Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Gruzja: etno wyprawa dla miłośników gruzińskiej kultury

Wycieczka dla tych, którzy nie lubią komercyjnej strony wyjazdów. Piękna gruzińska prowincja ma do zaoferowania więcej, niż mówi ogólnodostępna wiedza. Wyjazd w te strony potraktowaliśmy od nowatorskiej strony. Majówka w Gruzji będzie gratką dla wszystkich podróżników, którzy już zobaczyli ten kraj, ale również dla tych dopiero rozpoczynających swą przygodę z kaukaskim zakątkiem.

Atrakcje

 • niekomercyjne zwiedzanie Tbilisi,
 • Saczchere,
 • Cziatura, klasztor Kacchi, kolejki linowe,
 • odpoczynek nad jeziorem Szaori,
 • cerkiew Nikorcminda,
 • degustacja wina w Chwanczkarze,
 • Jaskinia Prometeusza,
 • uzdrowisko Ckaltubo,
 • Wardzi,
 • wąwóz Mtkwari,
 • jeziora Parawani i Calka,
 • stanowisko archeologiczne w Dmanisi,
 • Wąwóz Paniki, czeczeńska kuchnia, koncert czeczeńskiej muzyki,
 • klasztor Dawid Garedża,
 • wiejska atmosfera,
 • nieszablonowa trasa po Gruzji.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd nie jest bardzo wymagający. Większość trasy pokonamy klimatyzowanym minibusem. Najbardziej we znaki może dać się wysokość w górach, ale nie powinna stanowić dla nikogo problemu. Trudność majówki w Gruzji oceniamy jako niską.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Gruzja to kraj, który w ostatnich latach, dzięki postawieniu na turystykę, rozwinął się niesamowicie. Dlatego niezwykle ciekawą koncepcją na wyjazd do Gruzji jest trzymająca się z daleka od ubitych ścieżek i komercji wyprawa. 

Dzięki temu zobaczymy tradycyjne oblicze gruzińskiej wsi, posmakujemy najpyszniejszej domowej kuchni, wysłuchamy szczerych historii, a do tego zobaczymy najciekawsze zabytki Gruzji.


Plan wyjazdu


Dni 1-2:

Wieczorem dnia 1 wylatujemy z Warszawy. Przylatujemy do stolicy Gruzji - Tbilisi i po porannym odpoczynku ruszamy, by odkryć tajemnice miasta. Na trasie m.in. sowiecka zabudowa, dom ślubów, a także unikatowy targ staroci. Odwiedzimy też Dzielnicę Kolonialną przy Mardżaniszwili.

Dzień 3:

Przemieszczamy się na zachód kraju. Na drodze znajdzie się Saczchere, miejsce urodzenia najbogatszego Gruzina, Bidzina Iwniszwiliego. Domy mają tu niebieskie dachy, które zostały ufundowane przez miliardera, a miejscowi korzystają z wybudowanego przez niego szpitala.

Dojeżdżamy do Cziatury, wyjątkowego miasta, które posiada sieć linowych kolejek wzniesionych w latach 50. XX w. przez niemieckich jeńców. Znajduje się tutaj też klasztor Kacchi, który powstał na wysokiej i ostrej skale.

Na noc pojedziemy do Zestafoni, miasteczka, które w czasach sowieckich słynęło z metalurgii. Jest ono też miejscem urodzenia słynnego rosyjskiego autora kryminałów, Borisa Akunina.

Dzień 4:

Z rana szlaki poprowadzą do Bagdati, które pomimo, że nieco zapomniane, skrywa w sobie dom rodzinny oraz galerię dzieł poety i artysty, Włodzimierza Majakowskiego. Kolejnym przystankiem na trasie będzie Tkibuli, górskie miasteczko leżące w otoczeniu jezior. Teren wokół zajęty jest przez plantacje herbaty, a my zażyjemy odpoczynku nad jeziorem Szaori.

Odwiedzimy też cerkiew Nikorcminda i największą kaukaską synagogę w Oni.

Dzień 5:

Zwiedzanie rozpocznie się od spaceru wokół wioski Gebi, za którą ciągnie się graniczna grań między Gruzją a należącymi do Rosji Osetią Północną i Kabardyno-Bałkarią. Po południu przejedziemy przez Raczę aż do Chwanczkary, która po Kachetii jest drugą stolicą gruzińskiego wina.

Mikroregion Chwanczkara leży nad rzeką Rioni, w górach, a jego najsłynniejszym produktem jest półsłodkie, uwielbiane przez Stalina i Churchilla, wino. Na miejscu spotkanie z lokalnymi producentami trunku.

Dzień 6:

Rano wyruszamy do Jaskini Prometeusza, a dalej do Ckaltubo, czyli sowieckiego uzdrowiska, które w latach 90. stało się schronieniem gruzińskich uchodźców z Abchazji. Zobaczymy też wodospad Kinkcza w miejscowości Gordi.

Wieczorem zatrzymamy się w Wardzi z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie dla chętnych odbędzie się zwiedzanie. Wszyscy za to będą mogli skorzystać ze słynnych siarkowych łaźni. Noc spędzimy w wąwozie Mtkwari, w uroczym pensjonacie.

Dzień 7:

Na początek odwiedzimy zamieszkały przez Ormian region Dżawachetia. Jest to jedna z mniej popularnych destynacji turystycznych, a cała okolica wydaje się praktycznie opuszczona. Obejrzymy Achalkalaki i Ninocmindę,ośrodki ormiańskie w kraju.

W drodze miniemy Parawani i Calkę, czyli dwa największe jeziora Gruzji (ten region zamieszkują pontyjscy Grecy), a dalej udamy się przez góry do Dolnej Kartlii, domu Azerów. Odwiedzimy Dmanisi, a tam znajdziemy jedne z najstarszych śladów osad ludzkich na tych terenach. W latach 80. ubiegłego wieku znaleziono tu homo georgicus, czyli najstarszego hominida poza afrykańskiego.

Homo georgicus zamieszkiwał te tereny już prawie 2 miliony lat temu. Rano zwiedzimy wykopaliska archeologiczne, a następnie dotrzemy do miejscowości Bolnisi, gdzie w XVII i XVIII w. uciekali niemieccy protestanci. To tu narodził się gruziński symbol w postaci krzyża wpisanego w kwadrat.


Dzień 8:

Po wojażach czas na powrót do stolicy kraju, w której wszystko się zaczęło. Zanim to jednak nastąpi, zjedziemy nieco z trasy aby dotrzeć do Rustawi, opuszczonego, sowieckiego industrialnego raju. W przeszłości było ono jednym z najważniejszych miast w regionie Gruzji.

Dalej, wjedziemy w Wąwóz Pankisi, który w czasie wojen Czeczenów z Rosjanami stanowił schronienie dla uciekających mieszkańców Czeczenii. W ukryciu przed bombardowaniami, organizowała się tu również partyzantka. Dziś obraz tego miejsca jest zgoła inny, a Kistowie praktykujący sufizm (odłam islamu) wiodą tradycyjny, wiejski żywot.

Podczas spaceru po okolicy zobaczymy miejscowe cmentarze, a także meczety. Podczas kolacji czeka nas tu prawdziwa uczta złożona z czeczeńskich potraw, a do jedzenia przygrywać nam będzie tradycyjna czeczeńska muzyka.


Dni 9-10:

Przez słynną Kachetię jedziemy do Udabno. Drogą przez pustynię trafimy do zamieszkałej przez przesiedleńców ze Swanetii. Zobaczymy też klasztor Dawid Garedża, wykuty w skale na granicy z Azerbejdżanem. Około północy pojedziemy na lotnisko, skąd nad ranem wylecimy do kraju.

Dni i punkty programu mogą ulec zmianie ze względu na termin lotu, a także nieprzewidziane okoliczności, jakie wystąpią na miejscu.

Zakwaterowanie

Podczas wyjazdu zakwaterowanie będzie realizowane w domach miejscowych gospodarzy. Pozwoli to na jeszcze lepsze wczucie się w klimat i poznanie miejscowych ludzi. Pokoje 2- 4-os. Łazienki będą wspólne, znajdują się na korytarzach.

Pogoda

W zachodniej części Gruzji spotkamy się z klimatem subtropikalnym, dzięki któremu temperatury na miejscu wynosić będą 25-30°C. Pamiętajmy jednak, że im wyżej będziemy, tym chłodniej się zrobi. Podczas pobytu na górskich terenach nocne temperatury mogą wynieść nawet ok. 10°C.

Z kolei na wschodzie Gruzji, w okolicach Tbilisi, klimat będzie bardziej suchy (kontynentalny), a więc i opady będą mniejsze. Temperatura może tam w okresie wakacyjnym przekraczać 30°C.

Cena zawiera

 • przelot w obie strony i opłaty lotniskowe,
 • bagaż nadawany i podręczny (według limitów przewoźnika),
 • usługi polskojęzycznego pilota,
 • zakwaterowanie zgodnie z programem,
 • wyżywienie w postaci śniadań i kolacji,
 • degustację wina w Chwanczkarze,
 • koncert czeczeńskiej muzyki,
 • materiały informacyjne, mapy,
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu (do 200 EUR),
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • bilety i wejściówki do muzeów, zabytków i kościołów (ok. 15 EUR),
 • dodatkowych posiłków (ok. 50 EUR),
 • wydatków własnych,
 • napiwków.

Ceny

Koszt wyjazdu na 10 dni to 4490 PLN od osoby.

Ważne informacje

Przejazdy:

Wszystkie lokalne odcinki trasy przejedziemy w klimatyzowanym minibusie. Tam, gdzie drogi będą zbyt złe na naszego minibusa, przesiądziemy się do samochodów terenowych lub też przystosowanego do warunków auta (bez klimatyzacji).

Wyżywienie:

Codziennie podawane będą śniadania, a w domach gościnnych również tradycyjna kolacja typu supra. Bogactwo kulinarne Gruzji jest na tyle duże, że znajdziemy spory wybór zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich dań.

W miastach obowiązuje nas wyżywienie na własną rękę ze względu na dużą liczbę sklepów i restauracji. Jeśli chodzi o ceny w tych miejscach, są one niższe lub porównywalne do polskich.

Wylot:

Planowany jest wylot z Warszawy. Po wcześniejszym ustaleniu i dopłacie możliwy jest wylot na miejsce z innych lotnisk, takich jak we Wrocławiu czy Pradze.


Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Majówka w Gruzji

Grupa wyjazdowa będzie liczyć od 6 do maksymalnie 16 osób.Sprawdź podobne wyjazdy

Teheran, Iran

2 - 17 październik 2021

od7 990 PLN

/ os.

Oslo, Norwegia

16 - 22 czerwiec 2021

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

24 lipiec - 7 sierpień 2021

+ 2 więcej

od8 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.