Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Indonezja - 20 dni z ludźmi drzew

20-dniowa wyprawa do Indonezji przyniesie więcej niż odpoczynek na plaży i zwiedzanie pięknych kolonialnych portów. Ten unikatowy wyjazd przenosi uczestników w świat, o istnieniu którego niewiele osób wie. Nasza wersja pobytu w Indonezji zawiera trwający tydzień trekking przez gęstą, równikową dżunglę w poszukiwaniu wiosek jednych z najbardziej odizolowanych społeczeństw świata.

Szczęśliwie staniemy się świadkami życia ludów, które nie chcą znać świata zewnętrznego i skutecznie opierają się jakimkolwiek zewnętrznym wpływom. Oprócz tego spędzimy czas w niezwykłych okolicach, a także zrelaksujemy się w indonezyjskim raju!

Atrakcje

 • trekking i życie w lesie deszczowym,
 • gościna u jednych z najbardziej odizolowanych ludów świata,
 • obserwacje animistycznych rytuałów,
 • noclegi w domach na drzewach,
 • podglądanie życia w tropikach, kąpiele w rzekach,
 • podróże łodziami po rzekach przecinających dżunglę,
 • niezwykłe potrawy,
 • odpoczynek na Bali,
 • zwiedzanie kolonialnych zabytków.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa nie jest bardzo wymagająca. Jej część spędzona poza trekkingową trasą będzie przyjemna i komfortowa. Z kolei część spędzona w dżungli może być przykra dla osób, które oczekują warunków inne niż obozowe i biwakowe.

Kąpiele będą odbywały się w rzekach, a z każdej strony otaczać będzie nas wilgotny las tropikalny. Zdecydowanie jest to wyjazd dla miłośników takich warunków. Dzienne trasy piesze są zaplanowane na 4-6 h marszu.

Ułatwieniem będzie towarzystwo tragarzy, którzy pomogą nam z przenoszeniem dobytku.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Indonezja jest krajem znanym turystom głównie z niezwykłych plaż Bali i metropolii Jakarty, a także kojarzony z turkusowymi rafami, nurkowaniem, piękną florą i fauną morską. Tymczasem wielu zapomina o niezwykłych skarbach, jakie skrywa jedna z największych światowych puszczy równikowych, która znajduje się w tym kraju.

W gęstych i wilgotnych zaroślach napotkamy zatrzęsienie dzikiej zwierzyny, a także z pomocą miejscowych zaobserwujemy życie ludów puszczy. Trekking potrwa tydzień i przyniesie nam wiedzę na temat funkcjonowania w tych niełatwych warunkach, a także zapewni masę radości fanom długich wędrówek.

Plan wyjazdu

(*) Trasa wyprawy przez dżunglę regularnie się zmienia. Ma na to wpływ to, gdzie przewodnicy znaleźli domy na drzewach. Odwiedzane przez nas plemiona żyją koczowniczo, czyli stale zmieniają miejsce pobytu. Dlatego nawet w trakcie wyprawy program może ulec zmianom.

Dzień 1:

Całą grupą spotykamy się na warszawskim Okęciu w hali odlotów. Wspólny wylot do Indonezji.

Dzień 2:

Lądujemy w Jakarcie wieczorem. Na lotnisku spotykamy się z polskim przewodnikiem, a następnie przejeżdżamy do hotelu.

Dzień 3:

Rano czeka na nas śniadanie, które da siłę na spędzenie całego dnia na eksploracji stolicy Indonezji. Wejdziemy do Muzeum Narodowego, a także odwiedzimy Mesjid Istiqlal, który jest największym meczetem południowo-wschodniej części kontynentu.

Zawitamy także do portu Sunda Kelapa, którego historia sięga czasów działalności słynnej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wpływy europejskie zobaczymy również w okolicach placu Fatahillah, na którym znajdziemy budynki charakterystyczne dla okresu kolonialnego.

Chętni będą mogli wypróbować specjały podawane w Cafe Batavia. W drodze dalej zobaczymy też Merdeka Square, miejski plac, który symbolizuje niezależność Indonezji. Naszym następnym celem będzie lotnisko, z którego wieczorem wylecimy do Jayapury.

Dzień 4:

Na miejscu wylądujemy wcześnie rano. Po odebraniu niezbędnych pozwoleń na podróżowanie w głąb Papui wsiądziemy na pokład samolotu, tym razem do Dekai. Podróż ta będzie trwała godzinę. Wylądujemy w rozwijającym się miasteczku Dekai, które zostało niedawno stolicą nowej prowincji. Na miejscu zjemy, a następnie odwiedzimy lokalny targ, gdzie zaopatrzymy się w zapasy.

Wieczorem czeka nas jeszcze kolacja w warungu. Noc spędzimy w rządowym hotelu.

Dzień 5:

Pierwszą część podróży pokonujemy samochodem, który zawiezie nas do brzegu rzeki Brazza. Tam z kolei przesiądziemy się na motorówkę, na pokładzie której przemieścimy się do rzeki Siretsj. Tam zjemy lunch, a następnie popłyniemy w górę rzeki, żeby skręcić w jedną z jej odnóg. Tym sposobem dopłyniemy do wioski Mabul.

Jest to miejsce startu wypraw, które udają się głębiej w tereny Korowajów. Czekają nas jeszcze wybór tragarzy, a także negocjacje z “szefem wioski”. W wiosce zjemy kolację, a także spędzimy w niej noc.

Dni 6-12:

Ta część wyprawy została zarezerwowana na niezwykłe przeżycie, jakim będzie trwający tydzień trekking prowadzący przez terytoria Korowajów i Kombajów. Jeśli pogoda nam będzie sprzyjała, a tempo będzie odpowiednie, odkryjemy od 5 do 8 “domów na drzewach”.

Dwa z nich będą naszym schronieniem przez łącznie 4 noce, a więc będzie to świetna okazja do poznania rdzennych mieszkańców tych lasów. Pozostałe wioski staną się naszym domem na jedną noc, ale będzie to wystarczająco długo, by również tam móc podpatrzeć, jak żyje się w indonezyjskiej dżungli.

Każdego dnia będziemy maszerować od 4 do 6 godzin, co w połączeniu z postojami i przerwami na robienie zdjęć da nam w sumie cały dzień trekkingu. Bez przerwy towarzystwa dotrzymywać nam będą tragarze, a także lokalny przewodnik, zwiadowca lub myśliwy z wioski.

Podczas tego tygodnia będziemy mogli zachwycać się nie tylko odwiedzanymi przez nas wioskami, ale również i surową i dziką przyrodą. Osią wyprawy, wokół której obracać będą się wszystkie nasze poczynania będą plemiona Kombajów i Korowajów, czyli jedne z najbardziej odizolowanych i najmniej poznanych społeczeństw Melanezji. Unikają one kontaktów nawet z misjonarzami udającymi się w te strony.

Nie sposób określić, kto będzie przeżywał w tej konfrontacji większy szok kulturowy i obyczajowy. Nieczęsto bowiem przedstawiciele tych dżunglowych plemion widują białych ludzi.

Dzień 13:

Rano zjemy ostatnie śniadanie w dżungli i wsiądziemy na pokład łódki płynącej do Senggo. Przy pożegnaniu mieszkańcy wioski zazwyczaj zbierają się na brzegu rzeki, żeby pożegnać gości, nie szczędząc przy tym wyrazów żalu.

Następnie wpłyniemy na Siretsj i pod prąd płyniemy aż do rzeki Brazza. Tym sposobem wrócimy do Dekai. W drodze zjemy jeszcze lunch, a po przybyciu do miasteczka zakwaterujemy się w hotelu, zjemy kolację i wyśpimy się.

Dzień 14:

Rano (tutaj godzina zależy od pogody) wylatujemy do Wameny. Tam zakwaterujemy się w hotelu i jemy lunch. Nadchodzi pora relaksu po długim i trudnym tygodniu. Wieczorem zjemy jeszcze kolację.

Dzień 15:

Po śniadaniu przejeżdżamy samochodem do wioski Jiwica, która znajduje się na północy Doliny Baliem. Miejsce to słynie z “wędzonej” mumii założyciela wioski, którą mieszkańcy przechowują już od ponad 200 lat. Odwiedzimy też wioskę Anemoigi, gdzie zjemy lunch, a następnie obejrzymy pokaz tradycyjnych tańców i inscenizację bitwy.

Cały rytuał kończy się zabiciem świni, która jest później pieczona w dole, zasypanym gorącymi kamieniami. Po południu wrócimy do Wameny, tam też spędzimy noc.

Dzień 16:

Rano czeka nas lot do Jayapury, a po wylądowaniu transfer do hotelu w Sentani. Stamtąd łódź zabierze nas do plemion rybackich zamieszkujących wyspę Asei leżącą na jeziorze Sen-tani. Jeśli zdążymy, po lunchu odwiedzimy jeszcze muzeum antropologiczne, które ufundowane zostało ze zbiorów Michaela Rockefellera, który poniósł tu śmierć w 1961 r. Następnie przejazd do hotelu, kolacja.

Dzień 17:

Po zjedzeniu hotelowego śniadania wylatujemy do Denpasaru, czyli na Bali. Tam transfer do hotelu i kolacja.

Dzień 18:

Pierwszy raz od niemal 3 tygodni nie będziemy mieli nic w planach. Dzień w całości do naszej dyspozycji. Opcją jest wypoczynek na rajskich, balijskich plażach lub też fakultatywny wyjazd. Nocleg i kolacja w hotelu.

Dzień 19:

Czas wolny po śniadaniu, a następnie transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Zakwaterowanie

Poza czasem trwania trekkingu przez dżunglę zakwaterowani będziemy w hotelach. W Jakarcie, Jayapura, a także na Bali standard tych hoteli to 4*. W Wamena z kolei będą to 3*. W trakcie trekkingu naszym schronieniem będą namioty.

Pogoda

Indonezja ten leży dokładnie na równiku, zatem niezwykle wysokie temperatury nie będą tutaj niczym dziwnym. Przez cały rok są one dosyć równe, wynoszą w dzień ponad 30°C, a nocami wahają się w okolicach 25°C. Pora deszczowa, która trwa od kwietnia do października, przynosi intensywne opady, za to pora sucha, która występuje od listopada do marca, to czas mniejszych deszczów.

Dżungla rządzi się trochę innymi prawami, tam z dużym prawdopodobieństwem możemy zakładać codzienne opady, które z podobną intensywnością będą występowały przez cały rok.

Cena zawiera

 • przeloty Warszawa - Dżakarta i Denpasar - Warszawa (z przesiadką w jednym z portów lotniczych),
 • wewnętrzne przeloty na trasach: Jakarta - Makassar, Makassar - Jayapura, Jayapura - Dekai, Dekai - Wamena, Wamena - Jayapura, Jayapura - Makassar, Makassar - Denpasar,
 • transport prywatnymi łodziami do i z Mabul,
 • zakwaterowanie w hotelach oraz pod namiotami, zgodnie z programem,
 • śniadanie w Dżakarcie (dzień 2), po trzy posiłki dziennie na Papui, 2 posiłki na Bali (dni 17 i 18),
 • usługi tragarzy, rangersów, przewodników, kucharzy (w sumie 30 osób),
 • opiekę polskiego przewodnika,
 • pozwolenia na podróż,
 • sprzęt biwakowy (namioty, nawigacja satelitarna, telefon satelitarny, akcesoria do gotowania),
 • ubezpieczenie KL, NNW, bagażu.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (obowiązkowa - 13 PLN za osobę),
 • opłaty wylotowej,
 • opłat lotniskowych w Indonezji,
 • napiwków
 • wydatków własnych,
 • dodatkowych posiłków.

Ceny

Cena za wyjazd dla jednej osoby na wyprawę to 5900 PLN + 5400 USD.

Ważne informacje

Wiza do Indonezji:

Wjeżdżając na teren kraju w celach turystycznych, nie jest konieczne posiadanie ważnej wizy wjazdowej. Paszport osoby wjeżdżającej musi być ważny jeszcze przynajmniej przez pół roku od daty wjazdu.

Szczepienia do Indonezji:

Brak obowiązkowych szczepień. Największymi zagrożeniami mogą być: dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Niskie zagrożenie zarażenia malarią i gorączką denga (szczególnie w porze deszczowej). Woda z kranu nie nadaje się do picia, zaleca się unikanie kontaktu z jedzeniem mytym pod bieżącą wodą.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Indonezja - ciekawostki

Zjawiska sejsmiczne i wulkaniczne:

Indonezja leży dokładnie na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, który znajduje się na stykach pacyficznej płyty sejsmicznej. W praktyce oznacza to wzmożoną aktywność wulkanów i ruchy płyt litosfery powodujące trzęsienia ziemi, a także fale tsunami. Zaleca się ostrożność i bezpieczne reagowanie w przypadku występowania takiego zagrożenia.

Ze względu na klimat Indonezji koniecznym jest wzięcie ubrań, które odpowiednio będą nas chronić przed słońcem, a także nakrycia głowy. Trekkingowy charakter wyjazdu wymaga zabrania solidnych butów za kostkę. Ubranie przeciwdeszczowe również może okazać się przydatne. Zachęcamy do wzięcia ze sobą dodatkowego sprzętu obozowego, który zazwyczaj jest przydatny podczas biwaków.

Obyczaje Indonezji:

Religią kraju jest islam. Za wyjątkiem Bali, Sulawesi Pn., Papui Zachodniej i Małych Wysp Sundajskich nie powinno się nosić skąpego ubioru, w szczególności w miejscach objętych kultem religijnym. Zwiedzanie takich miejsc wiąże się z koniecznością dostosowania się do panujących zasad.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

16 - 27 lipiec 2020

+ 4 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Jerozolima, Izrael

8 - 17 lipiec 2020

+ 1 więcej

od3 300 PLN

/ os.

Wagadugu, Burkina Faso

18 październik - 2 listopad 2020

od16 800 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.