Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa do Kamerunu (od 4 osób)

18 dni w Kamerunie pośród dzikiej zwierzyny i w wioskach lokalnych plemion. Podczas wyjazdu będziemy mieli niezwykłą okazję zbliżenia się do lokalnej natury, równikowych lasów i dzikiej zwierzyny na sawannach. Poznamy też zwyczaje lokalnych mieszkańców Kamerunu, z nimi będziemy podróżować i kupować produkty na lokalnym targu.

5 dni w samochodach 4x4 to idealny sposób na obserwację najdzikszych zwierząt na planecie, symboli Afryki, takich jak lwy, zebry, czy antylopy.

Atrakcje

 • afrykańskie panoramy, góry, sawanna, dżungla równikowa,
 • jeziora wulkaniczne, wodospady Ekom,
 • wioski - ludów Bamileke, Bamum, Peul i pigmejów Baka,
 • lokalne targi, muzea,
 • dzika zwierzyna w Parku Narodowym Mefou,
 • safari trwające 5 dni w Parkach Narodowych Benoue i Bouba Ndjida,
 • zwierzyna na sawannach,
 • wodospady Lobe,
 • nadmorskie Kribi.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyjazd przeznaczony dla każdego. Cały transport lokalny będzie realizowany w pojazdach. Warto pamiętać, że nie każdy będzie czuł się komfortowo w lokalnym klimacie, który jest bardzo gorący.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Kamerun jest krajem, który leży niedaleko na północ od równika, przy Zatoce Gwinejskiej. Jego lasy równikowe są jednymi z ostatnich zachowanych w tak niezmienionym stanie. Znajdziemy tu obfitość roślin, zwierząt, a także pasjonujących kultur i ludzi.

Na terytorium Kamerunu napotkamy wiele rezerwatów i parków narodowych. Ich głównym zadaniem jest ochrona naturalnych terenów, które są domem dla milionów zwierząt i roślin. Podczas naszej wyprawy uda nam się spędzić kilka dni w takich magicznych miejscach, gdzie opieka nad naturą jest normą.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Spotykamy się na warszawskim lotnisku Okęcie i wylatujemy do Douali, największego miasta w Kamerunie. Na miejscu przejedziemy do hotelu Le Foyer du Marin 3*, zjemy kolację, a następnie będziemy mieli czas wolny. Chętni będą mogli skorzystać nocą z hotelowego basenu.

Dzień 2:

Rano śniadanie, a po nim wyjazd do Limbe, miejscowości leżącej nad brzegiem Atlantyku. Powstała ona w pobliżu Mt. Cameroun, czyli wulkanicznego stożka (wciąż aktywnego), który sięga 4100 m n.p.m.

W drodze zatrzymamy się w Buea, które stanowiło pierwszą stolicę kraju i zostało założone przez niemieckich kolonizatorów. Znajdziemy tu cmentarz niemiecki, fontannę Bismarcka i pałac niemieckiego gubernatora. Po obiedzie pojedziemy dalej.

Udamy się do botanicznego parku, który założyli Niemcy w końcówce XIX w. i znajdziemy w nim ponad 150 gatunków endemicznych. W parku, z racji na jego położenie w pobliżu wulkanu, zobaczyć będziemy mogli zastygłą lawą, która pozostała po wybuchu z 1999 r. Zamieszkamy w hotelu Seme Beach Hotel 3* nad oceanem. Zjemy też kolację i będziemy mieli czas wolny.

Dzień 3:

Śniadanie. Wyjazd do Melong na północy tuż przy wulkanie Mont Manengouba. Zatrzymamy się przy wodospadach Ekom, które są wysokie na ponad 80 m. Okolica jest tu przepiękna - gęsta, zielona dżungla bez widocznych działań cywilizacji. Miejsca te wykorzystano w filmie “Tarzan” z 1984 r. Dalej pojedziemy do Njombe, typowego afrykańskiego miasta, a obiad zjemy u Marie Poulet.

Wraz ze schyłkiem dnia dotrzemy do Melong, tam zakwaterujemy się w hotelu Villa Kleber 3*. Zjemy też wieczorny posiłek i odpoczniemy w czasie wolnym.

Dzień 4:

Rano wyjedziemy do Foumban, a w trakcie dnia zatrzymamy się w niewielkich wioskach, w których będziemy mieli okazję zobaczyć życie miejscowych. Ludy, których tradycje i historie przyjdzie nam podziwiać, noszą nazwy Bamileke i Bamum. Po obiedzie ruszamy dalej i kwaterujemy się w hotelu Paradise Palace 3* w bungalowach w Koutabie. Wieczorem czekają nas czas wolny i kolacja.

Dzień 5:

Na naszej trasie znajdą się muzea królestwa Tikar, a także ościennych, niewielkich królestw. Z pewnością zaskakująca jest ilość detali, które odróżniają od siebie poszczególne lokalne ludy, od kultury, po tradycje.

Przy odrobinie szczęścia weźmiemy udział w tutejszych festiwalach czy zabawach, które często organizowane są między październikiem a grudniem. Będzie to świetna okazja do obcowania z autentyczną lokalną kulturą i ludźmi, a także poznania lokalnych arystokratów w postaci szefów wiosek, wpływowych miejscowych.

Takie osoby często mają więcej praw niż inni, cieszą się ogromnym szacunkiem, również na najwyższych szczeblach w Kamerunie. Zameldujemy się wieczorem w hotelu Villa Bountaga 3*, zjemy kolację i odpoczniemy.

Dzień 6:

Dziś przejedziemy ok. 250 km aż do stolicy Kamerunu, Yaounde. Nasza trasa poprowadzi przez tereny gęsto porośnięte bananowcami, z polami uprawnymi, drzewkami papajowymi, a także fragmentami dzikiej afrykańskiej dżungli. W drodze zjemy obiad, a po przybyciu do Yaounde udamy się do centrum handlowego na targ. Zakwaterujemy się również w hotelu Merina 3*, który wyposażony jest w basen.

Stolica Kamerunu powstała jako osada do przechowywania ciosów słoni, które kolonizatorzy z Niemiec wywozili na potęgę.

Dzień 7:

Opuszczamy stolicę i ruszamy odkrywać okolicę. Zaczynamy od rezerwatu de la Mefou, który jest domem dla goryli i innych małp, głównie szympansów. Miejsce to to ogromny kompleks, na terenie którego znajdziemy wiele gatunków zwierząt. Ciekawą częścią jest przedszkole dla maluchów osieroconych w wyniku działań kłusowników.

Na miejscu będziemy mieli swobodę w robieniu zdjęć. Czeka nas tu trwający 2 godz. spacer przez las w towarzystwie przewodnika. Naszą następną destynacją będzie wizyta nad rzeką Nyong. To tutaj, wolno płynąc pirogą, dotrzemy do największego drzewa Kamerunu. Jego obwód to aż ponad 20 m, a wysokość to ponad 80 m!

Następnie wracamy do Yaounde. Tam wsiadamy na pokład pociągu Intercity, który stanie się naszym domem na kolejne 12 godz. Zamieszkamy w 2/4-os. przedziałach sypialnych. W ekspresie przemierzymy ponad 800 km, po drodze zatrzymamy się też na większych i mniejszych stacjach afrykańskiej prowincji.

Jeśli chodzi o nasz środek transportu, to znajdziemy tam wagon restauracyjny, w którym zjemy naprawdę dobry posiłek, a także kilka klas przedziałów, włącznie z czwartą - stojącą.

Na miejsce docieramy ok. 9. kolejnego dnia, a z dworca odbiorą nas auta 4x4, którymi pojedziemy na safari.

Dzień 8:

Śniadanie w pociągu lub już po przyjeździe do Ngaoundere, a następnie przejazd do krateru Tison. We wnętrzu krateru, niegdyś będącego aktywnym wulkanem, znajduje się jezioro. Zobaczymy szczyt mont Ngaoundere, który sięga ponad 2000 m n.p.m. Jego powierzchnia usłana jest ostańcami skalnymi, których autorstwo przypisać możemy właśnie pobliskiemu wulkanowi.

Złożymy też wizytę w naczalstwie pobliskiej wioski i zawędrujemy na targ w Ngaoundere. W trakcie dnia obiad, a po wszystkim zakwaterowanie w hotelu Transcam 3*. Wieczorny czas wolny, kolacja.

Dzień 9:

Po śniadaniu rozsiądziemy się w naszych samochodach terenowych i wyruszymy do Narodowego Parku de la Bénoué (Parc du Buffle Noir - Park Czarnego Bawoła). Aby się tam pojawić, musimy przejechać 200 km, a na miejscu zakwaterujemy się w bungalowach hotelu Campement du Buffle Noir 2*. Zjemy obiad i rozpoczniemy safari.

Nazwa parku wzięła się od rzeki Benoue, która go przecina. Większość obszaru obejmują sawanny, które stały się domem dla słoni, lwów, lampartów, bawołów, antylop, zebr, żyraf i małp. Brzegi rzeki to królestwo krokodyli i hipopotamów. Wieczorem wracamy do hotelu, jemy kolację i cieszymy się czasem wolnym.

Dzień 10:

Opuszczamy Park Czarnego Bawoła i jedziemy dalej, do Parku Narodowego Bouba Ndjida, czyli największego w Kamerunie miejsca tego typu. Rankiem, podczas opuszczania Parku de la Benoue, zobaczymy stada zwierząt grzejące się od rozgrzanego asfaltu. Dotrzemy do miejscowości Chollire, tam też zjemy obiad.

Kolejna część trasy będzie już dużo gorszej jakości, poprzecinana wyrwami i dziurami. Nasz hotel Campement de Boubandjida 3* znajduje się w środku rezerwatu. Po zakwaterowaniu w bungalowach spotkamy się ze strażnikami parku i dopełniamy wszelkich formalności. Następnie czas wolny i kolacja.

Dzień 11:

Dziś śniadanie jemy nieco wcześniej, gdyż wyruszamy w głąb parku. Obszar Boubandjida posiada liczne rzeki, które płyną tylko w określonym sezonie i jedną stałą o nazwie Mayo Senaroua. Powierzchnia parku to 2200 km², a miejsce to dopiero zyskuje na turystycznej popularności.

Jest najbezpieczniejszym tego typu w Kamerunie, w odróżnieniu od P.N. Waza, w okolicy którego grasują bandy agresywnych bojowników. Jedyni miejscowi, jakich spotkamy w Boubandjida, to sympatyczni tubylcy i pracownicy parku.

Żyją tu lwy, słonie, żyrafy, aż 11 gatunków antylop, pantery, hieny, guźce, bawoły, krokodyle, hipopotamy, nosorożce i wiele innych. Liczne będą spotkania z małpami (pawianami, koczkodanami), a także ptakami, których w rezerwacie jest ponad 300 gatunków. Rzadkością są tu (i w całym Kamerunie) spotkania z nosorożcami.

Okolica skrywa też Managna, czyli miejsce, gdzie uwiecznione zostały prehistoryczne dinozaury. W skale odbite są ich potężne ślady. Po intensywnym dniu wracamy do hotelu, tam też odpoczniemy i zjemy kolację.

Dzień 12:

Wcześniej zjemy śniadanie, bo przed godz. 18. musimy dojechać do Ngaoundere, skąd pojedziemy znanym nam już ekspresowym pociągiem do Yaounde. W drodze na dworzec zjemy jeszcze obiad.

Dzień 13:

Do stolicy przyjedziemy ok. godz. 10. Prosto z dworca pojedziemy do hotelu Merina 3*, tam też się zakwaterujemy. Czas wolny, który można spożytkować na odpoczynek i wizytę na hotelowym basenie. Opcją jest też wyprawa do miasta. Obiad zjemy osobno, każdy według własnych pomysłu i potrzeb. Wieczorem czeka nas kolacja.

Dzień 14:

Po raz kolejny opuszczamy stolicę Kamerunu i tym razem obieramy kierunek zachodni, ku wybrzeżu oceanu. Dojedziemy do Kribi, które dorobiło się miana “Lazurowego Wybrzeża” Kamerunu. Trasa na miejsce to ok. 200 km, z przerwą na obiad. Dosyć wcześnie, bo ok. godziny 12. dojedziemy do naszego hotelu Jully 3*, który znajduje się nad brzegiem Atlantyku. Po przyjeździe czas wolny i kolacja.

Dzień 15:

Po śniadaniu wypływamy na rzekę Lobe na pokładzie pirogi. Naszym celem jest obozowisko Pigmejów, o którym opowie nam więcej lokalny przewodnik. Kiedy opuścimy już wioskę, skierujemy się do wodospadów Lobe, które opadają wprost w oceaniczne tonie.

W okolicach południa zjemy obiad, który ze względu na bliskość oceanu może składać się ze świeżych krewetek czy langust. Opcją są też szaszłyki z koźliny lub baraniny. Po powrocie czas wolny do wykorzystania na basenie, plaży lub w dowolny inny sposób. Wieczorna kolacja.

Dzień 16:

Dziś zwiedzamy samo Kribi. W planach mamy port rybny, targ, wioskę rybaków. Obiad w lokalnej restauracji dla chętnych. Po powrocie do hotelu czas wolny, a wieczorem kolacja.

Dzień 17:

Śniadanie jemy troszkę później, a po nim wyjeżdżamy z Kribi. Jedziemy do Douali, gdzie dotrzemy wczesnym popołudniem. W trasie zjemy obiad, a w Douali będziemy mieli ostatnie chwile na pożegnanie z Kamerunem. Zwiedzimy miasto, przejedziemy się bulwarem, zrobimy też zakupy.

Na lotnisko pojedziemy dopiero w ok. 20., a wcześniej odpoczniemy w hotelu Le Foyer du Marin, gdzie będziemy mogli zamówić kolację i odświeżyć się. Po odprawie paszportowo-celnej wylot do Warszawy z przesiadką.

Dzień 18:

Powrót do Warszawy.

Zakwaterowanie

Podczas wyprawy do Kamerunu zakwaterowani będziemy w hotelach wg programu. Ich standard to 2/3*, a niektóre z nich wyposażone są w baseny. Podczas safari, w parkach narodowych, spać będziemy w bungalowach. Noclegi realizowane są w pokojach 2-os.

Podczas przejazdów ekspresem Intercity, zakwaterowanie w 2/4-os. przedziałach sypialnych wyposażonych w klimatyzację.

Dopłata do pokoju 1-os. wynosi 400 EUR.

Pogoda

Kamerun pogoda:

Temperatury w Kamerunie są całorocznie wysokie. Najniższe występują w lipcu i sierpniu, ale nawet wtedy wynoszą 28°C. Najcieplejsze miesiące to luty i marzec, kiedy to doświadczymy temperatur dochodzących do 34°C. Co do opadów, to okres ich nasilenia to czas od lipca do października. W miesiącach zimowych opady są niewielkie.

Cena zawiera

 • loty na trasie Warszawa-Douala-Warszawa (realizowane z przesiadką),
 • zakwaterowanie,
 • przejazdy minibusami między Douala-Yaounde-Kribi-Douala,
 • przejazdy samochodami 4x4 z kierowcami/przewodnikami między Ngaoundere - Park Narodowy de la Benoue - Park Narodowy de Bouba Ndjida - Ngaoundere, a także po parkach,
 • przejazd ekspresem Intercity między Yaounde, a Ngaoundere i w drugą stronę,
 • wycieczki w pirodze,
 • wejściówki do muzeów, atrakcji, zabytków, na imprezy lokalne, obsługę przewodnika,
 • pozwolenia na wejście do parków narodowych i rezerwatów,
 • prawo do fotografowania i nagrywania,
 • wycieczka do wioski Pigmejów (oprócz drobnych prezentów dla lokalsów),
 • transfery lotniskowe w Kamerunie,
 • usługę polskojęzycznego przewodnika-pilota,
 • śniadania i kolacje (za wyjątkiem kolacji w dzień wylotu),
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN za osobę),
 • napiwków (ok. 80 EUR),
 • kosztów wizy (ok. 120 EUR),
 • opłat lotniskowych (ok. 20 EUR),
 • obiadów i innych dodatkowych posiłków,
 • napojów do posiłków,
 • dodatkowych sportów wodnych (np. nurkowanie),
 • dodatkowych wycieczek i atrakcji,
 • opłaty za wstępy do parków narodowych (ok. 350 EUR/os.),
 • ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os. (400 EUR).

Ceny

Cena za wyjazd na 18 dni wynosi 6500 PLN + 2500 EUR za osobę.

Ważne informacje

Wiza do Kamerunu:

Każdy wjeżdżający Polak zobligowany jest do posiadania ważnej wizy. Wyrobienie jej jest dla nas dostępne w kameruńskiej ambasadzie w Moskwie.

Paszport wnioskującego musi być ważny przynajmniej przez pół roku. Konieczne jest również udowodnienie, że posiada się środki umożliwiające przeżycie na miejscu, a także zaproszenie lub bilet powrotny.

Szczepienia Kamerun:

Przed wyjazdem do Kamerunu wymagane są szczepienia przeciwko żółtej febrze i polio. WHO podaje, że przeciw polio najlepiej szczepić się na rok do miesiąca przed wylotem. Na miejscu występuje duże zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, a co za tym idzie podniesione jest ryzyko zachorowań na cholerę, tyfus, żółtą febrę i choroby tropikalne.

Obszar ten zagrożony jest malarią.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Podróż do Afryki - Kamerun

Wyjazd odbędzie się już od 4 osób.

Przepisy w Kamerunie:

+ Podczas pobytu ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie dokumenty lub chociaż ich kopie, a także ważną wizę w celu wylegitymowania się.

+ Zakazane jest noszenie ubioru przypominającego mundury i odzież militarną (z tego powodu nie wolno zabierać odzieży typu moro).

+ Homoseksualizm i posiadanie narkotyków są tu nielegalne.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

16 - 27 lipiec 2020

+ 4 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Jerozolima, Izrael

8 - 17 lipiec 2020

+ 1 więcej

od3 300 PLN

/ os.

Wagadugu, Burkina Faso

18 październik - 2 listopad 2020

od16 800 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.