Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wycieczka na zamówienie do Armenii i Gruzji

Ponad tydzień fascynującej wyprawy do Armenii i Gruzji - najstarszych chrześcijańskich krajów na świecie. Malownicze widoki na Kaukaz, zwiedzanie wielowiekowych miast i niesamowitych świątyń.

Podane obok terminy są przykładowe. Daj nam znać, jaki termin Ci odpowiada - przygotujemy ofertę.

Atrakcje

 • jedne z najstarszych miast świata,
 • zespoły klasztorne wyryte w skałach,
 • wyjątkowe świątynie i kościoły,
 • rodzinne miasto Józefa Stalina - Gori,
 • klasztor Gegard (lista UNESCO),
 • klasztory Hagpat i Sanahin (lista UNESCO),
 • Mcceta (lista UNESCO),
 • historyczna Gruzińska Droga Wojenna,
 • degustacje gruzińskiego wina.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa przeznaczona dla każdego.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Armenia i Gruzja to 2 najstarsze kraje chrześcijańskie świata. Oba państwa leżą w obrębie Kaukazu. Tylko Gruzja posiada dostęp do morza.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Zbiórka uczestników na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Przelot do Erywania.

Dzień 2

Lądowanie w Erywaniu, stolicy Armenii. Przejazd do hotelu i śniadanie. Tego dnia czeka nas oglądanie panoramy Świętej Góry Ararat (wg Biblii to tutaj zatrzymała się Arka Noego). Zwiedzimy: Parlament, Plac Republiki, Pałac Prezydenta, Operę oraz Matenadaran, czyli Muzeum starożytnych rękopisów. Następnie przejazd do miasta Eczmiadzyn, które nazywane jest Watykanem Ormian i słynie z licznych świątyń. 

Po powrocie do Erywania zjemy kolację w tradycyjnej ormiańskiej restauracji. Po posiłku czeka nas pokaz multimedialnych fontann, który odbędzie się na Placu Republiki.

Dzień 3

Odwiedziny w Centrum Sztuki im. Cafesjiana. Znajduje się tutaj kolekcja ponad 5000 dzieł (m.in. jedna z najokazalszych kolekcji szkła na świecie). Transport do Garni, gdzie ujrzymy pogańską świątynię z I w., a następnie udamy się do częściowo wykutego w skale klasztoru Gegard (lista UNESCO).

Kolację zjemy w jednym z domów w wiosce. Czeka nas degustacja potraw domowej roboty (m.in. lawasz) oraz miejscowej wódki.

Dzień 4

Transport do malowniczo położonego klasztoru Khor Virap z widokiem na bliźniacze szczyty gór Ararat i równinę turecką. Następnie udamy się do zespołu klasztornego w Noravank z XIII w. Obiad zjemy wyjątkowo w jaskini. Później przechadzka i zwiedzanie skupiska jaskiń Trchuneri Karayr (Jaskinia Ptaków).

Kolejnym celem wyprawy będzie średniowieczny cmentarz Noratus z olbrzymią liczbą kamiennych płyt (Chaczkarów). Odwiedzimy Selim, gdzie znajduje się zajazd kupiecki z XIV w. Dzień zwieńczymy przejazdem nad największe jezioro Armenii: Sewan (2000 m n.p.m). Jezioro słynie z pięknych widoków i krystalicznie czystego powietrza.

Dzień 5

Odwiedziny w klasztorze Sewanawank, którego odbicie można dostrzec w tafli jeziora. Zlokalizowany jest pośród górskich szczytów, na wyspie, która pozostawała bezludna aż do końca VIII w.

Przejazd do regionu Lori z krótkim postojem w miasteczku Odzun. Odwiedzimy kościół Najświętszej Marii Panny z V w., który jest jedną z najznakomitszych egzemplifikacji bazylik ormiańskiej architektury. Dookoła świątyni rozlokowane są liczne nagrobki księży i zakonników. Nad wszystkim góruje wielki pomnik nagrobny.

Transfer do klasztorów Hagpat i Sanahin (lista UNESCO), znanych ze szkoły dla rzemieślników i kaligrafów.

Dzień 6

Transfer na granicę, a po jej przekroczeniu zmiana pojazdu oraz przewodnika. Przejazd do Tbilisi: miasta, które stanowi mieszankę różnych stylów i kultur. Zwiedzimy Stare Miasto oraz starożytną dzielnicę miasta: Abanotubani. Następnie Twierdza Narikala (IV w.), Katedra Sioni (VII w.) oraz główna ulica w Tbilisi: Rustaveli Avenue.

Odwiedzimy także kościół Św. Piotra i Pawła, który ufundowała polska diaspora.

Dzień 7

Transport do Mcchety (lista UNESCO), które jest jednym z najstarszych miast Gruzji oraz starożytną stolicą królestwa. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli (XI w.) oraz zlokalizowany na górze ponad miastem monastyr Dżwari. Udamy się na obiad do rodzinnego miasta Stalina, Gori, a następnie do starożytnego miasta Upliscyche.

Dzień 8

Wyprawa wiodąca wzdłuż historycznej Gruzińskiej Drogi Wojennej wypełnionej pięknymi widokami, wyjątkowymi zabytkami oraz licznymi fortyfikacjami i wieżami strażniczymi. Przejedziemy przez kurort narciarski Gudauri (2000 metrów n.p.m) oraz przez “Jvari Pass” (2379 m n.p.m.).

Z miejscowości Kazbegi wyruszymy na krótki trekking (2-2,5 h) lub fakultatywnie na wyprawę pojazdami 4×4 (koszt 10-12 USD/os.). Dotrzemy do Kościoła Świętej Trójcy w Gergeti, perły gruzińskiej architektury, skąd przy dopisującej pogodzie ujrzymy Kazbek (5047 m n.p.m.).

Dzień 9:

Transport do regionu Kakheti, zlokalizowanego we wschodniej części Gruzji. Powstaje tu ok. 500 gatunków wina. Czeka nas zwiedzanie otoczonego murem miasta Sighnaghi, uchodzącego za jedno z najpiękniejszych w regionie. Z punktów widokowych ujrzymy Alazańska Dolinę oraz okazałe szczyty Kaukazu.

Udamy się z wizytą do klasztoru Bodbe (IX w.), gdzie w 337 roku św. Nino ogłosiła chrześcijaństwo. Transport do Tsinandali i okazja do degustacji miejscowych win. Powrót do Tbilisi i pożegnalna kolacja z akompaniamentem muzyki, tańcami i winem.

Dzień 10

Transfer do portu lotniczego. Lot powrotny do Warszawy.

Zakwaterowanie

Śpimy w pokojach 2-os. w hotelach 3*.

Pogoda

Armenię charakteryzuje wysokie nasłonecznienie. W najcieplejszym miesiącu temperatura dochodzi do 38℃. W najchłodniejsze miesiące temperatura potrafi spaść do -1℃ w ciągu nocy.

W Gruzji dominuje ciepły klimat podzwrotnikowy. Pogoda w poszczególnych rejonach zależy jednak w dużej mierze od wysokości n.p.m. i oddalenia od morza. Zachód kraju charakteryzuje wilgotna i ciepła zima oraz upalne i parne lato. Na wschodzie i w Tbilisi klimat jest bardziej suchy. Pora letnia jest wyjątkowo skwarna i odznacza się niewielką liczbą dni z opadami.

Cena zawiera

 • przeloty Warszawa – Erywań oraz Tbilisi – Warszawa,
 • koszty zakwaterowania w hotelach,
 • koszty posiłków według programu (śniadania, obiady lub kolacje),
 • transport autobusem lub mikrobusem,
 • koszty biletów wstępu do odwiedzanych obiektów,
 • opiekę polskojęzycznego pilota,
 • ubezpieczenia: KL, NNW oraz bagażu.

Cena nie zawiera

 • zwyczajowych napiwków (ok. 4 USD / dzień),
 • kosztów ewentualnych atrakcji fakultatywnych,
 • opłat pobieranych za filmowanie i fotografowanie,
 • dodatkowych napojów do obiadów i kolacji,
 • fakultatywnej wyprawy Jeepami do Kościoła Św. Trójcy (koszt: 10-12 USD/os.),
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (koszt: 13 PLN/os.).

Ceny

10 dni wyprawy w cenie: 2950 PLN + 890 USD.

Ważne informacje

Armenia:


 • Obywatele Polski przekraczający granicę na okres nie przekraczający 180 dni nie są objęci obowiązkiem wizowym.

 • Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego oraz przestrzeganie zasad higieny (duży wskaźnik zagrożenia żółtaczką oraz chorobami pasożytniczymi).

Gruzja:


 • Turyści przybywający z Polski mogą bez wizy przebywać w Gruzji do 365 dni.

 • Podczas przekraczania granicy potrzebny jest paszport lub dowód osobisty. Niemniej zalecane jest posiadanie ważnego paszportu, ponieważ większość urzędów uznaje jedynie paszport jako dokument potwierdzający tożsamość.

 • Nie ma obowiązku szczepień.

 • Opieka medyczna w publicznej służbie zdrowia jest dla turystów w pełni odpłatna.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Ciekawostki przed wyprawą

Wyprawa odbywa się w grupach 10-os.

Armenia jako pierwsza na świecie przyjęła chrześcijaństwo.

Gruzini nieco inaczej postrzegają niektóre wydarzenia i postaci historyczne. Wskazana jest ostrożność przy poruszaniu tematów politycznych.

Sprawdź podobne wyjazdy

Konakry, Gwinea

Bali, Borneo, Indonezja

1 - 13 grudzień 2022

od1 990 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.