Turcja: 6 dni eksploracji Stambułu - miasta na dwóch kontynentach

Stambuł - brama Orientu. Miasto, które leży zarówno w Europie, jak i Azji. Poznaj najpiękniejsze zakątki tego zaskakującego zakątka Turcji.

Atrakcje

 • zakwaterowanie w samym centrum Stambułu,
 • Hagia Sophia i Błękitny Meczet - 2 monumentalne budowle w mieście,
 • poznawanie historii Imperium Osmańskiego w Pałacu Topkapi,
 • Meczet Sulejmana - wielkiego sułtana Stambułu (o którym opowiada pewna telenowela),
 • mauzoleum Sulejmana Wspaniałego,
 • Złoty Róg i zwiedzanie dzielnic,
 • poznanie prac słynnego architekta Mimara Sinana,
 • lunch przy pływającym grillu,
 • spacer po Bazarze Korzennym,
 • zejście pod ziemię do Cysterny Bazylikowej z wielką głową Meduzy,
 • zwiedzanie pałacu sułtańskiego,
 • Wielki Bazar - perełka Stambułu,
 • rejs po Bosforze,
 • kosztowanie prawdziwej kawy i tureckiej herbaty,
 • podziwianie panoramy miasta z Wieży Galata,
 • przejażdżka zabytkowym tramwajem,
 • pyszna kuchnia turecka.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka dla każdej chętnej osoby, bez względu na stopień zaawansowania czy kondycji fizycznej. W programie przewidziany czas wolny na indywidualne zwiedzanie we własnym tempie. Wycieczka dla miłośników starożytnej historii oraz niesamowitej architektury Orientu.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Stambuł - największe miasto Turcji położone na styku 2 kontynentów: Azji i Europy. Usytuowane jest pomiędzy Morzem Marmara a wybrzeżem Morza Czarnego. W tym miejscu mieściło się starożytne Bizancjum, a następnie nowożytny Konstantynopol, stolica Cesarstwa Rzymskiego.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Polska - Turcja

Wylot z Polski do Stambułu. Następnie transfer i zakwaterowanie w hotelu 3* w samym centrum miasta, nieopodal Błękitnego Meczetu i słynnej Hagii Sophii.

Dzień 2: Stambuł

Pierwszy dzień w Turcji rozpoczniemy od zwiedzania najciekawszych atrakcji miasta. Pod opieką pilota z Polski oraz lokalnego przewodnika wybierzemy się na spacer po dawnym Konstantynopolu. Zaczniemy od wizyty w Pałacu Topkapi, gdzie poznamy historię wielkiego Imperium Osmańskiego.

Odwiedzimy m.in. Salę Tronową, Pawilon Obrzezania oraz pełen przepychu Skarbiec. Zobaczymy tradycyjne stroje, broń oraz dekoracje wnętrz. Odpoczniemy w ogrodach, popijając słynną turecką, czarną kawę, która zafunduje nam zastrzyk energii na kolejne godziny spaceru.

Następnie udamy się do Meczetu Sulejmana, który został zaprojektowany przez cenionego architekta Imperium Osmańskiego, Mimara Sinana. Początkowo była ona zbudowana w stylu bizantyjskim, ale w XVII w. częściowo strawił ją pożar i została odbudowana już w stylu barokowym. Meczet Sulejmana jest jednym z największych w Stambule i znajduje się na wzgórzu miasta.

Zajrzymy również na stary cmentarz, gdzie znajduje się mauzoleum Sulejmana Wspaniałego, sułtana osmańskiego. Podczas jego panowania jego rządów Imperium Osmańskie rozrosło się i osiągnęło szczyt potęgi.

W następnej kolejności udamy się do Złotego Rogu, zatoki Bosforu, która oddziela starożytne Bizancjum od Galaty. Spacerując wzdłuż tureckich uliczek, natkniemy się na wiele urokliwych fontann i kamiennych łaźni. Zajrzymy do kolejnego meczetu, tym razem kameralnego, ale nadal przepięknego ze względu na dekoracje z ceramicznych płytek, Rustema Paszy. To kolejna budowla wybudowana przez Mimara Sinana.

Podczas krótkiego postoju będzie możliwość posilenia się przy jednym z pływających grilli na przystani Eminonu, miejscu znanego z najlepszych ryb w mieście. Dzisiejszą wycieczkę zakończymy przy Bazarze Korzennym, na którym jak sama nazwa wskazuje zapoznamy się z orientalnymi przyprawami, bliskowschodnimi słodyczami i tradycyjnymi potrawami tureckimi.

Następnie udamy się wspólnie do centrum miasta do naszego hotelu. To nie oznacza to jednak końca atrakcji. Późnym popołudniem i wieczorem zaplanowany czas wolny na indywidualne spacery po okolicy, która obfituje w liczne kawiarnie, knajpki, restauracje z widokami na główne zabytki Stambułu.

Dzień 3

O poranku wyruszymy na dalsze zwiedzanie perełek miasta. Pierwszy przystanek przy Hagia Sophia, która nazywana jest “ósmym cudem świata”. Początkowo znajdował się tutaj kościół chrześcijański, następnie meczet, aktualnie funkcjonuje jako muzeum. Można zagubić się w ogromnych przestrzeniach, przyozdobionych zjawiskowymi mozaikami.

Z pierwszego piętra można podziwiać rozmach architektoniczny Hagii Sophii oraz budowli znajdującej się naprzeciwko, Błękitnego Meczetu. Otoczony sześcioma minaretami Błękitny Meczet jest symbolem klasycznej sztuki islamskiej w Turcji. Wraz z Hagią Sophią stanowi największe budowle w Stambule.

Nieopodal Błękitnego Meczetu zobaczymy również hipodrom z czasów bizantyjskich, który za czasów swojej świetności mógł pomieścić nawet 100 tysięcy widzów.

Następnie udamy się do Cysterny Bazylikowej, która niegdyś służyła miastu, gromadząc wodę pitną. Zejdziemy do jej wnętrz, aby podziwiać pomieszczenie pełne monumentalnych kolumn, na końcu którego zobaczymy płaskorzeźbę mitologicznej Meduzy.

Po obiedzie pojedziemy nad brzeg Bosforu, aby zwiedzić pałac sułtański w stylu barokowym, Dolmabahce. Jest to pierwszy w Stambule pałac zbudowany w stylu europejskim, który do dziś zachwyca przepychem. Podobno kosztował równowartość 35 ton złota, a w jego wnętrzu podziwiać będziemy m.in. kryształowy żyrandol o wadze 4,5 tony.

Pod wieczór zaplanowany jest czas wolny.

Dzień 4

Kolejny dzień spędzimy wśród niesamowitych kolorów i zapachów Wielkiego Bazaru, który określa się mianem najstarszego i najbardziej skomplikowanego targowiska na świecie. Zanurzymy się w bezmiarze szlachetnych tkanin, ceramicznych ozdób i orientalnej biżuterii.

Zapoznamy się również z licznymi orientalnymi przyprawami, takimi jak liście kaffiru, kmin czy czarny pieprz. Wszędobylscy sprzedawcy poczęstują nas słynnymi tureckimi słodyczami, m.in. chałwą, nugatem czy słodkim rachatłukum. Wśród kolorowych kramów odnajdziemy również kameralne kawiarenki, gdzie można napić się prawdziwej, czarnej kawy.

Po gwarnej atmosferze Wielkiego Bazaru zrelaksujemy się podczas rejsu po Bosforze. Popłyniemy prywatną łodzią wraz z lokalnym przewodnikiem, który snuć będzie opowieści o najcudowniejszych budynkach Stambułu, widocznych znad wody. Po południu czas wolny na indywidualne wycieczki.

Dzień 5

O poranku wybierzemy się na drugą stronę Złotego Rogu, aby zwiedzić dzielnicę Pera. Rozpoczniemy od wizyty w Wieży Galata, która jest widoczna z każdej części miasta. Z samej góry podziwiać będziemy panoramę Stambułu. Na placu pod wieżą można odwiedzić małe lokalne sklepiki, galerie sztuki i klimatyczne antykwariaty ze starymi książkami.

Następnie pojedziemy na przejażdżkę zabytkowym tramwajem, który przewiezie nas po głównej ulicy handlowej Stambułu. Pójdziemy na spacer po okolicy, gdzie będzie można obejrzeć tureckie towary i zakupić pamiątki. Po południu udamy się na eksplorację najlepszych knajpek Beyoğlu, aby odkrywać smaki kuchni tureckiej. Turysta, który nie spróbuje prawdziwego kebabu czy słodkiej baklawy, nie może wyjechać z Turcji.

Dzień 6

O poranku transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w hotelach 4* w centrum Stambułu. Możliwe zamieszkanie w pokoju 1-osobowym za dodatkową opłatą.

Pogoda

Pogoda w Turcji jest dobra przez cały rok. Najwięcej opadów jest w grudniu, styczniu i lutym. Temperatury od maja do października oscylują pomiędzy 20 a 35°C. Troszkę chłodniej jest w kwietniu i listopadzie, pomiędzy 15 a 20°C.

Cena zawiera

 • zakwaterowanie w Stambule wraz z hotelowymi śniadaniami,
 • opiekę polskiego pilota,
 • 3 dni zwiedzania z wykwalifikowanym przewodnikiem miejskim,
 • ubezpieczenie turystyczne,
 • bilety wstępów do uwzględnionych w programie obiektów,
 • transfer z i na lotnisko wynajętym minibusem,
 • przejazd komunikacją miejską w Stambule,
 • food tour z degustacjami,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • przelotów,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego - 135 EUR,
 • kolacji,
 • wizy obowiązującej przy wjeździe do Turcji - koszt 20 EUR,
 • zwyczajowych napiwków - 10 EUR.

Ceny

Koszt wyjazdu na 6 dni: 640 EUR od osoby + przeloty 600-1300 PLN. Kalkulacja ceny dla grupy liczącej min. 12 osób.

Ważne informacje

Do Turcji obowiązuje wiza turystyczna na 90 dni - można wyrobić ją elektronicznie na stronie evisa.gov.tr. Paszport przy wjeździe musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż okres pobytu. Przed przyjazdem do Turcji nie obowiązują żadne obligatoryjne szczepienia.

Organizator

Organized by ESTA TRAVEL

Niezależne Biuro Podróży, concierge podróżniczy dla osób indywidualnych, grup, rodzin i firm.

Wyprawa do Stambułu

Wyjazd przewidziany jest dla grupy min. 12 osób.

Obowiązująca w Turcji waluta to lira turecka.

W Turcji podczas zakupów zwyczajowo należy się targować, ponieważ początkowe ceny są mocno wywindowane, właśnie w tym celu.

Główna religia w Turcji to islam. Kobiety w Turcji nie muszą zakrywać głów - jeśli zobaczysz kobietę z zakrytymi włosami, oznacza to, że wyraża ona szacunek do swojej religii.

Sprawdź podobne wyjazdy

Taszkient, Uzbekistan

Antananarywa, Madagaskar

Rzym, Włochy

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.