Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Dla grup, na zamówienie: 17-dniowa wyprawa na Komory

Poznaj kolorowy islam w czarnej Afryce pachnącej aromatycznymi przyprawami i lawendą. Księżycowy archipelag na Oceanie Indyjskim zachęca turkusową wodą, egzotycznym smakiem i kulturą folkloru. Uczestnicy wyprawy wezmą udział w tradycyjnym ślubie Komorczyków i będą obserwować żółwie składające jaja przy świetle księżyca.

W planach także wspinaczka na czynny wulkan Karthala, eksploracja minaretów, pałaców sułtańskich i miasteczek na zawsze pokrytych zastygniętą lawą.

Atrakcje

 • wspinaczka na wulkan Karthala,
 • minarety, pałace sułtanów, barwne targowiska,
 • udział w tradycji wielkiego ślubu Komorczyków,
 • tropikalna roślinność, palmy kokosowe i baobaby,
 • egzotyczne krajobrazy i białe plaże,
 • kameleony, lemury, wymierające gatunki nietoperzy,
 • lazur oceanu,
 • wschód słońca nad stożkami wulkanicznymi,
 • nocny desant żółwic Oceanu Spokojnego,
 • miasteczka pokryte zastygłą lawą,
 • kaldery wypełnione wodą po erupcji wulkanu.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd dedykowany osobom o co najmniej średnim poziomie zaawansowania. W trakcie wyprawy odbędzie się 2-dniowa wspinaczka górskimi ścieżkami na krater wulkanu Karthala. Sprzęt biwakowy, bagaże i prowiant dla uczestników wędrówki wniosą towarzyszący ekspedycji tragarze.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Komory to archipelag wysp w Kanale Mozambickim na Oceanie Indyjskim. W ich skład wchodzą cztery duże wyspy i kilkadziesiąt małych. Wyspy Komory to obszar, na którym ludność posługuje się głównie językami arabskim, francuskim i komorskim. Archipelag Komory to w głównej mierze tereny górzyste o wulkanicznym pochodzeniu.

Plan wyjazdu

Ze względu na warunki atmosferyczne, życzenia uczestników oraz inne przyczyny program wyjazdu może ulec zmianie.

Dzień 1: Wylot

Spotykamy się na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Startujemy do Moroni, stolicy Związku Komorów. W trakcie lotu mamy jedną przesiadkę w porcie europejskim.

Dzień 2: Moroni – Itsandria

Wczesnym popołudniem dolatujemy na lotnisko Hahaya. Po odprawie i załatwieniu formalności wizowych jedziemy do hotelu. Mamy czas na relaks po podróży i zapoznanie się z okolicą kwatery.

Dzień 3: Moroni

Od rana odkrywamy uroki Moroni. Zobaczymy Meczet Piątkowy Badjanani. Miejsce, którego geneza sięga XV wieku. Obejrzymy stolicę Wielkiego Komora i udamy się do medyny. To najstarsza część miasta, która została zbudowana z kamienia wulkanicznego. Charakterystycznym elementem tego obszaru są niewielkie domki, które tłoczą się przy krętych uliczkach.

Znajdziemy tam kameralne sklepy i warsztaty rzemieślnicze. Nasze zmysły rozpieszczać będą energetyzujące barwy, zapach aromatycznych przypraw i gwarne rozmowy w różnych językach. Zajdziemy do kościółka misji katolickiej. Poznamy tam polskiego księdza Jana, organizatora humanitarnej pomocy dla muzułmańskiej społeczności.

Po południu wrócimy do hotelu. Na pobliskiej plaży będziemy podziwiać turkusowe wody oceanu i monumentalne wulkaniczne skały.

Dzień 4: Północna część Komora Wielkiego

Zaraz po śniadaniu zaczynamy wyprawę po północnej części wyspy. Jest to okolica, którą miejscowi nazywają diamentem Wielkiego Komora. Zobaczymy płaskowyż Diboini z wznoszącymi się tam stożkami wulkanicznymi. Potem odwiedzimy miejscowości Mnoungou i Mbeni. Odkryjemy tam, jak otrzymywany jest destylat z kwiatów Ylang Ylang, cenny komponent najdroższych perfum świata.

Kolejną atrakcją są ruiny pałacu Sułtana Zwycięzcy i konstrukcja Ngoulou. Budowa ta pochodzi z końca XIX w. i uznawana jest za perełkę architektury wykonanej ze stali. W trakcie podróży będziemy podziwiać kwitnące krzewy frangipani i wspaniałe baobaby.

Po obiedzie ruszamy na plażę Wyspy Żółwi (l’ile aux Tortues). Obejrzymy Skałę Smoka, której kształt przypomina ogon smoka lub dinozaura. Legendy głoszą, że to ostatnie miejsce, w jakim spoczywał prehistoryczny smok. W pobliżu zobaczymy jezioro Le Lac Sale i Dziurę Proroka wypełnioną wodą po erupcji wulkanu. Powędrujemy pod najstarszy baobab na wyspie. Dawniej, za czasów Sułtana, było to miejsce, w którym więziono skazańców.

Trasa powiedzie nas wzdłuż plaży, po białym piasku i pozbawionych roślinności rozlewiskach lawowych. Będziemy mijać liczne meczety, drzewa palmowe i mężczyzn siedzących na murowanych ławkach. Ostatnią atrakcją dzisiejszej eskapady jest wizyta na cmentarzu, gdzie zostały złożone szczątki europejskich rozbitków z 1495 roku.

Dzień 5: Objazd północnej części Komora Wielkiego

Wsiadamy do minibusa i odkrywamy tajniki południowej strony wyspy. W Singani obejrzymy skutki ostatniej erupcji wulkanu, czyli potężne rozlewiska lawowe. Potem przejedziemy do Mitsoudje. Tamtejszą atrakcją są manufaktury snycerskie. Głównym ich wyrobem jest zdobnictwo i rzeźba produkowane ze szlachetnych odmian drzew: hebanu, palisandru i drzewa różanego.

Przy odrobinie szczęścia i udanych połowach zasmakujemy w świeżo złowionych homarach. Następnie przemieścimy się do słynącego z rybołówstwa Chindini. Zażyjemy kąpieli słonecznych, a chętni będą mogli zanurzyć się w turkusowych wodach oceanu.

Dzień 6: Wulkan Karthala

Wczesnym rankiem jedziemy na trwającą dwa dni eskapadę na wulkan Karthala. Jest to jeden z największych i czynnych wulkanów na świecie. Całodniową wędrówkę zaczynamy w wiosce Boboni, która leży na zboczu wulkanu.

Trasa została podzielona na dwa etapy. Pierwsza część drogi wiedzie przez dżunglę aż na tereny porośnięte roślinnością wyżynną. Cały dzień będziemy przebywać w otoczeniu zielonych lasów. Noc spędzimy pod namiotami na wysokości 1600 m n.p.m.

Dzień 7: Wulkan Karthala

O świcie podziwiamy wschód słońca, a po śniadaniu kontynuujemy wędrówkę. Karthala to najwyższy szczyt Komorów. Leży na wysokości 2361 m n.p.m. Jego krater ma wielkość 4x3 km i głębokość ponad 260 m. Druga część przeprawy odbywa się wśród wrzosowisk i strefy nagiej ziemi (obszaru kompletnie wyjałowionej roślinności).

U szczytu krateru znajdziemy czas na odpoczynek i pamiątkowe zdjęcia. Po szybkim zregenerowaniu sił zaczniemy schodzić w dół, kierując się do Nvouni, skąd po południu minibusem przejedziemy do hotelu.

Dzień 8: Chindini – Wyspa Moheli (Ile de Moheli)

Przemieszczamy się do portu w Chindini. Tam płyniemy w rejs do wyspy Moheli. Ta najmniejsza wyspa archipelagu (30 km długości i 15 km szerokości) nazywana jest też Wyspą Skarbów. Na miejscu meldujemy się w hotelu i przez cały dzień, każdy na własną rękę, odkrywamy okoliczne uroki.

Późnym wieczorem (po 22.) zabieramy latarki i w towarzystwie przewodnika idziemy na plażę. Będziemy oglądać składające jaja samice żółwi Oceanu Indyjskiego.

Dni 9-10: Wyspa Moheli (Ile de Moheli)

Na wyspie spędzimy dwa dni. Plan podróży będziemy na bieżąco dostosowywać do zainteresowań grupy. Wyspa Moheli (lokalnie nazywana Mwali) jest najpiękniejszą wyspą na całym archipelagu Komorów. Ma malownicze wybrzeże ze skalistymi półwyspami, palmami i kameralnymi plażami.

W trakcie eksploracji wyspy możemy natrafić na jeden z dwóch gatunków lemurów. Południowa część wyspy to łańcuch niewielkich wysepek, które znajdują się około kilometra od brzegu.

Możemy udać się na wędrówkę po dżungli w poszukiwaniu kameleonów i prawie wymarłego gatunku rudawki komorskiej (Pteropus livingstonii). Ten niesamowity nietoperz ma rozpiętość skrzydeł, która może przekraczać nawet półtora metra. Jeśli będą z nami miłośnicy fauny morskiej, możemy wybrać się na rafę koralową, do Rezerwatu Morskiego Parku Moheli (Parc Marin de Moheli - Reserve Naturel).

Zobaczymy tam nie tylko różnobarwne ryby o zaskakujących kształtach, ale też delfiny, żółwie i pływające niedaleko brzegów wieloryby. Zależnie od warunków pogodowych katamaranem udamy się na piknik na Wyspie Trędowatych.

Dzień 11: Wyspa Anjouan

Wsiadamy na pokład awionetki i lecimy do Anjouan. Jest to stolica wyspy, którą lokalni mieszkańcy nazywają Perłą Oceanu Indyjskiego. Pierwszym punktem wyprawy jest zwiedzanie stolicy wyspy, miasteczka Matsamudu. Za sprawą niesamowitej architektury to najciekawsze miasto na Komorach. Wśród typowej, gęstej zabudowy medyny wyróżniającym się punktem jest bryła meczetu z oryginalnym minaretem.

Wędrówkę po okolicy zaczniemy od murów cytadeli. Dawniej były one ostoją sułtańskiej władzy, obecnie zaś zaczynają porastać tropikalną roślinnością. Z tego miejsca będziemy mieć widok na cały port i medynę.

Potem przejdziemy przez labirynt uliczek - wąskich, barwnych i obfitujących w handlowe kramiki. Centrum miasta to obszerny plac przed pocztą. Następnie wsiądziemy w minibusa i przemieścimy się na zachód. Jadąc przez urwiska, przełęcz, kamieniste plaże i fragmenty tropikalnego lasu, dojedziemy do bajkowych plaż Moya i naszego hotelu.

Dni 12-13: Wyspa Anjouan

Najbliższe dwa dni spędzamy na wyspie Anjouan. Będziemy obserwować lokalnych mieszkańców, poznamy rybaków i zasmakujemy w owocach morza. Czekają nas wycieczki w góry, spacery po plażach i kąpiele w oceanie. Zachwycimy się bogatą fauną i florą oceanu.

W wiosce Moya szosa pnie się w górę, dzięki czemu każdy zakręt odsłoni przed nami nowe widoki na ocean i wybrzeże wyspy. Krajobraz, który przyspieszy nam bicie serca zobaczymy, gdy dotrzemy pod przełęcz. Rozciąga się tam widok na wielki błękit bezkresnego oceanu.

Jadąc szosą, dojedziemy do Cyrku Bambao. To skalny kocioł, który okalają strome zbocza gór porośnięte dżunglą. Przystanek przy zachwycających wodospadach Chutes de Tatringa. W Bambao obejrzymy też stary meczet i cztery złocone kopuły grobowca, w którym spoczywa pierwszy prezydent niepodległych Komorów.

Wytchnieniem po całodniowych eskapadach będą wieczory spędzone na tarasie hotelu i wspólne ogniska, na których będziemy piec dary morza.

Dzień 14: Komór Wielki

Ruszamy do Matsamudu. Stamtąd płyniemy w rejs do stolicy Komora Wielkiego, Moroni. Rejs zajmie nam około trzech godzin i będzie doskonałą okazją do podziwiania toni oceanu. Na miejscu weźmiemy udział w tańcach komorskich i poznamy tradycję wielkiego ślubu Komorczyków. Plan dnia to gratka dla miłośników dobrej zabawy, śpiewu, tańca i egzotycznej kultury.

Dzień 15: Moroni

Po śniadaniu czas wolny, który będzie przygotowaniem do podróży. Możemy zrobić pamiątkowe zakupy, a potem spacerować po plaży Itsandry. Chętni będą mogli aktywnie wykorzystać ostatnie chwile na archipelagu, udając się na przejażdżkę pirogą w poszukiwaniu delfinów.

Dzień 16: Powrót do Polski

Przyszedł czas na ostatnie śniadanie na wyspie i ostatnie pamiątkowe zdjęcia. Potem, zostajemy przetransferowani na lotnisko i startujemy do Polski.

Dzień 17: Warszawa

Lądujemy na lotnisku Chopina w Warszawie i kończymy wspólną podróż.

Zakwaterowanie

Noce będziemy spędzać głównie w hotelach. Zależnie od miejsca kwatery będą 2-, 3- lub 4*. W trakcie wspinaczki na wulkan będziemy spać w namiotach. Uczestnikom wyprawy zapewniamy niezbędny sprzęt biwakowy.

Pogoda

Afrykańskie Komory to obszar, na którym panuje wilgotny klimat równikowy. W Moroni - stolicy Związku Komorów - dobra dla podróżujących pogoda utrzymuje się przez 8 miesięcy w roku (od maja do grudnia). Średnie temperatury w ciągu roku oscylują w pobliżu 30°C. Największe prawdopodobieństwo opadów deszczu występuje w miesiącach od stycznia do kwietnia.

Cena zawiera

 • przeloty (Warszawa – Moroni – Warszawa),
 • noclegi,
 • transfery i przejazdy w trakcie całego pobytu,
 • opiekę przewodnika,
 • śniadania i kolacje,
 • prowiant w trakcie pikniku,
 • koszty związane z wyprawą na wulkan (np. tragarze i namioty),
 • rejs łodziami motorowymi (Wielki Komór - Moheli oraz Anjouan - Wielki Komór),
 • lot samolotem pomiędzy Moheli a wyspą Anjouan,
 • udział w tańcach i tradycyjnym ślubie komorskim,
 • ubezpieczenie (KL, NNW i bagażu).

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN od osoby),
 • przewodników i opłat w miejscach wymagających biletów wstępu (ok. 80 EUR),
 • zwyczajowych napiwków (ok. 50 EUR),
 • napojów,
 • opłat wizowych (30 EUR od osoby),
 • wycieczek fakultatywnych oraz sportów wodnych,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego (200 EUR).

Ceny

Koszt wyjazdu na 17 dni: 8000 PLN + 1670 EUR od osoby.

Ważne informacje

Waluta obowiązująca w Komorach to frank komoryjski (FC). 1 EUR = ok. 500 FC. Turyści z Polski muszą mieć wizę i paszport z minimum 6-miesięcznym okresem ważności. Dwutygodniową wizę pobytową można uzyskać: w niektórych przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Komorów (np. w Brukseli), na lotnisku (Hahaya-Moroni), w porcie Moroni oraz na wyspie Anjouan (w porcie Mutsamudu).

Do otrzymania dokumentu umożliwiającego wjazd na teren kraju potrzebne są 2 zdjęcia. Warunkiem wjazdu na Komory jest okazanie biletu powrotnego bądź pieniędzy przeznaczonych na jego wykupienie i na pobyt.

Przed wyjazdem trzeba wykonać szczepienia przeciw cholerze i żółtej febrze. Ze względów bezpieczeństwa na terenie kraju Komorów nie zaleca się picia wody nie przegotowanej (także do mycia zębów). Na wyspie Anjouan do picia nadaje się wyłącznie woda butelkowana.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Komory - ciekawostki:

W trakcie podróży udamy się w pieszą wędrówkę na wulkan Karthala. Niezbędne będą więc wygodne buty i ubrania, które ochronią przed wieczornym chłodem na wyżynach. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV.

Kobiety mieszkające na archipelagu mają w zwyczaju nakładanie na twarz specjalnej maski piękności. Jest ona przygotowana ze sproszkowanego drzewa sandałowego i można malować nią geometryczne wzory na twarzy. Maseczka ma za zadanie chronić twarz przed słońcem.

Sprawdź podobne wyjazdy

Buenos Aires, Argentyna

8 - 25 sierpień 2022

od6 950 PLN

/ os.

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Panama, Panama

14 - 28 luty 2022

od8 890 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.