Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa do Armenii: Erywań, jezioro Sewan i lokalna kuchnia

Armenia i Górski Karabach to tereny sprzyjające rowerzystom. Malownicze, wiodące przez przełęcze i górskie trasy zachęcają turystów do rowerowych wycieczek. Rzadko uczęszczane szlaki, zachwycające widoki i wyjątkowa kuchnia to największa zalety kaukaskiej wyprawy.

Atrakcje

 • malownicze widoki,
 • Skrzydła Tatewu - najdłuższa kolejka linowa na świecie,
 • degustacja lokalnej kuchni,
 • długie szlaki rowerowe,
 • opieka przewodnika wycieczki,
 • zwiedzanie średniowiecznych obiektów sakralnych,
 • wędrówki po stolicy Armenii - Erywaniu,
 • podziwianie wysokogórskiego jeziora Sewan.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Rodzaj trasy: średnia, dla rowerów trekkingowych i górskich. Bagaże będą transportowane przez auto towarzyszące nam podczas całej trasy.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Armenia to kraj umiejscowiony na pograniczu Azji i Europy na Kaukazie Południowym. Państwo z najstarszą historią chrześcijańską świata graniczy mi.in. z Azerbejdżanem, Turcją, Gruzją oraz Iranem.

Górski Karabach to terytorium należące do Azerbejdżanu o powierzchni ok. 4500 km² ze stolicą w Stepanakert.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Wylatujemy do Gruzji. Następnie przejdziemy urokliwy kanion rzeki Debed. Dziś czeka na nas zwiedzanie dwóch budowli wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Haghpat i Sanahin. Zobaczymy również X-w. klasztor warowny Achtala. Nocleg zaplanowany jest w Dilidżanie, miasteczku z “najczystszym powietrzem Armenii”.

Dzień 2

Przygotowujemy rowery i ruszamy w górską trasę. Pierwszy etap wyprawy to podjazd do klasztoru Goszawank. Następnie będziemy podróżować zapierającą dech w piersiach doliną po niemal nieużywanej drodze asfaltowej. Zjemy tradycyjną armeńską kolację oraz pospacerujemy po okolicznych wioskach.

Dzień 3

Dziś czeka nas podjazd przez wioski wiodące aż do przełęczy na wysokości 2300 m n.p.m. Będziemy podziwiać jezioro Sewan, nazywane przez turystów armeńskim morzem. Trasa do pokonania na dziś (w większości składająca się ze zjazdów w dół) to ok. 100 km. Dzień zakończymy w Martuni przy degustacji sewańskich raków.

Dzień 4

Plan na dziś to przejazd pod Przełęcz Wardanjanc znajdującej się na wysokości 2410 m n.p.m. Będziemy mieli okazję zwiedzić średniowieczny karawanseraj Seli, prowincję Wajoc Dzor oraz klasztor Norawank, umiejscowiony między czerwonymi skałami. Dziś nocujemy w miejscowości Jegegnadzor.

Dzień 5

Droga poprowadzi nas przez malownicze doliny aż do wioski Hermon. Po drodze odwiedzimy średniowieczny cmentarz “górskich Żydów”. Podczas całej trasy towarzyszyć nam będą malownicze krajobrazy oraz unikalne miejsca. Nie zabraknie dobrego jedzenia i rozmów z mieszkańcami okolicznych wiosek.

Dzień 6

Dzień rozpoczniemy od krótkiego zjazdu do głównej drogi łączącej Górski Karabach i Erywań. Nasze rowery zostaną przetransportowane do przełęczy Worotan, skąd zjedziemy w stronę karabachskiej granicy. Dotrzemy do Zorac Karer oraz umiejscowionego na skale klasztoru Tatew. Może uda nam się wykąpać w gorących lokalnych źródłach?

Największą atrakcją dnia będzie podróż najdłuższą kolejką linową na świecie, to Skrzydła Tatewu, znajdujące się na wysokości 5,7 km. Dla osób chętnych przygotujemy kilka interesujących tras rowerowych.

Dzień 7

Poranek rozpoczniemy od spaceru po nowym moście linowym do skalnego miasteczka Khndzoresk. Przejedziemy do republiki Górski Karabach, zwiedzimy kanion Hunot i Szuszy. Wieczorem dotrzemy do stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakertu.

Dni 8-9

Przejedziemy górskim szlakiem do XII-w. klasztoru Gandzasar. Następnie z wioski Wank przemieścimy się do regionu Kelbadżar, w którym zwiedzimy IX-w. klasztor Dadwinak.

Dzień 10

Dziś opuszczamy Górski Karabach drogą wiodącą przez przełęcz Zod (2420 m n.p.m). Podróż zakończymy w armeńskim mieście Wardenis.

Dzień 11

Wyjeżdżamy do Erywania. W planach mamy zwiedzanie dwóch zabytków znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO: świątyni Garni oraz kompleksu klasztornego Geghard. Wieczór spędzimy na kolacji w restauracji położonej tuż przy krawędzi kanionu. Będziemy nocować w Erywaniu.

Dzień 12

Czeka nas wizyta w Kaskadach, muzeum sztuki nowoczesnej. Będziemy spacerować bulwarami i parkami stolicy. Odwiedzimy Wernisaż, armeński targ staroci oraz Niebieski Meczet znajdujący się przy głównej arterii miasta, zwanej Aleją Mesropa Masztoca.

Przewidziane atrakcje na dziś to: instytutu piśmiennictwa Matenadaran, Muzeum Narodowe w Armenii, dom-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa, Muzeum Ludobójstwa oraz miejsce pamięci Cicernakaberd. Ostatnim zabytkiem, który zwiedzimy, będzie cerkiew Hovhannavank.

Wieczorem wrócimy do Polski.

Zakwaterowanie

Nocleg przewidziany jest w lokalnych domach gościnnych z 2-osobowymi pokojami. W miastach Stepanakert i Erywań będziemy nocować w hotelach.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze razem z opłatą lotniskową,
 • opiekę przewodnika wycieczki,
 • opłatę za transport lokalny,
 • materiały informacyjne,
 • 9 noclegów w gospodach i 2 w hotelu,
 • wyżywienie - 11 śniadań i 9 kolacji,
 • samochód asekuracyjny na trasie,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu do 200 EUR,
 • obowiązkowe ubezpieczenie biura podróży,
 • opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • biletów wstępu do muzeum i zabytków (koszt ok. 50 PLN),
 • opłaty za kolacje w Erywaniu, Stepanakercie i Geghardzie,
 • transportu lotniczego rowerów ok. 300-400 PLN (uwaga: rowery można wysłać w 2 kartonach, to zmniejszy koszty o 50 %).

Ceny

Koszt wyprawy do Armenii to 5490 PLN za osobę.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Sprawdź podobne wyjazdy

Tbilisi, Gruzja

Mazeri, Gruzja

9 - 21 czerwiec 2021

+ 1 więcej

od5 990 PLN

/ os.

Barnauł, Federacja Rosyjska

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.