Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Iran - perska wyprawa

Iran to kraj różnorodności, nie tylko klimatycznej. Przez wieki pozostawał on pod wpływem wielu kultur, religii, znajdował się na linii walk o władzę. Dziś jest to bardzo spokojne i bezpieczne państwo, które zadziwia tempem rozwoju. Nie oznacza to jednak, że przywiązanie miejscowej ludności do tradycji osłabło.

Mieszkańcy kraju Ariów są dumni ze swych przodków i spuścizny. Widać to w dobrze zachowanych starożytnych zabytkach, które szczycą się wielowiekową historią.

W trakcie podróży szlakiem perskiej historii będziemy mieli okazję odwiedzić najważniejsze zabytki Teheranu, święte miasto Kom, wieś Abyaneh, miasto Kashan, Isfahan, Atashgah, Nain, Garmeh, Jazd, Abarkuh, Pasargadae, Persepolis i Sziraz.

Atrakcje

 • wyprawa organizowana dla 6-14 osób,
 • okazja do poznania Iranu innego niż ten prezentowany w mediach,
 • szansa odwiedzenia miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, np. ogród fin,
 • okazja podziwiania wschodów słońca na pustyni,
 • szansa zwiedzenia zabytków Teheranu (m.in. pałac szachów Iranu Golestan), miasta Kashan (m.in. domu kupieckiej rodziny Borudżerdi, łaźni Sułtana Hammam Sułtana Amir Ahmada), Isfahan (m.in. meczetu piątkowego, pałacu Imama, Pałacu Czterdziestu Kolumn), jednego z najstarszych miast na ziemi – Jazdu, pałaców Dariusza i Kserksesa w Persepolis, Tepe Sialk, miasta Sziraz (m.in. mauzoleum irańskiego poety Hafeza).

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Obraz Iranu kształtowany jest przez media. Pojawiające się w telewizji, internecie czy gazetach informacje na temat kraju Ariów nie zachęcają do odwiedzenia go.

Rzeczywistość jest jednak całkowicie inna, bowiem Iran to spokojne miejsce, w którym niemal na każdym kroku znajdują się godne uwagi zabytki, świątynie, grobowce dawnych władców, mauzolea oraz ruiny obiektów będących pamiątka po czasach starożytnych.

Sporo z tych miejsc znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromne wrażenie na przyjezdnych robi również architektura irańskich domów, która razem z otaczającym je pejzażem tworzy spójną całość. Ciekawe irańska kultura oraz wierność tradycji to coś, co działa na turystów jak magnes.

Kolorystyka tego kraju i zapach aromatycznych przypraw sprawiają, że chce się wracać w to miejsce. Warto podkreślić, że Iran to też niesamowite krajobrazy, na które składają się ciekawe góry, jaskinie, górskie jeziora i rzeki.

Zwiedzając Iran, będziemy mieli okazję zobaczyć najstarsze i najpiękniejsze miejscowości kraju Ariów. Zobaczymy m.in. ruiny Persepolis, odwiedzimy Sziraz, Isfahan, Teheran czy Jazd.

Plan wyjazdu


Dzień 1 – Wylot do stolicy Iranu

Przelot z Polski do Iranu (z międzylądowaniem). Późnym wieczorem lądowanie w Iranie, po czym transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2 - zwiedzanie Teheranu


 • Golestan - pałac szachów Iranu wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku, jest to jedna z najważniejszych ozdób stolicy kraju, znajduje się on w centralnej części miasta,

 • teherański bazar – który słynie ze sprzedaży aromatycznych przypraw, przykładowo spróbujemy smaku soku ze świeżych irańskich owoców,

 • zespół pałacowy Saad Abad zlokalizowany na terenie 180 hektarowego parku – w przeszłości służył on jako letnie rezydencje szachów z dynastii rządzącej Iranem przed rewolucją z 1979 roku,

 • plac Tadżrisz – centrum życia nocnego Teheranu.

Po dniu pełnym wrażeń udamy się na kolację, którą zjemy w pobliżu jednej z największych atrakcji turystycznych Teheranu, a mianowicie Mostu Tabiat. Następnie udamy się do hotelu, gdzie spędzimy noc.

Dzień 3 – Kom, Kashan

Wyjazd do miasta Kashan (lub Kaszan), które znajduje się ok. 260 km od stolicy kraju. Po drodze zatrzymamy się w dwóch miejscowościach. Pierwszą z nich będzie Kom (Qom, wym. gom), które jest świętym miastem szyitów, stąd pochodził ajatollah Chomeini.

W Kom prawie codziennie odbywają się religijne procesje. Następnie udamy się do wsi Abyaneh, która znajduje się u podnóża góry Karkass. Charakterystyczną cechą tego miejsca są znajdujące się na zboczu góry zabudowania z czerwonej gliny i tradycyjne, kolorowe stroje kobiece.

Następnym (i ostatnim tego dnia) naszym przystankiem będzie Kashan, czyli miasto-oaza na trasie Kom-Kerman, która biegnie wzdłuż najokazalszych irańskich pustyń. Do Kashan dojedziemy wieczorem.

Dzień 4 – zwiedzanie miasta Kashan, Isfahan

Od rana zwiedzanie Kashanu, w którym odwiedzimy takie miejsca jak:


 • wyróżniający się długą historią dom kupieckiej rodziny Borudżerdi,

 • łaźnia Sułtana Hammam Sułtana Amir Ahmada, która obecnie pełni funkcję muzeum,

 • ogród Fin, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż w pobliżu miasta Kashan znajduje się stanowisko archeologiczne Tepe Sialk, obejmujące pozostałości po dwóch zigguratach (jest to wieża świątynna charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii).

Do Isfahanu, którego nazwa oznacza "Połowę Świata", dojedziemy w godzinach wieczornych.

Dzień 5 – zwiedzanie miasta Isfahan

Isfahan to jedno z najpiękniejszych miast Iranu, jego znakiem rozpoznawczym są wspaniałe zabytki, białe platany, błękitne kopuły. W Isfahanie odwiedzimy:


 • Meczet Piątkowy – od 2012 roku znajduje się on na liście UNESCO, nie brakuje w nim pozostałości dynastii rządzących w Iranie na przestrzeni wieków,

 • isfahański bazar,

 • pałac Imama - jest to wybudowany w XVI obiekt, którego południową część zajmuje meczet Imama, po wschodniej stronie placu Imama wzniesiono meczet Lutfollaha,

 • siedzibę dynastii Safawidów.

Przed udaniem się do hotelu pospacerujemy rzeką Zayandeh, która jest wyschnięta przez większą część roku.

Dzień 6 - zwiedzanie miasta Isfahan

Odwiedzimy:


 • Pałac Czehel Sotun (Pałac Czterdziestu Kolumn) z XVII w, reprezentujący architekturę pałacowo-ogrodową,

 • ormiańską katedrę Wank i okoliczne kościoły dzielnicy chrześcijańskiej,

 • mosty Si-o-se-pol (Trzydzieści Trzy Łuki) i Khaju.

Dzień 7 – Atashgah, Nain, Garmeh

Wyjazd z Isfahanu w kierunku wioski Garmeh. Po drodze zatrzymamy się, aby zwiedzić Atashgah, pozostałości zoroastryjskiej świątyni ognia, po czym udamy się do Nain. Jest to miasto, którego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny Meczet Piątkowy.

Będąc w Nain zwiedzimy ruiny starożytnej twierdzy, którą zbudowano z suszonej na słońcu żółtej cegły. Wieczorem dotrzemy do Garmeh, gdzie spędzimy noc.

Dzień 8 – relaks w Garmeh, miasto Jazd

Osoby chętne ósmy dzień podróży zaczną od podziwiania wschodu słońca nad pustynią, po czym czeka nas kilkugodzinny, zasłużony relaks po tygodniu intensywnego zwiedzania Iranu.

Później udamy się do Jazdu, gdzie mieszka duża społeczność wyznawców Zaratustry. Niewątpliwie jest to jedno z najciekawszych miast Iranu i najstarszych miast na ziemi.

Dzień 9 - zwiedzanie Jazdu

W mieście Jazd będziemy mieli okazję, aby zobaczyć:


 • Świątynię Ognia, która słynie z wiecznie płonącego ognia, palącego się nieprzerwanie od przeszło piętnastu wieków,

 • Stare Miasto Jazdu, które składa się z wąskich uliczek,

 • Meczet Piątkowy z 48-metrowymi minaretami,

 • Meczet Amir Chakhmagh,

 • Więzienie Aleksandra (Zendan-e Eskandar), które aktualnie pełni rolę Muzeum Etnograficznego,

 • Mauzoleum Boghehye Sayyed Roknaddin,

 • Wieże Czterech Wiatrów,

 • Grobowiec Dwunastu Imamów,

 • Wieże Milczenia, skąd podziwiać można będzie zachód słońca.

Dzień 10 - zwiedzanie okolic Jazdu

Kolejnego dnia wyprawy udamy się do sanktuarium wyznawców zoroastryzmu - Czak Czak i do miasta Mejbod, w którym nie brakuje interesujących zabudowań. Jedną z atrakcji Mejbod jest podziemny rezerwuar wody. Następnie udamy się do Abarkuh, po drodze będziemy mogli podziwiać góry Szir Kuh i pustynne krajobrazy.

Dzień 11 – Abarkuh, Pasargadae, Persepolis

Dzień zaczniemy od odwiedzenia liczącego sobie 4 tys. lat cyprysu, będącego najstarszym drzewem Iranu. Następnym naszym przystankiem będzie pierwsza stolica Achemenidów (Pasargadae), gdzie odwiedzimy grobowiec twórcy potęgi perskiej w starożytności, czyli Cyrusa II Wielkiego.

Udamy się też do Persepolis, które jest dawną ceremonialną stolicą perskiego imperium Achemenidów. W Persepolis zwiedzanie Bramy Wszystkich Narodów, Sali 100 Kolumn, pałacu Apadana, pałaców Dariusza i Kserksesa.

Po obejrzeniu reliefów skalnych Naksz-e Radżab udamy się do perskiej Doliny Królów - Naksz-e Rostam, gdzie znajdują się groby czterech perskich królów, wywodzących się z dynastii Achemenidów (Dariusza I Wielkiego, Kserksesa I, Artakserksesa I i Dariusza II.), a także reliefy z okresu Sasanidów.

Dzień 12 – zwiedzanie miasta Sziraz

Sziraz to miasto u podnóża gór Zagros, a będąc tu odwiedzimy:


 • ogród pomarańczowy (Naranjestan) – jest to zespół pałacowo – ogrodowy, którego najciekawszą atrakcją jest dawna rezydencja królewska,

 • Nasir ol-Molk z XIX wieku,

 • Mauzoleum irańskiego poety Hafeza.

Dzień 13 - zwiedzanie miasta Sziraz

Dalsze zwiedzanie Szirazu, tym razem bez pośpiechu będziemy spacerować po mieście i podziwiać miejscowe ogrody. Udamy się też na bazar Vakil, a po południu polecimy do stolicy kraju.

Dzień 14-15 – zwiedzanie Teheranu

Ostanie dni podróży poświęcimy na wizytę:


 • na cmentarzu, na którym są groby żołnierzy Armii Gen. Andersa,

 • w Skarbcu Klejnotów Narodowych Centralnego Banku Islamskiej Republiki Iranu w Teheranie,

 • w Muzeum Narodowym.

Później będzie czas, aby pospacerować po stolicy Iranu lub udać się na wycieczkę do dzielnicy Darband, w której nie brakuje klimatycznych kafejek i restauracji. Późnym wieczorem wyjazd na lotnisko.

Dzień 16 – nocny lot do Polski

Przelot z Teheranu do Warszawy.

Zakwaterowanie

W trakcie wyjazdu uczestnicy będą mieli zapewnione zakwaterowanie w komfortowych warunkach miejscowych hoteli i klimatycznych domów gościnnych. Będą nocować w pokojach 2-osobowych.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa,
 • zakwaterowanie,
 • usługi polskojęzycznego pilota wycieczki,
 • transport klimatyzowanym minibusem pomiędzy odwiedzanymi miejscowościami,
 • śniadania,
 • pakiety informacyjne,
 • mapy,
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • ubezpieczenia Kosztów Leczenia, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków i ubezpieczenia bagażu (do 200 euro),
 • opłaty za państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny za każdą osobę.

Cena nie zawiera

 • wizy,
 • obiadów i kolacji (ceny niższe niż w Polsce),
 • biletów wstępu do odwiedzanych lokalizacji.

Ceny

Cena wycieczki 7 990 PLN.

Koszt wizy

550 PLN

Bilety wstępu do odwiedzanych miejsc

150 EUR

Ważne informacje


 • Trzeba zaopatrzyć się w wizę, którą można odebrać w ambasadzie lub na lotnisku.
 • Liczba osób, które mogą wziąć udział w podróży jest ograniczona, wynosi od 6 do 14.
 • Przebieg ramowy wycieczki nie zawsze zależy od organizatora wycieczki, decydujące znaczenie ma sytuacja na miejscu.
 • W trakcie wyprawy, pomiędzy poszczególnymi miejscowościami będziemy poruszać się klimatyzowanym minibusem (znajdziemy w nim schronienie przed upałem, który w październiku nie już tak uciążliwy, jak w miesiącach letnich).

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Sprawdź podobne wyjazdy

Taszkient, Uzbekistan

8 - 23 październik 2021

od9 990 PLN

/ os.

Gelati, Gruzja

11 - 20 październik 2021

+ 1 więcej

od4 990 PLN

/ os.

Cricova, Mołdawia - Republika

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.