Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Podróż do Azji: Uzbekistan + Kirgistan

Wyprawa Jedwabnym Szlakiem po Azji Środkowej. Odkryj przesycone orientalną kulturą miasta Uzbekistanu i eksploruj dziką górską przyrodę Kirgistanu!

Atrakcje

 • zwiedzanie Taszkentu i Biszkeku,
 • historyczne centrum Chiwy,
 • Buchara - święte miasto, Perła Azji Środkowej,
 • zwiedzanie starożytnych miast - Samarkandy i Shakhrisabz,
 • Park Narodowy Ala Archa w górach Tienszan,
 • prehistoryczne petroglify nad jeziorem Issyk-Kul.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Plan wycieczki nie przewiduje dłuższych wędrówek ani ciężkich do przebycia tras. Uczestnicy powinni mieć podstawowe przygotowanie kondycyjne.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Uzbekistan i Kirgistan znajdują się w Azji Centralnej, położone są w głębi kontynentu, odizolowane od świata nieprzemierzonymi równinami i wysokimi górami. Kraje te stanowiły już od starożytności ważne punkty komunikacyjne na Jedwabnym Szlaku, co umożliwiło rozkwit handlu i rozwój wielkiej cywilizacji, która pozostawiła niesamowite zabytki islamskiej kultury.

Krajobrazy Azji Środkowej obejmują dziewicze, nieprzekształcone przez człowieka tereny rozciągające się od stepów, przez pustynie, po sięgające prawie 7500 m n.p.m. góry Tienszan.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Warszawa

Spotkamy się w hali odlotów lotniska Chopina. Czeka nas podróż z przesiadką do stolicy Uzbekistanu, Taszkentu.

Dzień 2: Taszkent

Po zakwaterowaniu w hotelu i odpoczynku po podróży wybierzemy się na zwiedzanie Taszkentu, jednego z największych miast Azji Środkowej, kulturalnego i naukowego centrum Uzbekistanu.

Odwiedzimy Pomnik Odważnych upamiętniający ofiary trzęsienia ziemi w 1966 r., ostatniego i największego tego typu kataklizmu w Uzbekistanie. Katastrofa doprowadziła niemal do zrównania miasta z ziemią, ale w niedługim czasie zostało odbudowane przez sowietów. Taszkent zyskał nowoczesny charakter, ale wciąż możemy podziwiać w starej części miasta ocalałe perełki muzułmańskiej architektury.

Zwiedzimy kompleks Khazret Imam, składający się z ważnych dla islamu obiektów powstałych na przestrzeni X-XVI w. Zobaczymy monumentalny gmach meczetu Tillya-Sheikh, medresę Barack-Khan (medresa=madrasa - szkoła koraniczna), a także mauzoleum szejka Kaffala-Shashiego. Zachwycą nas też okoliczne parki, pomniki i place zachowane w orientalnym stylu.

3. DZIEŃ: Urgencz, Chiwa

Rano udamy się na lotnisko, gdzie będzie na nas czekał samolot do Urgencz. Po przylocie odwiedzimy okolice głównej ulicy miasta, noszącej imię polskiej piosenkarki i kompozytorki Anny German. Zobaczymy miejsca, w których artystka spędziła swoje lata dziecięce.

Następnie udamy się do położonej nieopodal Chiwy. Miasto to już od VI w. było jednym z najważniejszych ośrodków na Jedwabnym Szlaku, trakcie handlowym łączącym Daleki Wschód z Europą.

Zwiedzimy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Iczan Kala, czyli otoczone warownymi murami historyczne centrum Chiwy. Zachwycą nas tu swoim przepychem pałace, mauzolea i medresy, zobaczymy także najstarszy meczet z drewnianym wnętrzem - Djuma oraz liczne, bogato zdobione, wysokie minarety.

Dzień 4:

Wyruszymy z Chiwy do Buchary trasą prowadzącą przez starożytny Jedwabny Szlak. Będziemy przemierzać czerwone piaski pustyni Kyzył-Kum, okolicy znanej z hodowli owiec cenionej rasy karakuł oraz występujących tu licznie złóż surowców.

Dzień 5: Buchara

Buchara nie bez powodu nazywana jest “Perłą Orientu” - jej zabytkowe centrum to zespół ok. 140 obiektów architektury islamu, stanowiące najcenniejszy tego typu zbiór w Azji Środkowej. Wyjątkowość tego miejsca potwierdza wpisanie historycznej części miasta na listę UNESCO.

Będziemy podziwiać Po-i-Kalyan, kompleks religijny będący symbolem miasta. Składają się na niego funkcjonujące od 500 lat meczet i medresa oraz ponad 46-cio metrowy minaret, powstały w pierwszej połowie XI w. i nigdy od tego czasu nie poddany renowacji.

Odwiedzimy wiele innych, idealnie zachowanych, nie tylko religijnych obiektów, które pokażą nam prawdziwy obraz i oddadzą autentyczny klimat szesnastowiecznego orientalnego miasta. Przechodząc dalej, zobaczymy otoczoną wysokim na 20 metrów murem Cytadelę Ark, fortecę sprzed ok. 2500 lat.

Na zakończenie przespacerujemy się wąskimi uliczkami pomiędzy straganami z lokalnym jedwabiem, bawełną i dywanami. Na czas kolacji zaplanowany jest pokaz bucharskiego folkloru.

Dzień 6: Shakhrisabz

Następnego dnia przejedziemy do kolejnego miasta z zabytkami z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Shakhrisabz to miejsca urodzenia wielkiego przywódcy,Timura Chromego, inaczej zwanego Tamerlanem, który w czasie swojego życia w XIV w. zawładnął praktycznie całą Azją Środkową, tworząc imperium sięgające od Bliskiego Wschodu aż po Himalaje i tereny dzisiejszych Indii.

Eksplorujemy ruiny wzniesionego na rozkaz Timura pałacu Ak-Saray, a także doskonale zachowane mauzolea i meczet Kok Gumbaz, zachwycający gigantycznymi kopułami wyłożonymi mozaiką w kolorze nieba.

Odwiedzimy także cmentarz wojenny, na którym spoczęło 256 polskich żołnierzy i ludność cywilna zgromadzona wokół armii gen. Andersa w latach 40. ubiegłego wieku.

Przejedziemy następnie na nocleg do oddalonej o ok. 90 km. Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata.

Dzień 7: Samarkanda

W Samarkandzie odwiedzimy Gur-e-Amir, miejsce spoczynku wspomnianego już Timura oraz kilku jego synów i wnuków. Zwiedzimy też inne mauzoleum - Ruhabad - najstarszy tego typu budynek w mieście.

Następnie zachwyci nas swoją symetrią i przepychem plac Registan i jego zabudowania: trzy imponujące medresy i towarzyszące im minarety, całość pokryta od fundamentów po kopułę błyszczącą mozaiką.

Przespacerujemy się wąskimi uliczkami kompleksu Shah-i-Zinda, unikatowej nekropolii składającej się z 11 mauzoleów połyskujących niebieską ceramiką. Zakończymy zwiedzanie wizytą na lokalnym bazarze, gdzie będziemy mogli zasmakować uzbeckich specjałów.

Z Samarkandy pociągiem przejedziemy do Taszkentu na nocleg.

Dzień 8: Kokand – Osh – Biszkek

Z Taszkentu wyruszymy do urokliwej Kotliny Fergańskiej, drogą prowadzącą przez malownicze pasmo górskie. Zwiedzimy Kokand, miasto znaczące dla handlu od średniowiecza dzięki jego położeniu na Jedwabnym Szlaku, a także wielki ośrodek religijny z ponad 300 meczetami.

Jadąc dalej na wschód, przekroczymy kirgiską granicę i dostaniemy się do Osz, skąd polecimy do stolicy Kirgistanu, Biszkeku. Będzie tam na nas czekał nocleg.

Dzień 9: Park Ala Archa – Biszkek

Rano pojedziemy w góry Tienszan do malowniczych dolin Parku Narodowego Ala Archa. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki podczas pieszej wędrówki po wąwozie.

Popołudnie spędzimy na zwiedzaniu Biszkek, odwiedzimy Filharmonię Narodową, Muzeum Historii, przepiękne parki i centralny plac miejski, Ała-Too.

Dzień 10: jezioro Issyk Kul

Przespacerujemy się brzegiem największego jeziora Kirgistanu, drugiego co do wielkości górskiego jeziora świata. Położony na wysokości 1609 m n.p.m. w górach Tienszan zbiornik jest ostoją endemicznych gatunków ptaków. Przejrzysta woda skrywa wiele wciąż odkrywanych tu przez archeologów skarbów sprzed tysięcy lat.

W drodze do hotelu spędzimy jeszcze trochę czasu pod wieżą Burana. Ta niezwykła budowla powstała w IX w. i stoi sama pośrodku pustkowia, jako jedyny ocalały obiekt ze średniowiecznego miasta Balasagun zrujnowanego przez liczne trzęsienia ziemi.

Dzień 11: Czołponata – Biszkek

Znów odwiedzimy wybrzeże Issyk-Kul, gdzie zwiedzimy skansen pod miejscowością Czałponata. Odkryto tu świetnie zachowane petroglify, rysunki naskalne wykonane przez miejscowych szamanów ok. 1000 r. p.n.e. Czeka nas także wizyta w muzeum kirgiskiej historii, kultury i rzemiosła.

Chętni będą mieli dodatkowo możliwość odbycia rejsu po jeziorze.

Po powrocie do Biszkeku będziemy mieli ostatnią szansę na spacer po mieście i wizytę na lokalnym bazarze.

Dzień 12: powrót

Po śniadaniu pojedziemy na lotnisko. Lot powrotny do Warszawy.

Zakwaterowanie

Zapewnione będzie zakwaterowanie w 3- i 4* hotelach, w pokojach 2-osobowych.

Pogoda

Klimat Azji Środkowej z powodu jej położenia w głębi kontynentu z dala od mórz wykazuje silnie kontynentalny charakter. Jest bardzo suchy i surowy, występują duże roczne wahania temperatur - bardzo mroźne zimy i upalne lata.

Centralna Azja to także wysokie góry, na wyżej położonych terenach temperatura jest odpowiednio niższa.

Deszcz pada wybitnie rzadko, większość rocznych opadów kumuluje się w miesiącach zimowych w postaci śniegu.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasach Warszawa – Taszkient, Biszek – Warszawa,
 • przejazdy autokarami i mikrobusami, bilety kolejowe, przeloty wewnętrzne,
 • zakwaterowanie w hotelach 3-, 4* w pokojach 2-osobowych,
 • dwa posiłki dziennie: śniadania i kolacje,
 • dwa posiłki dziennie: śniadania i kolacje,
 • oprowadzanie przez lokalnych przewodników i opieka pilota z biura podróży,
 • wstęp do zwiedzanych obiektów, pokaz folklorystyczny w Buchara,
 • ubezpieczenie bagażu, kosztów leczenia i NNW.

Cena nie zawiera

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • fakultatywnych atrakcji,
 • zwyczajowych napiwków dla przewodników, kierowców, bagażowych (ok. 5 USD),
 • ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wyjazdu (możliwość dokupienia za ok. 3% ceny wycieczki),
 • ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych (4,50 EUR/dzień),
 • zakwaterowania w pokoju 1-osobowym (dopłata 260 USD),
 • dopłaty do sezonu wysokiego - 500 PLN.

Ceny

Cena wyjazdu 5690 PLN + 1465 USD od osoby.

Ważne informacje

Wystarczającym dokumentem podróżnym jest paszport, który musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Wylot z portu lotniczego Okęcie im. F. Chopina w Warszawie, spotykamy się w hali odlotów.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Wyprawa do Azji:

Lokalne waluty - Sum w Uzbekistanie i Som w Kirgistanie będzie można kupić za dolary w bankach w większych miastach oraz wypłacić w bankomatach.

Uzbekistan to państwo świeckie, ale islamska kultura jest obecna i respektowana w społeczeństwie. Należy podporządkować się panującym normom i zwyczajom, szczególnie podczas zwiedzania obiektów kultu. Szczególnie kobietom zalecany jest skromny strój zakrywający kolana i łokcie.

Sprawdź podobne wyjazdy

Buenos Aires, Argentyna

6 - 23 listopad 2020

+ 1 więcej

od6 950 PLN

/ os.

Lima, Peru

16 - 27 lipiec 2020

+ 4 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Buenos Aires, Argentyna

15 - 25 sierpień 2020

od8 290 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.