Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Letnia wyprawa trekkingowa do Kazachstanu: Tienszan, Białe Góry i jeziora

Azja, największy kontynent na świecie, z roku na rok zyskuje nowe grono podróżniczych fanów. Również znajdujący się na zachodzie kontynentu Kazachstan, z racji zarówno swojego położenia, jak i ukształtowania terenu stał się idealnym miejscem dla wielbicieli trekkingu i obcowania z naturą.

Ten niesamowity kraj zaskakuje niezapomnianymi widokami z górskich dolin i przełęczy okalających byłą kazachską stolicę, Ałmaty.

Atrakcje

 • Park Narodowy Ałtynemel,
 • Kanion Szaryńskiego,
 • Jeziora Kolsai,
 • dolina Lewego Talgaru,
 • przełęcz Turystów,
 • meczet Dungański,
 • Cerkiew św. Eliasza.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Choć trasa zakłada trekking po górach wschodniego Kazachstanu, to będzie on się odbywać "na lekko". Przez całą podróż będzie zapewniona pomoc porterów, dzięki czemu nie będą nam ciążyć plecaki i będziemy mogli skupić się w 100% na eksploracji tych wyjątkowych pod kątem przyrody terenów.

Mimo to będziemy wchodzić na dużą wysokość, więc nie jest to wyprawa dla żółtodziobów.

Średniozaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kazachstan jest jednym z największych krajów na świecie. Z racji położenia jest często nazywany wrotami do Azji. Leżący na dwóch kontynentach kraj jest mocno zróżnicowany pod kątem ukształtowania terenu - od stepów na wschodzie, po wyżyny i góry u południowych i zachodnich granic.

Silne wpływy z jednej strony Rosji, a z drugiej islamskich sąsiadów powodują, że Kazachstan jest wyjątkową mieszanką kultur i obyczajów.

Plan wyjazdu


Dni 1-2:

Nad ranem przylatujemy do Ałmatów, największego miasta oraz stolicy Kazachstanu od 1991 do 1998 r. Udajemy się do hotelu, gdzie zjemy śniadanie i odpoczniemy po locie. Dwa pierwsze dni spędzimy na eksploracji miasta oraz zakupach produktów, które przydadzą się w trakcie wyprawy. Wieczorem integracja uczestników wycieczki przy kolacji w lokalnej restauracji.

Dzień 3:

Naszą przygodę rozpoczniemy wczesnym rankiem. Spotkamy się z przewodnikiem oraz lokalnymi porterami, którzy pomogą nam przenosić bagaże w górach. Udajemy się na wysokość 3053 m n.p.m. na znajdującą się tuż przy byłej kazachskiej stolicy górę Furmanowa.

Rozbijemy obóz, gdzie spędzimy nadchodzącą noc. W trakcie nocnego biwaku będziemy mogli zachwycać się wyjątkowym widokiem na Ałmaty.

Planowany etap: 9 km. Z 1690 na 2700 m n.p.m.

Dzień 4:

Wybieramy się do przełęczy Butakovej (2870 m n.p.m.). Zbliżając się do przełęczy i obracając się za siebie, możemy dostrzec zabudowania Ałmaty. Dalej schodzimy wśród pięknej scenerii do doliny Lewego Talgaru.

Noc spędzimy na polanie otoczonej lasem w okolicy rzeki. Po rozbiciu obozu wieczorem rozpalimy ognisko.

Planowany etap: 8 km. Z 2700 przez przełęcz 2879 na 2316 m n.p.m.

Dzień 5:

Kontynuacja wędrówki przez las w górę Lewego Talgaru. Towarzyszyć nam będą widoki ośnieżonych szczytów wyłaniające się nad okolicą. Po wyjściu z lasu naszym oczom ukaże się różnorodny krajobraz zmieniający się wraz z przebytymi kilometrami, m.in. mijać będziemy morenę, czy wyschnięte koryta potoku. Na końcu doliny, tuż przed ukształtowanym przez lodowce terenem, rozbijamy obóz.

Planowany etap: 11 km. Z 2316 na 3400 m n.p.m.

Dzień 6:

Idąc dalej wzdłuż potoku, udajemy się na wyżej położone tereny góry. Na trasie zobaczymy lodowiec oraz wiele niespotykanych widoków.

Z zielonych, gęsto porośniętych lasów wejdziemy w surowy, kamienisty teren Przełęczy Turystów (4000 m n.p.m.), która przez większą część roku pokryta jest śniegiem. Po drugiej stronie przełęczy po raz kolejny zmiana krajobrazu. Zatrzymamy się na dwie noce w Wielkiej Ałmatyńskiej Dolinie.

Planowany etap: 17 km. Z 3400 przez przełęcz 3971 na 3000 m n.p.m.

Dzień 7:

W tym dniu dla osób chętnych próba zdobycia czterotysięcznika: wejście na Pik Sowietów o wysokości 4317 m n.p.m. Po zdobyciu szczytu podziwiać będziemy zapierającą dech w piersiach panoramę. Dla osób potrzebujących przerwy od trekkingu jest możliwość pozostania w obozie i odkrywania okolicznej moreny.

Planowany etap: 6 km. Z 3000 na 4243 i powrót do bazy na 3000 m n.p.m. Dzień 8:

Z miejsca noclegu ruszamy na przełęcz Ałmaty-Ałagir. Teren przełęczy jest kamienisty, a śnieg zalega tutaj przez cały rok z wyjątkiem czerwca. Znajdziemy się niedaleko granicy z Kirgistanem. Po zejściu w dół z przełęczy docieramy do doliny rzeki Prochlodnaia, gdzie spędzimy kolejną noc.

Planowany etap: 14 km. Z 3000 przez przełęcz 4200 na 2800 m n.p.m.

Dzień 9:

W tym dniu schodzimy w okolice Alma Arasan, byłego uzdrowiska na wysokości 1800 m n.p.m. U celu podstawiony będzie transport, który przewiezie nas do lokalnej restauracji na posiłek oraz do hotelu w Ałamatach, gdzie regenerować będziemy siły oraz spędzimy noc.

Planowany etap: 8 km. Z 2800 na 1705 m n.p.m.

Dzień 10:

Po porannym posiłku czeka nas dzień, w którym poruszać się będziemy samochodami terenowymi. Wyruszamy do Parku Narodowego Ałtynemel, gdzie pustynne stepy mieszają się z wysokimi górami i piaszczystymi wydmami. Noszą one przydomek “śpiewających wydm”, wytwarzają bowiem niepowtarzalne dźwięki poprzez ocieranie się o siebie ziaren piasku.

W trakcie podróży do Parku Ałtynemel będziemy mieli okazję na kąpiel w sztucznym zbiorniku wodnym Kapszagaj. Obiad spożywamy wśród stepów w okolicy wioski Baszi. Na koniec dnia wracamy do lokalnej agroturystyki, gdzie czekać będzie na nas kolacja składająca się z lokalnych potraw.

Dzień 11:

O wschodzie słońca wyruszamy samochodami terenowymi do regionu Altyn Emel, zwanym Białymi Górami. Przejazd trwa około 1,5 godziny, a w trakcie przejazdu ukażą się nam niezapomniane widoki krajobrazu oraz dzikie lokalne zwierzęta. Odkrywamy teren, udając się na dwa wzgórza, z których rozciąga się widok na formacje skalne oraz wąwozy, które mienią się w słońcu różnymi kolorami.

Po posiłku ruszamy w dalszą część podróży w kierunku miasteczka Zharkent położonego 30 km od granicy z Chinami. Podziwiać będziemy imponujący drewniany meczet Dungański wybudowany około 899 r. Co warte zaznaczenia, do budowy meczetu nie użyto ani jednego gwoździa. Odkryjemy tutaj po raz kolejny smaki lokalnej kazachskiej kuchni. Noc spędzimy w hoteliku w komfortowych, klimatyzowanych pokojach.

Dzień 12:

Po śniadaniu zaczynamy zwiedzanie miasteczka. Rozpoczniemy od lokalnego targu, gdzie naszym oczom ukaże się lokalny koloryt warzyw, owoców i miejscowych przypraw. Miasto Zharkent jeszcze 35 lat temu było pod panowaniem Chin i do dnia dzisiejszego widać tu silne wpływy sąsiadów.

Zobaczymy drugi najbardziej znany budynek w tym miejscu - drewnianą Cerkiew św. Eliasza, której wnętrze jest bogato zdobione.

Wczesnym popołudniem udajemy się w kierunku Kanionu Szaryńskiego, przez który płynie rzeka Szaryn. Kazachski Grand Kanion porównywany jest do Wielkiego Kaniony Kolorado. Wieczorem w wiosce Sati będziemy brać udział w warsztatach kulinarnych w lokalnej agroturystyce. Zostaniemy tu na dwie noce.

Dzień 13:

Rankiem docieramy do pierwszego jeziora Kolsai na wysokości ok. 1800 m n.p.m., które ma intensywny zielono-niebieski kolor z krystalicznie czystą wodą. Aby dostać się do jeziora Kolsai II, czeka nas piesza wędrówka. Jezioro to położone jest w odległości 8 km od pierwszego jeziora oraz o ok. 400 m wyżej.

Po całodziennej wyprawie powrót do miejsca noclegu, gdzie czekać na nas będą występy lokalnych grup muzycznych. Skorzystamy z ruskiej bani, czyli sauny ogrodowej, która znakomicie odpręża organizm oraz korzystnie wpływa na zdrowie. Wieczorem zaplanowana jest dla nas wieczerza z lokalnym jedzeniem przy ognisku.

Dzień 14:

Przed południem wracamy w kierunku Ałmat. W trasie zatrzymamy się na kazachski posiłek, w trakcie którego spróbujemy m.in. szaszłyków z mięsem baranim. W odróżnieniu od znanych nam szaszłyków nie są kombinacją warzyw oraz niewielkiej ilości mięsa z kurczaka, a nadziewanymi na metalowe szpikulce kawałkami mięsa z dodatkiem przyprawionej cebuli.

Kolejnym daniem, które będzie nam dane spróbować, jest legendarny lachman, lekko ostra, gęsta i niesamowicie aromatyczna zupa z grubymi, swojskimi kluskami ze smażoną baraniną.

Po południu dojeżdżamy do hotelu w Ałmatach. Po chwili na pozostawienie bagażu w pokojach, udamy się na ostatnie zwiedzanie miasta. Zobaczymy w nim najbardziej znane targowisko tzw. Zielony Bazar, który w przeszłości był tradycyjnym miejscem zakupu lokalnych produktów. Można tutaj poczuć prawdziwą atmosferę Azji Środkowej. Wieczorem czeka nas pożegnalna kolacja.

Dzień 15:

Nad ranem wylot do Polski.

Zakwaterowanie

W trakcie trekkingu nocleg we własnych namiotach (6 nocy) w wyznaczonych miejscach. W miastach mamy zapewnione noclegi w pensjonatach lub hostelach (7 nocy).

Pogoda

Najlepszym okresem na podróżowanie po Kazachstanie są miesiące od czerwca aż do sierpnia, kiedy temperatury są przyjemne, a opadów jest niewiele. Najwyższa średnia temperatura w Kazachstanie to 25°C w czerwcu, a najniższa -12°C w styczniu. Należy pamiętać, że w wyższych partiach gór temperatura może znacząco spaść poniżej zera oraz możliwe są opady śniegu.

Cena zawiera

 • lot w obie strony,
 • opłatę za bagaż podręczny oraz rejestrowany,
 • w trakcie trekkingu śniadania i kolacje zapewnione przez lokalnego kucharza (6 dni),
 • noclegi,
 • pomoc w transporcie bagażu przez porterów (do ok. 5-7 kg),
 • transport na miejscu,
 • kulinarne warsztaty,
 • opiekę pilota mówiącego po polsku,
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży,
 • ubezpieczenie turystyczne NNW i KL, bagażu do 200 EUR + ubezpieczenie na sporty amatorskie,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • mapy i pakiety z informacjami,
 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania na covid-19 za granicą.

Cena nie zawiera

 • posiłków poza trekkingiem oraz wyżywieniem w agroturystykach,
 • namiotu,
 • testu na covid-19 (w razie konieczności, np. obostrzeń).

Ceny

Koszt wyjazdu na 15 dni to 7990 PLN od osoby.

Ważne informacje

Program wyjazdu oraz trekkingu może ulec zmianie w zależności od pogody oraz kondycji uczestników. Podczas pobytu w Kazachstanie należy zawsze posiadać przy sobie dokument podróży. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane, lecz zalecane ze względu na wysokie koszty leczenia. Wskazane jest zaszczepienie się przed wyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B.

Organizator

Organized by Barents

Aktywne podróże z Barentsem pozwolą zobaczyć to, czego bezpiecznie i bez przewodnika nie doświadczysz.

Kazachstan - ciekawostki przed wyprawą

Wyjazd przewidziany dla małych grup od 7 do 15 osób.

Kazachstan jest największym na świecie krajem śródlądowym bez dostępu do morza.

W Kazachstanie żyje około 120 grup etnicznych i narodowości.

Kazachstan jest niepodległym państwem od 1991 roku.

Większość kraju jest niezwykle płaska i jałowa.

W tym kraju nie znajdziemy tablic informacyjnych w języku angielskim i bardzo niewiele osób mówi tym językiem.

Kazachstan waluta: Tege.Sprawdź podobne wyjazdy

Oslo, Norwegia

14 - 20 czerwiec 2022

+ 3 więcej

od7 990 PLN

/ os.

Biszkek, Kirgistan

12 - 26 czerwiec 2022

+ 2 więcej

od6 990 PLN

/ os.

Bergen, Norwegia

19 - 28 sierpień 2022

od5 490 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.