Czad - fascynująca wyprawa do Gerewol i Ennedi

18 dni niesamowitej wyprawy z mnóstwem atrakcji. Nietypowe i rzadko uczęszczane szlaki oraz wielowiekowe miejsca i budowle, czyli to, co wytrawni podróżnicy lubią najbardziej. Czekają na nas noclegi na pustyni i niezapomniane przeżycia.

Atrakcje

 • wyprawa rzadko uczęszczanymi szlakami,
 • Gerewohl - ceremonia/męski konkurs piękności pustynnych nomadów,
 • pustynie Ennedi,
 • nietypowe formacje skalne,
 • prehistoryczne malowidła,
 • starożytne grobowce,
 • antyczny szlak karawan,
 • Jeziora Ounianga (Lista UNESCO),
 • szanse na ujrzenie krokodyli.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd przewidziany dla grupy 6 -12 osób. Poziom trudności wyprawy: średni.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Republika Czadu leży w centrum Afryki, nie posiada dostępu do morza. Na jej terenie leży jezioro Czad - drugie co do wielkości jezioro Czarnego Lądu. Duża rozciągłość południkowa kraju sprawia, że występuje tu wiele stref klimatycznych.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Po załatwieniu formalności paszportowych i bagażowych wylot z Warszawy do Czadu.

Dzień 2

Lądowanie w stolicy Czadu: Ndżamenie. Transport do Dourbali. Na miejscu kolacja i nocleg (w namiotach).

Dni 3-4

Weźmiemy udział w festiwalu Gerewohl - ceremonii wyboru najprzystojniejszych mężczyzn Ludu Wodabbe (który bardzo dużą uwagę przykłada do wyglądu). Jury składa się z 3 kobiet. Pozostałe kobiety także wybierają swoich faworytów, deklarując jednocześnie, że mogłyby zostać przez nich porwane (przy takiej deklaracji mężatki mają prawo odejść od swojego męża).

Mężczyźni występują w tradycyjnych strojach i z pomalowanymi na czerwono lub na żółto twarzami. Dodatkowo przyciemniają usta i przyozdabiają twarze prostymi wzorami. Następnie tańczą i podskakują, uwydatniając przy tym atrybuty piękna, które podlegają ocenie, szczerzą zęby i wytrzeszczają oczy.

Dzień 5

Przejazd do hotelu w Ndżamenie. Wieczorem czas wolny i relaks.

Dni 6-8

Wyruszamy z Ndżameny na wschód, mijamy Massaguet i Massakory. Powoli kończą się utwardzane drogi, a krajobraz wokół staje się coraz surowszy. Sawanna miesza się z Sahelem, roślinność występuje coraz rzadziej. Jest za to szansa na ujrzenie gazeli i szakali. Trasa zaprowadzi nas do Moussouro i finalnie do Kalait.

Dni 9-11

Odwiedzimy targ w wiosce Kalait, zakupimy niezbędne produkty na dalszą wyprawę. Wyruszamy w stronę gór Ennedi. Będziemy podziwiać niesamowite formacje skalne, wytworzone siłą wiatru. Na skałach ujrzymy prehistoryczne malowidła. Odnajdziemy na nich wojowników i zwierzęta. Na tych terenach znajdują się także antyczne grobowce.

Docieramy do jedynego w tym rejonie stałego punktu z wodą stojącą - Guelta Archei. Jest to najsłynniejsza guelta Sahary. Powodem tego jest malownicze położenie w skalnym wąwozie oraz czarny kolor wód.

Ujrzymy tutaj setki pijących wodę wielbłądów i usłyszymy echo powstałe w wyniku ich porykiwania. Przy odrobinie szczęścia ujrzymy także krokodyle - Guelta Archei to jedno z ostatnich miejsc Sahary, gdzie można je zobaczyć.

W tej niezwykłej scenerii skalnej rozbijemy obóz i oddamy się podziwianiu otoczenia. Tutejsze widoki będą punktem kulminacyjnym naszej wyprawy.

Dzień 12

Odwiedzimy miasto Fada, które uchodzi za stolicę zachodnich terenów Ennedi. Ponownie uzupełnimy zapasy i wyruszymy w dalszą drogę na północ. Odbędziemy trekking po czerwonych skałach.

Dotrzemy do Depresji Mourdi, obszaru znanego z malowniczych, piaszczystych wydm. Następnie wyruszymy antycznym szlakiem karawan, które przewożą sól.

Dzień 13

Wioska Defense, w której wydobywana jest sól. W jej pobliżu, pośród gajów palmowych, znajduje się słone jezioro Teguedei.

Wyruszymy w dalszą podróż, w kierunku Jezior Ounianga (jednych z najpiękniejszych miejsc Sahary) znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeziora otaczają wydmy, palmy i góry. Kolory wód w poszczególnych jeziorach różnią się od siebie. Dzieje się tak z powodu odmiennych składów mineralnych i roślinności.

Dni 14-15

Odwiedzimy oazy Ounianga Kebir i Ounianga Serir. Po uzupełnieniu zapasów wyruszymy w dalszą podróż. Po drodze ujrzymy pozostałości po konflikcie militarnym między Czadem i Libią: pojazdy opancerzone, czołgi itp. Trasa przez wydmy może być utrudniona. Trzeba się nastawić na możliwość przepychania samochodu.

Dni 16-17

Pożegnamy się z Ennedi i wyruszymy przez miasteczka Biltine i Arada do miasta Abéché - arcyważnego punktu na szlaku łączącym tropikalną Afrykę i Trypolis.

Następnie wyruszymy na zachód, w kierunku obszarów o gęstszym zaludnieniu.

Dzień 18

Przemierzamy tereny Guera, obserwujemy tradycyjne domostwa i lokalne targi. W wiosce Ab Toyour ujrzymy granitowy szczyt: górę sępów.

Transport do hotelu w Ndżamenie. Kolacja i odpoczynek. Transfer na lotnisko i lot powrotny.

Dzień 19

Przylot do Polski.

Zakwaterowanie

2 x nocleg w hotelu. Pozostałe noclegi w namiotach.

Cena zawiera

 • zaproszenie wizowe,
 • kucharza i pełne wyżywienie na trasie wyjazdu,
 • zakwaterowanie (noclegi w namiotach + 2 noclegi w hotelu),
 • transport (samochody 4×4),
 • bilety wstępu do miejsc przewidzianych w programie wyprawy,
 • opiekę polskiego pilota,
 • koszty obsługi lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenia podróżne (wraz z kosztami leczenia),
 • koszty niezbędnych pozwoleń.

Cena nie zawiera

 • kosztów przelotu na trasie: Warszawa – Ndżamena – Warszawa,
 • wizy do Czadu (koszt ok. 100 EUR),
 • pozaprogramowych napojów (oprócz wody),
 • dodatkowych posiłków w restauracjach,
 • wydatków osobistych.

Ceny

Koszty 18-dniowej wyprawy za 1 osobę: 14 500 PLN + przelot od 3000 PLN.

Organizator

Organized by MK Tramping

Jesteśmy dla tych, którzy pragną realizować swoje marzenia, a nie mają możliwości lub chęci zrobić tego na własną rękę.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lijiang, Chiny

25 kwiecień - 6 maj 2020

+ 1 więcej

od11 800 PLN

/ os.

Brazzaville, Kongo

27 wrzesień - 9 październik 2020

od4 350 USD

/ os.

Santiago de Compostela, Hiszpania

7 - 11 październik 2020

od3 800 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.