Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Brazylia - kitesurfing: idealne warunki pogodowe w Jeri i Cumbuco

Brazylia i kitesurfing - wyborne połączenie dla osób spragnionych atrakcji i aktywnie spędzonego czasu. Dwutygodniowa wyprawa, której fundamentem jest nauka i szlifowanie umiejętności kitesurfingowych. Wszystko to w uznawanych za najlepsze na świecie spotach.

Atrakcje

 • 3 fantastyczne kite spoty i 4 zjawiskowe laguny,
 • profesjonalni instruktorzy,
 • kajtowanie podczas podróży plażą z Cumbuco do Jeri,
 • kajtowanie na słynnej Lagunie Osiołków w Guajiru,
 • Cumbuco i Jericoacoara - kitesurfingowe raje,
 • niezapomniane downwindy,
 • 300 km bezdroży.

Czytaj więcej

Zwiń

Dedykowani przewodnicy i instruktorzy

 • Alan Krzempek

  Instruktor

  Instruktor kitesurfingu POIK, asystent IKO. Żyje sportami wodnymi: to kitesurfing windsurfing, wakeboard, surfing.

Poziom zaawansowania

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Brazylia to jedno z największych państw świata. Jej terytorium zajmuje niemal połowę Ameryki Południowej. Stolicą Brazylii jest miasto Brasilia. Naszym celem będą jednak Cumbuco, leżące w okolicach Fortalezy, i Jericoacoara, która znajduje się nieco dalej w kierunku północno-zachodnim.

Plan wyjazdu

Podczas wyjazdu można wziąć udział w kitesurfingowych warsztatach szkoleniowych. Prowadzą je doświadczeni instruktorzy, a uczestnicy do dyspozycji mają najwyższej klasy sprzęt (Nobile 2019, Cabrinha 2019, Ozone 2019 oraz Duotone 2019).

Najważniejszym szkoleniem wyjazdu do Cumbuco i Jericoacoara będzie Pro Camp czołowymi instruktorami: Alanem lub Przemkiem. Szkolenia odbędą się w grupie max 6-8 osób. Uczestnicy mogą wypożyczyć sprzęt, jeśli nie posiadają własnego. Dostępne są praktycznie każde wielkości latawca oraz deski. Bezproblemowo można dobrać sprzęt do indywidualnych wymagań i warunków pogodowych panujących w Brazylii.

Szansa nabycia nowych umiejętności (switch, transition skok, backroll). Możliwe, że niektórzy opanują do perfekcji efektownego railey. Czekają nas także spektakularne downwindy. Wszystko to przy sprzyjającym nam stałym wietrze. Progres w nauce murowany! Cumbuco to jedno najlepszych miejsc treningowych. Na spływy i downwindy wybierzemy z kolei Jericoacoarę. Czeka nas także surfowanie po oceanie.

Cumbuco

Cumbuco było dawniej wioską rybacką. Obecnie słynie jako centrum sportów wodnych. Charakteryzuje się stałym wiatrem od morza, dobrym nasłonecznieniem, dogodną temperaturą wody i szerokimi plażami. Doskonała fala, bezpieczne wybrzeże i wiatr wiejący od czerwca do końca stycznia ze stałą siłą 4-6 B to podstawowe atuty, które czynią to miejsce najlepszym na świecie, jeśli chodzi o uprawianie kitesurfingu.

Średnia ilość dni wietrznych w ciągu miesiąca sięga w tej części Brazylii powyżej 90%. Plaża ma 4 km długości, w niektórych miejscach w trakcie odpływu możemy doświadczyć dużych wypłaszczeń. Przypływ oferuje regularną, małą falę.

Laguna Tabuba

Laguna Tabuba to nieco mniej urokliwy spot w porównaniu do Laguna Cauipe, ale w zamian zdecydowanie mniej zatłoczony oraz z przyjaznym dojazdem z Cumbuco. Spot gwarantuje stały poziom wody na całej jego rozciągłości i waha się w okolicach 1 m. Sprawdza się jako miejsce na stawianie pierwszych kroków i do szlifowania trików.

Cumbuco - Laguna Cauipe

Cumbuco - Laguna Cauipe jest najbardziej znanym spotem kitesurfingowym na świecie. Każdego roku przyjeżdżają tu czołowi zawodnicy. Powstaje tu duża ilość filmów freestyle’owych. Spot idealny do nauki, jednak w trakcie trwania wysokiego sezonu jest przeważnie mocno zatłoczony.

Na spot wiedzie 7-kilometrowy downwind. Powrót do hotelu możliwy jest przy pomocy jednego z wielu pojazdów typu buggy. Koszt takiego przejazdu w 1 stronę to 80 reali (niezależnie czy jedzie 1 czy 4 os.).

Kite downwind Tatajuba

Kite downwind Tatajuba uchodzi za jedną z najlepszych kitesurfingowych przygód. Długość to ok 25 km. Downwind rozpoczyna się z plaży oddalonej o 2 km od Jericoacoary i trwa ok. 2-3 godziny. Czas jest zależny od siły wiatru i umiejętności kitesurfingowych ludzi biorących w nim udział.

W połowie trasy odbędzie się zbiórka u ujścia rzeki Guriu. Tam przeanalizujemy pokonany dotychczas dystans i omówimy 2 etap downwindu. Na trasie czekają nas zróżnicowane warunki (od czopa przez fale, aż do znacznych wypłaszczeń). Udamy się poprzez wydmy do Laguny de Torta.

Tam, w miejscowej baracce, będzie możliwość zjedzenia najsmaczniejszej ryby w Brazylii. Downwind będzie asekurowany przez pojazd podążający plażą, a także przez doświadczonego instruktora, który popłynie jako ostatni i będzie pomagać uczestnikom downwindu, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Kite Wydma Jericoacoara

Kite Wydma Jericoacoara to najbliżej położony spot w Jeri. Zlokalizowany jest za najsłynniejszą wydmą Brazylii, którą można podziwiać na pocztówkach. Najbliższe hotele znajdują się ok. 1 km od spotu, więc wskazane jest wynajęcie buggy. W Jericoacoara wiatr nie jest odczuwalny, natomiast na spocie wieje z siłą 25-30 węzłów.

Po sezonie deszczowym obfitym w opady niedaleko wydmy powstaje laguna. Woda tam jest jednak płytka i w najgłębszych miejscach sięga do kolan.

Prea

Prea oddalona jest o 10 km. Dojazd odbywa się przez wydmy. Wyborne miejsce na kite i relaks. Na spocie znajduje się restauracja serwująca tradycyjne dania kuchni Brazylijskiej oraz capirinhę.

Na wodzie przeważa czop i przynajmniej 2-metrowe fale. Znajduje się tutaj szkółka, posiadająca kompresor, który udostępnia również osobom spoza szkółki. Możliwy jest 10-kilometrowy downwind do Jericoacoara.

Kite Laguny

Lagoa de Paraiso i Lagoa Azul. Wyśmienita alternatywa dla spotów na morzu. Woda jest płaska, ale warunki pogodowe są nieco gorsze.

Lagoa de Jegi (Lagunka Osiołków) jest idealnym miejscem do stawiania pierwszych kroków z kitem. Niewielka liczba ludzi na spocie oraz płytka i płaska woda dają doskonałą możliwość bezpiecznej nauki podstaw. Zaawansowani uczą się tutaj nowych trików.

Niestety laguna oddalona jest od wioski Guajiru o ok. 12 km. Transport najlepiej samochodem 4×4 lub buggy (4-5 h w cenie 180-200 reali).

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w pokojach 2-os.:

CUMBUCO

Sexta Quadra: położona bardzo blisko plaży (30 m). Restauracja i bar bezpośrednio w obiekcie. W cenie kontynentalne śniadania. Pokoje posiadają taras wypoczynkowy z tradycyjnym brazylijskim hamakiem.

Ocean View: zlokalizowany jest w pierwszej linii brzegowej. Duży i przestronny apartament z wysokiej klasy wyposażeniem. Spory taras z pięknym widokiem na ocean. Dostępny jest basen.

JERICOACOARA

Recanto do Barao: pousada znajduje się w centrum Jericoacoara, ok. 150 m od plaży i o 2 km od Pedra Furada. Posiada odkryty basen, pokoje z balkonem i hamakiem oraz dostęp do wi-fi. Pokoje klimatyzowane i wyposażone w TV i sejf. Serwuje tropikalne śniadania. Restauracje i bary w najbliższej okolicy.

Pogoda

Temperatura powietrza w odwiedzanym przez nas regionie Brazylii utrzymuje się przez cały rok w granicach 27-28°C. Temperatura wody przez większość roku to 25-26°C.

Kitesurferom sprzyjają wietrzne warunki. Od lipca do stycznia obserwujemy najlepsze statystyki wiatrowe. Pogoda w Brazylii przyjemnie nas zaskoczy!

Cena zawiera

 • koszty zakwaterowania,
 • przelot do Brazylii (z wybranego lotniska),
 • ubezpieczenia: podstawowe i kitesurfingowe,
 • wyżywienie (śniadania w Sexta Quadra i Recanto do Barao),
 • przewóz bagażu głównego (do 23 kg) oraz bagażu podręcznego (do 12 kg).

Cena nie zawiera

 • wyżywienia (poza śniadaniami w wymienionych wyżej obiektach),
 • wycieczek fakultatywnych,
 • kosztów kursów kitesurfingowych, wypożyczenia i przewozu sprzętu (100 EUR w 1 stronę do 23 kg),
 • kosztów energii (nie dotyczy wszystkich obiektów),
 • kosztów transferu na spoty w Cumbuco i Jericoacoara.

Ceny

Koszt wyprawy za osobę: od 6490 PLN.

Ważne informacje

Obywatele Polski nie potrzebują wizy do Brazylii. Nie ma także konieczności uiszczania opłat wjazdowych oraz wyjazdowych. Wymagany jest ważny paszport. Uczestnicy otrzymują pieczątkę ważną przez 90 dni i kartę turysty (do zwrotu przy wyjeździe).

Podczas wyprawy nie ma obowiązku szczepień dla uczestników przybywających z Europy. Wskazana jest jednak szczepionka przeciwko żółtej febrze (szczególnie wskazana dla osób odwiedzających następujące stany: Dystrykt Federalny, Rondonia, Amazonia, Sao Paulo, Amapa, Acre, Bahia, Mato Grosso, Minas Gerais, Goias, Maranhao, Para i Tocantins).

Fakultatywnie także przeciwko innym chorobom wg aktualnych zaleceń służb sanitarnych. Podczas pory deszczowej wzrasta liczba zachorowań na malarię oraz grypę dengę.

W obszarach tropikalnych należy unikać spożywania nie przegotowanej wody. Szpitale i przychodnie publiczne są bezpłatne, ale często zdarza się, że świadczone tam usługi nie są na przyzwoitym poziomie. Doba spędzona w prywatnym szpitalu to koszt 100-200 USD (cena nie uwzględnia badań, analiz oraz opatrunków). Wizyta u lekarza ogólnego to koszt od 50 do 70 USD, wizyta u specjalisty to większe koszta.

Do Brazylii (ze względu na zakaz) nie wwozimy żadnych lekarstw. Większość leków jest dostępna w lokalnych aptekach bez recepty lekarza. W przypadku gdy uczestnik musi przyjmować specjalistyczne leki i posiadać do nich stały dostęp, konieczne będzie zdobycie stosownego zaświadczenia, zalegalizowania go w MSZ RP i zgłoszenie do Konsulatu Ambasady Brazylii.

Walutą Brazylii jest real brazylijski (BRL). W miejscach turystycznych będzie możliwość płatności kartą. Trzeba brać pod uwagę możliwość pobierania prowizji przez lokalne bankomaty lub możliwość kilkudniowej awarii. Wskazane jest zaopatrzenie się w zapas gotówki na wypadek zdarzeń losowych lub odwiedzin miejsc, gdzie płatność kartą nie będzie możliwa.

Bezpieczeństwo: Zalecamy szczególną czujność i ostrożność. Dotyczy to wszystkich miast, a w szczególności: Rio de Janeiro, Sao Paulo, Kurytyba, Fortaleza, Salvador, Recife i Manaus. Turyści często padają ofiarą napaści i kradzieży.

Spoty kitesurfingowe są bezpieczniejsze, jednak zawsze wskazane jest baczenie na sprzęt pozostawiony bez opieki.

W kraju odnotowywane są się napady i porwania (także turystów). Odradzamy samotne spacery ciemnymi uliczkami. Wszelkie niebezpieczne zajścia należy niezwłocznie zgłosić policji i dopilnować wręczenia protokołu, kluczowego podczas starań o odszkodowanie.

Ostrożność szczególnie wskazana jest na plażach, w pobliżu dyskotek, klubów nocnych, hoteli, banków oraz bankomatów, na lotnisku i w środkach komunikacji miejskiej. Wskazane jest korzystanie wyłącznie z taksówek korporacyjnych.

Odradzane jest noszenie cennych zegarków i biżuterii. Przy korzystaniu z karty płatniczej warto zachować ostrożność (zdarzają się przypadki skimmingu kart).

Ważne dla kierowców: Brazylijczycy niechętnie respektują przepisy drogowe, wymuszenia pierwszeństwa są codziennością. Polskie dokumenty są honorowane. W przypadku wypożyczania auta wskazane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia. Spora część lokalnych kierowców nie posiada OC, co skutkuje tym, że zwrot poniesionych kosztów naprawy będzie możliwa jedynie poprzez drogę sądową lub ze wspomnianego pełnego ubezpieczenia.

Napięcie w brazylijskich gniazdkach to: 110 V / 220 V; 60 Hz. Polskie wtyczki będą pasować do większości gniazdek. Wyjątkiem będą wtyczki od laptopów z grubszymi bolcami. Tu niezbędna będzie przejściówka.

Organizator

Organized by Kitewyjazdy.pl

Wybierz poziom zaawansowania w kitesurfingu i spróbuj swoich sił w starciu z falami! Kierunek na kajta wybierzesz właśnie wśród ich wyjazdów.

CENNIK SZKOLEŃ

Pro Camp to szkolenia z naszymi instruktorami: Alanem Krzempkiem (instruktorem kitesurfingu POIK i asystentem IKO) lub Przemkiem Wójcikiem (Instruktorem i wykładowcą PZK, posiadającym bogate doświadczenie w pracy z najlepszymi zawodnikami). Zajęcia wzbogacone będą cenną wideoanalizą.

CENY:

-6 dni (18 h) Cumbuco – 1000 PLN (Alan i Przemek),

-12 dni ( 36 h) Cumbuco + Jericoacoara – 1600 PLN (Alan),

-pakiet 10 h / 1400 PLN / os. (w grupie 2 os.).

SZKOLENIE INDYWIDUALNE: 1 h: 200 PLN; 10 h: 1900 PLN.

KOSZT WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU:

-latawiec, deska, trapez: 1 200 PLN (1 tydz.), 1 900 PLN (2 tyg),

-deska: 400 PLN (1 tydz), 600 PLN (2 tyg).

Sprawdź podobne wyjazdy

Le Morne, Tamarin, Mauritius

25 wrzesień - 7 październik 2020

od4 490 PLN

/ os.

Cumbuco, Jericoacoara, Guajiru, Brazylia

Jericoacoara, Camocin, Barra Grande, Parnaiba, Tutoia, Atins, Brazylia

8 - 15 listopad 2020

od1 600 EUR

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.