Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Gruzja: wyprawa po dziewiczych górskich szlakach Kaukazu

Odkryjecie nieznane oblicza Gruzji. Wyruszycie w podróż po dzikich górskich szlakach, po subtropikalnych parkach narodowych, przez malownicze wsie zamieszkane przez różne mniejszości etniczne. Ugoszczą Was lokalne rodziny, skosztujecie tradycyjnych potraw, gruzińskiego wina od miejscowych producentów i herbaty z tamtejszych plantacji.

Atrakcje

 • trekking po górskich szlakach - regiony Chewsuretia i Racza,
 • wyprawa samochodami terenowymi,
 • subtropikalne parki narodowe Adżarii,
 • postindustrialne i postsowieckie perły architektury od Cziatury do Rustawi,
 • Wąwóz Pankisi wraz okolicznymi meczetami i cmentarzami,
 • zwiedzanie malowniczych wsi i miasteczek mniejszości etnicznych,
 • cerkiew Nikorcminda i największa synagoga na Kaukazie w Oni,
 • nocne zwiedzanie Batumi,
 • degustacja gruzińskiego wina od lokalnych producentów,
 • smakowanie herbat ze słynnych plantacji,
 • regionalna, domowa kuchnia.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa jest objazdowa, ale podczas niej zdarzać się będą lekkie trekkingi i wycieczki piesze po okolicy, wiele z nich po górzystych terenach. Jednego dnia przewidziany jest nocleg na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Podstawą są porządne, wygodne buty trekkingowe oraz odzież przygotowana na skoki temperatur oraz zmiany pogody.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że będziemy się przemieszczać przez różne regiony kraju, co wiąże się ze zmianą stref klimatycznych. W związku tym trzeba być przygotowanym na wysokie i niskie temperatury. Poziom zaawansowania: 1-2.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Gruzja leży na pograniczu Europy i Azji. Ten niewielki, postkomunistyczny kraj zachwyca różnorodnością przyrody i krajobrazu. Od subtropikalnych lasów, nadmorskich kurortów, po stepy, wysokie góry i lodowce. Bogactwo kultury, pyszna kuchnia oraz gościnność mieszkańców zachęcają do odwiedzenia tej części Kaukazu.

Plan wyjazdu


Dni 1-2

Przelot z Warszawy do Tbilisi. Zwiedzimy stolicę Gruzji pod kątem postindustrialnej i postkomunistycznej architektury. Udamy się na targ staroci i spacer po Dzielnicy Kolonialnej. Weźmiemy udział w gruzińskiej suprze.

Dzień 3

Podróż na wschód kraju do Parku Narodowego Lagodechi. Tego dnia czeka nas trekking do jednego z najwyższych wodospadów Gruzji.

Dzień 4

Udamy się do Wąwozu Pankisi. Był on miejscem, w którym podczas wojen rosyjsko-czeczeńskich ukrywali się partyzanci oraz uciekinierzy z Czeczenii.

Zwiedzimy okoliczne meczety i eksplorujemy cmentarze. Wieczorem zasiądziemy do kolacji z lokalną kuchnią oraz muzyką gruzińską wykonywaną przez tutejszy zespół.

Dzień 5

Podróż niezwykle malowniczą drogą do Tuszetii. Po drodze będziemy mijać przełęcz Abano. Zwiedzimy wioskę Omalo znaną z wież obronnych.

Dzień 6

Kolejny dzień w Tuszetii. Zrobimy trekking po okolicy i odbędziemy podróż samochodami terenowymi. Dla chętnych konna wycieczka. Wieczorem siądziemy przy ognisku i skosztujemy szaszłyków z baraniny.

Dzień 7

Przejazd na zachód kraju. Podróż przez Saczchere, skąd pochodzi najbogatszy człowiek w Gruzji. Zwiedzanie Cziatury, miasta znanego z sieci kolejek linowych. Zajrzymy do Kacchi, klasztoru na skale. Na nocleg zatrzymamy się w Zestafoni, skąd pochodzi Boris Akunin, znany rosyjski autor kryminałów.

Dzień 8

Przejazd do Baghdati. Zobaczymy dom - galerię poety i artysty Włodzimierza Majakowskiego. Następnie odbędziemy podróż do górniczego miasteczka Tkibuli. Zwiedzimy plantacje herbaty leżące nad jeziorem Szaori. Na koniec zobaczymy cerkiew Nikorcminda oraz największą na Kaukazie synagogę w Oni.

Dzień 9

Spacer wokół malowniczo położonej, górskiej wioski Gebi. Roztacza się z niej niesamowity widok na grań oddzielającą Gruzję od rosyjskich Osetii Północnej i Kabardyno-Bałkarii. Wczesnym popołudniem opuścimy region Leczchumi i udamy się do dzikiej, rzadko odwiedzanej przez turystów Raczy.

Kolejnym punktem dnia będzie winny mikroregion Chwanczkara, położony wysoko w górach nad rzeką Rioni. Słynie on z półsłodkiego wina, którego smak docenili Józef Stalin i Winston Churchill. Na miejscu spotkamy się z lokalnymi producentami wina, którzy tajniki jego wytwarzania przekazują od pokoleń.

Dzień 10

Zobaczymy Jaskinie Prometeusza. Następnie zwiedzimy sowieckie uzdrowisko w Ckaltubo, które posiada ciekawą historię. Udamy się w podróż do wsi Gordi i wodospadu Kinkcza. Wieczorem przyjedziemy do położonej nad Morzem Czarnym Kvariati, znanej z eukaliptusów.

Dzień 11

Eksploracja Kvariati i okolic. Tego dnia skorzystamy z uroków morza. Dla chętnych możliwość wycieczki do Parku Narodowego Maczachela i Parku Narodowego Mtirala. Dzień zakończymy nocnym spacerem po Batumi.

Dzień 12

Podróż przez Góry Adżarskie oraz wioski znane z drewnianych meczetów, zamieszkane przez muzułmańskich Adżarów. Dla chętnych przejazd kolejką linową. Nocować będziemy na wysokości ponad 2000 m n.p.m. na przełęczy Goderdzi.

Dzień 13

Przejazd do regionu Samcche-Dżawachetii. Zwiedzanie powstałego w czasach sowieckich, położonego wśród gór, obserwatorium Abastumani. Udamy się w podróż do Achalcyche, z którego widać twierdzę Rabati. Odbędziemy trekking do kościoła Safara, gdzie znajdują się starodawne freski.

Następnie pojedziemy w okolice skalnego miasta Wardzia. Dla chętnych zwiedzanie. Możliwość skorzystania z łaźni siarkowych. Nocować będziemy w pobliżu rzeki Mtkwari.

Dzień 14

Podróż przez zamieszkaną przez Ormian Dżawachetię. Udamy się do najważniejszych ośrodków ormiańskich w Gruzji - Achalkalaki i Ninocmindy. W czasie drogi zobaczymy dwa największe gruzińskie jeziora - Parawani i Calkę.

Dalej przejazd do Dolnej Kartlii, zamieszkanej przez mniejszość azerbejdżańską. Nocleg w Bolnisi. W miejscowości tej zamieszkiwali niegdyś niemieccy radykalni protestanci, o czym świadczą nazwy w niemieckim alfabecie gotyckim.

Dzień 15

Przyjazd do Dmanisi, gdzie odkryto jedne z najstarszych śladów osadnictwa na Kaukazie. Tu znaleziono szczątki homo georgicus, najstarszego hominida poza Afryką. Eksplorujemy wykopaliska archeologiczne. Powrót do Tbilisi.

Po drodze zobaczymy industrialne miasto Rustawi, będące kiedyś jednym z ważniejszych na Kaukazie Południowym. Następnie odwiedzimy Udabno, osadę przesiedleńców ze Swanetii.

Dzień 16

Przejazd na lotnisko w Tbilisi. Powrót do kraju.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie u lokalnych rodzin, przygotowanych na przyjęcie turystów. Przewidziane są pokoje 2- i 4-osobowe, toaleta i łazienka wspólne na korytarzu. W miejscach, do których jedziemy, nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

Pogoda

W zachodniej części Gruzji panuje klimat subtropikalny z temperaturami 25-30°C. Należy mieć na uwadze, że w górach w nocy temperatura może spaść do 10°C. Na wschodzie Gruzji (m.in. w stolicy, Tbilisi) jest klimat suchy, kontynentalny z temperaturami przekraczającymi w lipcu i sierpniu 30°C.

Ze względu na zmienność stref klimatycznych trzeba przygotować się na wysokie i niskie temperatury.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa,
 • usługi kierowcy i polskiego pilota,
 • przejazdy klimatyzowanymi samochodami terenowymi,
 • noclegi w domach lokalnych rodzin,
 • posiłki (codzienne śniadanie i kolacja),
 • degustację win,
 • koncert gruzińskiej i czeczeńskiej muzyki tradycyjnej,
 • pakiety informacyjne i mapy,
 • ubezpieczenie NNW i KL,
 • ubezpieczenie bagażu do 200 EUR,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • biletów wstępu do zabytków, muzeów i kościołów,
 • dodatkowego wyżywienia.

Ceny

Koszt wyjazdu na 16 dni za osobę wynosi 5990 PLN.


Opłaty za wstępy:

15 EUR

Wyżywienie:

50 EUR

Ważne informacje

Na miejscu będziemy podróżować głównie klimatyzowanym minibusem. Spora część wyjazdu odbędzie się w górzystych, dzikich terenach. Z tego względu tam, gdzie brak odpowiedniej infrastruktury drogowej, będziemy się przemieszczać samochodami terenowymi lub specjalnie przystosowanym do takich warunków minibusem (bez klimatyzacji).

Kuchnia gruzińska znana jest z potraw mięsnych (chinkali, szaszłyk z baraniny), ale wegetarianie także znajdą coś dla siebie (potrawy z bakłażana, chaczapuri z różnym nadzieniem). Ceny są zbliżone do polskich lub niższe.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Wyprawa do Gruzji

Na wyjazd do Gruzji przewidziane są małe grupy od 6 do 16 osób.

Wylatujemy z Warszawy. Istnieje możliwość wylotu z innych miejsc, po wcześniejszym ustaleniu i za dodatkową opłatą.

Sprawdź podobne wyjazdy

Teheran, Iran

2 - 17 październik 2021

od7 990 PLN

/ os.

Oslo, Norwegia

7 - 13 lipiec 2021

+ 2 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

24 lipiec - 7 sierpień 2021

+ 2 więcej

od8 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.