Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Chiny i Tybet - wyprawa na zamówienie

18-dniowa wycieczka do Chin i Tybetu to wspaniała okazja, aby przenieść się w czasie i przestrzeni do kolebki kultury oraz na “dach świata”.

Chiny są najbardziej majestatycznym krajem Azji pod każdym względem: geografii, ekonomii, historii, a także kultury. Podczas wyprawy zobaczymy jego nowoczesność, rozmach i potęgę ekonomiczną, ale również kunszt wyrobów rękodzielniczych, przywiązanie do tradycji buddyjskiej oraz niesamowite piękno przyrody i zabytków.

Po przylocie do Lhasy poczujemy magię Tybetu. Zwiedzimy słynną świątynię Jokhang i położony na wzgórzu majestatyczny Pałac Potala, dawną rezydencję dalajlamów, siedzibę panczenlamów klasztor Tashilhunpo oraz klasztor Palkhor z wielką stupą wyposażoną w kilkadziesiąt kapliczek.

Atrakcje

 • lokalne przysmaki, m.in. kuchni syczuańskiej,
 • Leshan Giant Buddha, gigantyczny posąg Buddy, wpisany na listę UNESCO,
 • Góra Tianmen: kraina Avatara i szklanego mostu,
 • jaskinia Tianmen “Heaven’s Gate Hole”, czyli 30-metrowa brama skalna,
 • wjazd kolejką linową na górę Tianzi (1292 m n.p.m.),
 • Avatar Hallelujah Mountain w Parku Narodowym Zhangjiajie,
 • chińskie Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów i Jaskinie Smoczych Wrót, wpisane na listę UNESCO,
 • Landform Geological Park - park geologiczny z niezwykłymi tęczowymi formacjami skalnymi,
 • Mati Si - świątynia Końskiego Kopyta (Horse’s Hoof Temple),
 • Thirty Three Skied - 21 jaskiń w 100-metrowym klifie,
 • Centrum Chengdu Panda – jedyne miejsce, gdzie pandy rozmnażają się regularnie,
 • Świątynia Wuhou i Dzielnica Tybetańska w Chengdu,
 • buddyjski klasztor Wen Shu,
 • klasztor Drepung - największy klasztor buddyjski w Tybecie z 7 pałacami,
 • Park Norbulingka - największy i najpiękniejszy stworzony przez człowieka park otwarty dla zwiedzających,
 • Lhasa - Pałac Potala, galeria sztuki Guangan Thangka i ulica Barkhor,
 • Świątynia Jokhang - duchowe centrum Tybetu,
 • jezioro Tangra Yum Tso - jedno z trzech świętych jezior w Tybecie,
 • wielki klasztor Tashilhunpo - centrum polityczne w dawnym Tybecie,
 • Nowy Pałac w Panchen.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Poziom zaawansowania podstawowy. W Tybecie warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia choroby wysokościowej.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Południowa część Chin w większości pokryta jest wyżynami. Doliny znajdujące się między nimi są najgłębszymi wąwozami na świecie. Znajdują się tutaj również dopływy Jangcy, rzeki Yuan Jiang i Mekongu. W tej części kraju leży Region Autonomiczny Kuangsi - Czuang - skupisko Zhuangów, największej mniejszości narodowej w Chinach. Południe obejmuje także fragment wybrzeża chińskiego i Wyspę Hajnan.

Tybet to jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc na świecie, do dziś nie do końca poznany. To przede wszystkim tajemnicze budowle i klasztory, pokryte lodem i śniegiem łańcuchy górskie, po których wędrują tybetańscy koczownicy wypasający stada jaków.

Kraj ten jest kolebką buddyzmu tybetańskiego, ojczyzną Dalajlamy. Tybet to również mistyczna kraina wiecznej młodości “Shangri-la” zawieszona pomiędzy światem bogów a światem ludzi.

Plan wyjazdu

Program ramowy może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych.

Dzień 1: Warszawa – Chengdu

Spotykamy się na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie, następnie lecimy do Chengdu z przesiadką w Amsterdamie.

Dzień 2: Chengdu

Przylatujemy do Chengdu i meldujemy się w hotelu. Dla osób chętnych dostępna będzie kulinarna i pełna smakołyków wycieczka śladami kuchni syczuańskiej.

Dzień 3: Chengdu – Leshan

Pojedziemy obejrzeć posąg olbrzymiego 71-metrowego Leshan Giant Buddha, wyrzeźbionego w zboczu skały.

Zwiedzanie rozpocznie się od szczytu klifu, gdzie będzie można podziwiać gigantycznego Buddhę z bliska. Z kolei u stóp rzeźby znajduje się niewielki park z grotami skalnymi i małymi świątyniami, po którym będzie można pospacerować, odpoczywając po wspinaczce.

Dzień 4: Przelot do Zhangjiajie

Po śniadaniu czeka nas transfer na lotnisko, skąd polecimy do Zhangjiajie. Chętni dodatkowych wrażeń mogą się wybrać na spacer z przewodnikiem.

Dzień 5: Zhangjiajie – Góra Tianmen

Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Parku Narodowego Zhangjiajie. Miejsce to znane jest dzięki pionowym skałom oraz tym, że zostało wykorzystane jako pierwowzór gór Hallelujah w filmie “Avatar”.

Zwiedzimy Górę Tianmen, która jest uważana za symbol Zhangjiajie, a także za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Na terenie parku można zobaczyć m.in. “Bramę do Nieba”, najwyżej położoną grotę na planecie oraz przejechać się najdłuższą na świecie kolejką linową.

Wielką popularnością cieszy się niezwykła trasa otwarta w 2011 r., która prowadzi wzdłuż stromej ściany klifu. Turyści pod stopami mają szklane platformy i ponad 1400-metrową przepaść.

Dzień 6: Zhangjiajie

Dalsze zwiedzanie Parku Narodowego Zhangjiajie. Wjedziemy kolejką linową na Górę Tianzi (1292 m n.p.m.), która słynie z widoku na wierzchołki drzew, morza chmur i bajecznych wschodów słońca. Można zobaczyć też dziwaczne formacje skalne i strome klify. Spacerując po parku, będziemy mieli okazję podziwiać spektakularne konstrukcje stworzone przez naturę.

Następnie odwiedzimy Avatar Hallelujah Mountain, czyli górę położoną w Parku Narodowym Zhangjiajie, na wysokości 1080 m n.p.m. w rejonie Wulingyuan. Ten obszar jest najczęściej odwiedzany ze względu na filmową sławę. Przespacerujemy się szlakami turystycznymi lub zjedziemy z góry szklaną, zbudowaną na zboczu windą Bailong nazywaną także “windą Stu Smoków”.

Dzień 7: Zhangjiajie – Luoyang

Pojedziemy do Changsha, a stamtąd pociągiem do Luoyang.

Dzień 8: Luoyang

Poranna wycieczka do Grot Longmen, znanych jako Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów i Jaskinie Smoczych Wrót. Na ich ścianach można zobaczyć niezliczoną ilość wyrzeźbionych w skale posągów Buddy. Podobno jest ich aż 142 289. Kilka z płaskorzeźb ma imponujące rozmiary, dochodzące do 17 m wysokości, wiele z nich jest też bardzo mała, bo mają zaledwie 2,5 cm wysokości.

W okolicy znajduje się ponad 2,5 tysiąca stel i inskrypcji. Wapienne skały i jaskinie, w których wykuto rzeźby, ciągną się wzdłuż całego brzegu rzeki Yi He, sprawiając, że okolica wygląda bardzo interesująco i jest świetnym terenem na sesje fotograficzne. Po zwiedzaniu pojedziemy szybkim pociągiem do Lanzhou.

Dzień 9: Zhangye

Pojedziemy do Zhangye (1400-1600 m n.p.m.). Zhangye Danxia Landform Geological Park to park geologiczny, w którego skład wchodzą robiące piorunujące wrażenie tęczowe formacje skalne.

Dzień 10: Lanzhou

Zwiedzimy świątynię Zhangye, a następnie znajdującą się w odległości ok. 65 km od niej wykutą w skale Świątynię Mati Si, czyli kompleks kilkuset świątyń Końskiego Kopyta (Horse’s Hoof Temple), który ma około 1500 lat. Labirynty wykutych w skałach korytarzy to miejsce idealne do kontemplacji piękna tego architektonicznego cudu w spokoju i ciszy, ponieważ nie natrafimy tam na turystyczny zgiełk. 

Później udamy się do Lanzhou, skąd polecimy do Chengdu.

Dzień 11: Chengdu

Pojedziemy do Centrum Chengdu Panda, gdzie przyjrzymy się z bliska tym ogromnym biało-czarnym misiom. Pospacerujemy też po Jinli Pedestrian Street, gdzie będzie można kupić lokalne wyroby i pamiątki. Niedaleko znajduje się drewniana Świątynia Wuhou, która szczególnie pięknie prezentuje się wieczorami, ponieważ jest wtedy rozświetlona papierowymi lampionami.

Zwiedzimy również ogromny klasztor Wen Shu, następnie napijemy się doskonałej zielonej herbaty, a chętni będą mogli wyruszyć na wycieczkę po mieście w poszukiwaniu wegetariańskich przysmaków.

Dzień 12: Lot do Tybetu

Zaczynamy tybetańską przygodę! Jedziemy na lotnisko, a następnie do Lhasy, gdzie zameldujemy się w hotelu. Dzień przeznaczymy na aklimatyzację, fakultatywnie zostanie zorganizowany spacer z przewodnikiem.

Dzień 13: Lhasa

Zwiedzimy klasztor Drepung w zachodniej części miasta. Wzniesiona w 1416 r. budowla była największym klasztorem buddyjskim w Tybecie z siedmioma wspaniałymi pałacami, które zamieszkiwało ponad 10 tys. mnichów.

Po południu obejrzymy klasztor Sera, gdzie przy okazji będzie można spędzić spokojne chwile w Parku Norbulingka, największym na świecie stworzonym przez człowieka parku udostępnionym dla zwiedzających.

Dzień 14: Lhasa

Po śniadaniu pojedziemy pod Pałac Potala, który odegrał ważną rolę w polityce i religii Tybetu w ciągu 1300 lat swojej historii.

Zwiedzimy świątynię Jokhang (duchowe centrum Tybetu), galerię sztuki Guangang Thangka i ulicę Barkhor (dawny ważny ośrodek handlu) oraz tybetański szpital medycyny tradycyjnej.

Dzień 15: Lhasa – Gyangtse (230 km)

Pojedziemy na południe do Gyantse. Po drodze dotrzemy na wysokość niemal 500 m n.p.m. do jeziora Yamdok Yumtso. To jedno z 3 świętych tybetańskich jezior, znajdujące się w otoczeniu himalajskich szczytów. Pospacerujemy również po Yangtse Old Street.

Dzień 16: Shigatse – Lhasa (400 km)

Dotrzemy do wielkiego klasztoru Tashilhunpo znajdującego się na na górze. Na południe od klasztoru mieści się Nowy Pałac w Panchen, zbudowany w 1954 r. Łączący tradycyjny i nowoczesny styl architektoniczny pałac jest miejscem, w którym przechowywanych jest wiele historycznych artefaktów. W drodze powrotnej do Lhasy będziemy mogli podziwiać zaokienne malownicze widoki.

Dzień 17: Lhasa – Pekin

Będziemy mieć okazję do poznania z bliska codzienności Tybetańczyków dzięki wizycie w domu jednej z lokalnych rodzin. Po południu pojedziemy na lotnisko i rozpoczniemy podróż powrotną do Europy.

Dzień 18: Warszawa

Polecimy do Amsterdamu, a następnie do Warszawy. Tam zakończymy naszą azjatycką przygodę.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w hotelach o standardzie 3*, w pokojach 2-osobowych.

Możliwe jest zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych za dopłatą w wysokości 450 USD.

Pogoda

Chiny Południowe znajdują się w strefie klimatów: zwrotnikowego i podzwrotnikowego monsunowego. Latem średnie temperatury powietrza oscylują tam w granicach 27-30°C, a zimą 10-17°C. Klimat na wyspie Hajnan, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, to typowe tropiki.

Aura w górach m.in.w Parku Narodowym Zhangjiajie jest zmienna. Najzimniej jest tam w grudniu i styczniu. Z kolei od maja do sierpnia jest tam najcieplej, ale również ulewnie. Najlepszym momentem na zwiedzanie tej części Chin są kwiecień i wrzesień.

Warunki atmosferyczne w Tybecie rozpieszczają turystów od grudnia do początku lutego oraz od kwietnia do czerwca. Wtedy jest tam najmniej opadów, a temperatury powietrza są umiarkowane.

Najlepiej nie wybierać się do Tybetu (Lhasy i pozostałej części Tybetańskiego Regionu Autonomicznego) w marcu, ponieważ wtedy przybysze z zagranicy nie są wpuszczani.

Cena zawiera

 • bilety na loty międzynarodowe i wewnętrzne,
 • transport podczas pobytu w Chinach i Tybecie,
 • noclegi,
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika,
 • bilety wstępu na wszystkie atrakcje przewidziane w programie oraz na: wycieczkę szklaną windą, przejazd kolejką i szklany most,
 • wyżywienie: Chiny: 9 śniadań, 10 kolacji; Tybet: 5 śniadań, 4 kolacje.

Cena nie zawiera

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • posiłków nie zawartych w programie (w sprawie wyboru restauracji i dań warto skorzystać z polecenia przewodnika),
 • zwyczajowych napiwków (ok. 5 USD/os. dziennie),
 • opłaty za wizy do Tybetu i Chin,
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego (około 450 USD).

Ceny

Cena za podróż do Azji wynosi 7500 PLN + 2550 USD + wizy.

*Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Ważne informacje

Przed wyjazdem konieczne jest wcześniejsze uzyskanie wiz. Należy również posługiwać się paszportem, którego data ważności jest nie krótsza niż 6 miesięcy od zakończenia obowiązywania wizy do Chin.

Ambasada Chin w Polsce pobiera odciski linii papilarnych, z tego względu ubiegając się o wizę trzeba osobiście pojawić się w Chińskim Centrum Wizowym w Warszawie.

Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski nie są wymagane. Zalecane są jednak szczepienia przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica, dur brzuszny oraz japońskie zapalenie mózgu.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Podróż do Azji

W czasie podróży po Chinach i Tybecie należy mieć przy sobie paszport oraz wizę do Chin. Zalecamy wykonanie kserokopii strony swojego paszportu, na której jest chińska wiza. Kserokopię można ze sobą zabierać wszędzie, natomiast oryginalny dokument najlepiej zostawić w bezpiecznym miejscu.

Waluta Chin to yuan (CNY). 1 CNY = ok. 0,55 PLN.

W Tybecie może dać się we znaki choroba wysokościowa. Jeśli ktoś zauważy u siebie niepokojące objawy lub pogorszenie samopoczucia bez wyraźnej przyczyny, należy od razu zgłosić to przewodnikowi. W Chengdu od lokalnego przewodnika można kupić chiński lek ziołowy przeciwko chorobie wysokościowej.

Sprawdź podobne wyjazdy

Addis Abeba, Etiopia

23 wrzesień - 5 październik 2022

od3 900 PLN

/ os.

Erywań, Armenia

8 - 17 październik 2022

+ 2 więcej

od2 950 PLN

/ os.

Kedewatan, Indonezja

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.