Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Gruzja i Armenia: degustacja lokalnych przysmaków, zwiedzanie zabytków architektury sakralnej, niespieszne spacery

Łączona wyprawa do Armenii i Gruzji. Trasa poprowadzi nas od Erywania, przez górskie szlaki i przełęcze do Gruzji. Tam z kolei znajdziemy rajską, pełną winnic prowincję, wypoczynkowe Batumi, a także stolicę Gruzji, Tbilisi. Po drodze zajrzymy do ukrytych w dolinach i górach klasztorów.

Atrakcje

 • Erywań, Park Zwycięstwa, Aleja Północna,
 • klasztory Chor Wirap i Geghard,
 • Twierdza Jaskółki,
 • zwiedzanie fabryki koniaku “Ararat” i degustacja,
 • ruiny w Garni,
 • jezioro Sewan,
 • skalne miasto Wardzi,
 • uzdrowisko Bordżomi,
 • Batumi,
 • Kutaisi,
 • klasztory Gelati i Nino,
 • Tbilisi.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Jako republiki postsowieckie Armenia i Gruzja znajdują się w kręgu krajów, które dopiero od niedawna otworzyły się na ruch turystyczny. Rozpad Związku Radzieckiego odkrył przed światem perełki, takie jak sięgające tysięcy lat wstecz miasta oraz zabytki. To przede wszystkim kraina Kaukazu, czyli górskie, wręcz nieziemskie krajobrazy, które będą towarzyszyć nam przez większość wyjazdu.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Spotykamy się na warszawskim lotnisku i lecimy do Erywania w Armenii. Na miejscu transfer na nocleg w hotelu.

Dzień 2

Od późnego poranka eksplorujemy miasto. Odkryjemy jego największe zabytki, takie jak Park Zwycięstwa z pomnikiem Matki Armenii czy Instytut Starych Rękopisów Matenadaran. Zobaczymy Kaskadę, czyli kompleks artystyczno-rozrywkowy i operę w Erywaniu, a Aleją Północną dotrzemy do Placu Republiki. Blisko stamtąd na Wernisaż, który jest targiem staroci, rękodzieła i przeróżnych pamiątek.

Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja.

Dzień 3

Przygodę zaczynamy od podróży do klasztoru Chor Wirap, który powiązany jest z postacią św. Grzegorza Oświeciciela, patrona Kościoła Ormiańskiego. Obiekt znajduje się w pobliżu Araratu, która dla Ormian stanowi świętą górę i symbol całego narodu. Według badaczy to na niej mogła osiąść Arka Noego.

Jedziemy do Eczmiadzynu, do sanktuarium Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, w którym rezyduje jego główny zwierzchnik. Po lunchu wracamy do Erywania i zobaczymy Cicernakaberd. “Twierdza Jaskółki” (z ormiańskiego) to pomnik ofiar rzezi, która miała miejsce w 1915 r. Następnie odkryjemy tajniki wytwarzania koniaku w fabryce “Ararat”, gdzie odbędzie się degustacja trunku.

Dzień 4

Wyjeżdżamy z Erywania, tym razem w bardziej wiejskie tereny. Pierwszym punktem na naszej trasie będzie klasztor Geghard, czyli kompleks klasztorny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niegdyś był on miejscem przechowywania niezwykłej relikwii - grotu włóczni, którą przebito bok Chrystusa.

Nieopodal klasztoru, w Garni, znajdują się ruiny starożytnej rezydencji królewskiej, a także świątyni ku czci Mitrze, bóstwa Słońca. Udamy się też nad jezioro Sewan do klasztoru Sewanawank. Nocleg w Dilidżan.

Dzień 5

Dilidżan to uzdrowisko zwane “armeńską Szwajcarią”, położone w pobliżu Jeziora Sewan. Po spacerze jego odrestaurowanymi uliczkami ruszymy do Bavra tuż przy granicy z Gruzją.

Po odpowiednich kontrolach i odprawie, już po gruzińskiej stronie udamy się do skalnego miasta Wardzi nad rzeką Kura. Kompleks pochodzi ze średniowiecza, a dopiero trzęsienie ziemi z XIII w., które naruszyło strukturę skalną, odkryło prawdziwy rozmach, z jakim wybudowano to miejsce.

Nocleg w Achalcyche.

Dzień 6

Odwiedzamy twierdzę Rabati, która znajduje się nad miastem Achalcyche. Najstarsze części budowli pochodzą aż z IX w. Po obejrzeniu dziedzińców i meczetu - pamiątki po osmańskim panowaniu - przejedziemy do Bordżomi. To stamtąd pochodzą popularne wody mineralne, a miejsce to jest słynnym uzdrowiskiem.

Przespacerujemy się po parku zdrojowym, a także zobaczymy historyczne źródło rzeki Jekateriny. Następnie czeka nas przejazd nad morze, do Batumi.

Dzień 7

Batumi to dziś najpopularniejszy kurort wczasowy w Gruzji, głównie ze względu na położenie nad wodami Morza Czarnego. Niegdyś jednak było to zagłębie wydobywcze ropy naftowej, stąd w części miasta znajdziemy zabudowę secesyjną typową dla podobnych zakątków.

Stanowi to niezwykle ciekawe połączenie z nowocześniejszymi budynkami dużych hoteli, czy kasyn.

Dzień przeznaczony na odpoczynek. Możliwe zwiedzanie na własną rękę, a także relaks na plaży.

Dzień 8

Od rana odkrywamy tajemnice Batumi. Rozpoczynamy od Ogrodu Botanicznego, położonego nad brzegiem morza, w miejscu, które nazywane jest Zielonym Przylądkiem. Następnie przejeżdżamy do Kutaisi - jako jedno z najstarszych miast świata zyskało ono sławę dzięki greckiemu mitowi o Argonautach. To tu miało znajdować się złote runo.

Po drodze do miasta odwiedzimy Jaskinię Prometeusza, która pełna jest niezwykłych formacji i nacieków skalnych. Następnie odkryjemy lokalne specjały na bazarze pełnym przypraw i przeróżnych smakołyków. Zawitamy do klasztoru Gelati, który zbudowany w średniowieczu, pełnił nie tylko funkcję sakralną, ale również akademicką.

Dzień 9

W godzinach porannych dotrzemy do domu Józefa Stalina, czyli Gori (płatne dodatkowo ok. 5 EUR za osobę). Chętni będą mogli fakultatywnie zwiedzić muzeum poświęcone jego osobie. Dalej pojedziemy Gruzińską Drogą Wojenną, która prowadzi przez masyw Kaukazu Wysokiego. Po drodze zatrzymamy się w twierdzy Ananuri nad Jeziorem Żynwalskim.

Nocleg w Stepancmindzie.

Dzień 10

Rano wjedziemy jeepami na wzgórze Gergeti. Przy dobrych warunkach i przejrzystym powietrzu zobaczymy Kazbek, czyli górę położoną w Kaukazie. Eksplorować będziemy górski klasztor św. Trójcy Cminda Sameba, a także górskie miasteczko położone poniżej. Pojedziemy dalej, do Mcchety z katedrą Sweti Cchoweli - miejscem spoczynku wielu gruzińskich władców, jednej z najważniejszych prawosławnych świątyń.

Dzień 11

Udajemy się do Kachetii, która słynie z produkowanego tam wina. Zaczynamy od obejrzenia klasztoru Bodbe, gdzie znajdziemy grób św. Nino - patronki Gruzji. Kolejnym przystankiem będzie Signagi, gdzie oprócz odkrywania miasta położonego nad rzeką Alazanią, odwiedzimy jedną z lokalnych winiarni. Tam odbędzie się degustacja win. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 12

Dzień spędzony w gruzińskiej stolicy. Nasza trasa przez miasto zaprowadzi nas do katedry św. Trójcy Cminda Sameba, a także do dzielnicy Kala - historycznego centrum miasta. Znajduje się tam wiele zabytków sakralnych, np. kościół Metechi, Wielka Synagoga, katedra Sioni, bazylika Abanotoubani. Przejdziemy Aleją Rustawelego, pełną willi i pałaców pochodzących z czasów carskiej Rosji.

Wolne popołudnie możemy spędzić w łaźni siarkowej (za opłatą, ok. 10 EUR za osobę). Miejsce będzie miała także pożegnalna kolacja.

Dzień 13

Po wykwaterowaniu transfer na lotnisko. Powrót do kraju.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie podczas wyjazdu do Gruzji i Armenii będzie odbywać się w 3* hotelach w 2-os. pokojach. W Erywaniu i Tbilisi będą one zlokalizowane w centrach miast.

Pogoda

Pogoda w Gruzji i Armenii

Pogoda w kontynentalnej części miejsca wyjazdu (np. w Tbilisi) charakteryzuje się dosyć niskimi opadami deszczu. Temperatury latem przekraczają 25°C, a zimą spadają poniżej 0°C.

Wyżej położone, górskie tereny Kaukazu naturalnie charakteryzują się obniżonymi temperaturami. Nadmorskie zakątki (jak Batumi) charakteryzują się większymi opadami, a także łagodniejszymi latami i zimami.

Cena zawiera

 • przeloty na trasie Warszawa-Erywań, Tbilisi - Warszawa,
 • noclegi,
 • wyżywienie - śniadanie i obiadokolacja (ewentualnie zastąpiona lunchem),
 • transport lokalny klimatyzowanym busem,
 • podróż jeepami na wzgórze Gergeti,
 • usługi polskojęzycznego pilota, lokalnych przewodników,
 • bilety i wejściówki do miejsc objętych programem,
 • zwiedzanie i degustację w wytwórni koniaku “Ararat”,
 • degustację wina w Kachetii,
 • ubezpieczenie KL, NNW, bagaż,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • ewentualnej dopłaty za muzeum Stalina (ok. 5 EUR),
 • opłaty za łaźnię (10 EUR),
 • napiwków dla lokalnej obsługi (70 EUR),
 • wydatków własnych,
 • posiłków nieuwzględnionych w programie.

Ceny

Koszt wyjazdu do Gruzji i Armenii na 13 dni wynosi 2800 PLN + 780 EUR za osobę.

Dopłata do pokoju 1-os. wynosi

240 EUR

Ważne informacje

Żeby wjechać na teren Armenii, jak i Gruzji, Polacy udający się tam w celach turystycznych nie potrzebują wyrabiać wiz.

Co do szczepień okresowych, nie ma żadnych zaleceń.

Organizator

Organized by MIEJSCA Biuro Podróży

Zapraszamy Cię do miejsc, skąd bije życiodajna energia, która wzmacnia i równocześnie wymusza zmianę perspektywy.

Wakacje w Gruzji i Armenii

Grupa wyjazdowa liczy od 10 do 16 osób.

W skali trudności wyjazd oceniany jest jako łatwy i niewymagający.

Sprawdź podobne wyjazdy

Tbilisi, Gruzja

Ostatnie miejsca

1 - 13 lipiec 2020

od3 200 PLN

/ os.

Bombaj, Indie

17 - 29 grudzień 2020

od4 500 PLN

/ os.

Erywań, Armenia

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.