Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Mongolia: podróż życia do jednego z najdzikszych i zarazem najbardziej gościnnych krajów

Mongolia zachwyca dzikimi terenami i imponującą przestrzenią. Jedź z nami na niezapomnianą wyprawę na Ułan Bator. W terenowym aucie pokonamy tysiące kilometrów wzdłuż zachwycających, pełnych barw stepów i pustyń. Zasmakujemy w mongolskiej kuchni i lokalnych trunkach. Udamy się na spacer po szczycie wulkanu i wsiądziemy na grzbiet wielbłąda dwugarbnego.

Atrakcje

 • off-roadowa przejażdżka po stepach i pustyni Gobi,
 • eksploracja Ułan Bator, stolicy Mongolii,
 • noclegi w jurtach i u mongolskich nomadów,
 • wydmy,
 • przejażdżka wielbłądem,
 • Płonące Klify,
 • muzeum przyrodnicze z kośćmi i jajami dinozaurów,
 • wspinaczka na szczyt wulkanu,
 • wędrówka po zastygłej lawie.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka i zaplanowane trasy trekkingowe nie wymagają szczególnego przygotowania fizycznego.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Mongolia to kraj pomiędzy Rosją a Chinami. Większą część powierzchni zajmuje pustynia Gobi. Stolicą państwa jest Ułan Bator, miasto, w którym mieszka blisko 47% populacji całego kraju.

Plan wyjazdu

Niektóre punkty programu oraz ich kolejność mogą ulec zmianie.

Dzień 1: Wylot

Startujemy samolotem z Polski, a celem naszej podróży jest Ułan Bator.

Dzień 2: Ułan Bator

Wylądujemy na lotnisku w Ułan Bator i po załatwieniu niezbędnych dokumentów pojedziemy do hotelu. Będziemy mieć chwilę na regenerację po locie, po czym rozpoczniemy eksplorację okolicy. Zobaczymy Klasztor Gandan, Plac Centralny Suche Bator i Muzeum Narodowe Mongolii. Tutejszy klimat i kulturę poznamy na żywo w trakcie wspaniałych występów folklorystycznych.

Dzień 3: Gobi – Baga Gazriin

Wsiądziemy w samochody z napędem na cztery koła i przemieścimy się na południe. W drodze zaliczymy piknik i będziemy podziwiać malownicze krajobrazy. Niektóre fragmenty podróży, szczególnie trasa pokryta szutrem, będzie prawdziwą gratką dla miłośników adrenaliny i off-roadowego szaleństwa.

Podróż zakończymy w obozowisku. Potem obejrzymy starą pustelnię, muzeum natury, tajemnicze formacje skalne, ruiny świątyń i źródełko, z którego bije woda o uzdrawiającej mocy. Noc spędzimy w jurtach.

Dzień 4: Dolina Sępów

Pojedziemy do Doliny Sępów. Zajrzymy do niewielkiego muzeum przyrodniczego, które przeniesie nas w czasie i pozwoli zobaczyć fragmenty kości i jaja dinozaurów. Potem powędrujemy do wąwozu, gdzie naszym oczom ukażą się lodowe jęzory. Spacer odbędzie się w niesamowitych okolicznościach przyrody, wśród typowej dla tego regionu roślinności. Zainteresowani będą też mieć możliwość konnej przejażdżki po okolicy.

Dzień 5: Wydmy Khongor

Pojedziemy do Parku Gobi Gurvan Saikhan. Po drodze znajdziemy chwilę na pamiątkowe zdjęcia. Dzięki noclegom w jurtach u zaprzyjaźnionych rodzin nomadyjskich poznamy ich kulturę i obyczaje. Mimo skromnych warunków możemy liczyć na autentyczność i szczerą gościnność. Po południu pójdziemy na spacer wśród wydm, będziemy podziwiać kontrastowe barwy otoczenia i trafimy na kolejne święte źródełko.

Spróbujemy swoich sił podczas wspinaczki na grzbiety wydm. Po powrocie do miejsca noclegu chętni będą mogli wybrać się na przejażdżkę dwugarbnym wielbłądem. Te zwierzęta to symbol Mongolii, aż 98% ich populacji zamieszkuje w tym właśnie regionie. Dzień skończymy, obserwując bajkowy zachód słońca nad wydmami.

Dzień 6: Bayanzag — Płonące Klify

Wczesnym rankiem pojedziemy w magiczne miejsce, które słynie z wykopalisk związanych z życiem dinozaurów. Będziemy eksplorować okolicę przez cały dzień, a tuż przed zachodem słońca pójdziemy na spacer pod klify. Ich misterne formy pozwolą nam wejść na szczyt, skąd będziemy mieć doskonały punkt widokowy na panoramę okolicy, zachodzące słońce i zbocza czerwonych skał.

Dzień 7: Klasztor Ongi

Po dwóch nocach spędzonych u rodzin pojedziemy do eleganckiej i atrakcyjnie położonej jurty. W pobliżu miejsca kwatery rozciągają się zachwycająca rzeka oraz pozostałości klasztoru Ongi. W tych okolicznościach zażyjemy odprężających masaży i zjemy typowe mongolskie przysmaki. Potem wspólnie udamy się na wycieczkę do muzeum oraz obejrzymy pozostałości klasztoru. Dzień zakończymy nastrojowym spacerem.

Dzień 8: Karakorum

Pojedziemy do Karakorum, gdzie czeka na nas słynny klasztor Erdene Zuu, pierwszy buddyjski klasztor w Mongolii Środkowej. Miejsce to jest stale otwarte nie tylko dla turystów, ale też dla mnichów i wiernych. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy, jak w jednym z budynków odbywają się modlitwy i deklamacja buddyjskich tekstów. Skierujemy się do muzeum miasta, gdzie doświadczymy tamtejszego przepychu.

Dzień 9: Jezioro Terkhiin Tsagaan

Pojedziemy nad jezioro, które jest pozostałością po dawnej działalności wulkanu i rozpoczniemy trekking. Zobaczymy krater wulkanu Khorgo. Drogę powrotną pokonamy po zastygłej lawie. Po zakończeniu wędrówki wsiądziemy w terenowe samochody i zaczniemy emocjonujący off-road w naprawdę mocnym wydaniu.

Noc spędzimy w obozowisku. Ognisko, gwiazdy, namioty i opowieści o mongolskich zwyczajach to najleposzy scenariusz na zakończenie dnia.

Dzień 10: Gorące źródła Jargal Jiguur

Udamy się w podróż do gorących źródeł. Mimo niewielkiego dystansu trasa jest wymagająca dla czterokołowców, dlatego do celu dotrzemy dopiero koło południa. W międzyczasie będziemy mieć okazję, by podziwiać bardzo rozległe krajobrazy i liczne odnóża rzek. Na miejscu skorzystamy z dobrodziejstw natury i w specjalnie zaaranżowanych basenach odbędziemy odprężającą kąpiel w gorącej, źródlanej wodzie.

Dzień 11: Moren – Jezioro Chubsuguł

Wyprawa do Moren. Tam zaliczymy krótką przerwę na pamiątkowe zakupy. Po południu dojedziemy nad brzeg jeziora Chubsuguł. Jest to akwen, który wyróżnia się niezwykłą czystością, głębokością i powierzchnią (zajmuje 2760 km²). Pójdziemy na spacer wzdłuż jeziora. Noc spędzamy nad krystaliczną wodą.

Dzień 12: Jezioro Chubsuguł

Odwiedzimy nomadów Tsaatan. Jest to plemię, które mieszka w tipi i hoduje renifery. Chętni mogą skorzystać z konnej przejażdżki oraz odwiedzić lokalnego szamana.

Dzień 13: Wulkan Uran Tagoo

Jedziemy do wygasłego wulkanu Tagoo i wspinamy się na jego szczyt. Możemy wejść do dna krateru (latem tworzy się tam niewielkie jeziorko) lub udać się na spacer wokół krateru wulkanu. To najlepszy punkt widokowy na okolicę.

Dzień 14: Klasztor Amarbajasgalant chijd

Jednym z ostatnich punktów wyprawy jest rozległy klasztor Amarbajasgalant. Miejsce to w pełni oddaje charakter mongolskiego buddyzmu. Budynek zlokalizowany jest z daleka od wszystkich atrakcji, otacza go wyłącznie natura.

Dzień 15: Ułan Bator

Wracamy do stolicy. Po południu pójdziemy na pożegnalny spacer po miasteczku.

Dzień 16: Wylot

Transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Zakwaterowanie

W Ułan Bator noclegi w hostelu. Podczas objazdu śpimy obozowiskach z jurtami. Jurty mają podział na pokoje. Jedną noc spędzimy w namiotach, a dwie u zaprzyjaźnionych rodzin.

Pogoda

Latem pogoda w Mongolii jest sucha i upalna. Zimy są mroźne z niewielką pokrywą śnieżną. Panuje tam surowy klimat umiarkowany o kontynentalnym typie. Wycieczkę do Mongolii najlepiej odbyć w miesiącach od maja do września. W tym czasie średnia maksymalna temperatura wynosi od 20 do 30°C, co sprzyja przyjemnej eksploracji okolicy.

Cena zawiera

 • wyżywienie,
 • bilety wstępów,
 • przeloty i transport,
 • noclegi,
 • namioty oraz sprzęt niezbędny w trakcie obozowiska,
 • opiekę pilota z Polski,
 • wsparcie lokalnego przewodnika,
 • ubezpieczenie.

Cena nie zawiera

 • zwyczajowych napiwków (ok. 60 USD),
 • dopłaty do pokojów jednoosobowych (200 USD),
 • wizy do Mongolii (60 EUR).

Ceny

Koszt wyjazdu na 16 dni: 2246 USD od osoby + przeloty (3300-3800 PLN) + wiza + napiwki.

Ważne informacje

Wycieczki do Mongolii wymagają od polskich turystów posiadania wizy. Koszt uzyskania wizy, łącznie z wszelkimi formalnościami, wynosi około 300 PLN. Przewidywane miejsca wylotu: Warszawa lub Berlin.

Organizator

Organized by ESTA TRAVEL

Niezależne Biuro Podróży, concierge podróżniczy dla osób indywidualnych, grup, rodzin i firm.

Mongolia - ciekawostki:

Walutą Mongolii jest tugrik (MNT); 1 PLN = ok. 573 MNT. Język urzędowy to mongolski.

Pobyt w Mongolii może wymagać od uczestników podróży wykazania się dozą cierpliwości wobec szybkości lokalnej obsługi, wymagań mieszkańców oraz ustaleń czasowych.

Mongolia to jedno z najsłabiej zaludnionych państw na świecie. Okres letni trwa tam przez pięć miesięcy, podobnie okres zimowy. Wiosna i jesień to pory roku, które w Mongolii trwają po około miesiącu.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.