Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Śnieżna wyprawa: eksploracja Laponii na biegówkach, zorza polarna i przejażdżka po jeziorze Kilpisjärvi

8 dni aktywnego wypoczynku w Laponii - arktycznym rejonie na północy Finlandii. Wyprawy na nartach biegowych, polowanie na zorzę polarną i noclegi w klimatycznych chatach na skraju lasu. Wymarzony wyjazd dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu i zimowej aury.

Atrakcje

 • 3 wyjątkowe wyprawy na biegówkach,
 • subpolarny klimat Laponii,
 • eksploracja Käsivarsi Wilderness Area,
 • jazda na nartach po jeziorze Kilpisjärvi,
 • noclegi w malowniczo położonych, drewnianych chatach ogrzewanych piecem,
 • wyjątkowo rozgwieżdżone niebo,
 • szansa na ujrzenie zorzy polarnej.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wymagana jest umiejętność poruszania się na nartach biegowych oraz względnie dobra kondycja fizyczna.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kilpisjärvi to jedna z większych miejscowości fińskiej części Laponii. Dużą część jej mieszkańców stanowią rdzenni Lapończycy. Niedaleko niej znajduje się Saanatunturi - jedna z najwyższych gór Finlandii.

Plan wyjazdu

Ważne: Dni oraz poszczególne punkty programu wyprawy mogą ulec zmianie w wyniku zmiany terminu wylotu lub sytuacji na miejscu. Po każdej wyprawie wracamy do bazy wypadowej w Kilpisjarvi na nocleg i regenerację.

Dzień 1

Bezpośredni lot z Gdańska do Tromsø. Transfer busem do Finlandii, do Kilpisjärvi dotrzemy późnym wieczorem. Jeżeli dopisze nam szczęście, już pierwszej nocy ujrzymy zorzę polarną.

Dni 2-3:

Dwudniowa, kilkunastokilometrowa wyprawa po zamarzniętym jeziorze. Jej celem będzie najbardziej wysunięty na północ trójstyk granic (Finlandii, Szwecji i Norwegii) na świecie. Na krótko odwiedzimy sąsiednie kraje i udamy się w drogę powrotną do Finlandii. Czeka nas zakwaterowanie w urokliwej chacie pod lasem.

Jeśli czas i pogoda będą nam sprzyjać, udamy się na fakultatywną wyprawę na biegówkach w głąb Szwecji lub Norwegii po nienaruszonej pokrywie śnieżnej. Wieczorem będziemy wypatrywać zorzy polarnej.

Kolejnego dnia czeka nas przejażdżka po najbliższej okolicy w otoczeniu zamarzniętego jeziora, lasów i wzgórz w oddali. Popołudniową porą powrót do bazy wypadowej.

Dni 4-6:

3-dniowa wyprawa ponad granicę lasu, w stronę wzgórz (najdłuższa i najbardziej wymagająca). Ujrzymy bezkresne pustkowia oraz śnieżnobiałe wzgórza. Trasa będzie obfitować w podjazdy oraz polegać na poruszaniu się po otwartym, płaskim terenie. Czekające na nas widoki wynagrodzą wysiłek. Po pokonaniu 20 km dotrzemy do malowniczo położonej chaty nad jeziorem. Spędzimy tu 2 noce.

Kolejnego dnia do wyboru: arktyczne lenistwo i regeneracja w chacie z książką i kubkiem gorącej herbaty lub wycieczka z pilotem po malowniczej okolicy.

Trzeci dzień wyprawy to zjazd ze wzgórz do naszej bazy wypadowej.

Dzień 7:

Najkrótsza, ale zarazem najciekawsza z wycieczek (łącznie ok. 12 km). Udamy się w okolice wzgórza Saana, w kierunku celu naszej wyprawy, którym jest “kota”, wykonana z drewna lapońska chatka, przypominająca namiot. W jej wnętrzu znajduje się palenisko, przy którym będziemy się ogrzewać i przygotowywać obiad. Po odpoczynku i posiłku powrót do bazy wypadowej.

Dzień 8:

Do wyboru: spacer do sauny z wykopanym przeręblem w jeziorze, przejażdżka skuterem lub pożegnalna wyprawa na nartach. Wieczorny transfer na lotnisko do Tromsø. Lot powrotny do Gdańska i lądowanie w okolicach północy.

Zakwaterowanie

4 noce w pensjonacie z sauną. Pokoje 3-4-os.

3 noce w drewnianych chatach ogrzewanych piecem na drewno (trzeba liczyć się z tym, że minie trochę czasu, nim chata się nagrzeje). Chaty wyposażone w łóżka piętrowe wraz z materacami, kocami i poduszkami.

Oprócz pieca zazwyczaj są także kuchenka gazowa, garnki, patelnia, sztućce oraz narzędzia typu siekiera i piła. W najbliższym otoczeniu chaty znajduje się wychodek.

Trzeba przygotować się na to, że chaty nie posiadają bieżącej wody ani prądu. Wodę pozyskuje się poprzez topienie śniegu.

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą niezbędnego wyżywienia lub przygotować finansowo do dokonania zakupu w lokalnym markecie. W chatach będzie możliwość przygotowania własnego posiłku lub jego odgrzania na piecu.Sugerowane jest zabranie ze sobą żywności liofilizowanej (ze względu na łatwość przygotowania).

Pogoda

Laponia jest jednym z zimniejszych rejonów Finlandii. Panuje tu klimat subpolarny. Średnia temp. w marcu to -9°C. Temperatury w poszczególne dni mogą wahać się od -5°C do -15°C. Silny wiatr może powodować, że odczuwalna temperatura może być jeszcze niższa.

Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia opadów śniegu i śnieżyc.

Niestety nie ma 100% pewności na ujrzenie zorzy polarnej, niemniej wg oficjalnych informacji do połowy kwietnia jest ona często spotykana i dobrze widoczna.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasie: Gdańsk-Tromsø-Gdańsk wraz z wszystkim opłatami,
 • koszty zakwaterowania (4x w Kilpisjärvi w pensjonacie i 3x w chatach w terenie),
 • bagaż rejestrowany (do 20 kg),
 • transfer z Tromsø do Finlandii i z powrotem,
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • opiekę polskojęzycznego pilota,
 • mapy oraz pakiety informacyjne,
 • ubezpieczenia: NNW i KL oraz ubezpieczenie bagażu do 200 EUR,
 • opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego 110 EUR na tydzień (zestaw nart biegowych typu backcountry; posiadają metalowe krawędzie, o określonej szerokości, która pozwala na poruszanie się po nieprzygotowanych trasach; dodatkowo do nart dobierane są buty i kijki),
 • kosztów transportu bagażu sportowego (ok. 260 PLN - w przypadku gdy decydujemy się na zabranie własnego sprzętu),
 • kosztów wyżywienia.

Ceny

8 dni wyprawy w cenie 4990 PLN.

Ważne informacje

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Gdańsk. Loty z innych miast możliwe po wcześniejszym ustaleniu oraz za odpowiednią dopłatą.

Transfer z lotniska do Kilpisjärvi i z powrotem odbędzie się busem.

Ciekawostki o Laponii:

Na wyprawy udajemy się w małych grupach. Min. ilość uczestników na wycieczce wynosi 6 osób, max 9.

Na wyprawę będziemy zabierać niewielkie plecaki zawierające podstawowy ekwipunek na daną wycieczkę.

Wyprawy w Laponii:

+ po jeziorze: cały czas po płaskim terenie,

+ na wzgórza: podjazd, jazda po płaskim terenie oraz zjazd,

+ do koty: krótki podjazd, jazda po płaskim terenie oraz krótki zjazd.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Wyprawa do Laponii

Przed wyjazdem do Finlandii dowiedz się więcej o Laponii.

Sprawdź podobne wyjazdy

Kilpisjärvi, Finlandia

Funchal, Portugalia

24 wrzesień - 4 październik 2022

+ 2 więcej

od5 990 PLN

/ os.

Gudauri, Gruzja

22 - 30 styczeń 2022

+ 3 więcej

od4 990 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.