy kierujemy do prawdziwych pasjonatów podróży, chcących zrozumieć i zbliżyć się do ludzi innych kultur.

Religia w Iranie

Irańskie prawo oparte jest na prawie koranicznym, a więc ściśle związanym z Islamem. Dlatego też, aby uszanować przekonania ludności Iranu, warto przed wyjazdem zapoznać się z częścią zasad, których powinniśmy przestrzegać, nawet jako turyści, aby nikogo nie urazić.

Sprawdź podobne wyjazdy

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.