Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Bułgaria: lekki trekking górskim pasmem Bałkanu

Piła, Piryn i Stara Planina to nie tylko trzy najwyższe, lecz także najciekawsze pasma w Bułgarii. Uczestnicy wyprawy trekkingowej podczas 12-dniowej wyprawy będą mieli okazję poznać je wszystkie. Podejmą się oni także ambitnych wyzwań, czyli zdobycia czterech ponad 2-tysięcznych szczytów, w tym najwyższego i najsłynniejszego szczytu Pirynu – Wichren.

Trasa wyprawy nie jest szczególnie wymagająca, co pozwala w 100% cieszyć się niezwykłymi widokami Marmurowej Grani. Trasy przypominają nieco te w Tatach Zachodnich. Uczestnicy wyprawy zwiedzają jednak nie tylko góry, lecz także najważniejsze miasta regionu: Plovdiv, Bansko i stolicę kraju – Sofię.

Wyprawa jest tym bardziej wyjątkowa, że jej program został przygotowany we współpracy ze Stojanem Szirowem, wyśmienitym bułgarskim znawcą gór Bałkanów.

Atrakcje

 • 3 najwyższe i najciekawsze pasma w Bułgarii: Riła, Piryn i Stara Planina (Bałkan Centralny),
 • 6 dni w górach-zdobycie czterech pięknych szczytów (Malowica, Wichren, Poleżan i Botev),
 • 2 noclegi wysokogórskich schroniskach: chyży Iwan Wazow i chyży Raj,
 • zwiedzanie Sofii – stolicy kraju, Plovdivu – najciekawszego miasta, Banska – najładniejszego kurortu w regionie,
 • fachowa opieka bułgarskiego przewodnika i polskiego lidera,
 • możliwość przejazdu busem z Zakopanego lub indywidualnego przelotu do Sofii,
 • malutka, kameralna grupa – 6 do 14 osób,
 • wycieczka stworzona wspólnie z Stojanem Szirowem, wyśmienitym bułgarskim przewodnikiem górskim, pasjonatem i znawcą gór Bałkanów.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Południowo-zachodnia Bułgaria jest bardzo interesującym dla górskich turystów rejonem. Na południe od Sofii wznoszą się najpiękniejsze i najwyższe łańcuchy górskie: najwyższa na Bałkanach Riła i trzeci w kolejności Piryn.

W centralnej części kraju, na południe od Niziny Naddunajskiej, równoleżnikowo, rozciąga się Stara Płanina, biegnąca od granicy z Serbią aż po wybrzeże. Na południowych rubieżach Sofii wznosi się malownicza Witosza, zaś na południu strzelają w niebo najwyższe pasma kraju: Góry Riła i Góry Piryn.

Nieco na wschód od nich, nieopodal greckiej granicy, ciągną się rozległe Rodopy.

Plan wyjazdu

Wyjazd z Zakopanego rano. Przejazd przez Słowację i Węgry do Belgradu. Powitalna kolacja. Nocleg w Belgradzie.

Dzień 1. Zakopane – Belgrad


Dzień 2. Bułgaria

Przejazd do Bułgarii. Zwiedzanie miasteczka Samokow u stóp gór Riła, znanego z tradycji drzeworytnictwa i pisania ikon. W miejscowości warto zobaczyć także drewniane kościoły i świetnie zachowane domy z okresu odrodzenia narodowego.

Obiadokolacja w tradycyjnym bułgarskim stylu i nocleg w rodzinnym pensjonacie głęboko w leśnej głuszy, z dala od głośnych dróg i tłumów turystów.

Dzień 3. Riła. Malowica (2729 m)

Wycieczka na Malowicę, symbol Riły i najpiękniejszy szczyt całego pasma. To najtrudniejsza technicznie góra wycieczki. Na szczycie lunch w formie pikniku.

Podczas 8 godzin wycieczki można podziwiać ostre turnie, alpejską rzeźbę, cyrki polodowcowe, ogromne ściany i prawdziwie wysokogórski krajobraz. Powrót na obiadokolację do pensjonatu.

Dzień 4. Riła. Monastyr Rylski – Bansko

Wędrówka po szerokich grzbietach, wśród polan i ostatecznie przez gęsty las do Monastyru Rylskiego, czyli miejsca, które każdy w Bułgarii musi zobaczyć. Po zwiedzaniu monastyru wędrówka do słynnego miasteczka Bansko u stóp pasma Pirynu.

Wieczorny spacer po wąskich uliczkach świetnie zachowanej starówki. Obiadokolacja i nocleg w rodzinnym hoteliku w Bansko.

Dzień 5. Riła. Siedem Jezior Rylskich – schronisko Iwan Wazow

Siedem Jezior Rylskich to tutejsza odpowiedź na Dolinę Pięciu Stawów. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą wszystkie siedem polodowcowych jezior, aż dojdą na bułgarski Zawrat, czyli przełęcz Razdela z najsłynniejszą panoramą pasma. Piknik.

Po 7 godzinach wycieczki dotarcie do schroniska Iwan Wazow. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6. Piryn. Wichren (2914 m)

Zdobycienajwyższego i najsłynniejszego szczyt Pirynu – Wichren. Wyniosły, marmurowy wierzchołek dawni Bułgarzy uważali za siedzibę boga Peruna. Trasa na szczyt rozpoczyna się z wysokości około 2000 metrów. Trekking trwa 6 i pół godziny.

Lunch w formie pikniku. Podczas wycieczki można podziwiać naprawdę ogromne marmurowe ściany i głębokie kotły polodowcowe. To jedno z najbardziej imponujących i wysokogórskich miejsc na całych Bałkanach. Powrót do Bansko na obiadokolację.

Dzień 7. Piryn. Poleżan (2851 m)

Po śniadaniu i krótkim transferze wjazd kolejką linową do schroniska Bezbog (2240 m). Marsz na jeden z najwyższych i najładniejszych szczytów w Pirynie, czyli Poleżan. Z wierzchołka można podziwiać setki grani i jezior polodowcowe, w tym największe w paśmie jezioro Popovo.

Na szczycie piknik. Po 5 godzinach wycieczki wracamy do Bansko. Przed obiadokolacją spacerujemy, robimy zakupy, podziwiamy piękno starej architektury, poszukujemy suwenirów.

Dzień 8. Bansko – Plovdiv – Kalofer

Odpoczynek od gór. Zwiedzanie wioski Avramovi kolibi z najwyżej położoną stacją kolejową na Bałkanach. Przejazd do Plovdivu. To najpiękniejsze miasto w Bułgarii i najbardziej starożytne miasto w całej Europie. Jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Wieczorne przenosiny do położonego u stóp pasma Starej Planiny (Bałkanu Centralnego) miasteczka Kalofer. Obiadokolacja i nocleg w tradycyjnym hotelu.

Dzień 9. Stara Planina. Botev (2376 m) – Chyża Raj

Stara Planina należy do najciekawszych pasm w Europie i w niczym nie ustępuje wyższym i bardziej znanym górom Bułgarii. Trasa przez kilkusetletni las bukowy do schroniska Raj, czyli do nieba dla górskich turystów.

Pozostawienie bagażu i rozpoczęcie podejścia na najwyższy szczyt pasma Bałkanu: Botev, nazwany na cześć bułgarskiego wieszcza narodowego. Popołudniu powrót do schroniska i podziwianie Niebiańskiego Wodospadu, najwyższego na Bałkanach. Obiadokolacja i nocleg w schronisku Raj.

Dzień 10. Chyża Raj – Karlovo – Sofia

Trasa przez najciekawszą część pasma Starej Planiny do wioski Karlovo. Po drodze cudowny las i mnóstwo malowniczych wodospadów. Wycieczka górska trwa około siedmiu godzin. Zakończenie części górskiej. Wieczorem dojazd do Sofii. Wspólna zabawa. Nocleg w hotelu w Sofii.

Dzień 11. Sofia – Belgrad

Spacer po stolicy Bułgarii. Wyjazd w stronę Serbii, wieczorem dojeżdżamy d naszego hotelu w Belgradzie.

Dzień 12. Belgrad – Zakopane

Przejazd przez Serbię, Węgry i Słowację i późnym popołudniem powrót do Zakopanego.

Zakwaterowanie


 • 2 noce w hotelu w Belgradzie (nie obowiązuje grupy "samolotowej"),

 • 1 noc w hotelu w Sofii,

 • 6 noclegów w prywatnych pensjonatach u stóp gór w miejscowościach Govedarcy, Bansko i Kalofer,

 • 2 noclegi w wysokogórskich schroniskach w salach wieloosobowych.

Cena zawiera

 • transport busem przez cały czas trwania wycieczki,
 • wszystkie noclegi,
 • opiekę polskojęzycznego lidera i bułgarskiego przewodnika,
 • śniadania i obiadokolacje w Bułgarii, śniadania w Belgradzie (W Belgradzie śniadania (w dniach górskich lunch w formie pikniku, zazwyczaj na szczycie lub najładniejszym widokowym punkcie),
 • lunch w formie pikniku odczas wycieczek górskich,
 • ubezpieczenie.

Cena nie zawiera

 • wyżywienia poza wymienionym w programie,
 • przelotów do oraz z Sofii (dla dolatujących samolotem),
 • transferów na lotnisko,
 • wstępów do obiektów historycznych,
 • napojów oraz suwenirów.

Ceny

Cena 12-dniowej wycieczki to 3490 zł. Do kwoty tej należy doliczyć dodatkową kwotę przewidzianą na drobne wydatki.

Ważne informacje

Zalecane wyposażenie to apteczka osobista.

Organizator

Organized by High Away

Z High Away do Albanii, Czarnogóry, Kosowa, Serbii, Słowacji, Macedonii, Rumunii, Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny.

Sprawdź podobne wyjazdy

Belgrad, Serbia

Ostatnie miejsca

Osmołoda, Ukraina

18 - 25 lipiec 2020

+ 1 więcej

od1 640 PLN

/ os.

Mostar, Bośnia i Hercegowina

29 sierpień - 12 wrzesień 2020

od5 200 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.