Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Na Jedwabnym Szlaku - 4x4 w Kirgistanie

Wyprawa samochodowa przez Kirgistan zaprowadzi nas od stolicy kraju - Biszkeku, przez wysokie pasma gór Tien-Shan, aż nad kojące wody największych jezior kraju. Zasmakujemy tutaj kumysu i innych lokalnych specjałów, a także poznamy życie na kirgiskich bezdrożach prosto od miejscowych nomadów. Dane nam będzie obejrzeć polowanie z orłami, a także spędzić noc w tradycyjnej jurcie.

Atrakcje

 • Biszkek,
 • noclegi w kirgiskich jurtach,
 • odpoczynek nad jeziorem Son Kul,
 • malownicza przełęcz Tosor,
 • jezioro Issyk Kul,
 • twierdza Tash Rabat.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd do Kirgistanu oceniany jest w pięciostopniowej skali trudności na dwa. Powodem pewnych utrudnień na trasie mogą być występujące na niej odcinki gruntowe i szutrowe. Co stromsze podjazdy mogą być kłopotliwe jedynie w przypadku niekorzystnej pogody.

Dla niektórych problematyczne mogą być względnie duże dla Europejczyka wysokości n.p.m. Dawać o sobie może zacząć lekka choroba wysokościowa, jako żę noce spędzimy na wysokościach pomiędzy 1500 a 3300 m n.p.m.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kirgistan to kraj, którego potencjał turystyczny dopiero jest odkrywany, a co za tym idzie nie napotkamy tam całych tłumów turystów ani drogich hoteli z basenami. W zamian za to otrzymamy niezwykły spokój i ciszę dzikiego Tien-Shanu, naturalne widoki i ciekawe opcje noclegowe.

W połowie ubiegłego wieku Kirgistan skorzystał na rozpadzie ZSRR i uzyskał niepodległość. Odzyskiwanie tożsamości zajęło chwilę, ale dziś podziwiać możemy ten niezwykły kraj w pełnej krasie. Jest to idealna destynacja dla fanów gór, jako że szczyty i przeróżne pasma pokrywają aż 95% powierzchni Kirgistanu.

Plan wyjazdu

Organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji i zmian w programie wyjazdu ze względu na zmiany lokalnej sytuacji, rozkładów godzinowych lub też pogody itp.

Dzień 1

Wylot z Polski, przelot do Biszkeku.

Dzień 2

Po postawieniu stóp na kiergiskiej ziemi w stolicy kraju, Biszkeku, ruszamy w trasę po południu kraju. Już pierwszego dnia przejedziemy jedną z najpiękniejszych dróg Kirgistanu - pokonamy przełęcz Aszu, która leży na ponad 3000 m n.p.m. Po dniu jazdy czeka nas tradycyjna kolacja przygotowana przez miejscowych, którzy nas ugoszczą.

Trasa dnia wiedzie między Biszkekiem a Kyzyl Oi, a jej długość to 220 km. 70% dróg tego dnia będzie asfaltowych, a 30% szutrowych.

Dzień 3

Po porannym posiłku jedziemy dalej, tym razem ku drugiemu największemu jezioru Kirgistanu o nazwie Son Kul. Leży ono na wysokości 3013 m n.p.m. i jest najwyżej położonym jeziorem typu alpejskiego w kraju.

Jest to popularna destynacja wypoczynkowa turystów, a także istotne ogniwo wspomagające pracę lokalnych pasterzy. Kiedy już znajdziemy się na miejscu, będziemy mieli chwilę dla siebie. Noc spędzimy w klasycznych kirgiskich jurtach.

Trasa 3 dnia prowadzi między Kyzyl Oi, a Son Kul. Jej długość to 140 km, z czego 90% stanowią drogi gruntowe, a resztę asfaltowe.

Dzień 4

Czas wykorzystać piękne okoliczności przyrody i odpocząć poza kabiną samochodu. Dzień czwarty spędzamy, relaksując się w okolicach jeziora Son Kul. Chętni będą mogli opuścić nasz obóz i spotkać się z autentycznymi koczownikami, którzy chętnie wprowadzą nas w tajniki lokalnego życia. Napotkani nad brzegami jeziora nomadzi często zapraszają przyjezdnych do siebie i częstują herbatą.

Miejscowy lud ochoczo korzysta z towarzystwa turystów, niekoniecznie chcąc ich wykorzystać. Takie postępowanie jest wpisane w prawa i zwyczaje rządzące tymi terenami. Jak sami koczownicy mawiają, “Gość jest posłany przez Boga”. Oprócz zderzenia z kulturą nomadów czekają nas również wizyta pod niezwykłym wodospadem, tradycyjna kolacja i kolejny nocleg w jurtach.

Czwartego dnia nie przewidujemy żadnej trasy - odpoczynek nad jeziorem Son Kul.

Dzień 5

Opuszczamy okolice jeziora i wsiadamy do samochodów, w których udajemy się do Tash Rabat. Co ciekawe, dzisiejsza trasa wiedzie słynnym Jedwabnym Szlakiem, a nasza destynacja to twierdza leżąca w górach Tien-Shan. Znajduje się ona na wysokości przekraczającej 3200 m n.p.m., a jej mury wykonano z kamiennych bloków wbudowanych we wnętrze góry.

Ściany są grube na metr, a w sumie znajdziemy tu 31 pokoi, także podziemnych cel. W owych celach w starożytności przetrzymywano złodziei. W trasie na miejsce miniemy jeszcze Moldo Ashu, przełęcz na ponad 3000 m.n.p.m. Noc spędzimy w pobliżu twierdzy w tradycyjnych jurtach.

Dzień 5 przewiduje trasę o długości 255 km, która ciągnie się między Son Kul a Tash Rabat. 80% nawierzchni będzie gruntowej, a 20% asfaltowej.

Dzień 6

Poranek przyniesie możliwość konnej przejażdżki (za dopłatą 20 USD od osoby) aż do pory obiadowej. Kiedy zjemy, pojedziemy przez góry do Naryn, które jest miastem leżącym w rozległym wąwozie, a dostaniemy się do niego, podążając malowniczą trasą wśród imponujących górskich szczytów. Nocleg w pensjonacie.

Trasa przewidziana tego dnia to 115 km. W całości jest ona asfaltowa.

Dzień 7

Dziś czeka nas jeden z najbardziej emocjonujących fragmentów kirgiskiej przygody. Wyjedziemy bowiem na imponującą wysokość 3950 m n.p.m. Czeka nas też popołudniowy piknik. Dopiero wieczorem trafimy na miejsce noclegu, czyli nad jezioro Issyk Kul, które jest drugim największym jeziorem alpejskim globu.

O tym zakątku śmiało można powiedzieć, że jest największą turystyczną atrakcją Kirgistanu - z poziomu brzegu widać zarówno imponujących rozmiarów taflę wody, jak i góry okalające zbiornik. Posilimy się i wyśpimy w lokalnym pensjonacie.

Trasa tego dnia prowadzi między Naryn a Tamga. Całkowita jej długość to 185 km, z czego jedynie 10% nawierzchni będzie pokryte asfaltem, cała reszta to drogi gruntowe.

Dzień 8

Przejeżdżamy południowym brzegiem jeziora Issyk Kul, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zażyjemy w nim kąpieli. Kolejnym przystankiem na trasie będą skalne formacje w kanionie Skazka. Nocleg na dziko nad rzeką.

Nasza w 100% asfaltowa trasa wiedzie od Tamga do Bałykczy. Jej długość to 150 km.

Dzień 9

Dziś z rana czeka nas rafting, a po nim powrotna droga do Biszkeku. Już w stolicy będziemy mieli chwilę wolnego czasu na zakupy, ostatnie spacery, a także pożegnalną kolację. Nocleg, po kilku dniach długich tras, zorganizowany będzie w hotelu.

Trasa tego dnia mierzy 140 km i jest w 100% asfaltowa. Prowadzi między Bałykczy a Biszkekiem.

Dzień 10

Transfer na lotnisko i powrót do kraju.

Zakwaterowanie

Ze względu na słabo rozwiniętą gałąź turystyki w Kirgistanie, niekomercyjny charakter miejsc, które odwiedzimy, a także ogólny klimat wyprawy, noclegi z reguły będą odbywały się “na dziko” w pięknie położonych lokalizacjach. Oprócz takiej formy zakwaterowania kilka razy będziemy spać w tradycyjnych jurtach, schroniskach z pokojami wieloosobowymi, a także w hotelu w Biszkeku.

Pogoda

Sierpień to niezwykle korzystny miesiąc na odkrywanie Kirgistanu. To właśnie wtedy idealnie nakładają się na siebie najwyższe temperatury i najniższe opady. Temperatury przekroczą 20°, ale należy pamiętać, że będą one spadać wzrast ze wzrostem wysokości n.p.m., a także w pobliżu zbiorników wodnych.

Cena zawiera

 • koszt wynajmu samochodu,
 • transfery na i z lotniska w Kirgistanie,
 • noclegi wg programu,
 • pamiątkową koszulkę wyjazdową,
 • ubezpieczenie Axa (100 000 EUR),
 • opiekę na miejscu,
 • przygotowanie i realizację planu,
 • 7 śniadań i 5 kolacji.

Cena nie zawiera

 • biletu lotniczego (linie Turkish AirLines, przedział cenowy 2000-2500 PLN),
 • paliwa do samochodów (ok. 250 USD za pojazd),
 • dodatkowych posiłków,
 • biletów wstępu do odwiedzanych atrakcji,
 • opcjonalnego polaru ozdobionego logiem organizatora (350 PLN),
 • zwrotnej kaucji 400 USD pokrywającej ewentualne drobne uszkodzenia samochodu.

Ceny

Cena za wyjazd 2 osób w pojeździe na 10 dni wynosi 2000 PLN + 940 USD od osoby.

Cena za wyjazd 3 osób w pojeździe na 10 dni wynosi 2000 PLN + 830 USD od osoby.

Cena za wyjazd 4 osób w pojeździe na 10 dni wynosi 2000 PLN + 720 USD od osoby.

Warunkiem uczestnictwa jest kaucja zwrotna w wysokości 400 USD na ewentualne drobne uszkodzenia samochodu.

Ważne informacje

Co ze sobą zabrać?


 • ciepły śpiwór,

 • ubiór na ciepłe i chłodne dni,

 • porządne górskie buty.

Wiza do Kirgistanu:

Przyjezdni nie są zobligowani do posiadania wiz. Jedynym warunkiem jest paszport ważny minimalnie  6 miesięcy.

Szczepienia do Kirgistanu:

Przed wyjazdem do Kirgistanu nie ma konieczności wykonywania szczepień wykraczających poza standardowy polski zestaw.

Organizator

Organized by Akteon - Podróże 4x4

Organizujemy wyprawy samochodami terenowymi oraz imprezy incentive.

Ciekawostki o Kirgistanie • Stolica Kirgistanu: Biszkek.

 • Inne duże miasta: Osz, Dżalalabad.


 • Język urzędowy w Kirgistanie: kirgiski i rosyjski.

 • Waluta: 20 KGS (som) to ok. 1,08 PLN.

Paliwo:

Ceny paliwa w Kirgistanie wynoszą ok. 1,8 PLN za litr (po przeliczeniu).

Placówki dyplomatyczne:

W Kirgistanie nie ma placówki Ambasady Polski, ale w sąsiednim Kazachstanie operuje polski Ambasador obejmujący oba te kraje. Adres i dane ambasady Kazachstanu:

ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan, tel. +7 (7172) 94 44 00, fax: +7 (7172) 94 44 01, e-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.