Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Azja - Bhutan: trekking przez malownicze doliny

Trekkingowa podróż po Bhutanie będzie łączyła w sobie klasyczne trasy turystyczne z nowatorskim i zdecydowanie spokojniejszym rytmem wędrówek. Unikniemy tłoku, poznamy kulturę i tradycję kraju, obcując z tutejszą społecznością i przyrodą.

Zobaczymy Tygrysie Gniazdo i fantastyczny Festiwal Żurawi, oddamy się medytacji w najstarszych świątyniach i będziemy obserwować majestatyczne góry. Wyprawa pomoże nam odnaleźć siebie pośród dziewiczych wzgórz Bhutanu.

Atrakcje

 • wyprawy trekkingowe,
 • lot nad Himalajami,
 • degustacje ary,
 • przysmaki kuchni bhutańskiej,
 • poznawanie tradycji i kultury Bhutańczyków,
 • wizyty w klasztorach,
 • nocleg na królewskim kempingu,
 • przejścia przez przełęcze wysoko w górach,
 • pałac rodziny Kunzang Choden,
 • przeprawy przez przepiękne doliny,
 • Festiwal Żurawi,
 • Pałac Wielkiego Szczęścia,
 • eksploracja stolicy Bhutanu.

Czytaj więcej

Zwiń

Dedykowani przewodnicy i instruktorzy

 • Bartek Sabela

  Przewodnik

  Nagradzany pisarz, reporter zagraniczny, podróżnik, architekt, pasjonat fotografii oraz wspinania skałkowego.

Poziom zaawansowania

Wyprawa składa się z kilku lekkich trekkingów i nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego od uczestników.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Bhutan to państwo w południowej Azji. Znajdziemy w nim zarówno klasyczne trasy chętnie odwiedzane przez turystów, jak i te mniej znane, ale za to spokojniejsze i pozwalające na głębsze przeżycia. Najstarsze świątynie, jaskinie z odciskami świętych, przepiękne Himalaje i festiwale to tylko część tego, co oferuje nam ten niesamowity kraj.

Plan wyjazdu

Program ramowy może ulec zmianie w zależności od warunków.

Dzień 1: Z Warszawy do Delhi

Wylatujemy z Warszawy i lecimy do Delhi. Lądujemy późną nocą i albo przenocujemy w stolicy Indii, albo od razu porannym lotem udamy się do Bhutanu. Będzie to zależało od czasu, jaki pozostanie nam do lotu.

Dzień 2: Lądowanie na lotnisku w Paro

Lot z Delhi na jedyne międzynarodowe lotnisko w Bhutanie będzie trwał 2 godz. Przelecimy na Himalajami, więc będziemy mieli niepowtarzalną możliwość podziwiania z lotu ptaka tego najwyższego na Ziemi pasma gór. Wylądujemy w porcie lotniczym Paro. Dla Doliny Paro charakterystyczne są zielone lasy, w których kryją się świątynie i farmy. Przewodnik, Karma Thinley, przywita nas na miejscu z Tashi Khaada.

Dzień 3: Wylot do Bumthang

Z Paro przelatujemy do dystryktu Bumthang i wyruszymy, by eksplorować mało znaną jego część. Odkryjemy odległe i ukryte między lasami tajemnicze wioski, by wniknąć w społeczność Bhutanu i poznać jej tradycje, kulturę i kuchnię.

Region ten urzeknie nas bujnymi łąkami, gęstymi lasami sosnowymi i przepięknymi szczytami górskimi. Będziemy uczestniczyć w codziennym życiu mieszkańców, ucztować z nimi, próbować lokalnych przysmaków oraz tradycyjnego, ciepłego trunku, czyli ary.

Tego dnia pójdziemy obejrzeć jeden z najstarszych klasztorów w dolinie, Jambay Lhakhang. Spotkamy tutaj pogrążonych w modlitwie starszych ludzi chodzących wokół świątyni, palących kadzidła i poruszających specjalnymi modlitewnymi młynkami. Widuje się ich tutaj codziennie.

Udamy się też do pobliskiego klasztoru Kurjey Lhakhang. Słynie on z tego, że zgodnie z legendą medytował w nim wielki mistrz Guru Rinpocze. W jednej z tutejszych jaskiń widoczne są jeszcze odbite ślady jego ciała.

Dzień 4: Trekking do Ngang Yul

Wyruszymy na północ. Trekking zacznie się na moście Toktu Zampa. Przejdziemy wzdłuż rzeki Choskor, by dotrzeć do wioski Thankabi. Między polami gorczycy, jęczmienia, ziemniaków i pszenicy znajdują się domy i klasztor z XV w. Dookoła ciągną się świerkowe lasy. Nasz trekking skończy się w siedlisku Ngang Yul. Noc spędzimy w pobliżu na królewskim kempingu.

Dzień 5: Trekking do wioski Gumling

Wyruszamy w dalszą drogę. Wędrujemy coraz wyżej w góry poprzez łąki, gęsto rosnące bambusy i niewielkie strumienie. Dojdziemy do przełęczy Phephe La znajdującej się na wysokości 3360 m n.p.m. Pochylimy się przy modlitewnej ścianie i będziemy obserwować malownicze buddyjskie flagi łopoczące na wietrze.

Potem zejdziemy pośród zjawiskowych lasów pełnych olbrzymich jodeł i rododendronów oraz mnóstwa strumieni. Dawniej ciągnął się tędy szlak prowadzący przez pastwiska i pola, na których pasły się krowy, owce i jaki. Wieczorem znów spotkamy się z lokalną społecznością, by wspólnie biesiadować. Przenocujemy na królewskim kempingu w dolinie rzeki w pobliżu wioski Gumling.

Dzień 6: Dolina Tang

Z samego rana przeprawimy się do wioski Ugyencholing na wysokość 2850 m n.p.m. w dolinie Tang. Trasa będzie wiodła wzdłuż rzeki Chamkhar Chu.

Na miejscu zobaczymy pałac z XVI w. należący do rodziny Kunzang Choden, bhutańskiej pisarki. Znajdziemy w nim wiele przedmiotów rodzinnych, które są charakterystyczne dla tego kraju i pokazują zarówno jego kulturę, jak i tradycję. Kunzang Choden jest autorką kilkunastu książek na temat tradycji Bhutańczyków. Ponadto spisała legendy związane z tym państwem.

Dzień 7: Trongsa Dzong i Dolina Phobjikha

Po dwóch godzinach od rozpoczęcia podróży dotrzemy do Trongsa Dzong, klasztoru ukrytego pośród wzgórz doliny Trongsa, gdzie zbiegają się trasy prowadzące ze wschodu kraju na zachód. To wyjątkowy punkt strategiczny państwa i miejsce, gdzie doszło do ujednolicenia władzy Bhutanu.

Następnie przejedziemy do doliny Phobjikha. Jest to ogromna polodowcowa dolina wchodząca w skład Parku Narodowego Czarnych Gór. Zobaczymy też pasmo Jowo Durshing będące pod całkowitą ochroną. Naszą drogę zagrodzą szczyty górskie, więc będziemy musieli zawrócić.

Wieczorem odwiedzimy jeden z charakterystycznych dla Bhutanu domów. Razem z mieszkańcami będziemy ucztować i degustować lokalne trunki, takie jak ara.

Dzień 8: Dolina Phobjikha i wyjazd do Phunaka

Zimą do Doliny Phobjikha z Tybetu i Syberii przylatują żurawie czarnoszyje. Są one symbolem regionu i zwiastują początek zimy. Bhutańczycy wierzą, że ptaki te są reinkarnacją bóstw będących obrońcami okolicy.

W listopadzie odbywa się tu Festiwal Żurawi, więc będziemy mieli okazję wziąć w nim udział. Ma on miejsce w tym samym czasie, co rocznica urodzin króla. Co roku mieszkańcy doliny spotykają się w klasztorze Gangteng. Śpiewają, tańczą i modlą się, by przywitać żurawie. Swoją wiedzę, świadomość ochrony środowiska oraz tradycje przekazują dzieciom.

Po południu autobusem przeprawimy się do Phunaka.

Dzień 9: Druk Pungthang Dechen Phodrang Dzong oraz Thimphu

Udamy się do Druk Pungthang Dechen Phodrang Dzong, czyli Pałacu Wielkiego Szczęścia. Został on wybudowany przez Zhabdung Ngawang Namgyal w 1637 roku. Leży w miejscu łączenia się rzeki Po Chhu z rzeką Mo Chhu.

Jest to jeden z dwóch najstarszych dzongów w Królestwie. Aktualnie jest zimowym schronieniem dla tysiąca mnichów i głównego duchownego państwa Bhutan, Je Khenpo. W Pałacu będziemy podziwiać przepiękne murale i świątynie. Zobaczymy, jak toczy się w nim życie i jakie są tu obyczaje.

Potem udamy się do Thimphu, stolicy Bhutanu. Droga powiedzie nas przez przełęcz Dochu La. Znajduje się ona na wysokości 3150 m n.p.m. Zobaczymy z niej przepiękne widoki na najwyższe góry świata, czyli Himalaje. Zatrzymamy się, by pospacerować między flagami modlitewnymi oraz w labiryncie złożonym ze 108 stup.

Przed wjazdem do stolicy popatrzymy na jej panoramę ze wzgórza, na którym znajduje się jeden z najwyższych posągów Buddy. W Thimphu zajrzymy do kawiarni, w której napijemy się przepysznej kawy.

Dzień 10: Eksploracja Thimphu i wyjazd do Paro

Dzisiaj czeka nas wizyta w letniej siedzibie Je Khenpo i rządu Bhutanu. Będziemy eksplorować stolicę i pójdziemy do klasztoru. Dzong w Thimphu góruje nad rzeką Wang Chu. W jego skład wchodzi ponad 30 budynków. Jednym z nich jest świątynia buddy, Shakyamuni.

Pójdziemy również do budynku Poczty Głównej. Wyślemy z niej kartki do rodziny lub znajomych. Być może uda nam się kupić kilka znaczków. Będą to białe kruki filatelistyki. Wolny czas będziemy mogli wykorzystać na zakupy. Potem przejedziemy do Paro.

Dzień 11: Pobyt w Paro

Wczesnym rankiem ruszymy na 5-godzinny trekking do klasztoru Taktsang, Tygrysiego Oka. Guru Rinpocze przyleciał na to miejsce na grzbiecie tygrysa. Zatrzymał się w jaskini, którą wybrał do medytacji. Aktualnie znajdziemy ją za klasztorem.

Trasa wiedzie po leśnej ścieżce i jest dosyć stroma. Klasztor jest najpiękniejszą i najbardziej znaną budowlą w państwie. Już od ponad 1200 lat pielgrzymi obierają go za swój cel, a potrzebujący odnajdują w nim schronienie. Został on wybudowany nad urwiskiem, na skalnym występie na wysokości 900 m ponad Doliną Paro.

Nasza wycieczka zaczęła się o wschodzie słońca, więc uda nam się uchronić od tłumów turystów. Gdy my będziemy schodzić, inne wycieczki dopiero będą się tam udawać. Po południu spędzimy wolny czas w Paro.

Dni 12-13: Z Paro do Delhi i do Warszawy

Jedziemy na lotnisko w Paro, by wsiąść w samolot do Delhi. Kwaterujemy się w hotelu i czekamy na nocny lot do Polski. W godzinach porannych przylatujemy do Warszawy.

Zakwaterowanie

W Bhutanie 2 noce spędzimy w luksusowym kempingu królewskim w 2-osobowych namiotach. Pozostałe noclegi będą miały miejsce w hotelach 3* w 2-osobowych pokojach. Każdy pokój będzie miał swoją łazienkę. W Indiach 1 albo 2 noce spędzimy w 4* hotelu Four Points by Sheraton albo w hotelu podobnego typu.

Pogoda

W Bhutanie występują dwa rodzaje klimatu: umiarkowany i charakterystyczny dla tundry. Praktycznie przez cały rok pogoda jest odpowiednia do podróżowania, choć najbardziej sprzyjające warunki są od marca do maja oraz od września do listopada. Powietrze w tych okresach jest niezwykle czyste, temperatury przyjemne, a opady niewielkie.

Styczeń i luty należą do chłodniejszych miesięcy. Z kolei między czerwcem a wrześniem w Bhutanie pojawiają się deszcze monsunowe. Późna wiosna za to pokazuje nam przepiękne kwiaty rododendronów, a listopad wita wspólnie z czarnymi szyjami żurawi.

Cena zawiera

 • przeloty z Delhi do Paro i z Paro do Delhi,
 • przelot z Paro do Bumthang,
 • opłaty za wizy do Indii i do Bhutanu,
 • zakwaterowanie,
 • przejazdy autobusem,
 • wyżywienie (3 posiłki dziennie),
 • opiekę kucharza i pomocników w czasie trekkingów,
 • opiekę polskojęzycznego pilota i lokalnego przewodnika,
 • tradycyjną kąpiel z gorącymi kamieniami,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • ubezpieczenie NW (na 16000 PLN), KL (na 50000 EUR) oraz bagażu (na 1600 PLN).

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych z Polski do Delhi i z powrotem (ok. 2100 PLN),
 • wejściówek, donacji dla mnichów i lokalnych przewodników, napiwków (270 USD płatne przewodnikowi w Bhutanie),
 • wydatków własnych.

Ceny

Koszt wyjazdu na 13 dni: 4000 PLN + 4170 USD od osoby + przeloty (ok. 2100 PLN).

Ważne informacje

Zarówno w Indiach, jak i w Bhutanie turyści muszą posiadać wizy. Opłaty za nie zawierają się w cenie wycieczki, więc nie musimy się o nie martwić.

5% dochodu z wyprawy przeznaczane jest na wsparcie projektów lokalnych.

Organizator

Organized by Soul Travel

Soul Travel – wyrusz w życiową podróż! Organizujemy autorskie wyprawy, dzięki którym odkryjesz siebie na nowo.

Trekking w Himalajach

Wyjazd przewidziany jest dla grupy 6-12 osób.

Wyprawa ma charakter trekkingowy i składać się będzie z kilku lekkich pieszych podróży. Będą one trwały od dwóch godzin do kilku dni.

Poprzez obcowanie z naturą, klasztorami i mieszkańcami będziemy poznawać Bhutan od podszewki, od samego jego serca.

Dwa noclegi spędzimy na kempingu królewskim, co jest wielkim przywilejem. Jakość tego typu miejsc jest nadzorowana przez króla, dlatego mają bardzo dobre warunki. Występują podstawowe i luksusowe kempingi królewskie. Wpasowują się one w atmosferę państwa i przypominają architekturą miasteczka Bhutanu.

My będziemy korzystać z luksusowych kempingów królewskich wyposażonych w duże namioty z łóżkami i pościelą, a nawet z dywanami. Mamy tu również w pełni wyposażoną kuchnię, w której kucharze przygotowują przepyszne posiłki ze świeżych i regionalnych składników. Możemy spokojnie wypić kawę, herbatę, wodę, a nawet gorącą czekoladę.

Na kempingu znajdziemy też jadalnię oraz namioty łazienkowe z ciepłą wodą i toaletą.

W czasie wyprawy skorzystamy również z niesamowitych kąpieli zdrowotnych. Odbywają się one na powietrzu w ustawionych tuż obok rzeki drewnianych wannach. Lecznicza woda jest podgrzewana przez gorące kamienie, a rześkie, górskie powietrze pozwala odetchnąć pełną piersią.

Sprawdź podobne wyjazdy

Skopje, Macedonia

7 - 17 lipiec 2021

od4 000 PLN

/ os.

Moskwa, Federacja Rosyjska

27 lipiec - 8 sierpień 2021

od4 000 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.