Śnieżna wyprawa: eksploracja Laponii na biegówkach, zorza polarna i przejażdżka po jeziorze Kilpisjärvi
8 dni aktywnego wypoczynku w Laponii - arktycznym rejonie na północy Finlandii. Wyprawy na nartach biegowych, polowanie na zorzę polarną i noclegi w klimatycznych chatach na skraju lasu. Wymarzony wyjazd dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu i zimowej aury.
Atrakcje
- 3 wyjątkowe wyprawy na biegówkach,
- subpolarny klimat Laponii,
- eksploracja Käsivarsi Wilderness Area,
- jazda na nartach po jeziorze Kilpisjärvi,
- noclegi w malowniczo położonych, drewnianych chatach ogrzewanych piecem,
- wyjątkowo rozgwieżdżone niebo,
- szansa na ujrzenie zorzy polarnej.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania
Wymagana jest umiejętność poruszania się na nartach biegowych oraz względnie dobra kondycja fizyczna.


Miejsce
Kilpisjärvi to jedna z większych miejscowości fińskiej części Laponii. Dużą część jej mieszkańców stanowią rdzenni Lapończycy. Niedaleko niej znajduje się Saanatunturi - jedna z najwyższych gór Finlandii.
Plan wyjazdu
Ważne: Dni oraz poszczególne punkty programu wyprawy mogą ulec zmianie w wyniku zmiany terminu wylotu lub sytuacji na miejscu. Po każdej wyprawie wracamy do bazy wypadowej w Kilpisjarvi na nocleg i regenerację.
Dzień 1
Bezpośredni lot z Gdańska do Tromsø. Transfer busem do Finlandii, do Kilpisjärvi dotrzemy późnym wieczorem. Jeżeli dopisze nam szczęście, już pierwszej nocy ujrzymy zorzę polarną.
Dni 2-3:
Dwudniowa, kilkunastokilometrowa wyprawa po zamarzniętym jeziorze. Jej celem będzie najbardziej wysunięty na północ trójstyk granic (Finlandii, Szwecji i Norwegii) na świecie. Na krótko odwiedzimy sąsiednie kraje i udamy się w drogę powrotną do Finlandii. Czeka nas zakwaterowanie w urokliwej chacie pod lasem.
Jeśli czas i pogoda będą nam sprzyjać, udamy się na fakultatywną wyprawę na biegówkach w głąb Szwecji lub Norwegii po nienaruszonej pokrywie śnieżnej. Wieczorem będziemy wypatrywać zorzy polarnej.
Kolejnego dnia czeka nas przejażdżka po najbliższej okolicy w otoczeniu zamarzniętego jeziora, lasów i wzgórz w oddali. Popołudniową porą powrót do bazy wypadowej.
Dni 4-6:
3-dniowa wyprawa ponad granicę lasu, w stronę wzgórz (najdłuższa i najbardziej wymagająca). Ujrzymy bezkresne pustkowia oraz śnieżnobiałe wzgórza. Trasa będzie obfitować w podjazdy oraz polegać na poruszaniu się po otwartym, płaskim terenie. Czekające na nas widoki wynagrodzą wysiłek. Po pokonaniu 20 km dotrzemy do malowniczo położonej chaty nad jeziorem. Spędzimy tu 2 noce.
Kolejnego dnia do wyboru: arktyczne lenistwo i regeneracja w chacie z książką i kubkiem gorącej herbaty lub wycieczka z pilotem po malowniczej okolicy.
Trzeci dzień wyprawy to zjazd ze wzgórz do naszej bazy wypadowej.
Dzień 7:
Najkrótsza, ale zarazem najciekawsza z wycieczek (łącznie ok. 12 km). Udamy się w okolice wzgórza Saana, w kierunku celu naszej wyprawy, którym jest “kota”, wykonana z drewna lapońska chatka, przypominająca namiot. W jej wnętrzu znajduje się palenisko, przy którym będziemy się ogrzewać i przygotowywać obiad. Po odpoczynku i posiłku powrót do bazy wypadowej.
Dzień 8:
Do wyboru: spacer do sauny z wykopanym przeręblem w jeziorze, przejażdżka skuterem lub pożegnalna wyprawa na nartach. Wieczorny transfer na lotnisko do Tromsø. Lot powrotny do Gdańska i lądowanie w okolicach północy.
Zakwaterowanie
4 noce w pensjonacie z sauną. Pokoje 3-4-os.
3 noce w drewnianych chatach ogrzewanych piecem na drewno (trzeba liczyć się z tym, że minie trochę czasu, nim chata się nagrzeje). Chaty wyposażone w łóżka piętrowe wraz z materacami, kocami i poduszkami.
Oprócz pieca zazwyczaj są także kuchenka gazowa, garnki, patelnia, sztućce oraz narzędzia typu siekiera i piła. W najbliższym otoczeniu chaty znajduje się wychodek.
Trzeba przygotować się na to, że chaty nie posiadają bieżącej wody ani prądu. Wodę pozyskuje się poprzez topienie śniegu.
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą niezbędnego wyżywienia lub przygotować finansowo do dokonania zakupu w lokalnym markecie. W chatach będzie możliwość przygotowania własnego posiłku lub jego odgrzania na piecu.Sugerowane jest zabranie ze sobą żywności liofilizowanej (ze względu na łatwość przygotowania).
Pogoda
Laponia jest jednym z zimniejszych rejonów Finlandii. Panuje tu klimat subpolarny. Średnia temp. w marcu to -9°C. Temperatury w poszczególne dni mogą wahać się od -5°C do -15°C. Silny wiatr może powodować, że odczuwalna temperatura może być jeszcze niższa.
Należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia opadów śniegu i śnieżyc.
Niestety nie ma 100% pewności na ujrzenie zorzy polarnej, niemniej wg oficjalnych informacji do połowy kwietnia jest ona często spotykana i dobrze widoczna.
Cena zawiera
- bilety lotnicze na trasie: Gdańsk-Tromsø-Gdańsk wraz z wszystkim opłatami,
- koszty zakwaterowania (4x w Kilpisjärvi w pensjonacie i 3x w chatach w terenie),
- bagaż rejestrowany (do 20 kg),
- transfer z Tromsø do Finlandii i z powrotem,
- gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
- opiekę polskojęzycznego pilota,
- mapy oraz pakiety informacyjne,
- ubezpieczenia: NNW i KL oraz ubezpieczenie bagażu do 200 EUR,
- opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera
- kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego 110 EUR na tydzień (zestaw nart biegowych typu backcountry; posiadają metalowe krawędzie, o określonej szerokości, która pozwala na poruszanie się po nieprzygotowanych trasach; dodatkowo do nart dobierane są buty i kijki),
- kosztów transportu bagażu sportowego (ok. 260 PLN - w przypadku gdy decydujemy się na zabranie własnego sprzętu),
- kosztów wyżywienia.
Ceny
8 dni wyprawy w cenie 4990 PLN.
Ważne informacje
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Gdańsk. Loty z innych miast możliwe po wcześniejszym ustaleniu oraz za odpowiednią dopłatą.
Transfer z lotniska do Kilpisjärvi i z powrotem odbędzie się busem.
Ciekawostki o Laponii:
Na wyprawy udajemy się w małych grupach. Min. ilość uczestników na wycieczce wynosi 6 osób, max 9.
Na wyprawę będziemy zabierać niewielkie plecaki zawierające podstawowy ekwipunek na daną wycieczkę.
Wyprawy w Laponii:
+ po jeziorze: cały czas po płaskim terenie,
+ na wzgórza: podjazd, jazda po płaskim terenie oraz zjazd,
+ do koty: krótki podjazd, jazda po płaskim terenie oraz krótki zjazd.
Organizator
Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.