Uzbekistan: kalejdoskop kultur, religii, smaków i krajobrazów

Wycieczka do Uzbekistanu przybliży wielokulturowość tego kraju. Pokaże, jak wygląda codzienne życie mieszkańców i czym wyróżniają się muzułmanie. Wybierzemy się na spacer wzdłuż klimatycznych wiosek najstarszych miast. Będziemy podziwiać bogato zdobione meczety, madrasy i minarety. Azja to miks kultur, religii i zwyczajów, który zachwyca gościnnością i orientalnym smakiem.

Atrakcje

 • stolica Uzbekistanu, Taszkent,
 • dawna siedziba Chana - Chiwa,
 • muzeum na Jedwabnym Szlaku,
 • wędrówki po twierdzach i muzułmańskich świątyniach,
 • wyprawa do Buchary, “Miasta-Muzeum”,
 • wizyta w Shahrisabz, miasteczka, którego zabytki wpisano na listę UNESCO,
 • eksploracja Samarkandy, najstarszego miasta świata.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Od uczestników wyprawy nie wymagamy przygotowania fizycznego. Wyjazd dedykowany jest dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Uzbekistan to wielokulturowy kraj, który zachwyca gościnnością, tradycjami i bogactwem świątyń. Leży w Azji Środkowej, a blisko 20% jego powierzchni stanowią góry i przedgórza. To mekka orientu, której mocną stroną jest rzemiosło artystyczne: garncarstwo, hafty, przemysł bawełniany i jedwabniczy.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Wylot

Spotkanie na lotnisku w Warszawie i lot do Taszkentu, stolicy Uzbekistanu. Po przejściu odprawy granicznej wyruszamy do hotelu.

Dzień 2: Taszkent – Urgencz – Chiwa

Poznajemy Taszkent i jego klimatyczne orientalne bazary. W stolicy będziemy podziwiać kompleks Khazrati-Imam, madrasę Barak Chana, mauzoleum Kaffal Szaszi i Meczet Piątkowy. Potem pojedziemy na lotnisko i polecimy do Urgenczu. Przejedziemy do Chiwy, dawnej stolicy Chana.

Dzień 3: Chiwa – Buchara

W planach mamy całodniowe wędrowanie po mieście. Zobaczymy m.in. muzeum leżące na Jedwabnym Szlaku. Jest to kompleks, który znalazł się na liście UNESCO. Zachwyci nas także Iczan Kala, stare miasto, którego etykietą są solidne mury obronne pośród których kryją się cytadela Kunja Ark, meczety, madrasy i minarety.

Po krótkim odpoczynku skierujemy się na kamienny dziedziniec, ku pałacowi, Białemu Meczetowi i mauzoleum Pachlwan-Mahmud. Następnie przejedziemy na lotnisko i przemieścimy się do Buchary.

Dzień 4: Buchara

Odkryjemy uroki i tajemnice Buchary. Czekają tam na nas miejsca takie jak Dzielnica Żydowska, Synagoga i wpisane na listę zabytków UNESCO stare centrum Buchary. Znajdziemy czas na spacery po zachwycającej starówce. Wstąpimy na imponujący, orientalny bazar. Zobaczymy tamtejsze madrasy, Mauzoleum Samanidów i Minaret Kalon. Dzień zakończymy kolacją wśród dźwięków klimatycznej, lokalnej muzyki.

Dzień 5: Buchara

Eksplorujemy letnią rezydencję ostatniego emira Buchary Sitorai – Mokhi – Hossa. Następnie zobaczymy stary dom kupców z Buchary Khodjaev. Będziemy również oglądać fotografie w karawanseraju Shavkat Boltaev. Druga część dnia to czas wolny. Każdy będzie mógł zorganizować go sobie według własnych upodobań, np. udając się na zakupy, poświęcając go na wizytę w hamamie lub relaksujący masaż stóp.

Dzień 6: Shahrisabz – Samarkanda

Wczesnym rankiem wyjedziemy do Samarkandy. Czeka nas długa podróż, w trakcie której będziemy mieć kilka postojów, m.in. w Shahrisabz. Tam zwiedzimy miasto, udamy się na spacer po starówce, zobaczymy meczety, ruiny Pałacu Ak-Saray i kompleks Dor-ut Tillavat. Wybierzemy się na polski cmentarz i po filiżance mocnej, aromatycznej herbaty rozpoczniemy ostatnią część drogi do Samarkandy. Na miejscu zakwaterujemy się hotelu.

Dzień 7: Samarkanda

Wędrówka po najciekawszych punktach miasta: ruiny obserwatorium astronomicznego Uług Bega, zakład garncarski oraz mauzoleum Timurydów w kompleksie cmentarnym Szah-i Zinda. Znajdziemy czas na odpoczynek przy herbacie, a po południu pójdziemy do manufaktury papieru jedwabnego. W Samarkandzie obejrzymy też pokaz mody etno i zjemy wyśmienitą kolację przy lampce wspaniałego, lokalnego, czerwonego wina.

Dzień 8: Samarkanda

Będziemy odkrywać uroki Samarkandy. Na liście atrakcji znajduje się zwiedzanie jednej z wizytówek Uzbekistanu, Placu Registan. Będziemy też mieć czas wolny na zakupy i spacery wzdłuż miejskich uliczek. Wieczorem w trakcie kolacji u zaprzyjaźnionej rodziny twarzą w twarz staniemy z kulturą i obyczajami tamtejszych mieszkańców. Będzie swojsko, smacznie i bardzo gościnnie.

Dzień 9: Taszkent

W drodze do stolicy zaplanowany jest krótki postój na obejrzenie Bramy Tamerlan. W Taszkencie wędrujemy po nowoczesnej części miasta, a chętni w ramach wycieczki fakultatywnej wieczorem mogą udać się do opery na balet lub operę.

Dzień 10: Kokand – Kotlina Fergańska

Mijając góry, pojedziemy do Kokand. Zatrzymamy się w kilku punktach widokowych, które będą okazją do zachwytu nad baśniowymi krajobrazami. Na miejscu, udamy się do Pałacu Chana Khudoyara. Potem zobaczymy Meczet Norbutabiy, Meczet Djuma i grobowiec Nadira Begim. Dzień zakończymy przejazdem do Fergany.

Dzień 11: Fergana – Oltiarik – Rishtan – Marghulan

Wyruszamy do doliny Oltiarik, gdzie zobaczymy niezwykłe rolnicze tereny. W mieście Rishanta atrakcja dla miłośników rękodzieła, a szczególnie garncarstwa. Pójdziemy na wystawę naczyń ceramicznych i spotkamy prawdziwych artystów tego rzemiosła.

Potem coś dla ciała, czyli degustacja typowych dań uzbeckich połączona z wykładem kulinarnego eksperta. W Marghulan znajdziemy trochę czasu na zakupy w lokalnych manufakturach. Będziemy też mieli okazję podejrzeć, jak powstają najpiękniejsze i najbardziej misterne wyroby rękodzielnicze.

Dzień 12: Fergana – Taszkent

Po śniadaniu pojedziemy na Plac Al Fergani. Zobaczymy kościół ortodoksyjny i centrum kultury niemieckiej. Potem pojedziemy do Taszkientu, gdzie czekają na nas pożegnalna kolacja i wymiana wrażeń z wyprawy. Po północy wyruszymy na lotnisko i polecimy do Polski.

Dzień 13: Warszawa

Lądujemy w Warszawie i w tym miejscu kończymy wycieczkę do Uzbekistanu.

Zakwaterowanie

W trakcie wycieczki do Uzbekistanu będziemy nocować w hotelach 3- i 4*.

Pogoda

Klimat w Uzbekistanie jest umiarkowany kontynentalny o ciepłej i suchej odmianie. Decydują o tym powierzchnia lądu i duża odległość od morza. Latem pogoda w Uzbekistanie jest ciepła i sucha, zimy zaś są chłodne i mroźne. Najlepszy czas na wycieczkę do Uzbekistanu to późna wiosna. Wtedy temperatury i lekki wiatr sprzyjają zwiedzaniu, a powietrze nie jest jeszcze tak suche.

Cena zawiera

 • dwa posiłki dziennie,
 • bilety wstępów,
 • transport,
 • noclegi,
 • opiekę polskiego pilota,
 • wsparcie lokalnego przewodnika,
 • opłaty lotniskowe,
 • ubezpieczenie.

Cena nie zawiera

 • kosztów wycieczek fakultatywnych (wyjścia do opery),
 • zwyczajowych napiwków (ok. 45 USD),
 • dopłaty do pokojów jednoosobowych (245 USD w hotelach 4*, 155 USD w 3*).

Ceny

Koszt wyjazdu na 13 dni: 1530 USD (hotele 4*) od osoby + przeloty (1800-2800 PLN) + napiwki 45 USD.

Cena pakietu w hotelu 3* to 1440 USD od osoby + przeloty 1800-2800 PLN + napiwki 45 USD.

Ważne informacje

Turyści z Polski nie są już objęci obowiązkiem wizowym.

Podróż po Azji wymaga też paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.

W Uzbekistanie różnica czasowa wynosi +4h (w zimie) i +3h (w lecie) w stosunku do czasu polskiego.

Turyści przed podróżą powinni odbyć zalecane szczepienia przeciwko żółtaczce pokarmowej typu A, żółtaczce wszczepiennej typu B oraz tężcowi.

Organizator

Organized by ESTA TRAVEL

Niezależne Biuro Podróży, concierge podróżniczy dla osób indywidualnych, grup, rodzin i firm.

Uzbekistan - obyczaje

W trakcie wizyt w miejscach sakralnych, takich jak: meczety, cerkwie czy synagogi turyści powinni respektować miejscowe zwyczaje, np. nosić skromny ubiór i nie obnażać ciała.

Poza dużymi miastami, jak Taszkent czy Buchara, kobiety powinny zrezygnować z noszenia odzieży dopasowanej do sylwetki i odsłaniającej okolice łokci i kolan.

Sprawdź podobne wyjazdy

Antananarywa, Madagaskar

Rzym, Włochy

Stambuł, Turcja

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.