Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Gruzja: trekking po dolinach Wielkiego Kaukazu

Niezwykły trekking po nieodkrytych regionach Gruzji. Spotkanie z kulturą pasterską oraz wyprawa naprzeciw dzikiej, górskiej naturze Gruzji. Ukoronowaniem przygody może być zdobycie jednego z najwyższych szczytów Kaukazu, Kazbeku.

Atrakcje

 • przemierzanie dzikich dolin i przełęczy Wielkiego Kaukazu,
 • trekking tajemniczymi regionami Gruzji,
 • próba wejścia na Kazbek, jedną z najwyższych gór na Kaukazie,
 • wyprawa w miejsca, do których nie dotarło chrześcijaństwo,
 • odkrywanie gruzińskiej kultury pasterskiej.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Uczestnicy wyprawy powinni być w dobrej kondycji. W trakcie trekkingu nie będzie potrzeby dźwigania bagaży, ponieważ przez góry będą przewożone konno. Szlaki nie są trudne do przebycia, większość z nich wcześniej wytyczyli pasterze.

Jedynym trudnym wyzwaniem będzie próba zdobycia Kazbeku (wys. 5033,8 m n.p.m.). Wyprawa zaczyna się wcześnie (godz. 3.) i skończy ok. godz. 16. Grupie towarzyszyć będzie opiekun z licencją, każdy z uczestników będzie również odpowiednio wyposażony do wspinaczki (raki, czekan, buty, karabińczyki z uprzężą lub kijki).

Wejście w grupach po cztery osoby, trasa będzie zabezpieczona linami. Uczestnicy powinni dokonać rezerwacji min. 60 dni przed terminem wyprawy. Bardzo istotne jest posiadanie butów trekkingowych, które przed wyjazdem muszą zostać zaakceptowane przez przewodników.

Poziom zaawansowania wyprawy: 2, ze wspinaczką na Kazbek: 4.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Chewsuretia i Tuszetia to krainy znajdujące się w północno-wschodniej Gruzji. Obie są wyludnione, charakteryzują się własną kulturą i historią, sięgającą wczesnego średniowiecza. Można tutaj spotkać na trasie przede wszystkim miejscowych pasterzy.

Plan wyjazdu

Termin i poszczególne punkty programu mogą ulec zmianie.

Dni 1-2

Wylot z Warszawy i lądowanie w Tbilisi o poranku. Na początek wizyta u Kistów, muzułmańskiego ludu mieszkającego w Wąwozie Pankisi. Później na targowisku w Telawi nabycie zapasów na wyprawę trekkingową. Na koniec dnia kolacja z daniami kuchni czeczeńskiej przy czeczeńskiej zabawie muzycznej.

Dzień 3

Drogi Kaukazu Południowego są tak samo piękne, jak niebezpieczne. Jedną z nich grupa przejedzie przez przełęcz Abano (2960 m n.p.m.) do Omalo, głównego miasta Tuszetii, w którym można zobaczyć pozostałości po wieżach obronnych.

Dni 4-5

Dwa dni trekkingu po krainie Omalo.

Dzień 6

Start terenówkami w stronę granicy z Rosją. Następnie trekking przełęczą Nakaicza w stronę osad Czonszio, Girewi i Czeszo, położonych w górach. Nocleg pod namiotami niedaleko przełęczy Acunta.

Dzień 7

Spod Acunty grupa zejdzie do Ardoti, jednej z wyludnionych wiosek w regionie. Kolejny nocleg w obozie z namiotami.

Dzień 8

Dalsza przygoda z górskim trekkingiem zaprowadzi grupę do miejsca, w które starzy górale udawali się, aby oddać ostatnie tchnienie. W chatkach śmierci do dziś można oglądać szczątki pasterzy. Mijając pastwiska, grupa dotrze do Szatili.

Dzień 9

Szatili - najbardziej znana z charakterystycznych wsi Chewsuretii. Wioska przypomina fortecę, wszystkie kamienne domy są połączone murem. Spotkanie z gościnnymi mieszkańcami i przejazd samochodami do Chewi-Kazbego na nocleg w Stepancmindzie, miejscowym pensjonacie.

Dzień 10

Nabycie dodatkowych zapasów i trekking do klasztoru Cminda Sameba (2170 m n.p.m), symbolu Gruzji. Później przejście pod lodowiec i nocleg pod namiotem albo w schronisku przy stacji meteo. Czas wyprawy do 8 godzin.

Dzień 11

Trwające blisko 5 godzin podejście na 4000 m n.p.m. w celu adaptacji przed wspinaczką. Spokojniejszy dzień z widokiem na lodowiec, spędzony na opalaniu się i kontakcie z naturą.

Dzień 12

Wyprawa na Kazbek z miejscowym opiekunem. Grupa chętnych przejdzie lodowcem i stromym zboczem na szczyt Kazbeku. Powrót do obozowiska na wieczór. Czas przeznaczony na wejście i powrót to 14 godzin.

Dzień 13

Ewentualność drugiego podejścia na Kazbek lub powrót do Stepancmindy na suprę, wieczorny posiłek (dla chętnych) i relaks po kilku dniach aktywności.

Dzień 14

Do wyboru relaks lub wycieczka do Wąwozu Darialskiego albo wodospadu Gweleti. W przypadku wyprawy na Kazbek w 13 dniu wyprawy, ten zostanie poświęcony na zejście z gór.

Dzień 15

Powrót grupy do Tbilisi i zwiedzanie miasta. Możliwość udziału w lokalnym koncercie przed snem.

Dni 16-17

Dalsza wycieczka po stolicy Gruzji, w tym m.in po Suchym Moście (bazar antyków), fortecy Narikala, starym mieście oraz dzielnicy secesji. Zainteresowani mogą pójść na kąpiel w siarkowym spa lub zakosztować nocnego życia miasta. Nocny lot do Warszawy.

Zakwaterowanie

W trakcie trekkingu grupa będzie nocować pod namiotami w przygotowanych obozowiskach. W miarę możliwości noclegi w miejscowych pensjonatach (tutaj zapewnione dwa posiłki: rano i wieczorem), a w Tbilisi w hotelu.

Pogoda

Gruzja leży w basenie Morza Czarnego, w strefie klimatu subtropikalnego z letnimi średnimi temperaturami na poziomie 30°C.

Na zboczach Kaukazu jest chłodniej, im wyżej, tym zimniej. Noce bywają chłodne, ok 10°C. Wschodnia część kraju to klimat suchy, z upalnymi temperaturami sięgającymi 35°C oraz rzadkimi opadami.

Cena zawiera

 • przeloty ze wszystkimi opłatami,
 • przewóz dwóch rodzajów bagażu (waga zgodna z wytycznymi przewoźnika),
 • usługi opiekuna mówiącego po polsku oraz przewodnika po górach Kaukazu,
 • wyposażenie do wspinaczki na Kazbek,
 • przejazdy w czasie trwania wyprawy (lotnisko, w góry, z Szatili do Kazbegi),
 • przewóz bagaży końmi podczas trekkingu,
 • noclegi,
 • posiłki (śniadania, i kolacje - Omalo, Szatila, Stepancminda, Pankisi),
 • poranny posiłek w stolicy Gruzji,
 • zestaw map i broszur informacyjnych,
 • obligatoryjną gwarancję ubezpieczenia biura,
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • ubezpieczenie bagażu max do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • przejazdu konnego przez poszczególne fragmenty trasy,
 • posiłków w czasie wyprawy trekkingowej,
 • posiłków w Tbilisi poza ofertą,
 • noclegu w pensjonacie nieopodal stacji meteorologicznej.

Ceny

Koszt wyjazdu 7490 PLN/os.

Ważne informacje

Wyjazd w grupach od 6 do 14 osób.

Możliwość wylotu z innego miasta niż Warszawa (w grę wchodzą Praga i Wrocław) za dodatkową opłatą i po wcześniejszym zgłoszeniu.

Organizator

Organized by Barents

Naszym celem jest organizowanie autorskich wycieczek i wypraw do nietypowych miejsc lub w innej, aktywnej formie.

Czy wiesz, że?

Góra Kazbek opisywana jest w mitologii greckiej. To do jej skały został przywiązany Prometeusz.

Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

5 - 10 czerwiec 2020

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Biszkek, Kirgistan

16 - 30 sierpień 2020

+ 2 więcej

od6 490 PLN

/ os.

Bergen, Norwegia

21 - 30 sierpień 2020

od5 490 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.