Kolej Transsyberyjska: szerokimi torami z Moskwy do Władywostoku

Kolej Transsyberyjska jest najsłynniejszą tego typu przeprawą po torach na całym globie. Jej trasa prowadzi od europejskiej części Rosji aż po odległy Władywostok nad Pacyfikiem. Nasz wyjazd umożliwia podróż owianą legendą trasą, a także poznanie syberyjskiej natury i mieszkańców regionu podczas licznych przystanków.

Spokojnie, nasza wyprawa to nie tylko podróż pociągiem, a program ma do zaoferowania więcej niż tylko krajobrazy oglądane przez szyby wagonu kolejowego. Zwiedzimy wiele dalekich miast, a także odpoczniemy w pięknych okolicznościach przyrody.

Atrakcje

 • atmosfera otwartych wagonów kolei transsyberyjskiej,
 • odpoczynek na długich odcinkach trasy,
 • plażowanie na Pacyfikiem i Bajkałem,
 • okolice Bajkału,
 • trwający 3 dni relaks na wyspie Olchon,
 • buddyjskie budowle w Buriacji,
 • Władywostok,
 • spotkania z miejscową ludnością, lokalne przysmaki,
 • wejścia do bani - rosyjskiej łaźni parowej,
 • długie wieczory przy ognisku, a także w miejscowych lokalach.

Czytaj więcej

Zwiń

Dedykowani przewodnicy i instruktorzy

 • Jakub Nowysz

  Przewodnik

  Z wykształcenia inżynier, pilot wycieczek i przewodnik turystyczny, a prywatnie pasjonat podróży.

Poziom zaawansowania

Wyjazd nie jest szczególnie wymagający, ale może być uciążliwy dla osób, które nie są przyzwyczajone do turystycznego standardu noclegów, szczególnie w bezprzedziałowych wagonach lub nie potrafią funkcjonować bez prywatnej toalety i łazienki.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Rosja, jako największy kraj świata, to niezwykły zlepek kultur, niesamowitych klimatów i unikatowych dań, ludzi oraz miejsc. Z pewnością nie można powiedzieć, że po samej wizycie w Moskwie poznało się Rosję, gdyż kraj ten ma nieskończoną liczbę oblicz.

Rozmach podróży Koleją Transsyberyjską, a także mnogość poznanych twarzy, miast i miejsc pozwoli nam poznać więcej niż jedną Rosję. Dodatkowo przekrój kulturowy otworzy przed nami ogromne kulinarne możliwości!

Plan wyjazdu


Dzień 1

Wspólny wylot z warszawskiego lotniska im. Chopina do Moskwy. Po przylocie czeka nas zakwaterowanie w hotelu, a następnie zwiedzanie rosyjskiej stolicy. Oczywiście obowiązkowym punktem jest Plac Czerwony, a także wizyta nad rzeką Moskwą, gdzie odbędzie się sesja zdjęciowa. W godzinach wieczornych wyjdziemy na spacer deptakiem Arbat, który słynie z tamtejszych ulicznych występów.

Spróbujemy również rosyjskiego piwa. Środkiem transportu po Moskwie będzie słynne metro, które jest miejscem akcji głośnej książki “Metro 2033” Glukhovsky'ego. Stacje metra są unikalne, a każda z nich stanowi bogato zdobione dzieło sztuki.

Dzień 2

Dalszy ciąg odkrywania Moskwy. W planach mamy wizytę na Kremlu, podziwianie moskiewskich soborów ze złotymi kopułami (również największego z nich - soboru Chrystusa Zbawiciela). Następnie chętni będą mogli skorzystać z rejsu po rzece Moskwa.

W godzinach popołudniowych przemieszczamy się w miejsce, które zachwyci fanów literatury. Odwiedzimy bowiem dom Bułhakowa, a także miejsca, w których toczy się akcja jego najsłynniejszego dzieła, “Mistrza i Małgorzaty”. Wieczorem udajemy się na Dworzec Jarosławski, skąd wyruszamy w podróż Koleją Transsyberyjską.

W programie przewidziane zostało śniadanie.

Dzień 3

Dzień spędzony na pokładzie pociągu. Będzie to czas na zagospodarowanie swojej przestrzeni w pociągu, a także odpoczynek. Z pewnością poznamy wielu współtowarzyszy podróży, a także nie raz odwiedzimy wagon restauracyjny i wychylimy kolejne szklanki herbaty z samowaru.

Dzień 4

Kiedy tory, po których będzie sunął nasz pojazd, uniosą się na wzniesieniach pasma Uralu, będzie to dla nas sygnał, że zbliżamy się do Azji. Maszyna zatrzyma się w Jekaterynburgu, a my wyjdziemy na zwiedzanie miasta. Zobaczymy cerkiew Na Krwi, która powstała w miejscu, gdzie car Mikołaj II i jego rodzina zostali zamordowani.

Na placu centralnym obejrzymy pomnik Lenina, a także zobaczymy panoramę miasta z punktu widokowego na wieżowcu “Wysocki”. Przekroczymy też symboliczną granicę kontynentów. Na miejscu zrobimy sobie zdjęcia, wypijemy toast za powodzenie podróży, a następnie wrócimy do miasta z przystankiem na mafijnym cmentarzu. Wsiądziemy do pociągu i udamy się w dalszą drogę ku Pacyfikowi.

Dni 5-6

Dwa dni całkowicie w pociągu. Po takim czasie z pewnością będziemy już mieli grono podróżnych znajomych, z którymi integracja powinna umilać długie godziny jazdy. Przez okna wypatrzyć będziemy mogli wielkie syberyjskie rzeki - Irtysz, Ob, Jenisej, miasta Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, ale też i małe, prowincjonalne stacyjki z handlem kwitnącym na peronach.

Dzień 7

Po ponad 5100 km jazdy docieramy do Irkucka. Wysiadamy na “stały ląd” i zabytkowymi tramwajami przemieszczamy się po tym niezwykłym mieście. Zwiedzimy kolejne jego kwartały i blokowiska. Na lokalnym bazarze zobaczymy stoiska z ziołami prosto z syberyjskiej tajgi, rybami, a także przeróżnymi smakołykami rosyjskiej i azjatyckiej kuchni.

Pomiędzy próbowaniem przysmaków i spacerami odwiedzimy też najważniejsze zabytki miasta, a wieczorem udamy się na bulwary nad Angarą i 130 Kwartał.

Dzień 8

Opuszczamy Irkuck i jedziemy w kierunku Bajkału. Po dotarciu na miejsce wsiadamy na pokład promu, który zabierze nas na największą wyspę zbiornika, Olchon, gdzie odwiedzimy największą tamtejszą osadę, Chużyr.

Tam zakwaterujemy się w drewnianych domkach i przejdziemy nad brzeg jeziora, skąd obejrzymy Skałę Szamankę. Jest ona wizytówką “syberyjskiego morza”. Wieczorem zjemy domową kolację, a także zażyjemy relaksu w rosyjskiej łaźni parowej, czyli bani.

Ósmego dnia w programie przewidziano śniadanie i kolację.

Dzień 9

Śniadanie jemy w kuchni naszej gospodyni, a zaraz po nim wsiadamy do UAZa, którym udamy się na północ wyspy. Przedrzemy się tym samym przez tajgę i stepy, żeby dotrzeć do widokowych punktów i świętych miejsc lokalnych wyznawców szamanizmu.

Czeka nas też wizyta na przylądku Choboj, a także piknik, podczas którego spróbujemy uchy - zupy rybnej. Kiedy wrócimy do Chużyru odpoczniemy, a następnie posiedzimy przy ognisku nad Bajkałem.

W programie przewidziano śniadanie, obiad i kolację.

Dzień 10

Dzień, w którym skupiamy się na odpoczynku. Ci, którzy potrzebują relaksu, mogą poleżeć na plaży. Ci, którzy będą chętni, mogą pójść z nami do kolejnej lokalnej wioski. Znajdziemy się w przepięknej okolicy, z Bajkałem po prawej i stepami po lewej stronie. Kiedy wyjdziemy z lasu, przejdziemy się jedną z najpiękniejszych plaż nadbajkalskich. Tam czekają nas opalanie i kąpiele.

Kiedy wrócimy do Chużyru, będziemy mieli chwilę wolnego czasu na zakupy lub spacery. Zjemy kolację, a następnie udamy się na relaks w bani. Wieczorem ognisko, zabawa w podchody, wspólne muzykowanie lub inne formy spędzania wolnego wieczoru.

Posiłki przewidziane w programie to śniadanie i kolacja.

Dzień 11

Po porannym posiłku wsiadamy na pokład motorówki lub kutra i opuszczamy Olchon. Naszym celem będzie wschodni brzeg największego jeziora świata. Kiedy już znajdziemy się na stałym lądzie, przesiądziemy się do mikrobusa, który przewiezie nas do Ułan Ude, stolicy Republiki Buriacji. Tam staniemy oko w oko z Leninem, a konkretniej największą na świecie głową twórcy ZSRR.

Tego dnia przewidziane jest śniadanie.

Dzień 12

Wybierzemy się do buddyjskiego centrum Rosji, a konkretniej do Iwołgińska. Tam zobaczymy dacan, czyli kompleks złożony z buddyjskich świątyń, klasztoru, a także buddyjskiego uniwersytetu. Ściągają tu liczni pielgrzymi z całej Buriacji i Mongolii, a samo miasto stanowi świetne miejsce do zadumy. Kontrastuje ono z syberyjskimi stepami, jako że jego uliczki pełne są kolorowych budowli.

Na miejscu czekają na nas miejscowe smakołyki, których spróbujemy w lokalu znajdującym się przy klasztorze. Wracamy do Ułan Ude, skąd wyruszymy w ostatni już fragment naszej transsyberyjskiej podróży po szerokich torach.

W programie dnia przewidziano śniadanie.

Dni 13-14

Ostatnie dwa dni spędzone w przedziałach wypełnionych turkotem kolejowych kół. Znany nam już surowy syberyjski krajobraz przerodzi się w ten przypominający bardziej dalekowschodni. Miniemy jeszcze Czytę (stolicę Kraju Zabajkalskiego), a także Chabarowsk, w którym przejedziemy przez najdłuższy most Kolei Transsyberyjskiej. Tutaj bowiem, ponad rzeką Amur, prowadzi mierzący niemal 4 km przeprawa.

Dzień 15

Po ponad dwóch tygodniach podróży i poznawania syberyjskiego życia możemy oficjalnie uznać naszą kolejową przygodę za zakończoną. Wysiadamy we Władywostoku, czyli na ostatniej stacji trasy.

Tam przywita nas pomnik z liczbą 9288, bo dokładnie tyle kilometrów przejechaliśmy aż ze stolicy Rosji! Przez podwieszane mosty przedostaniemy się następnie na Wyspę Rosyjską, skąd zobaczymy bezkresny Ocean Spokojny i jego liczne zatoki.

Przespacerujemy się także uliczkami miasta, po deptaku miejskim, a także promenadzie i plaży. Chętni będą mogli popłynąć w wieczorny rejs po okolicznych zatoczkach.

Dzień 16

Ostatnia pełna doba wyprawy - spędzimy ją na plaży nad Pacyfikiem. Opcją dodatkową jest wizyta w oceanarium. Wieczorem, kiedy słońce zacznie chylić się ku zachodowi, zbierzemy się u stóp latarni morskiej, żeby je podziwiać. Następnie zjemy wspólną pożegnalną kolację, na której będziemy mieli okazję do powspominania przygód.

W programie znajdują się śniadanie i kolacja.

Dzień 17

Rano jedziemy na lotnisko, gdzie wsiadamy na pokład samolotu do Moskwy. Po przesiadce w stolicy Rosji dolatujemy do Warszawy, gdzie oficjalnie kończy się wyprawa.

Zakwaterowanie

Noclegi realizowane będą w trzech różnych standardach, w zależności od miejsca, w którym aktualnie nocujemy. W miastach będą to hotele turystycznej klasy, zazwyczaj położone w centrum lub miejscu, które zapewni dogodną komunikację. Pokoje 2/4-osob., wspólne łazienki.

Zupełnie inaczej będzie na wyspie Olchon, gdzie zamieszkamy w drewnianych domkach z toaletami lub wychodkami na zewnątrz. Pomieszczą one 2-3 os., a na miejscu będziemy mieli dostęp do kąpieli w bani, a także prysznica z ciepłą wodą.

Noclegi w pociągu, w wagonach płackartnych, czyli wyposażonymi w piętrowe łóżka, bez przedziałów. Na miejscu znajdziemy pościel. Nie uraczymy tam pryszniców, ale będziemy mieli dostęp do pociągowych toalet z umywalkami. Na niektórych stacjach kolejowych skorzystamy z tamtejszych pryszniców. Wagony posiadają samowary, a także szklanki.

Pogoda

Najprzyjemniejszym okresem, jeśli chodzi o pogodę w Rosji, jest przełom maja i czerwca oraz wrzesień. Wówczas dni są ciepłe, ale za to noce chłodniejsze. Za dnia możemy spodziewać się temperatur między 10 a 25°C, w zależności od części kraju, a nocami temperatur od 0 do 10°C. Lato to również okres deszczowy.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Moskwa, a także Władywostok - Moskwa - Warszawa,
 • noclegi zgodnie z programem,
 • wyżywienie wg programu,
 • przejazdy pociągami w płackartnych przedziałach (sypialnych, bezprzedziałowych),
 • lokalne przejazdy transportem publicznym oraz wynajętymi mikrobusami,
 • usługi pilota,
 • realizację programu, zwiedzanie poszczególnych obiektów, a także wszelkie opłaty za wstępy do nich,
 • ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 3000 EUR i bagażu 1000 PLN,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • dodatkowego wyżywienia,
 • napiwków (są one zwyczajowe - ok. 30 USD),
 • kosztu uzyskania wizy (ok. 400 PLN),
 • dopłaty do pokoju 1-os.,
 • wydatków własnych.

Ceny

Koszt wyjazdu jednej osoby na wyprawę wynosi 7000 PLN + 430 USD (już z napiwkami) + wiza ok. 400 PLN.

Ważne informacje

Wiza do Rosji:

Polacy udający się do Federacji Rosyjskiej w celach turystycznych objęci są ruchem wizowym. Oznacza to konieczność wyrobienia odpowiednich dokumentów jeszcze przed wylotem.

Wiza do Rosji (2. akapit): W kilku miastach polski znajdziemy rosyjskie centra wizowe, które przeprowadzają takie procedury. Całkowity koszt wyrobienia wizy samodzielnie może wynosić ok. 300-400 PLN (Wyrobienie wizy bezpośrednio w konsulacie jest niemożliwe).

Przejazdy:

Większość trasy pokonamy liniami kolejowymi. Podczas pobytów w miastach będziemy poruszać się mikrobusami, które będą nas też woziły między miejscowościami. Dodatkowo, podczas zwiedzania skorzystamy z taksówek i komunikacji miejskiej.

Podczas pobytu na bajkalskim nadbrzeżu, kiedy przyjdzie się nam przedrzeć przez dziksze i mniej dostępne tereny, skorzystamy z transportu UAZ-ami. Wody Bajkału z kolei pokonamy na pokładzie statku lub motorówki.

Wyżywienie:

Cena wyjazdu zawiera śniadania podczas pobytów w hotelach, a także domowe jedzenie podczas odpoczynku na wyspie Olchon i pożegnalną kolację we Władywostoku.

Pozostałe posiłki znajdują się w indywidualnej kwestii każdego z podróżnych. W miastach nasz pilot wskaże tanie i dobre miejsca do zjedzenia (zazwyczaj ok. 10-30 PLN za posiłek).

Istnieje również możliwość zakupów w lokalnych sklepach. Podczas podróży pociągiem, kiedy będziemy na stacjach, pojawią się opcje zakupu jedzenia od babuszek na peronach i na dworcach (15-25 PLN za posiłek), a także w restauracyjnych wagonach (30-40 PLN za posiłek).

Organizator

Organized by SZEROKIE TORY

Specjalistyczne biuro podróży organizujące wyjazdy do krajów, w których pociągi jeżdżą po szynach o szerokim rozstawie – do Rosji i jej sąsiadów.

O czym pamiętać przed wyprawą

Waluta w Rosji:

Walutą obowiązującą na terenie Federacji Rosyjskiej są ruble (RUB). Najlepiej przywieźć je ze sobą z Polski. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej mieć przy sobie EUR lub USD, gdyż je najłatwiej wymienić.

We wszystkich miastach znajdziemy punkty wymiany walut i bankomaty. Ceny, jakie napotkamy, będą podobne do polskich, momentami nieco wyższe. Na posiłki, które nie zostały uwzględnione w cenie, najlepiej mieć ze sobą przynajmniej 130 USD. Przydadzą się również dodatkowe środki na kawy/herbaty, pamiątki itp.

Zaznaczamy, że jeżeli bierzemy ze sobą USD, warunkiem pomyślnej wymiany walut jest to, żeby banknoty zostały wypuszczone po 2011 roku. Charakteryzują się one niebieską barwą.

Internet i sieć telefoniczna:

Momentami może nam brakować zasięgu podczas przejazdu przez Syberię, ale we wszystkich miastach powinniśmy go łapać. Przed wyjazdem koniecznie zapoznajcie się z taryfami operatorów. Restauracje, hotele i inne lokale przeważnie udostępniają klientom darmowe wi-fi.

Bezpieczeństwo:

Pomimo udziału Rosji w kilku sporach o ziemię nie mamy się czym przejmować - nie będziemy przejeżdżać przez obszary uznawane za niebezpieczne. Jako turyści spotkamy się głównie ze standardowymi zagrożeniami: ruchem ulicznym, kieszonkowymi kradzieżami itp.

Wszystkie cenne przedmioty najlepiej mieć cały czas przy sobie w odpowiednich saszetkach blisko ciała. Apelujemy też o zwiększoną czujność przy przekraczaniu ulic.

Co i jak zapakować?

Jeśli chodzi o ubrania na wyprawę do Rosji, radzimy przygotować się na każde warunki atmosferyczne. Najlepiej mieć przy sobie ubrania na różne temperatury.

Koniecznie zabierzcie:


 • pełne i solidne buty sportowe lub turystyczne,

 • coś przeciwdeszczowego i wiatroszczelnego,

 • czapkę i szalik,

 • polar, bluzę lub sweter,

 • spodnie, najlepiej turystyczne,

 • piżamę lub dres,

 • sandały lub klapki,

 • ręcznik,

 • kosmetyki,

 • nakrycie głowy,

 • krem z filtrem UV,

 • latarkę (najlepiej czołówka),

 • apteczkę,

 • chustę na głowę (dla pań, które będą chciały wejść do cerkwi).

Dodatkowo zachęcamy do wzięcia wszelkiej przydatnej elektroniki i sprzętu do ładowania (powerbanki - w pociągu nie zawsze zdążymy “dobrać się” do wolnych gniazdek), a także rozrywek do pociągu (tu pełna dowolność, od książek po gry, instrumenty), a także strojów kąpielowych.

Świetnym “wkupnym” są drobne upominki z Polski w postaci magnesów, pocztówek, a także polskiego alkoholu. Nie zachęcamy do zabierania ze sobą jedzenia.

Bagaż główny, zgodnie z przepisami lotniczymi może ważyć do 23 kg, a podręczny do 5 kg. Najlepiej sprawdzi się plecak lub torba na kółkach, jako żę będziemy musieli w kilku miejscach pokonać np. schody z naszym dobytkiem ze sobą. W związku z charakterystyką luków bagażowych w pociągach sztywne walizki mogą się nie sprawdzić, jako że trudniej będzie je upchać.

Sprawdź podobne wyjazdy

Kołyma, Federacja Rosyjska

Bajkał, Federacja Rosyjska

Bajkał, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.