Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Kazimierz Nowak i Gambia? Naśladuj styl podróżnika w Afryce!

Wyjątkowa podróż do Gambii stylizowana na wyprawę słynnego polskiego podróżnika i korespondenta, Kazimierza Nowaka. Przemierzymy fragmenty Czarnego Lądu - najmniej skażonego cywilizacją kontynentu. Piesza wędrówka z dala od popularnych szlaków turystycznych, obcowanie z dzikimi zwierzętami i przyrodą.

Atrakcje

 • megalityczne kręgi w Wassu,
 • rejsy afrykańskimi łodziami,
 • możliwość obserwowania egzotycznych gatunków zwierząt i ptaków,
 • James Island (lista UNESCO),
 • Kaur - najwyższe wzniesienie Gambii,
 • kolacja rodzinna z występami artystów.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa przeznaczona dla osób, które radzą sobie z trudami podróży bez większości wygód typowego turysty.

Dzienny limit pokonywanych pieszo kilometrów nie będzie przekraczać 10 km.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Gambia to najmniejszy kraj Afryki. Kiedyś kolonia brytyjska, obecnie niepodległa republika, której 80% mieszkańców wyznaje islam. Posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego.

Plan wyjazdu

Czeka nas wyprawa przez wyjątkowe sawannowe krajobrazy i fascynujące afrykańskie wioski. Wyruszymy ze stolicy Gambii, Banjul. Przed nami ponad 300 km przebytych samochodem terenowym do miejscowości Janjanbureh. Zaznamy niesamowitej egzotyki wypełnionej spotkaniami z hipopotamami, krokodylami oraz szympansami.

Wyprawa utrzymana będzie w atmosferze podróży Kazimierza Nowaka – znanego polskiego podróżnika, fotografa i korespondenta. Przemierzył on samotnie Czarny Ląd, pokonując łącznie ok. 40 tys. km.

Dzień 1

Lot z Warszawy do Banjul i zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 2

Odwiedziny w Bijilo Forest Park. Ujrzymy małpy w ich naturalnym środowisku. Spotkanie z koczkodanem zielonym i gerezą rudą. Następnie Brikama i fascynujące warsztaty gry na djembe: tradycyjnych bębnach Afryki Zachodniej.

Dzień 3

Transport w kierunku Janjanbureh (300 km na zachód). Czeka nas rozbijanie obozowiska tuż obok magicznych kręgów Wassu.

Dzień 4

Obejrzymy megalityczne kręgi, których powstanie datowane jest na III w. p.n.e. Następnie udamy się łodzią do Parku Narodowego Baboon Island, gdzie spotkamy pawiany i szympansy.

Dzień 5

Trekking wzdłuż rzeki Gambia i wejście na Kaur (najwyższe wzniesienie Gambii), gdzie rozbijemy obozowisko.

Dzień 6

Dzień rozpoczniemy śniadaniem na wzgórzu, a następnie czeka nas przejazd do Albredy i rejs na James Island (lista UNESCO). To mała wyspa położona na środku rzeki. Znajdują się na niej lochy oraz fortyfikacje zbudowane przez Brytyjczyków. Na wyspie więziono niewolników. Popłyniemy promem do Banjul, a dzień zakończymy noclegiem w Bantaba.

Dzień 7

Weźmiemy udział w Brikama Craft Market, wielkim targu rękodzieła afrykańskiego oraz odwiedzimy gambijską rodzinę w jej domu, gdzie odbędzie się prywatne przyjęcie. Wspólnie z domownikami przygotujemy tradycyjny posiłek i zasiądziemy do kolacji. Wizytę uświetnią najlepsi artyści: wysłuchamy bębniarzy, obejrzymy tańce plemion Gambii oraz tradycyjne obrzędy i rytuały (Mandinka i Wolof to Kankourang).

Dzień 8

Relaks na plaży, transfer na lotnisko i wieczorny wylot do Europy.

Dzień 9

Poranne lądowanie w Warszawie i zakończenie wyprawy.

Zakwaterowanie

Noclegi w namiotach (w obozowiskach rozbijanych w kolejnych punktach trasy wyprawy).

Pogoda

Dominuje klimat tropikalny z porą suchą podczas zimy. Nie ma miesiąca, w którym średnia temperatura będzie niższa niż 17/18°C. Najcieplejszy jest luty (ok. 34℃), a najchłodniejszy sierpień (17℃ w nocy).

Cena zawiera

 • organizację wyprawy i opiekę pilota (wraz z osobami towarzyszącymi),
 • transfery z/na lotnisko,
 • pełne wyżywienie na terenie Gambii,
 • butelkowaną wodę,
 • transport sprzętu podczas wyprawy,
 • rejsy afrykańskimi łodziami,
 • bilety wstępu na James Island.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • dodatkowych wydatków (napiwki, souveniry itp.).

Ceny

Koszt wyprawy po indywidualnym zapytaniu + loty.

Ważne informacje

Gambia nie posiada polskiej placówki dyplomatycznej. Po pomoc należy się zgłaszać do placówek państw członkowskich UE, które udzielą obywatelom Polski pomocy na takich samych warunkach, na jakich pomagają własnym obywatelom.

Zalecane jest szczepienie przeciwko cholerze. Należy także przestrzegać zasad higieny tropikalnej oraz stosować profilaktykę przeciwmalaryczną.

Konsultacja lekarska w Gambii to koszt ok. 40 USD, natomiast pobyt w szpitalu to ok. 70 USD za dobę.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Gambia - ciekawostki przed wyprawą

Podczas wyprawy będzie podążać za nami samochód z naszym ekwipunkiem, namiotami i polową kuchnią. Ekipa wsparcia logistycznego przygotowywać będzie posiłki. Namioty rozstawiamy sami.

Mieszkańcy Gambii uchodzą za tolerancyjnych wobec innych wyznań, niemniej należy pamiętać, że 80% wyznaje islam i w bezpośrednich kontaktach wskazane jest przestrzeganie norm obyczajowych krajów muzułmańskich.

Warto zabrać ze sobą dodatkowe środki finansowe (100 EUR lub USD). Walutę można wymienić na lokalne Dalasi w turystycznych sieciach kantorów.

Sprawdź podobne wyjazdy

Katmandu, Nepal

1 - 16 grudzień 2020

od2 950 USD

/ os.

Thimphu, Bhutan

7 - 20 grudzień 2020

od3 295 USD

/ os.

Erywań, Armenia

7 - 16 grudzień 2020

od1 850 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.