Gruzja z Wielkim i Małym Kaukazem

Gruzja jest coraz częstszym kierunkiem podróży dla tych, którzy kochają góry i kontakt z naturą. Silne związki z Polską oraz pełna owoców i ziół kuchnia sprawiają, że kraj jest miejscem, gdzie nasi rodacy z chęcią przybywają spragnieni niesamowitych przygód.

Przemierzając pasma górskie wchodzące w skład Małego i Wielkiego Kaukazu, będziemy mieli okazję poznać największe przyrodnicze atrakcje Gruzji.

Atrakcje

 • jeziorka Koruldi,
 • wioska Ushguli,
 • Swanetia,
 • przełęcz Latpari,
 • Batumi,
 • Achalcyche,
 • Wardzia,
 • jezioro Paravani,
 • kanion Dashbashi,
 • Tbilisi,
 • klasztor Świętej Trójcy.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Podróż odbywać się będzie w większości górskimi szlakami, dlatego też od uczestników wyprawy wymagana jest dobra kondycja fizyczna.


Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Gruzja to wyjątkowy kraj leżący nad Morzem Czarnym, na granicy Europy i Azji. Z racji swojego położenia często nazywana jest perłą Zakaukazia.

Wyjątkowe ukształtowanie terenu oraz przechodzące przez kraj liczne pasma górskie sprawiają, że Gruzja jest idealnym miejscem na piesze wędrówki, w trakcie których najlepiej można poznać zarówno piękno, jak i kulturę tego państwa.


Plan wyjazdu


Dzień 1:

Wylot z Warszawy do Kutaisi. Transport z lotniska do hotelu, w którym spędzimy noc i zjemy kolację.

Dzień 2:

Po porannym posiłku wyjeżdżamy do Swanetii, wysokogórskiego regionu Gruzji leżącego pośród najwyższych szczytów Kaukazu. Region znany jest fantastycznych krajobrazów oraz nieskażonej przyrody. Stolicą regionu jest Mestia, nasze docelowe miejsce w tym dniu.

Region ten zamieszkany jest przez Swanów posługujących się językiem swańskim, spokrewnionym z językiem gruzińskim. Kultura Swanów przez stulecia kształtowała się w izolacji od reszty ziem gruzińskich, nabierając silnie regionalnych cech. Okolice Mestii są stworzone do górskich wędrówek. Z miasta wiedzie wiele tras trekkingowych.

W drodzę do Mestii zobaczymy pochodzące z różnych okresów średniowiecza wieże obronne o wysokości od 20 do 25 metrów, które są symbolem tej części Gruzji. Mijać również będziemy ośnieżone szczyty Kaukazu oraz lodowce. Trasa prowadzi wzdłuż dziko płynącej rzeki Inguri. Droga jest kręta i wąska wymagająca od kierowcy dużych umiejętności prowadzenia auta.

Po dotarciu do Mestii udamy się do muzeum Swaneckiego, prezentującego kolekcję unikatowych ikon, manuskryptów, wyrobów ze złota, które ukrywane były na terenie niedostępnej Swanetii podczas najazdów wrogów na ziemie gruzińskie.

Po wizycie w muzeum spacerując po miasteczku, podziwiać będziemy liczne zabytkowe cerkwie i baszty obronne oraz wyjątkową kulturę, dzięki którym region Górnej Swanetii został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolacja i nocleg w Mestii.

Dzień 3:

Dzień przeznaczony będzie na całodniowy trekking w kierunku góry Uszba, która jest jednym z najbardziej majestatycznych szczytów na Kaukazie. Dotrzemy do położonych na wysokości ponad 2700 m n.p.m. Jezior Koruldi. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicy Mestii.

Dla osób o słabszej kondycji możliwe jest pokonanie połowy trasy do miejsca w którym znajduję się widoczny z dużej odległości metalowy krzyż. Po pokonaniu tej trasy czeka na nas niesamowity widok na ośnieżone szczyty gór. Jest to trasa, która przygotuje nas do kolejnych wspinaczek zaplanowanych na następne dni naszej kaukaskiej przygody.

Ostatni posiłek dnia oraz nocleg zapewniony mamy w Mestii.

Dzień 4:

Nad ranem po wymeldowaniu się z hotelu przejeżdżamy dalej wzdłuż rzeki Inguri do wioski Ushguli, zamieszkałej przez około 200 osób. Położona na wysokości 2200 m n.p.m, u stóp najwyższej góry Gruzji, Szchary, uznawana jest ona za najwyżej położoną osadę w Europie. Ushguli zachowało swój ponadczasowy klimat dzięki swojej niedostępnej lokalizacji pomiędzy najwyższymi szczytami gór Kaukazu.

Miejsce to słynie z kamiennych wież (najstarsze są datowane na XII wiek), które służyły niegdyś m.in. do odpierania wrogich ataków z zewnątrz. Znajdują się tu również pięknie zdobione kamienne domostwa. Ushguli wraz z Mestią ze względu na unikalną przyrodę i kulturę zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Po dotarciu do pensjonatu dla chętnych uczestników trekking do lodowca Szchary. Dotrzemy do miejsca, w którym spod czoła lodowca wypływa rzeka Enguri. W drodze towarzyszyć nam mogą stada krów. Wieczorem czeka na nas kolacja składająca się z lokalnych potraw. Noc spędzimy w Ushguli.

Dzień 5:

Wczesnym rankiem po śniadaniu oraz po spakowaniu jedzenia na drogę wyruszamy szlakiem ku przełęczy Latpari, która znajduje się na wysokości 2834 m n. p. m. To piękny odcinek szlaku z widokiem na pasmo Wielkiego Kaukazu.

Wspinamy się na grzbiet kolejnego pasma na Kaukazie. Po chwili przerwy na szybki odpoczynek ruszamy dalej wzdłuż skalistego grzbietu górskiego do przełęczy.

Przed zachodem słońca w okolicy przełęczy rozstawimy namioty, w których spędzimy noc. Jeżeli pogoda będzie nam sprzyjać i niebo nie będzie zachmurzone, ujrzymy niebo rozświetlone milionem gwiazd.

Dzień 6:

Pobudka o wschodzie słońca, kiedy pierwsze promienie przebijają się przez szczyty kaukaskich gór. Przy bezchmurnym niebie ukazać się naszym oczom może najwyższy pięciotysięcznik Kaukazu, góra Elbrus (5642 m n.p.m.).

Po śniadaniu pakujemy namioty i schodzimy zboczem gór w stronę Chvelpi lub Maami (Dolnej Swanetii). Tutaj zakończy się swańska część trekkingu. Następnie przejedziemy do Batumi, miasta położonego w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego. W tym mieście zapewnioną mamy kolację i nocleg.

Dzień 7:

Dzień spędzimy w najstarszym mieście Gruzji, Batumi. Będzie to nasz dzień wolny przeznaczony na relaks oraz odpoczynek od trekkingu.

Batumi swoją świetność zawdzięcza rafinerii ropy naftowej. W połowie XIX w. miasto opanowała gorączka czarnego złota. Wtedy roponośne pola Baku z najważniejszym czarnomorskim portem połączyła linia kolejowa, a wkrótce potem ropociąg.

Okazję na znakomity interes wykorzystało wielu przedsiębiorców, którzy ściągnęli do miasta, przyczyniając się do jego rozkwitu. Architektura tego miejsca jest bardzo zróżnicowana. Nowoczesne budowle mieszają się z secesyjną zabudową starej części. Warto jednak nadmienić, że zróżnicowanie to nie oznacza bałaganu.

Teraźniejsze Batumi jest jednak przede wszystkim najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym w Gruzji, z dobrze zagospodarowanym pasem nadmorskim i bezpłatnymi, kamienistymi plażami. Są tu też pola herbaciane – obecnie tylko nieliczne.

Ten dzień przeznaczymy na spacery po mieście, plażowanie, odwiedzanie licznych muzeów oraz odkrywania lokalnej kuchni, opierającej się głównie na serze. Na kolację udajemy się do miejsca noclegu w mieście.

Dzień 8:

Dzień zaczynamy od przejazdu samochodami terenowymi z Batumi do Achalcyche.

Znajdujące się w Górach Małego Kaukazu miasto położone jest w południowo-zachodniej części Gruzji. Achalcyche w dużej części zamieszkiwane jest przez Ormian, którzy stanowią ponad 35% populacji miasta. Droga prowadzi przez Khulo oraz przełęcz Goderdzi na wysokości 2027 m n.p.m.

Otaczająca nas okolica to miejsce bez oznak cywilizacji, a tym bardziej turystycznej komercji. Dojeżdżamy do Achalcyche, by podziwiać w tym miejscu twierdzę Rabati odbudowaną w 2012 r. Znajdziemy tam zrekonstruowane lub odnowione mury obronne, cytadele, ortodoksyjny kościół, meczet, medrese (szkoła muzułmańska) i minaret.

Kolacja i nocleg w mieście.

Dzień 9:

Nad ranem po śniadaniu wyjeżdżamy z miasta busem do Wardzi. To skalne miasto usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, przy brzegu rzeki Kury. Miasto zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 r. Trzęsienie ziemi w 1283 r. zniszczyło ok. 2/3 miasta, odkrywając jego liczne komnaty, korytarze i tunele oraz niszcząc kompletnie system nawodnień.

W drugiej części dnia udamy się nad największy naturalny zbiornik wodny w kraju, jezioro Paravani. Otoczone jest ono łagodnymi pasmami Gór Samsarskich niedaleko najwyższego szczytu Małego Kaukazu, Did Abuli sięgającego 3300 m n.p.m. Noc spędzimy w namiotach.

Dzień 10:

Rankiem dla osób, które chciałyby podziwiać okolice z góry, mamy możliwość wejścia na szczyt Didi Abuli. Przed dalszą podróżą będziemy mieli chwilę przerwy. Chowamy namioty i przejeżdżamy do Tsalki, niedaleko którego leży kanion Dashbashi. Znajdują się tutaj spływająca ze skał woda oraz krystalicznie czysty zbiornik z przebijającymi się soczyście zielonymi roślinami.

Krajobraz ten tworzy niesamowity klimat. Dalej zejdziemy do wodospadów, aby skorzystać z okazji kąpieli w strumieniu. Wieczorem przejeżdżamy do Tbilisi, gdzie za dodatkową opłatą będziemy mogli skorzystać z łaźni siarkowych. Noc oraz wieczorny posiłek w Tbilisi.

Dzień 11:

Dzień spędzimy na eksploracji największego miasta i stolicy Gruzji, Tbilisi. Zabudowa miasta rozlokowała się na obu brzegach doliny rzeki Kury. Na początku XIX w. miasto znajdowało się pod zaborem rosyjskim. Okres przynależności Gruzji do Rosji był także okresem rozwoju kulturalnego i gospodarczego.

W połowie XIX w. Tbilisi było już niekwestionowaną stolicą carskiego Zakaukazia. Dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu przybywali tutaj wykształceni mieszkańcy regionu. Nie brakowało też polskich lekarzy, prawników oraz kupców.

Panorama miasta przedstawia wielokulturowe, liczące kilkaset lat świątynie, secesyjne wille i pałace mieszające się z nowoczesną architekturą.

W tym dniu odwiedzimy w mieście Kościół Metechi. prawosławną świątynię z XIII w. położoną nad skalistym urwiskiem wznoszącym się nad rzeką Kurą. W świątyni znajduje się grobowiec świętej męczennicy Szuszanik, w V w. uwięzionej za odmowę porzucenia chrześcijaństwa i przejścia na zoroastryzm.

Spod murów świątyni możemy podziwiać twierdzę Narikala pochodzącą z IV w. Niedaleko od twierdzy przechodzimy do łaźni siarkowych znajdujących się w najstarszej dzielnicy miasta, Abanotubani. Kolejnym miejscem jest Katedra Sioni, będąca jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

W odległości około 1 km znajduję się najstarsza świątynia w stolicy, bazylika Anczischati. Na koniec przejedziemy przez najdłuższą ulicę Tbilisi, Aleję Rustawelego, centrum towarzyskie miasta. Znajdziemy tu wiele ważnych obiektów i pięknych budowli. Na kolację udajemy się do lokalnej restauracji.

Noc spędzimy w stolicy.

Dzień 12:

W tym dniu dla fanów fotografii oraz gór mamy propozycję dodatkowo płatnej atrakcji (ok. 40 euro) w postaci wycieczki do Kazbegi. Miasteczko ulokowane jest tuż u podnóża wielkich. kaukaskich masywów. Gdziekolwiek nie odwrócisz głowy, otaczać Cię będą kilkutysięczne szczyty.

Po śniadaniu wyruszamy na świątynne wzgórze Gergeti, z którego podziwiać można Kazbek, kaukaski pięciotysięcznik oraz znajdujący się na nim klasztor Świętej Trójcy, jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie. Bez wątpienia wraz z okolicznymi górami tworzą jeden z kilku najwspanialszych widoków na Kaukazie.

Drogę pokonamy autami terenowymi. Prowadzi ona przez trasę tzw. Gruzińską Drogą Wojenną, która ciągnie się od Tbilisi do Władykaukazu. Na tym odcinku o długości 208 km zachowało się wiele zabytkowych świątyń i budowli obronnych, które w połączeniu z malowniczym krajobrazem stanowią wielką atrakcję turystyczną.

Dla chętnych możliwość zejścia do miasteczka pieszo. Uczestnicy wycieczki, którzy nie zdecydowali się na dodatkową atrakcję, spędzą dzień w Tbilisi na dalszym poznawaniu miasta.

Dzień 13:

W tym dniu kończymy naszą gruzińską przygodę. Prosto z hotelu przejeżdżamy na lotnisko w Kutaisi, z którego wylecimy do Polski.

Zakwaterowanie

W miastach nocleg mamy zapewniony w 3* hotelach i pensjonatach. W trakcie trekkingu 2 noce spędzimy w namiotach na łonie natury.

Pogoda

Pogoda w Gruzji cechuje się silnym zróżnicowaniem ze względu na ukształtowanie i rzeźbę terenu kraju. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, kiedy to temperatury dochodzą często do 40°C.

Zimy są łagodne z małą ilością opadów. Na terenach górskich powietrze jest rześkie, a temperatury zmieniają się wraz z wysokością. W wysokich partiach gór nawet latem zdarzają się noce z lekkim mrozem.

Cena zawiera

 • bezpośrednie loty na trasie Warszawa – Kutaisi – Warszawa,
 • noclegi,
 • wyżywienie (śniadania oraz obiadokolacje - za wyjątkiem ostatniego noclegu w mieście Tbilisi oraz biwaku),
 • transport: bus (z klimatyzacją),
 • jeep na offroad na trasę Batumi - Achalcyche,
 • namioty i karimaty,
 • opiekę polskojęzycznych przewodników,
 • obsługę lokalnych przewodników,
 • opiekę przewodnika górskiego,
 • bilety wstępu do zwiedzanych miejsc,
 • ubezpieczenie turystyczne NNW i KL + ubezpieczenie bagażu,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • pozostałego wyżywienia,
 • kosztów dodatkowych atrakcji takich jak wycieczka do Kazbegi (ok. 40 EUR) oraz kąpieli w łaźniach siarkowych (ok. 10 EUR),
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego (185 EUR),
 • zwyczajowych napiwków (ok. 60 EUR).

Ceny

Koszt wyjazdu: 3200 PLN + 850 EUR od osoby.

Możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego: 185 EUR.

Ważne informacje

Obywatele polscy mogą przekraczać granicę zarówno na paszporcie, jak i dowodzie osobistym.

Rekomendujemy jednak, oprócz dowodu osobistego, posiadanie ze sobą paszportu, ponieważ większość gruzińskich urzędów oraz punktów usługowych uznaje wyłącznie paszport, jako dokument potwierdzający tożsamość.

W Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych. Przydatny może okazać się język rosyjski, gdyż w przypadku jakichkolwiek problemów znajomość języka angielskiego jest niewielka.

Organizator

Organized by MIEJSCA Biuro Podróży

Zapraszamy Cię do miejsc, skąd bije życiodajna energia, która wzmacnia i równocześnie wymusza zmianę perspektywy.

Trekking w Gruzji

Wyjazd przewidziany dla małych grup od 8 do 12 osób.

Wychodząc w wysokie góry, należy poruszać się w grupach oraz mieć odpowiedni sprzęt wspinaczkowy.

W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskiej waluty na gruzińską walutę lari. Ceny w Gruzji są niższe niż w Polsce.

Sprawdź podobne wyjazdy

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.