Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

19-dniowa wyprawa do Kongo w Afryce

Wyjedź z nami w równikową dżunglę Konga i D.R. Konga. Dwa państwa, ogrom pierwotnych, tropikalnych lasów, wodospady, spływy ogromnym nurtem rzeki Kongo. Wyprawa da nam okazję do poznania wspaniałych Pigmejów, a także ludzi opiekujących się dzikimi, zagrożonymi gatunkami.

W rezerwatach zaobserwujemy niezliczone gatunki egzotycznych zwierząt i roślin, poznamy wyjątkowy klimat równikowy, a także odbędziemy liczne spotkania na uliczkach miast, miasteczek i wiosek z miejscowymi.

Atrakcje

 • kilkudniowe safari 4x4 przez rezerwat Lesion Louna, obserwowanie i spotkania z gorylami,
 • odpoczynek nad Błękitnym Jeziorem,
 • zwiedzanie Brazzaville,
 • sanktuarium Bonobo,
 • wycieczki w pirogach wzdłuż brzegu rzeki Kongo,
 • rejs po rozlewisku rzecznym, rybackie wioski,
 • obserwowanie dzikiej zwierzyny: krokodyli, małp, antylop i papug,
 • wycieczka nad wodospady Zongo,
 • spotkania z Pigmejami i ludem Bantu,
 • noclegi pod namiotami w otoczeniu dzikiej przyrody.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa nie należy do wymagających. Większość drogi pokonamy na pokładzie pojazdów, czy też łodzi. Największym kłopotem, jeśli chodzi o warunki panujące na miejscu, może okazać się gorąco i wilgotność powietrza, które bywają uciążliwe.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Przez tereny Kongo przebiega linia równika, a sam kraj znajduje się na obu półkulach. Lata historii pod znakiem kolonizatorów łasych na dobra ukryte w gęstej dżungli zostawiły po sobie miasta, technologię i ogrom strasznych historii.

Najsłynniejsze afrykańskie plemię, Pigmejowie, zamieszkuje wioski rozrzucone po obu krajach. Odwiedzimy je, żeby poznać kulturę i dzieje lokalsów. Przyjmą nas również przedstawiciele ludu Bantu. Poznamy też uliczki największych miast, takich jak Kinszasa i Brazzaville.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Zbieramy się na warszawskim Okęciu i wylatujemy do stolicy Konga, Brazzaville.

Dzień 2:

Kiedy już staniemy na Czarnym Lądzie, przejdziemy odprawę paszportowo-celną. Z lotniska minibusem przejedziemy do hotelu, a po zakwaterowaniu w hotelu Saphir 4* wyjdziemy na miasto na pierwsze spacery jego uliczkami. Kolację zjemy w restauracji.

Dzień 3:

Dziś rozpoczyna się nasze safari. W samochodach 4x4 wyjedziemy w kierunku północnym, a naszym pierwszym celem będzie rezerwat goryli Lesion Louna. Mieszka tam mnóstwo goryli nizinnych, małp, antylop i ptaków. Przy odrobinie szczęścia uda nam się zobaczyć leśne słonie, krokodyle lub hipopotamy.

Zakwaterujemy się w hotelu Les Bungalows de Iboubikro 3*, a następnie rozpoczniemy zwiedzanie rezerwatu. Zajrzymy do gorylego przedszkola, które zamieszkane jest przez osierocone gorylątka. Po południu udamy się nad jezioro Blue Lake. Kolacja i nocleg.

Dzień 4:

Dalszy ciąg wyprawy przez Lesion Louna. Dziś poszukamy dzikich goryli, które obejrzymy z bezpiecznej odległości. Cały dzień towarzyszyć nam będą stada tropikalnych ptaków, w tym najmniejszych na świecie, kolibrów. Park wypełniony jest również motylami i innymi owadami. Staniemy również przed szansą kąpieli w Błękitnym Jeziorze.

Wieczorem zjemy kolację i odpoczniemy.

Dzień 5:

Śniadanie nieco wcześniej, a potem wyjedziemy ponownie do Brazzaville. Wejdziemy do muzeum Pierre Savorgnan, a także po prostu odpoczniemy, spacerując po mieście. Czeka nas obiad w La Pirogue, restauracji nad rzeką Kongo. To z niej zobaczymy Kinszasę, stolicę D.R. Kongo i nasz następny cel. Ok. 14. przepłyniemy tam na łodzi motorowej.

Kiedy przebrniemy przez wizowe formalności (pamiętajmy, że przekroczyliśmy granicę), przejedziemy minibusem do hotelu Leon 4*. Kiedy już zakwaterujemy się na miejscu, czas wolny. Kolacja w restauracji Super Aubaine, która serwuje specjały kongijskiej kuchni.

Dzień 6:

Zwiedzanie Kinszasy, która stanowi oficjalnie zbiorowisko aż 12 mln ludzi (nieoficjalnie 18 mln). W programie zwiedzania Katedra Świętej Anny, muzeum Laurenta Kabili, galeria sztuki ludowej. Dalej jedziemy do sanktuarium Lola ya Bonobos, domu szympansów. W samym sanktuarium będziemy mogli bliżej poznać naszych kuzynów, a nad jeziorem Ma Vallee chwilę odpoczniemy.

Dzień 7:

Poranek przyniesie nam krótki przelot z lotniska Ndzilo do Mbandaka. Tym samym zagłębiamy się w równikową dżunglę. Miasto Mbandaka leży na skrzyżowaniu rzek Kongo i Ruki, a za jego założeniem stoi Henry Stanley, który utworzył je w 1883 r. Po wylądowaniu wsiądziemy do samochodów 4x4, które zawiozą nas do najlepszego w mieście hotelu Karibu 2*.

Następnie chwila odpoczynku, obiad nad rzeką Ruki, a potem park botaniczny Eala. Następnie wejdziemy do muzeum etnograficznego i na teren ewangelickiej misji. Ponownie kolację zjemy nad rzeką, następnie czas wolny i nocleg.

Dzień 8:

Po śniadaniu autami 4x4 udamy się na południe do Mooto. Trasa na miejsce jest typowo off-roadowa, z wieloma podmokłymi fragmentami i zajmie nam cały dzień. Dziś też przekroczymy równik. Czeka nas przystanek w miejscowości Nkalamba, podczas którego zjemy obiad. Do destynacji docieramy ok. 16., na miejscu zwiedzimy misję katolicką i katedrę.

Czas wolny wieczorową porą, kolacja i nocleg pod namiotami w obozowisku.

Dzień 9:

Rankiem złożymy wizytę w ośrodku stowarzyszenia VZW MOOTO & BIKORO, które zajmuje się edukowaniem lokalnej ludności w kwestiach rolnictwa i zdrowia. Na miejscu obejrzymy efekty ich pracy, w tym młyn i stołówkę.

Lokalni Pigmeje pokażą nam swoje pułapki, ukryte w lesie, a także zaprezentują sztukę zbierania ziół. Po południu zjemy obiad w obozie, chwilę odpoczniemy, a następnie udamy się do pobliskiej wioski. Po 18.30, czyli już po kolacji, zasiądziemy na pokazie śpiewu i tańca grupy Bobongo. Nocleg pod namiotami w obozowisku.

Dzień 10:

Rankiem udajemy się w trasę do wioski Bokote, a trasę pokonamy oczywiście w samochodach 4x4. Kiedy dotrzemy do wioski Samba, wsiądziemy na pokład pirogi z bocznymi pływakami, którą będą sterować lokalni wioślarze. W łodzi spędzimy kolejne 5 godz., popłyniemy przez gęstą dżunglę poprzetykaną rybackimi chatkami, bananowcami i wysokimi palmami.

Przy odrobinie szczęścia obejrzymy krokodyle w naturalnym środowisku. W powietrzu latać będą owady, kolorowe ptaki i motyle. Zjemy też posiłek w formie pikniku. Ok. 16. dotrzemy do Bokote. Na miejscu będziemy mieli okazję podpatrzeć lokalne życie, porozmawiać z mieszkającymi tu Pigmejami. Wieczorem spotkamy się z nimi przy ognisku. Noc spędzimy pod namiotami.

Dzień 11:

Rankiem wsiądziemy do motorowej łodzi i popłyniemy na jezioro Tumba. Jego długość to ponad 50 km, a szerokość 20 km. Znajduje się ono pośród gęstego równikowego lasu. Na łodzi zjemy piknik. Nocować będziemy w miejscowości Bikoro. Zakwaterujemy się w najlepszym hotelu w mieście, hotelu Rizieres 2*. Wieczorem zjemy kolację i będziemy mieli chwilę czasu wolnego.

Dzień 12:

Rano odwiedzimy katolicką misję Bikoro, a także lokalny szpital. Zawędrujemy również na targ, po czym wyjedziemy w kierunku Mabali. W trasie zatrzymamy sie jeszcze na plantacji kauczuku, a także żeby zjeść piknik. Na miejscu będziemy ok. 15. Kiedy już rozłożymy sprzęt w obozowisku, pójdziemy na krótki trekking po okolicznych lasach z obserwacją małp. Wrócimy ok. 17.30.

Chętni będą mogli pójść do dżungli na wyprawę między 19. a 21. Nocleg pod namiotami.

Dzień 13:

Rano po śniadaniu czekają nas odwiedziny w centrum badawczym. Przeniesiemy się do muzeum. O 10. powrót do obozu, tam odpoczynek, obiad i droga powrotna do Mbandaki. Do celu dotrzemy do 16.30. Kolację zjemy w znanej nam już restauracji nad rzeką. W mieście czas wolny, nocleg w hotelu Karibu 2*.

Dzień 14:

Po śniadaniu przejedziemy na lotnisko Mbandaka, z którego udamy się do Kinszasy. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu Leon 4*. Czas wolny, relaks. Wieczorem spotkamy się na kolacji.

Dzień 15:

Rankiem wsiądziemy do minibusa, który zabierze nas nad wodospady Zongo. Zanim jednak dotrzemy na miejsce, czeka nas kilkugodzinny postój w ogrodzie botanicznym w Kisantu. Miejsce to powstało w 1982 r., a dziś posiada w swoich zbiorach tropikalne rośliny z Konga i nie tylko. Znajdziemy tu ponad 4000 gatunków.

Ogród to także wspaniałe krajobrazy. Okolica składa się z gęstych lasów, terenów podmokłych poprzecinanych wieloma strumieniami. Po wyjeździe z ogrodów dotrzemy nad wodospady ok. 17. Zamieszkamy w hotelu Les bungalows de Zongo 4*. Na miejscu czas wolny i kolacja.

Dzień 16:

Śniadanie zjemy nieco wcześniej, żeby zaraz po posiłku udać się nad wodospady Zongo. Znajdują się one na rzece Inkisi, a ich wysokość to 63 m. Jest tu zapora, która nawadnia m.in. Kinszasę. Okolica wodospadów to głównie dzikie, tropikalne lasy. W dalszej drodze do Kinszasy przejeżdżać będziemy przez niewielkie, rozsiane po okolicy wioski. Ok. 12. znajdziemy się w Mbanza Ngungu.

To wioska znana ze względu na sąsiedztwo jaskini, której wnętrze zamieszkuje ślepa ryba Caecobarbus Geertsi. Miejsce to jest naturalnym tunelem, a jego zwiedzanie (wraz z grobowcem odkrywcy) zajmuje nawet 2 godz. W drodze do Kinszasy zjemy obiad, a do samej stolicy dotrzemy dopiero późnym popołudniem. Zamieszkamy w hotelu Leon 4*. W mieście czas wolny i kolacja.

Dzień 17:

Śniadanie jemy ok. 8. i wyruszamy na północ, do portu Kinkole. Trasa to jakieś 80 km. Nasza destynacja jest rybackim targiem w miejscowości N’sele. Jest to ważne miejsce, które jest miejscem dostaw wielu produktów. My natomiast wejdziemy na pokład stateczku i cały dzień spędzimy na wodach rzeki Kongo. Zawitamy do kilku rybackich obozów, a także wioski Lukunga.

Lukunga leży na wyspie na rzece. Odwiedzimy tam szkołę podstawową i podziwiać będziemy budynki na palach. Do portu Kinkole zawiniemy ok. godz. 15., a następnie wrócimy do Kinszasy i naszego hotelu Leon 4*. W mieście wieczorny czas wolny i kolacja.

Dzień 18:

Ostatnie chwile na Czarnym Lądzie i zakupy w trasie na lotnisko. Zdążymy jeszcze zjeść posiłek, a następnie wylecimy do Polski.

Dzień 19:

Lądowanie w Warszawie.

Zakwaterowanie

Podczas pobytu w Kongo i D.R. Konga spać będziemy w wygodnych hotelach 4* (7 nocy), a także pod namiotami w specjalnych obozowiskach (4 noclegi). Pozostałe noce spędzimy w najlepszych hotelach dostępnych w miejscach pobytu (o standardzie 2/3*).

Możliwość zakwaterowania w pokoju 1-os. dodatkowo płatna 680 EUR.

Pogoda

Zarówno Kongo, jak i D.R. Kongo, leżą na równiku, a więc śmiało możemy określić klimat panujący w tych krajach jako równikowy. Średnie temperatury wynoszą od 27 do ponad 30°C, wartości w konkretnych miesiącach niewiele różnią się od siebie.

Znacznie bardziej zmienna jest kwestia opadów. Pomimo faktu, że przez cały rok są one bezustannie wysokie, to wzmożone występują od marca do maja i od sierpnia do grudnia. Najsuchszym miesiącem jest czerwiec, a najbardziej deszczowym listopad.

Cena zawiera

 • loty na trasie Warszawa - Brazzaville i Kinszasa - Warszawa,
 • 2 loty wewnętrzne między Kinszasą i Mbandaką (w dwie strony),
 • kosztu uzyskania zaproszenia potwierdzonego notarialnie i przez MSZ (do R.D. Kongo),
 • zakwaterowanie,
 • wyżywienie (dzień 1: kolacja, dni 2-6 i 13: śniadania i kolacje, dni 7-12 i 14-16: śniadania, obiady, kolacje - all inclusive, dzień 17: śniadanie),
 • transfery lokalne, na lotnisko i z niego, przejazdy minibusem, safari w samochodach 4x4, pirogi, łódź zmotoryzowana, rejs statkiem (wg programu),
 • usługi polskojęzycznego przewodnika i przedstawiciela organizatora,
 • wejściówki do muzeów, parków botanicznych, Bonobo, parków narodowych,
 • opłata na rzecz Pigmejów w D.R. Kongo,
 • pozwolenia na trekking z gorylami, opłaty za przewodnika, zdjęcia z gorylami.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • kosztów uzyskania wizy do D.R. Kongo i Kongo Brazzaville (ok. 1800 PLN),
 • dodatkowych posiłków,
 • napojów do posiłków (wyłączając śniadania),
 • zwyczajowych napiwków (80 EUR),
 • dodatkowych (fakultatywnych) atrakcji.

Ceny

Wyprawa do Konga kosztuje 8000 PLN + 4860 USD/ os. + wiza.

Ważne informacje

Wiza Kongo:

Podróżując do Konga, zobowiązani jesteśmy do posiadania ważnej wizy turystycznej, którą można dostać w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Konga. Najbliższa, dostępna dla Polaków, znajduje się w Niemczech. Paszport, na który ma zostać wpisana wiza, musi być ważny przez min. 6 miesięcy, bardzo często konieczne jest przedstawienie biletu powrotnego.

Wiza D.R. Konga:

Również tutaj konieczne jest posiadanie ważnej wizy. Uzyskać ją można w Polsce, w Ambasadzie DRK w Warszawie. Również tutaj warunkiem jest paszport ważny przez pół roku. Może okazać się, że przy wjeździe będzie się od nas wymagało pokazania biletu powrotnego. Przekraczanie granic wiąże się ze szczegółową kontrolą. Osoby posiadające w paszporcie pieczątki z Burundi lub Rwandy mogą mieć kłopoty.

Szczepienia Kongo i D.R. Kongo:

Absolutnym obowiązkiem podróżujących jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze, a wśród zaleceń znajdują się również ospa i cholera, WZW typu A i B. Najlepiej mieć ze sobą podstawowe leki.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Wyprawa do Afryki:

Wyprawa odbywa się do równikowej strefy klimatycznej. Dużo czasu spędzimy w dżungli. Konieczny jest zatem odpowiedni, chroniący ubiór, a także niezawodna ochrona przed insektami.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

16 - 27 lipiec 2020

+ 4 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Rangun, Birma

22 listopad - 6 grudzień 2020

+ 1 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Jerozolima, Izrael

8 - 17 lipiec 2020

+ 1 więcej

od3 300 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.