Ararat - górska wyprawa po Armenii
Czym może poszczycić się Armenia? Na pewno bogactwem kulturowym i historycznym. To kraj, który jako pierwszy na świecie przyjął chrześcijaństwo. Dzięki temu możemy zwiedzać zabytkowe średniowieczne klasztory pełne tajemnic. Wyrusz z nami w podróż pełną wrażeń pod wzgórzami Araratu!
Atrakcje
- urokliwe krajobrazy,
- przejazd najdłuższą kolejką linową na świecie - Skrzydłami Tatewu,
- klasztor Hagpat i Sanahin (UNESCO),
- uzdrowisko Dilidżan,
- nocleg nad jeziorem górskim Sewan,
- lokalne winnice w dolinie Areni - degustacja wina i armeńskich przysmaków,
- Świątynia Garni (UNESCO) - wyjątkowa budowla z oryginalnymi mozaikami,
- Achtala - klasztor warowny z freskami ukazującymi historię pogranicza,
- Eczmiadzyn (UNESCO) - “ormiański Watykan”,
- ruiny świątyni Zwartnoc (UNESCO),
- Muzeum Narodowe Armenii.
Czytaj więcej
Zwiń
Poziom zaawansowania



Miejsce
Armenia to kraj o powierzchni 29 800 km², leżący na linii oddzielającej Europę od Azji. Uznawana jest za najstarsze państwo chrześcijańskie na świecie. Graniczy mi.in z Iranem, Gruzją, Azerbejdżanem i Turcją.
Górski Karabach to terytorium oficjalnie należące do Azerbejdżanu ze stolicą w Stepanakercie. Zajmuje obszar ok. 4500 km².
Plan wyjazdu
Punkty wyjazdu wyszczególnione w programie wycieczki mogą się zmienić w wyniku sytuacji na miejscu lub innych przyczyn niezależnych od organizatora.
Dzień 1
Wylot z Warszawy do stolicy Armenii, Erywanii. Przejedziemy do prowincji Lorri, po czym zjemy kolację nad kanionem rzeki Debet.
Dzień 2
Dziś czeka nas zwiedzanie dwóch ważnych, średniowiecznych obiektów sakralnych - Hagpat i Sanahin. Drugi z nich znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Odwiedzimy również ciekawy ze względu na swoją architekturę i freski klasztor warowny Achtala. Wieczorem wybierzemy się do górskiego uzdrowiska Dilidżan.
Dzień 3
Poranek rozpoczniemy wycieczką do kanionu Jenokawan. Kto wie, może uda nam się wykąpać pod skalnym wodospadem i zobaczyć domy wykute w skałach?
Leśnymi drogami Parku Narodowego Dilidżan dotrzemy do klasztoru Hagarcin. Odwiedzimy również monastyr Goszawank, znany ze swojej bogatej historii piśmiennictwa i rzeźby chaczkarowej. Noc spędzimy w Martuni.
Dzień 4
Tego dnia zachwycimy się urokiem górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości 2000 m n.p.m. Zwiedzimy mi.in. klasztor Sewanavank i Norawank oraz Pola Tysiąca Chaczkarów na średniowiecznym cmentarzu Noratus.
Powędrujemy dawnym szlakiem handlowym do karawanseraju Selim. Na nocleg zatrzymamy się w miejscowości Jegegnadzor.
Dzień 5
Dziś spróbujemy wejść do twierdzy Smbataberd. Czeka nas lekki trekking do Klasztoru Tsachac Kar. Przejedziemy doliną Areni, gdzie odbędzie się degustacja lokalnego wina i potraw. Noc spędzimy w Jegegnadzor.
Dzień 6
Jedziemy do Dżermuku, gdzie zwiedzimy uzdrowiska z gorącymi źródłami. Przespacerujemy się do klasztoru Gndevank, umiejscowionego w skalnym kanionie Arpa.
Odwiedzimy pole prehistorycznych megalitów w Karahundż. Dziś będziemy nocować pod Tatewem.
Dzień 7
Jedna z największych atrakcji tej wyprawy-Skrzydła Tatewu - zjazd najdłuższą kolejką linową na świecie, która znajduje się 5,7 km nad ziemią.
Oprócz tego dotrzemy do klasztoru Tatew, leżącego nad kanionem rzeki Boritan, Mostu Diabła przy ciepłych źródłach termalnych oraz opuszczonego miasteczka Khndzoresk. Wieczorem przekroczymy granicę z Republiką Górskiego Karabachu.
Dzień 8
Pojedziemy do stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakertu. Zwiedzimy główne zabytki miasta, w tym monument Tatik Papik. Dotrzemy też do Szuszi. Potem trekking w kanionie Hunot i przejazd do wioski Wank na nocleg.
Dzień 9
Zwiedzimy XIII-w. klasztor Gandzasara, w którym przechowywane są relikwie św. Jasna Chrzciciela. Przemierzając urokliwe zakątki, dotrzemy do IX-w. klasztoru Dadiwank oraz gorących źródeł Tak Dżur w miejscowości Zaur.
Podróżując przez Przełęcz Zod (2420 m n.p.m) opuścimy Górski Karabach i wrócimy do Martuni (Armenia), nad jezioro Sewan.
Dzień 10
Dziś odwiedzimy południowo-wschodnią część Armenii. Spróbujemy sewańskiego piwa prosto z browaru. Dotrzemy do zrekonstruowanej świątyni Garni oraz klasztornego kompleksu Gegard.
Oba obiekty wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieczorem będziemy zwiedzać stolicę Armenii - Erywań.
Dzień 11
Przed nami zwiedzanie kolejnych obiektów sakralnych na terenie Armenii. Zaliczamy do nich: Klasztor Howhanawank nad kanionem Kasag, świątynię Jazydów w Aknalicz oraz Eczmiadzyn, nazywany przez turystów “armeńskim Watykanem”. Wieczorem planujemy powrót do stolicy.
Dzień 12
To już przedostatni dzień naszej podróży po Armenii. Poświęcimy go na dokładnym zwiedzeniu zakątków Erywania. Czeka nas wizyta w Kaskadach - muzeum sztuki nowoczesnej. Przespacerujemy się urokliwymi ulicami stolicy, zrobimy zakupy na Wernisażu - wyjątkowym targu staroci.
Zobaczymy Niebieski Meczet, umiejscowiony przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Na liście obiektów do zwiedzania znajdzie się również muzeum - dom artysty Siergieja Paradżanowa, Muzeum Narodowe Armenii, miejsce pamięci Cicernakaberd i Muzeum Ludobójstwa.
Dzień 13
Ostatniego dnia wycieczki zwiedzimy klasztor Chor Wirap, znajdujący się u samego podnóża gór Ararat. Według legendy to właśnie w tym miejscu osiadła Arka Noego.
Dziś wieczorem wrócimy do Polski.
Zakwaterowanie
Będziemy nocować w pensjonatach oraz domach gościnnych w Hagpacie, Stepanakercie i Erywaniu.
Pogoda
Armenia charakteryzuje się suchym, kontynentalnym klimatem, bez opadów.
Cena zawiera
- bilet lotniczy wraz z opłatą lotniskową,
- bagaż nadawany i podręczny zgodny z limitem linii lotniczych,
- opiekę przewodnika wycieczki,
- transport lokalny minibusem,
- 12 noclegów,
- 11x śniadań i kolacji,
- pakiet informacyjny,
- ubezpieczenie KL, NNW oraz bagażu,
- Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera
- dodatkowych przekąsek i posiłków oraz kolacji w Gegardzie, Stepanakercie i Erywaniu,
- biletów wstępu do muzeów, zabytków oraz na kolejkę linową (koszt 20-30 EUR).
Ceny
Cena wyprawy do Armenii wynosi 4990 PLN za osobę.
Ważne informacje
Wiza turystyczna do Górskiego Karabachu przyznawana jest na przejściu granicznym.
Minimalna liczba uczestników to 6 osób, maksymalna 14.
Organizator
Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.