Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyrusz do Mongolii! Ekspedycja kultowym UAZem po najciekawszych zakątkach

Przeżyjemy niezapomnianą przygodę, podróżując UAZem po najpiękniejszych zakątkach Mongolii. Podczas wyprawy spróbujemy lokalnych specjałów, takich jak kumys, suszone sery oraz pieczona baranina. Poznamy urok tajemniczych mongolskich klasztorów oraz przyjrzymy się z bliska zwykłemu życiu mieszkańców.

Pokonując ponad 2000 km, zobaczymy kwintesencję Mongolii - zielone stepy, wielobarwne pustynie oraz malownicze wzgórza. Podczas całej wyprawy będziemy nocować w jurtach i namiotach - dowiemy się, na czym polega koczowniczy tryb życia. A to wszystko w 15 dni! Mongolska przygoda życia czeka.

Atrakcje

 • specjały kuchni mongolskiej,
 • tradycja i kultura Mongolii,
 • Ułan Bator - zwiedzanie stolicy,
 • rezerwat przyrody Khorgo Khan,
 • wydmy Elsen Tasar Hari,
 • Karakorum - zwiedzanie miasta,
 • Erdene Dzuu - najstarszy buddyjski klasztor,
 • dolina rzeki i wodospad Orkhon,
 • Park Narodowy jezior Naiman Nuur,
 • Pustynia Gobi,
 • jazda konna i na wielbłądach,
 • klasztor Ongi,
 • płonące klify Bayanzag.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka skierowana dla osób gotowych na przygodę, lubiących obcować z naturą i nocować na świeżym powietrzu.

Średniozaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Mongolia to państwo leżące w Azji północno-wschodniej, pomiędzy Rosją a Chinami, ze stolicą w Ułan Bator. Językiem urzędowym jest mongolski, jednak znaczna liczba mieszkańców porozumiewa się w języku rosyjskim. Całkowita powierzchnia państwa wynosi 1 556 500 km².

Republika Mongolii słynie z wyjątkowego krajobrazu, w który wpisują się liczne parki narodowe oraz rezerwaty przyrody. Największym tego typu miejscem jest znana na całym świecie pustynia Gobi (Wielki Rezerwat Gobijski) o powierzchni 53 tys km².

Plan wyjazdu

Uwaga! Ramowy program wycieczki i kolejność zwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie.

Dzień 1 (Warszawa - Ułan Bator)

Spotkanie na lotnisku i wylot do Mongolii (z przesiadką).

Dzień 2 (Ułan Bator - Tsonjin Boldog -Ułan Bator)

Po wylądowaniu w stolicy Mongolii przejazd do centrum i zakwaterowanie w jurtach. Po krótkim odpoczynku spacer po mieście. Dziś dotrzemy do placu z pomnikami Czyngis-chana i Suhebaatora.

Następnie wizyta w największym na świecie sklepie z kaszmirem. Po południu wybierzemy się od Tsonjin Boldog, gdzie znajduje się 40-metrowy posąg Czyngis-chana na koniu. Na szczycie będziemy mogli podziwiać malownicze stepy. Powrót do jurty i nocleg.

Dzień 3 (Ułan Bator - Khorgo Khan - Elsen Tasar Hai)

W godzinach porannych opuścimy Ułan Bator i wybierzemy się do rezerwatu Khorgo Khan, gdzie góry spotykają się ze stepem. To właśnie tu, na wzgórzu, znajduje się XVII-w. klasztor Khorgo Tarni. Eksplorując okolicę, zatrzymamy się na lunch w jednym z miejscowych obozów.

Kolejnym punktem na trasie będą wydmy Elsen Tasar Hai, nazywane również Mini Gobi. Wydmy te są wyjątkowe, a to ze względu na to, że prawie połowa ich obszaru pokryta jest bujną roślinnością. Wieczorem transfer do obozu i nocleg w jurtach.

Dzień 4 (Karakorum)

Wycieczka do Karakorum, dawnej stolicy Mongolii, założonej przez Czyngis-Chana i zwiedzanie Erdene Dzuu, najstarszego buddyjskiego klasztoru. Z klasztorem związana jest ciekawa historia: przy jego budowie użyto pozostałości po zniszczonej stolicy. Kolejny punkt to zwiedzanie Muzeum Karakorum. Wieczorem powrót do obozu i nocleg w jurtach.

Dzień 5 (dolina rzeki Orkhon)

Dzień rozpoczniemy od wyprawy nad dolinę rzeki Orkhon, która została uznana za krajobraz kulturowy UNESCO. Po dotarciu na miejsce będziemy podziwiać malownicze stepy, dziką przyrodę oraz pastwiska rozciągające się po horyzont. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na obóz rozbijemy namioty i przygotujemy wspólnie kolację.

Dzień 6 (dolina rzeki Orkhon)

O ile warunki atmosferyczne dopiszą, dotrzemy dziś do jednego z piękniejszych miejsc Mongolii - sezonowego wodospadu Orkhon, w uskoku pośród stepów, który powstał na skutek trzęsienia ziemi. Jeśli nasza wizyta będzie poprzedzona deszczem, będziemy podziwiać wodospad w całej krasie.

Jeżeli tak się nie stanie, wybierzemy się na wyprawę wzdłuż sosnowego wąwozu, gdzie panują doskonałe warunki do spacerów oraz dzikich kąpieli. Kolejnym punktem dnia będzie wizyta w XVII-w. kompleksie klasztornym Tövkhön, umiejscowionym na wysokości ok. 2400 m n.p.m. Noc spędzimy w namiotach.

Dni 7-8 (Changaj - Naiman Nuur)

Wybierzemy się na południe, w stronę Parku Narodowego jezior Naiman Nuur oraz pasma górskiego Changaj. Spędzimy 2 dni w otoczeniu malowniczych 8 jezior, które powstały na skutek erupcji wulkanu Przez cały pobyt będą nam towarzyszyć wyjątkowe krajobrazy, gdzie stepy płynnie przechodzą w tajgę.

Na terenie rezerwatu będziemy poruszać się konno lub pieszo, ponieważ jazda samochodem jest zabroniona. Nocleg na polu namiotowym.

Dzień 9 (Arvaikheer - Ongi)

Transfer do Arvaikheer, leżącego w prowincji Ovurkhangi i wizyta w kompleksie klasztornym Ongi. Kompleks składa się z dwóch osobnych klasztorów, stojących naprzeciwko siebie po dwóch stronach rzeki. Podczas czystek religijnych w 1939 r. te dwa obiekty zostały zniszczone, odbudowano je dopiero w latach 90. Wieczorem nocleg w jurtach.

Dzień 10 (Bayanzag)

Dziś zobaczymy słynne płonące klify Bayanzag, które są również miejscem odkrywania skamielin dinozaurów. Niedaleko klifów przespacerujemy się po lesie saksaułowym, składającym się z niskich drzew pustynnych z silnymi, głęboko osadzonymi korzeniami. Pod koniec dnia, podczas zachodu słońca, będziemy podziwiać urok malowniczych klifów. Powrót do obozu i nocleg w jurtach.

Dni 11-12 (Pustynia Gobi)

Po całej ekspedycji dotrzemy do Pustyni Gobi, największej pustyni w Azji. Spędzimy 2 dni, eksplorując okolicę oraz piaszczyste, szerokie na 12 km wydmy Khongor, które w zależności od pory dnia zmieniają kolor. Oprócz tego odwiedzimy rodzinę pasterzy wielbłądów i wejdziemy na 300-metrowe wydmy.

Najlepszym środkiem transportu na pustyni są oczywiście wielbłądy. Podczas pobytu na pustyni będziemy podziwiać uroki Khongor z perspektywy grzbietu baktrianów. Na trasie towarzyszą nam przewodnik i opiekun wielbłądów. Noc spędzimy w jurtach.

Dzień 13 (kanion Yolyn Am)

Dziś obieramy kierunek na wschód, dotrzemy do Parku Narodowego Gobi Gurwan Sajchan, a dokładniej do kanionu Yolyn Am. Na miejscu krótka wyprawa trekkingowa w górę strumienia. Podczas wycieczki szeroka dolina bardzo szybko zamieni się w wąski wąwóz, do którego docierają znikome promienie słońca. Wieczorem powrót do obozu i nocleg w jurtach.

Dzień 14 (Ułan Bator)

W godzinach porannych wyruszymy w drogę powrotną do stolicy, która potrwa prawie cały dzień. Po drodze dotrzemy do Dalanzadgad, głównego miasta w południowej Mongolii. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowanie i odpoczynek. Wieczorem kolacja pożegnalna w jednej z lokalnych mongolskich restauracji.

Dzień 15 (Ułan Bator - Warszawa)

Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Zakwaterowanie

Podczas wyprawy do Mongolii będziemy nocować w jurtach, guest house’ach oraz namiotach.

Pogoda

Pogoda w Mongolii:

Mongolia znajduje się w układzie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, co wiąże się ze skrajnymi temperaturami i niską wilgotnością powietrza. W okresie letnim na południu kraju średnia temperatura to 15-18°C, na północy temperatury są wyższe, dochodzą do 30°C ze względu na ukształtowanie terenu. Warto wspomnieć, że Ułan Bator ze średnią temperaturą -1,3°C jest najzimniejszą stolicą na świecie.

Zima w Mongolii jest mroźna, ponieważ do kraju napływają arktyczne masy powietrza z Syberii. Na północy kraju w styczniu temperatura wynosi ok. -30°C, na południu Mongolii jest zdecydowanie cieplej, bo ok. -10°C. Do Mongolii najlepiej podróżować w okresie od czerwca do sierpnia.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze w obie strony + bagaż podręczny i rejestrowany,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • noclegi (13),
 • wyżywienie,
 • opiekę pilota wycieczki,
 • przejazdy samochodem terenowym po Mongolii,
 • usługi miejscowego przewodnika,
 • ubezpieczenie KL,bagażu i NNW + gwarancję ubezpieczeniową organizatora,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów/rezerwatów i parków narodowych.

Cena nie zawiera

 • dodatkowego wyżywienia,
 • wizy do Mongolii (koszt ok. 300 PLN),
 • przejażdżki na wielbłądach (koszt ok. 2 USD za godzinę),
 • jazdy konnej podczas wyjazdu (koszt ok. 2 USD za godzinę, 10 USD cały dzień).

Ceny

Koszt 15-dniowego wyjazdu do Mongolii wynosi 9990 PLN + wiza ok. 300 PLN.

Ważne informacje

Podróż do Mongolii jest możliwa po uprzednim uzyskaniu wizy turystycznej. Wniosek wizowy należy złożyć w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Koszt wizy to ok. 300 PLN. Wiza jest ważna 90 dni od daty wydania przez ambasadę.

Podczas podróży paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.

Wybierając się na wyprawę do Mongolii, trzeba wyposażyć się we własny namiot.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Mongolia - ciekawostki

Minimalna liczba osób uczestniczących w wyprawie to 5, maksymalna 17.

Niemal 45% ludności Mongolii mieszka w stolicy Ułan Bator. Powód? Dobra komunikacja, dostęp do sklepów, restauracji i klubów.

Jazda konna oraz na wielbłądach to główne elementy mongolskiej kultury koczowniczej.

Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

14 - 20 czerwiec 2022

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Udabno, Gruzja

Ostatnie miejsca

16 - 31 lipiec 2022

+ 3 więcej

od6 490 PLN

/ os.

Erywań, Armenia

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.