Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

19-dniowa wyprawa do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu

Ponad 2 tygodnie niesamowitej wyprawy wiodącej przez Armenię, Azerbejdżan i Gruzję. Przytłaczająca moc atrakcji zawierająca najważniejsze miasta, obiekty kultów religijnych oraz obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczka pełna przeżyć estetycznych oraz duchowych.

Atrakcje

 • najstarsze miasta świata,
 • zespoły klasztorne i miasta wyryte w skałach,
 • ruiny świątyń i kościołów,
 • Gori - rodzinne miasto Stalina,
 • katedra Bagrati (lista UNESCO),
 • monastyr Gelati (lista UNESCO),
 • region Swanetia (lista UNESCO),
 • Uszguli (lista UNESCO),
 • jaskinie i skały w Gabustan (lista UNESCO),
 • degustacje wina.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa przeznaczona dla każdego.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Gruzja, Armenia i Azerbejdżan to państwa z pogranicza Europy i Azji. Kraje słyną z bogactwa kulturowego i ogromnej liczby zabytków i wielowiekowych miast.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Spotkanie uczestników na Lotnisku im. F. Chopina, lot Warszawa - Erywań.

Dzień 2

Przylot i transfer do hotelu w Erywaniu. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu wyruszymy na wyprawę w głąb regionu Armawir. Czeka nas zwiedzanie miasta Eczmiadzyn, znanego z dominującej nad miejskim krajobrazem ogromnej katedry - najstarszej chrześcijańskiej świątyni w Armenii. Następnie udamy się do kościoła św. Hrispima oraz pod ruiny Świątyni Zwartnoc.

Dzień 3

Wyprawa do malowniczo położonego klasztoru Khor Virat z widokami na rozległą równinę, której kresem jest turecka granica oraz na bliźniacze szczyty gór Ararat (biblijne zwieńczenie podróży Arki Noego). Transport do zespołu klasztornego Norawank, położonego w głębokim kanionie ze stromymi ścianami, które od blisko 1000 lat chroniły klasztor przed wrogami.

Droga powrotna do Erywania i wyjątkowa kolacja z tradycyjnymi potrawami i muzyką ormiańską.

Dzień 4

Przejazd przez malowniczy kanion Awan do cichego i spokojnego miasteczka Garni. Jego położenie to czysta harmonia: zabytkowe budowle hellenistyczne oraz ormiańskie idealnie wkomponowują się w tutejszy górski krajobraz. Wybierzemy się do klasztoru Geghard, częściowo wykutego w litej skale. Jego mury skrywały ponoć Włócznię Przeznaczenia - jedną z najświętszych relikwii religii chrześcijańskiej.

Transport nad Sewan (największe jezioro Armenii), które położone jest na wysokości 2000 m n.p.m. Gdy już pooddychamy krystalicznie czystym, górskim powietrzem, udamy się na kolację i nocleg do miejscowości Sewan.

Dzień 5

Transport do regionu Lori, gdzie zlokalizowane są klasztory Hagpat i Sanahin. Malowniczo położone wśród górskiej scenerii stanowią doskonały przykład ormiańskiej architektury sakralnej. Udamy się do bazyliki w Odzun, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych na Kaukazie. Jako ciekawostkę warto dodać, że pod jej murami św. Tomasz Apostoł podobno ukrył szaty Jezusa.

Transfer do Tibilisi w Gruzji, zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Dzień 6

Po śniadaniu transport do Mcchety, dawnej stolicy królestwa i jednego z najstarszych miast Gruzji. Ujrzymy katedrę Sweti Cchoweli oraz monastyr Dżwari. Następnie odwiedzimy Gori (rodzinne miasto Józefa Stalina), a następnie wyruszymy do starożytnego miasta Uplisciche, które wykute jest w litej skale. Dalsza droga powiedzie nas do Kutaisi, które jest jednym z najstarszych miast świata.

Kutaisi z dawnych lat leżało na terenie Kolchidy, bajecznie bogatej krainy. Niektórzy twierdzą, że zgodnie z mitologią to właśnie tutaj udawał się Jazon i Argonauci w poszukiwaniu mitycznego Złotego Runa.

Nieopodal miasta zlokalizowane są 2 wyjątkowe zabytki architektury gruzińskiej, znajdujące się na liście UNESCO: katedra Bagrati z X w. i monastyr Gelati, który był ośrodkiem wiedzy skupiającym w murach najwybitniejszych gruzińskich teologów, filozofów i naukowców. W jego wnętrzu znajdują się freski i manuskrypty z XII w., ukazujące bogactwo życia kulturalnego i duchowego tego wyjątkowego miejsca.

Dzień 7

Transport przez Kaukaz do Mestii, stolicy górskiego regionu Swanetii (lista UNESCO). Jest to jeden z najbardziej dziewiczych terenów Gruzji, który zaskakuje dzikim pięknem. Po drodze ujrzymy średniowieczne baszty rodowe: charakterystyczne dla tego regionu, masywne konstrukcje, które sylwetkami odznaczają się na tle kaukaskiego krajobrazu.

Dzień 8

Po śniadaniu romantyczna przechadzka po Mestii przepełnionej starymi, kamiennymi domami i wieżami obronnymi. Następnie wybierzemy się do najwyżej położonej osady Europy, leżącej na wysokości 2200 m n.p.m - Uszguli (lista UNESCO).

Wioska wygląda jak żywcem przeniesiona ze średniowiecznych czasów rycerskich. Nad wierzchołkami licznych wież obronnych wznosi się masyw Szchary, najwyższego szczytu Gruzji. Zwiedzimy cerkiew Lamaria, którą zdobią freski. Następnie powrót do Mestii, gdzie czekają na nas kolacja i nocleg.

Dzień 9

Transport do Zugdidi 30 km od Morza Czarnego. Jest to miasto znane z łagodnego, morskiego klimatu i pięknego pałacu Dadianich oraz otaczających go ogrodów.

Przejazd do Batumi, stolicy Autonomicznej Republiki Adżarii, która rozciąga się nad brzegami Morza Czarnego. To znany i popularny kurort, który tętni życiem i uchodzi za perełkę na mapie Gruzji. Po zakwaterowaniu czas wolny dla uczestników i możliwość skorzystania z bogatej oferty życia nocnego miasta.

Dzień 10

Eksploracja malowniczo położonego i urokliwego ogrodu botanicznego w Batumi. Z jego tarasów ujrzymy wspaniały widok rozciągający się na turkusowe wody morza i tereny miasta. Transfer do Bakuriani, narciarskiego kurortu.

Dzień 11

Powrót do Tibilisi, a po drodze odwiedzimy fortecę Khervisi oraz wykute w skale miasto Wardzia. Jest to wyjątkowy zespół jaskiń mieszkalnych oraz klasztorów. Wykuty w skale klasztor ma aż 6 tys. apartamentów. Znajdują się tu także Sala Tronowa oraz kościół.

Dzień 12

Transport do klasztornego kompleksu Dawid Garedża, który uchodzi za unikalny ze względu na malowidła ścienne, otaczającą go dziką przyrodę oraz wykute w skałach klasztory. Trzykrotne odwiedziny klasztoru ponoć są równoznaczne z odbyciem pielgrzymki do Jerozolimy.

Następnie udamy się do zespołu klasztornego Udabno. Na miejscu czeka nas piesza wyprawa (1,5-2 h) uwieńczona wspaniałymi widokami. Kolejnym punktem wycieczki będzie Signagi, miasto słynące z produkcji wina oraz kompleks klasztorny Bodbe.

Dzień 13

Udajemy się w stronę najbardziej urodzajnej i malowniczej części Gruzji – Kachetii. Region znany jest z produkcji wina (powstaje tu ok. 500 gatunków). Wino uchodzi za symbol gruzińskiej gościnności, tolerancji, przyjaźni i jest rzekomą tajemnicą długowieczności mieszkańców kraju.

Udamy się do Telavi, gdzie pospacerujemy urokliwymi, wąskimi uliczkami znajdującymi się w cieniu zdobionych balkonów. Odwiedzimy posiadłość rodziny Tsinandaly, katedrę Alawerdi z XI w. oraz Kompleks w Gremi (XI w.), który był kulturalną i edukacyjną stolicą wschodniej Gruzji.

Czeka nas wyjątkowa degustacja wina w winnicy i droga powrotna do Signagi.

Dzień 14

Transport w kierunku granicy z Azerbejdżanem. Po jej przekroczeniu czeka nas zmiana transportu i przewodnika. Wyruszamy na zwiedzanie Sheki: pałacu Chana, meczetu Juma oraz fortecy.

Dzień 15

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie miasta: Mauzoleum Yeddy Gumbeza i Diri Baba, kościół albański w Kishu. Transport do Baku, stolicy Azerbejdżanu, miasta skrajności i absurdów. Hałaśliwego i chaotycznego, ale zarazem kuszącego niezwykłą egzotyką.

Dzień 16

Transport do do Gabustan, znanego z wpisanych na listę UNESCO jaskiń i skał, na których można podziwiać blisko 4 tys. rysunków pochodzących z epoki kamienia. Wracamy do Baku, gdzie czeka nas rejs statkiem oraz wizyta w Muzeum Dywanów.

Dzień 17

Kontynuujemy zwiedzanie Baku: wieża Maiden, Pałac Szachów Szyrwanu, Świątynia Ateshgah oraz “płonąca góra” w Yanardag. Transfer na dworzec kolejowy i dalej pociągiem do Tbilisi.

Dzień 18

Zwiedzanie stolicy Gruzji, Tibilisi, które jest jednym najstarszych miast na świecie. Przechadzka po Starym Mieście (Kala), znajdującym się w otoczeniu murów obronnej twierdzy i sięgającym aż do brzegu rzeki Mtkvari.

Zwiedzimy kościół Metechi z XIII w., który jest jednym z ważniejszych zabytków miasta, twierdzę Narikała (IV w.), dzielnicę łaźni siarkowych, Bazylikę Anczischatyjską, Muzeum Narodowe oraz Katedrę Świętej Trójcy.

Dzień 19

Przejazd na lotnisko i lot powrotny do Warszawy.

Zakwaterowanie

Na wycieczce czekają na nas pokoje 2-os. z łazienkami w hotelach 3*.

Pogoda

Armenia jest krajem słynącym z wysokiego nasłonecznienia. Najcieplejszy jest lipiec: temperatura maks. wynosi wtedy ok. 38℃. Najchłodniejszym miesiącem jest grudzień z temperaturą do -1℃ w nocy.

Pogoda w Gruzji jest zróżnicowana przestrzennie. Bazowo panuje ciepły klimat podzwrotnikowy, ale pogoda zależy od wysokości n.p.m. oraz oddalenia od morza.Na zachodzie kraju zima jest wilgotna i ciepła, lato natomiast upalne i parne. Wschód kraju i Tbilisi posiadają klimat bardziej suchy. Zima nie jest zbyt mroźna, a lato jest wyjątkowo skwarne i z niewielką liczbą dni z deszczem.

Azerbejdżan jest pod wpływem wilgotnego klimatu subtropikalnego. Średnia temp. w najcieplejszych miesiącach to 22°C wzwyż. W lipcu max temp. to ok. 32℃. W najzimniejszym miesiącu, styczniu, średnia temperatura nie przekracza 18°C. W nocy może spaść do 1℃.

Cena zawiera

 • przeloty: Warszawa – Erywań oraz Tbilisi – Warszawa,
 • koszty transportu autokarem lub mikrobusem,
 • koszty zakwaterowania w hotelach,
 • wyżywienie wg programu (śniadania, obiady lub kolacje),
 • opiekę pilota wycieczki,
 • opiekę lokalnych przewodników,
 • bilety do odwiedzanych obiektów,
 • wizę do Azerbejdżanu,
 • ubezpieczenia: KL, NNW oraz ubezpieczenie bagażu.

Cena nie zawiera

 • napiwków zwyczajowych (koszt to ok. 4 USD / dzień),
 • dodatkowych napojów do posiłków,
 • kosztów ewentualnych atrakcji fakultatywnych,
 • opłat za pozwolenie na filmowanie i fotografowanie,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (obowiązkowej): 13 PLN / os,
 • dopłaty do pokoju 1-os. (560 USD).

Ceny

Koszt 19-dniowej wycieczki to 4750 PLN + 2295 USD.

Ważne informacje

Armenia:

Turyści z Polski, którzy przekraczają granicę na okres do 180 dni, nie potrzebują wizy. Wskazane jest natomiast wykupienie ubezpieczenia medycznego, gdyż służba zdrowia w Armenii jest odpłatna. Okresowe szczepienia nie są wymagane.

Posiadanie leków jest dozwolone, jeżeli turysta posiada wymagane dokumenty (np. receptę od lekarza), które powinny być przetłumaczone przez konsula Armenii na język ormiański.

Wskazane jest przestrzeganie zasad higieny z powodu dużego zagrożenia żółtaczką i chorobami pasożytniczymi.

Azerbejdżan:

Od stycznia 2017 r. wprowadzono obowiązek wizowy dla obywateli Polski oraz szeregu innych państw.

Wskazane jest wykupienie medycznego ubezpieczenia osobowego. Polisy międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych są honorowane.

Nie ma konieczności szczepień.

Za wyjątkiem Baku dostęp do pomocy medycznej na przyzwoitym poziomie jest utrudniony.

Zalecane jest picie wody przegotowanej lub dostarczanej w fabrycznych pojemnikach.

Gruzja:

Turyści z Polski mogą przebywać w Gruzji do 365 dni bez konieczności posiadania wizy.

Granicę przekraczać można na paszporcie lub dowodzie osobistym. Rekomendowane jest jednak posiadanie paszportu, gdyż większość gruzińskich punktów usługowych oraz urzędów uznaje paszport, jako jedyny dokument potwierdzający tożsamość.

Nie ma obowiązkowych szczepień dla podróżnych.

Woda w większości miast jest zdatna do bezpośredniego spożycia. Należy jednak pamiętać, że jest silnie chlorowana.

Publiczna służba zdrowia jest na niskim poziomie, a opieka medyczna jest dla turystów w pełni odpłatna. W większych miastach są prywatne przychodnie lekarskie.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Religia na wyprawie

W Azerbejdżanie (kraju muzułmańskim) niezbyt restrykcyjnie podchodzi się do zasad i praw islamu. Spożywa się alkohol, a kobiety często noszą się na modłę europejską.

Armenia jest pierwszym krajem, który przyjął chrześcijaństwo. Ponad 95% Ormian należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Ok. 4% populacji należy do kościoła ormiańsko-katolickiego.

Podczas konwersacji z Gruzinami zalecane jest unikanie tematów politycznych. Niektóre z postaci historycznych są zdecydowanie inaczej postrzegane i oceniane.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

20 czerwiec - 5 lipiec 2020

+ 5 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Kuala Lumpur, Malezja

9 - 22 czerwiec 2020

+ 1 więcej

od5 100 PLN

/ os.

Lima, Peru

20 czerwiec - 5 lipiec 2020

+ 17 więcej

od5 900 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.