Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kolumbia, Ekwador + Wyspy Galapagos dla chętnych - wyprawa na zamówienie

Egzotyczne wrażenia podczas trwającego 14 lub 20 dni wyjazdu w samo serce Kolumbii i Ekwadoru. Południowa Ameryka podczas wyprawy przez wulkaniczne stożki, tropikalne lasy pełne dzikiej zwierzyny, a także kolonialne, kolorowe miasta i ukryte w zaroślach prekolumbijskie ruiny.

Poznamy miejscową mentalność i zanurzymy się w lokalnej kuchni, a to wszystko w niezwykłym otoczeniu karaibskich plaż, dzikich Andów i nieprzebytej równikowej dżungli.

Podane obok terminy są przykładowe. Daj nam znać, jaki termin Ci odpowiada - przygotujemy ofertę.

Atrakcje

 • Bogota, dzielnica La Candelaria, wzgórze Muisca, Plaza de Bolivar,
 • wzgórze Monserrate,
 • Santa Marta,
 • Park Narodowy Tayrona, wioski Indian Arhuacos,
 • Cabo de San Juan,
 • Cartagena, Paseo de los Dulces, San Felipe,
 • Wyspy Różańcowe, pływanie i nurkowanie,
 • zwiedzanie Quito,
 • miasteczko Otavalo, centra rzemiosła lokalnego,
 • jezioro Cuicocha,
 • źródła termalne Papallacta,
 • Park Narodowy Cotopaxi, wspinaczka, jezioro Limpipumgo,
 • podróż pociągiem przez Nariz del Diablo,
 • Ingapirca - ruiny inkaskie,
 • warsztat Indian Cañari,
 • zwiedzanie Cuenca,
 • Park Narodowy El Cajas,
 • zwiedzanie Guayaquil,
 • przedłużenie wyjazdu o wyspy Galapagos, na miejscu rejsy na okoliczne wyspy, snorkowanie, nurkowanie, obserwacja dzikich żółwi, Stacja Biologiczna Charles Darwin.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd nie jest określany jako wymagający. Pomimo kilku wizyt w tropikalnym lesie, a także krótkiego trekkingu, nie powinny być to trudne przedsięwzięcia. Zalecamy wzięcie porządnych i wygodnych butów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że Kolumbia i Ekwador to górzyste kraje, a my momentami będziemy znajdować się wysoko n.p.m. Takie wysokości mogą dać się niektórym we znaki.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Przez teren zarówno Kolumbii, jak i Ekwadoru przebiega równik, więc geograficznie spodziewać możemy się tu gęstego, równikowego lasu. Dżungla porasta tereny obu tych krajów. Obszar jest aktywny sejsmicznie, stąd występowanie wielu wysokich wulkanów, z czego część nadal jest aktywna.

Kolumbia na północnym wybrzeżu oblana jest przez Morze Karaibskie, co sprawia, że tereny te są popularne wśród amatorów rajskich plaż i ciepłych wód. Ekwador z kolei ma dostęp do nieco chłodniejszego Oceanu Spokojnego.

Przez długi czas oba kraje walczyły z sobą, ale zanim mogło do tego dojść, oba musiały uwolnić się spod dominacji Hiszpanów, co nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku. Niezwykłe zasługi w całym procesie miał Simon Bolivar, a my podczas wyjazdu odwiedzimy miejsce jego śmierci.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Spotykamy się wszyscy na warszawskim Okęciu w hali odlotów. Wspólnie przelatujemy do stolicy Kolumbii. Bogoty, która jest jest jedną z najwyżej położonych stolic na Ziemii. Po wylądowaniu przejeżdżamy do hotelu w kolonialnej części miasta.

Dzień 2:

Kiedy zjemy śniadanie, wyruszymy poznawać Bogotę. Naszą przygodę w Ameryce Południowej rozpoczniemy od spaceru po La Candelaria, kolonialnej części, która dała początek całemu miastu. Obejrzymy też z zewnątrz najstarszy kościół stolicy, czyli Chorro de Quevedo, a także udamy się na wzgórze kacyka Muisca.

Przejdziemy się też obok najważniejszych budynków rządowych Kolumbii, pałacu prezydenckiego i parlamentu, które mieszczą się przy Plaza de Bolivar. Odwiedzimy też muzeum poświęcone Fernando Botero, najznamienitszemu kolumbijskiemu malarzowi.

Zagościmy u Juana Valdeza, w kawiarni Puerta Falsa, która jest najstarsza w Bogocie. Wypijemy tam lokalny specjał, gorącą czekoladę z rozpuszczonym żółtym serem. Popołudniową porą udamy się na tradycyjny indiański targ, a także wjazd linową kolejką na wzgórze Monserrate, które sięga 3151 m n.p.m. Ze szczytu zachwyci nas widok Andów na horyzoncie.

Następnie transfer do Zipaquira, gdzie zwiedzimy tamtejszą kopalnię soli. Powrót do Bogoty.

Dzień 3:

Rano przelatujemy do Santa Marta. Od razu po wylądowaniu przejedziemy do centrum miasta, gdzie zwiedzimy departament Magdalena i jeden z największych turystycznych ośrodków kraju, Santa Marta. Tam przejdziemy się historycznym centrum miasta, najstarszym na kontynencie południowoamerykańskim.

Położone jest ono w niezwykłym miejscu, między kordylierą Sierra Nevada de Santa Marta i Morzem Karaibskim. Miejsce to często było inspiracją Gabriela Garcia Marqueza, kolumbijskiego noblisty. Panuje tu stała temperatura 28°C, a spokojnej aurze towarzyszą podmuchy bryzy z najwyższej góry kraju, Pico de Cristobal Colon. Nasza trasa dobiegnie końca w hacjendzie Quinta de San Pedro Alejandrino.

Miejsce to pamięta jeszcze czasy Libertadora, ruchu wyzwoleńczego krajów Ameryki Południowej i jest także miejscem śmierci Simona Bolivara z 183 r. Noc spędzimy w Palomino.

Dzień 4:

Po śniadaniu udajemy się do Parku Narodowego Tayrona, którego plaże znalazły się na liście 10 najpiękniejszych plaż świata wg National Geographic.

Przejdziemy się przez gęstą tropikalną puszczę, a podczas spaceru z bliska przyjrzymy się niezwykłej roślinności i zwierzętom żyjącym w gąszczu (wśród nich papugi Ioros, kondory, małpy, żółwie, iguany). Będzie to również okazja, żeby spotkać natywnych mieszkańców tych lasów - Indian Arhuacos. Pracują oni w ubrani w tradycyjne białe stroje, a owocem ich pracy są wełniane torby “mochilas”.

Celem wyprawy są szmaragdowe zatoczki obsypane białymi plażami, Cabo de San Juan. Noc spędzimy w Santa Marta.

Dzień 5:

Po śniadaniu udajemy się w trasę do kolonijnej Cartageny. Podróż zajmie nam ok. 5 godz., a cel to jedno z najpiękniejszych nadatlantyckich miast, które w przeszłości stanowiło centrum handlu złotem i niewolnikami. Zamieszkamy hotelu leżącym na starym mieście.

Starówka miejska znajduje się za długim na kilka kilometrów murem, który dziś pełni funkcję rozległego tarasu widokowego. Jest to też tradycyjne, zacienione miejsce, w którym miejscowi relaksują się z chłodną limanda de coco w dłoni.

Rozpoczniemy poznawanie najważniejszych zabytków miasta, a nasza trasa rozpocznie się od Torre del Reloj, bardzo charakterystycznej dla Cartageny wieży zegarowej, a także Paseo de los Dulces (uliczki słodkości), która opisana jest w powieści Marqueza “Miłość w czasach zarazy”. Jest to zarazem miejsce, w którym organizowano XVI-wieczne targi niewolników.

Następnie odwiedzimy klasztor jezuity San Pedro de Claver, który w epoce kolonialnej stawał w obronie niewolników. Dzisiejszy długi dzień zakończymy, zwiedzając fortecę San Felipe, która w przeszłości miała być schronieniem przed najazdami karaibskich piratów.

Dzień 6:

Po śniadaniu udajemy się portu, skąd popłyniemy na Wyspy Różańcowe. Czas spędzimy na Isla Grande, gdzie skorzystać będziemy mogli z opcji pływania lub nurkowania w turkusowych wodach. Na kontynent wrócimy motorówką i udamy się do hotelu w Cartagena.

Dzień 7:

Rano będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie miasta na własną rękę, odpoczynek, lub też zakupy. Następnie udajemy się na lotnisko w Cartagenie i przelatujemy do Quito z przesiadką w Bogocie. Po wylądowaniu transfer do hotelu.

Dzień 8:

Wizytę w Quito zaczynamy od odwiedzenia nowszej części miasta, gdzie czekają na nas pomnik Francisco de Orellany i słynna droga konkwistadorów. W pobliżu pochodzącego z XVI w. kościoła Guapulo obejrzymy piękną panoramę na okoliczne doliny. Zobaczymy również parki El Ejido, Alameda, a także Dom Kultury Ekwadorskiej, Bazylikę i wiele innych.

Zawitamy też w starszej, kolonialnej części Quito z jej Plaza Grande, Pałacem Prezydenckim, Pałacem Arcybiskupim, Katedrą, klasztorem San Francisco (pochodzący z 1535 r.), kościołem La Compañía, a także górą Panecillo, skąd obejrzymy panoramę miasta.

Po południu jedziemy na równik i do muzeum Inti Nan przedstawiającego zjawiska fizyczne występujące tylko na równiku, a także miniaturowe Quito z odbywającym się świetlnym i dźwiękowym spektaklem. Wieczorny powrót do Quito.

Dzień 9:

Po śniadaniu wypad do Otavalo leżącego w prowincji Imbabura. Trasa tam zajmie nam ok. 2 godz. i powiedzie asfaltową szosą. Przy dobrej przejrzystości powietrza po drodze będziemy mogli obserwować wulkaniczny stożek Cayambe sięgający 5700 m n.p.m., a także zarysy wulkanów Imbabura, Cotacachi i innych, licznie zebranych w tej części świata.

Nie tylko wulkany stanowią o pięknie tych terenów, ale również i jeziora, zielone doliny, a także andyjskie szczyty. Zwiedzimy lokalne wioski, których mieszkańcy trudnią się rzemiosłem. Między innymi będzie to San Antonio de Ibarra, które szczyci się pracą w drewnie, a także Cotacachi, centrum pracy ze skórą.

Pod koniec jazdy eksplorujemy okolice jeziora Cuicocha, które powstało na skutek zalania wulkanicznego krateru. Wracamy do Quito.

Dzień 10:

Rano zjemy śniadanie i przemieścimy się do term Papallacta. Trasa będzie wiodła wśród gęstwiny tropikalnej. Na miejscu zrelaksujemy się w gorących źródłach leżących wśród And na wysokości 3000 m n.p.m. Po odpoczynku na miejscu powrót do Quito.

Dzień 11:

Rano śniadanie, a po nim przejazd do Parku Narodowego Cotopaxi z kraterem Cotopaxi wysokim na 5897 m n.p.m., który jest najwyższym czynnym wulkanem świata.

Dojeżdżamy aż na wysokość 4500 m n.p.m., przejeżdżamy po dnie wyschniętego jeziora, a także pieszo wchodzimy do schroniska Jose Rivas na wysokości 4800 m n.p.m. Stamtąd pójdziemy dalej, do lodowca, a także odbędziemy wycieczkę wokół jeziora Limpiopungo leżącego na 3800 m n.p.m., gdzie zobaczyć będziemy mogli życie dzikich ptaków i koni.

Kolejnym krokiem będzie udanie się do Riobamba, miejscowości na 2750 m n.p.m., która stanowi stolicę prowincji Chimborazo. Stamtąd przemieścimy się do hotelu.

Dzień 12:

Wraz ze wschodem słońca wyjedziemy do Alausi, tam przeniesiemy się do pociągu i udamy się w drogę do Sibambe. Tory prowadzą przez słynny Nariz del Diablo (Nos Diabła), gdzie trasa pociągu puszczona została zygzakiem pod dużym kątem nachylenia. Przez pociągowe okna zobaczyć będziemy mogli stożki wulkanów: Chimborazo (6310 m n.p.m., już na terenie Ekwadoru) i Carihuarizo (5020 m n.p.m.).

Po opuszczeniu wagonów kolejowych przesiądziemy się do samochodu, który zawiezie nas do Cuenca. Odbędzie się jeszcze przerwa w jeździe na zwiedzanie Ingapirca, czyli ruin inkaskich, które w tym miejscu zachowały się najlepiej w Ekwadorze. Następnie dojazd do Cuenca i zakwaterowanie w ta stożki wulkanów mtejszym hotelu.

Dzień 13:

Po śniadaniu jedziemy do Gualaceo na wycieczkę do centrum orchidei posiadającego ich najwięcej w Ekwadorze, ok. 2000 rodzajów. Dalej czeka nas Sigsig, w którym zwiedzimy wytwórnię należącą do Indian Cañari, gdzie powstają kapelusze panama.

W godzinach popołudniowych zwiedzimy Cuenca, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto to ma wiele powodów do dumy, jako że wśród jego zabytków znajdziemy katedrę, park Calderon, kościół El Sagrario, Playa de las Flores, kościół San Francisco y Santo Domingo, a także pochodzące sprzed ery rozpoczętej przez odkrycie Ameryki ruiny Todos los Santos.

Odwiedzimy też punkt obserwacyjny w Turi.

Dzień 14:

Po śniadaniu odwiedzamy Park Narodowy El Cajas, który obejmuje duży płaskowyż porośnięty typową dla strefy paramo roślinnością i poprzecinany wieloma klimatycznymi jeziorami. Dalej, udamy się do Guayaquil trasą po Zachodniej Kordylierze Andów.

Nasz cel, miasto Guayaquil, to port i największe miasto tego wybrzeża Ameryki Południowej. Kiedy już się zakwaterujemy, pójdziemy na spacer po promenadzie Malecon, a następnie zwiedzimy zabytkowe Las Peñas wraz z jego klasyczną, drewnianą zabudową.

Tutaj następuje koniec podstawowego wariantu programu. Za odpowiednią dopłatą w wysokości 1895 USD za osobę możliwe jest rozszerzenie programu wyjazdu o kolejne 6 dni. Wersja rozszerzona obejmuje cudowne Galapagos.

Dzień 15:

Po śniadaniu jedziemy na lotnisko, skąd lecimy na niewielką, bo zajmującą 27 km2, wyspę Baltra w archipelagu Galapagos. Wsiadamy na prom i przeprawiamy się przez kanał Itabaka na Santa Cruz, wyspę o największym zaludnieniu na Galapagos. Jedziemy do miejscowości Puerto Ayora, a po drodze odbędzie się postój, podczas którego obserwować będziemy charakterystyczne, olbrzymie żółwie.

Następnie zjemy obiad i zakwaterujemy się w hotelu. Czeka nas też spacer do Zatoki Tortuga, gdzie na brzegu wylegują się morskie legwany.

Dzień 16:

Po śniadaniu przenosimy się na dzienny jacht, który zabierze nas na wyspę Bartolome kryjącą w sobie najpiękniejsze widoki Galapagos. Lunch zjemy na pokładzie jachtu, a po południu chętni będą mogli wejść do wody i spróbować snorkelingu. Pod powierzchnią wody zaobserwować będzie można kolorowe tropikalne ryby, żółwie i mantaraje. Powrót do hotelu ok. godz. 16.

Dzień 17:

Po raz kolejny tuż po śniadaniu wsiadamy na pokład jachtu, ale tym razem płyniemy na wyspę Norte Seymour, gdzie znajdują się liczne trasy trekkingowe. Kiedy będziemy zwiedzać wyspę, obserwować będziemy mogli zielone żółwie morskie, iguany (zarówno morskie, jak i lądowe), niezliczone ilości ptaków, a także żarłacze galapagoskie.

Lunch zjemy na jachcie, a po południu będziemy mogli wskoczyć do wody i zażyć morskiej kąpieli lub też zanurkować. Do hotelu wrócimy ok. 16.

Dzień 18:

Śniadanie zjemy tego dnia wcześnie, równie wcześnie opuścimy hotel. Udamy się do Stacji Biologicznej Charles Darwin w Puerto Ayora, gdzie zobaczymy na własne oczy, jak przebiega hodowla słynnych żółwi z Galapagos, a także poznamy inne gatunki tych gadów. Następnie przemieszczamy się na lotnisko i wylatujemy do Guayaquil. Nocleg na miejscu.

Dzień 19:

Rano czas wolny na ostatni spacer, zwiedzanie i zakupy. Potem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 20:

Przylot do Warszawy.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie podczas pobytu w Kolumbii i Ekwadorze (a także na Galapagos) realizowane będzie w hotelach lub hacjendach o standardzie 3* w standardowych, mieszczących 2 osoby pokojach. Hotele oferują codzienne śniadania.

Pogoda

Pogoda w Kolumbii:

W zależności od części kraju pogoda i klimat w Kolumbii będą się zmieniać, szczególnie gdy znajdziemy się nad brzegiem morza lub w wysokich górach. Uśredniając, Kolumbia oferuje praktycznie stałą całoroczną temperaturę oscylującą w okolicach 25-30°C. Również opady są dosyć równomierne, ale najwyższe występują w okolicach kwietnia i października.

Pogoda w Ekwadorze:

Ekwador oferuje bardzo suchy okres między majem a grudniem, kiedy występuje bardzo mało opadów, a także mocne deszcze tropikalne od stycznia do kwietnia. Temperatury są dosyć stałe i wynoszą od 25 do 30°C.

Pogoda na Galapagos:

Na wyspach spotkamy mocne deszcze między październikiem a majem, a także bardziej suchy okres od czerwca do września. Temperatury średnie wynoszą tu przez cały rok niecałe 20 stopni, co wynika z położenia w sercu oceanu.

Podczas analizowania pogody na miejscu należy wziąć pod uwagę, że na wybrzeżach mogą wystąpić mocniejsze wiatry, a temperatura może spaść. Obowiązuje również (jak wszędzie indziej) zasada temperatury spadającej wraz z wzrostem wysokości n.p.m.

Cena zawiera

 • przeloty samolotowe Warszawa - Bogota - Warszawa z przesiadką w Europie,
 • wewnętrzne przeloty na trasie Bogota - Santa Marta, Cartagena - Bogota - Quito,
 • transport lokalny mikrobusem,
 • bilet pociągowy w Alausi,
 • zakwaterowanie zgodnie z programem,
 • śniadania,
 • usługi polskojęzycznego pilota-przewodnika w Kolumbii i Ekwadorze,
 • bilety wstępu do atrakcji w Ekwadorze,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu,
 • dla osób z pakietem obejmującym Galapagos - dodatkowe przeloty, zakwaterowanie w hotelu 3*, dwie wycieczki łodzią, śniadania, obiady i kolacje.

Cena nie zawiera

 • wejściówki do parku na Galapagos - 120 USD,
 • biletów wstępu do atrakcji w Kolumbii,
 • napiwków,
 • dodatkowych posiłków nieuwzględnionych w cenie,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN za osobę).

Ceny

Koszt podstawowej opcji wyjazdu na 14 dni to 8850 PLN + 2095 USD za osobę. Dodatkowa opłata za opcję z Galapagos (20 dni) to 1895 USD za osobę.

Ważne informacje

Wizy do Kolumbii i Ekwadoru:

Aby móc wjechać na teren Kolumbii i Ekwadoru, nie trzeba posiadać wizy. Podróżujący w celach turystycznych nie muszą martwić się załatwianiem dokumentów.

Szczepienia do Kolumbii i Ekwadoru:

Obowiązuje absolutnie bezwzględny nakaz wykonania szczepionki przeciwko żółtej febrze, występującej głównie w bardziej tropikalnych regionach obu krajów. Potencjalnymi zagrożeniami mogą być też wirus Zika i cholera, zaleca się odpowiednie środki ostrożności przed tymi chorobami.

Niektórzy mogą doświadczyć również problemów wynikających z wystąpienia choroby wysokościowej.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Co zabrać do Kolumbii i Ekwadoru:

Podczas naszej wyprawy z pewnością spotkamy się z wysoką wilgotnością i odczuciem “parnych” upałów, a więc najlepiej mieć ze sobą odpowiedni ubiór na tego typu warunki. Koniecznością będzie ochrona skóry przed słońcem. Niezwykle użyteczne będą też solidne buty, które przydadzą nam się w tropikalnym lesie i na stożkach wulkanicznych.

Oprócz tego niezbędne będą nieprzemakalne ubrania na równikowe deszcze i strój odpowiedni na plażę.

Sprawdź podobne wyjazdy

Buenos Aires, Argentyna

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

od6 800 PLN

/ os.

Lima, Peru

6 - 21 lipiec 2022

+ 2 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.