Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wzdłuż Madagaskaru - przemierz wyspę Afryki

Objazdowa wycieczka po największej wyspie Afryki, Madagaskarze. Przed nami niezwykłe gatunki lemurów, majestatyczne baobaby i endemiczne gatunki zjawiskowej flory i fauny. Odwiedź lasy tropikalne i dżunglę “Czerwonej wyspy” i poznaj unikatową kulturę malajską!

Atrakcje

 • niezwykłe gatunki lemurów i kameleonów,
 • piaszczyste plaże wysp Nosy Be,
 • prastare baobaby,
 • parki narodowe z endemiczną roślinnością,
 • poznanie lokalnej kultury malajskiej,
 • kopalnie szafirów i rubinów,
 • lasy tropikalne i dżungle,
 • zjawiskowe szkielety skalne,
 • wapienne iglice Tsingy,
 • przysmaki tradycyjnej kuchni.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Biorąc udział w wyprawie, nie trzeba mieć specjalnego przygotowania kondycyjnego.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Madagaskar jest czwartą wyspą pod względem wielkości na świecie. Jej unikatowy klimat sprawia, że żyje tam 80% endemicznych gatunków flory i fauny. Symbolem kraju jest lemur, ponieważ żyje tam 49 gatunków tych zwierząt. Madagaskar jest nazywany “Czerwoną wyspą” ze względu na wulkaniczne pochodzenie zewnętrznej warstwy gleby o barwie czerwono-brunatnej.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Zbierzemy się na lotnisku Okęcie w Warszawie i wyruszymy do Madagaskaru, przesiadając się w Paryżu lub Stambule. Zameldujemy się w hotelu w okolicach 1. w nocy lub następnego dnia o 14. (w zależności od miejsca przesiadki).

Dzień 2

Zameldujemy się w Antananarywie w hotelu Oceanis Home and Voyage i będziemy mieli czas na aklimatyzację oraz na eksplorację okolicy.

Dzień 3

Wyruszymy busem do Narodowego Rezerwatu Ankarafantsika. Będziemy przejeżdżać przez piękny płaskowyż Tampoketsa słynny z zaokrąglonych zielonych wzgórz. Miejsce to bardziej przypomina Stepy Akermańskie niż krajobraz Madagaskaru, dzięki czemu wyróżnia się na tle innych atrakcji tego kraju.

Podłoże na tym terenie ma strukturę laterytową, której czerwień przebija się w miejscach, gdzie zanika trawa. Popękana ziemia jest też wynikiem lekkich trzęsień ziemi, które od czasu do czasu nawiedzają ten teren.

Dalsza trasa przebiegać będzie przez Ankazobe i Andribe, czyli miejscowości słynne z wydobycia kamieni szlachetnych (rubinów i szafirów). Minimy również rzekę Betsiboka, gdzie zobaczyć będzie można kotły eworsyjne, czyli zagłębienia w skale na skutek działania wodospadu. W miarę zmierzania na północy-zachód zmieni się klimat z rześkiego w wilgotny i upalny.

Zatrzymamy się w mieście Maevatanana, w pobliżu którego są największe kopalnie złota na całym Madagaskarze. Każdego miesiąca wydobywa się tutaj prawie 30 kg czystego kruszcu! Po dotarciu do Ankarafantsika zakwaterujemy się w 3* hotelu Blue Vanga Lodge. Po kolacji każdy będzie miał czas wolny na wieczorny spacer po urokliwej miejscowości.

Dzień 4

Wyruszymy do Parku Narodowego Ankarafantsika, który słynie z różnorodnej flory i fauny. Większość roślinności w tym miejscu ma charakter endemiczny, czyli występuje tylko na tej wyspie. Jest to więc niepowtarzalna okazja aby zobaczyć 8 gatunków lemurów (trzy dzienne i pięć nocnych).

Przy odrobinie szczęścia spotkamy też jednego z najmniejszych gatunków naczelnych na świecie o nazwie Microcebus. Dodatkowo, park ten jest znany z niezwykłych gatunków ptaków, płazów i gadów.

Następnie wybierzemy się do Wielkiego Kanionu Ankarokaroka (Lavaka) słynącego z niezwykłych erozji oraz ukształtowania terenu rodem z innej planety! Czerwony odcień ziemi i suche lasy tworzą krajobraz, który na zawsze zostanie w Waszej pamięci.

Po krótkim odpoczynku wyruszymy do Mahajangi, która jest stolicą tego regionu i jednym z większych portów Madagaskaru. Po posiłku będziemy mieli czas na plażowanie i inne atrakcje wodne.

Dzień 5

Dzień zaczniemy od Czerwonych Cyrków Ankomany (Les Cirques Rouges d’Ankomany), gdzie znajdują się przepiękne szkielety skalne w kolorach czerwieni różu i żółci. Formacje powstały na skutek erozji i od lat są zjawiskową wizytówką tego regionu.

Następnie wybierzemy się do Świętego Jeziora Mangatsa, przy którym zgodnie z legendą spełniają się życzenia. Pływają tam wielkie okazy ryb, które otwierają swoje wygłodniałe paszcze na widok osoby rzucającej pokarm.

Następnie wrócimy do Mahajangi, która jest perełką wśród postkolonialnych miejscowości. W tym mieście łatwo poczuć się jak za czasów panowania Francuzów. Nie bez powodu Mahajanga jest też określana miastem kwiatów, ze względu na wszędzie spotykane gatunki pięknych okazów tych roślin.

Zobaczymy również 800 letni baobab, którego obwód sięga 15 metrów oraz przejedziemy się po centrum tego klimatycznego miasta. Następnie będziemy mieli czas wolny na piesze zwiedzanie Mahajangi i odwiedzenie lokalnych knajpek. Dla zmęczonych przewidziany jest również basen w hotelu 3*.

Dzień 6

Z samego rana wyjedziemy do Antsohihy. Droga będzie wiodła przez pofałdowane krajobrazy o podłożu wapiennym i piaskowym. Ta trasa jest znana z licznych skamieniałości organizmów kręgowych sprzed milionów lat. Można tu znaleźć skamieliny zarówno dinozaurów, jak też krokodyli, jaszczurek, żółwi, czy nawet mięsożernego drapieżnika endemicznego o nazwie Majungatholus atopus.

Podczas podróży na północ krajobraz ulegnie zmianie w kierunku soczystej zieleni za sprawą pięknych lasów tropikalnych. Po drodze zobaczymy również plantację tytoniu, w pobliżu której zjemy obiad. Po południu dotrzemy do Antsohihy - miejscowości znanej z owoców morza i handlu. Przenocujemy w domkach z dostępem do basenu o nazwie Hotel Le Parasisier.

Dzień 7

Po obfitym śniadaniu wyruszymy w dalszą trasę, wjeżdżając tym razem na pagórkowate tereny pośród bananowców oraz palm. Coraz częściej na trasie widzieć będziemy prastare baobaby oraz tropikalną roślinność typową dla klimatu podzwrotnikowego. Odwiedzimy plantację kakao i wanilii - około 80% tej rośliny na świecie pochodzi właśnie z Madagaskaru. W tym kraju produkuje się średnio 3500 ton tej przyprawy.

Warto zakupić laski aromatycznych wanilii od lokalnych sklepikarzy, którzy z uśmiechem witają podróżników. W drugiej części dnia odwiedzimy miasto Ambanja leżące nad brzegiem rzeki Sambirano, w pobliżu której żyją zagrożone gatunki zwierząt, takie jak wspomniany wcześniej Microcebus. Po wspólnej kolacji będziemy mieli czas wolny na spacery w pobliżu tej pięknej rzeki i podziwianie dzikiej natury.

Dzień 8

Wyruszymy do portu w mieście Ankifiny, by wypłynąć na Nosy Be, czyli największą z pięciu wysp w pobliżu Madagaskaru. Archipelag składa się z wysepek powstałych w różnym okresie, więc różnią się od siebie ukształtowaniem i roślinnością. Nosy Be (w języku malgaskim oznacza “duża wyspa”) powstała ze skał krystalicznych i magmowych z czasów prekambryjskich, które zostały pokryte wapieniami i piaskowcami.

Już 7 milionów lat temu istniały tu liczne wulkany, które pozostawiły po sobie kratery, a z nich powstały obecne jeziora, takie jak Mont Passot. Ta złożoność materiału geograficznego tworzy niezwykły klimat na rajskiej wyspie. Po relaksie wynajmiemy pojazdy z napędem 4x4, aby eksplorować zakamarki tego cudownego miejsca.

Odwiedzimy m.in. wioskę rybacką oraz okoliczne jeziora. Po wspólnej kolacji będziemy mieli czas na własne atrakcje, które oferuje hotel Ylang.

Dzień 9

Kolejny dzień każdy będzie mógł zaplanować po swojemu. Można będzie cieszyć się urokami i pięknem Nosy Be lub wyruszyć na pobliską dziewiczą wyspę Sekalia, na której znajdują się prastary las tropikalny oraz niezwykłe rafy koralowe. Tam nacieszymy się cudownymi widokami oraz wykąpiemy się w ciepłej wodzie i zjemy obiad w rajskiej scenerii.

Będziemy mogli popłynąć też na kolejną wyspę, Nosy Tanikely, stworzoną kilka milionów lat temu na bazie koralowców. Dzięki temu na plaży znajduje się piękny koralowy piasek. Następnie odwiedzimy Nosy Komba, która jest porośnięta gęstą dżunglą i posiada ogromny wulkan. Pod powierzchnią wyspy natomiast znajdują się niezwykłe formy morfologiczne, dzięki czemu rozwijają się tam rafy koralowe.

Jest to więc idealne miejsce do snorkelingu, ponieważ pod woda żyją rajskie okazy ryb i bajecznie różnobarwne koralowce. Jeśli grupa zadecyduje, możemy też wyruszyć na pobliskie wysepki Nosy Iranja oraz Nosy Sakatia. Po całym dniu aktywności zjemy wspólną kolację przy basenie, po której każdy będzie miał czas wolny.

Dzień 10

Rano wrócimy na największą wyspę Nosy Be. Następnie wrócimy łodzią na ląd Madagaskaru i wyruszymy prostą drogą do Ankarany. Na trasie będziemy mijać tereny uprawne, najczęściej bananowców i palm kokosowych. Odwiedzimy też zatokę Ambaro, która słynie z rajsko-tropikalnego krajobrazu pełnego gęstych, nadmorskich lasów.

W drugiej części dnia dotrzemy do Parku Narodowego Ankarana, gdzie się zakwaterujemy. Do snu będą nas kołysać dźwięki dzikich zwierząt i odgłosy dżungli. Wieczorem po wspólnej kolacji obejrzymy cudowny zachód słońca nad tym dziewiczym parkiem narodowym.

Dzień 11

Dzień zaczniemy od eksploracji Parku Narodowego Ankarana (Rezerwat specjalny Arkana). Miejsce jest słynne z wapiennych iglic o nazwie tsingy, która pochodzi od brzmienia wydobywającego się po uderzeniu w skały. Jest to jedno z bardziej zjawiskowych miejsc w całym Zachodnim Madagaskarze.

Za sprawą procesu krasowienia skały i rynny są ostre jak brzytwa. Podczas pory deszczowej u podnóży skał znajduje się woda, która rozpuszcza skały, dzięki czemu powstają piękne żebra i żłoby skalne - co również jest pięknym procesem do obserwowania.

Wybierzemy się do miejsca zwanego Tsingy Czarne ze względu na barwę okolicznych skał. Wokół tego obszaru rośnie las tropikalny, co tworzy niezwykły, dziewiczy klimat. Znajdują się tam też liczne gatunki krokodyli, żółwi i lemurów, które są symbolem Madagaskaru. W lesie znajdziemy wiele niezwykłych gatunków roślin, w tym dzikich orchidei. Park Tsingy jest też znany ze względu na liczne święte miejsca.

Można tam znaleźć groty, naturalne źródła czy piękne wodospady, które są objęte czcią przez lokalną ludność. Przed wieczorem dojedziemy do miejscowości Antsiranana, największej metropolii w północnej części Madagaskaru. Po kolacji każdy będzie mógł na własną rękę zobaczyć okolicę hotelu Lakana Ramena, gdzie przenocujemy.

Dzień 12

Dzień zaczniemy od wizyty w Parku Narodowym Góry Ambre, gdzie zobaczymy niezwykłe wapienie uformowane w czasach mezozoiku. Płynie tam rzeka pomiędzy skałkami, od której powstają zjawiskowe wodospady. W tym rezerwacie znajdują się też malownicze kaniony oraz młody wulkan o nazwie d’Ambre. Spotkamy endemiczne gatunki lemurów i kameleonów pośród pięknych kwiatów orchidei.

Następnym etapem będzie podróż na plażę Ramena, gdzie znajdziemy czas na plażowanie oraz kąpiel w wodach Oceanu Indyjskiego. Z tego miejsca zobaczymy również zjawiskowy zachód słońca.

Dzień 13

Wyruszymy na lotnisko, aby dostać się ponownie do stolicy Madagaskaru czyli Antananarywy. Po krótkim zwiedzaniu wybierzemy się do Antsirabe, gdzie zjemy obiad w tradycyjnej restauracji. Miasto to jest słynnym kurortem postkolonialnym znanym z wód geotermalnych. Wieczorem udamy się wspólnie na koncert muzyki malgaskiej w lokalnej restauracji.

Dzień 14

W Antsirabe przejedziemy się lokalnymi rikszami, które noszą tu nazwę pousse-pousse (fr. pchaj-pchaj). Dalej wybierzemy się na południe kraju, przejeżdżając obok niezwykłych gór, które mają rdzawą glebę oraz zieloną nawierzchnię od tamtejszych pól ryżowych. Odwiedzimy również tradycyjne chaty Malgaszów (autochtonów Madagaskaru), zbudowane z cegieł wytworzonych z podłoża laterytowego.

Podczas dalszej drogi zajrzymy do Zamafiry arts shop, czyli tradycyjnej pracowni, gdzie rzeźbiarze tworzą piękne ozdoby z drewna hebanowego i palisandru. Wczesnym wieczorem dojedziemy do Ranomafana - miejscowości na granicy dzikiej dżungli. W tym miasteczku zakwaterujemy się w hotelu z basenem.

Dzień 15

Przez cały dzień będziemy eksplorować Park Narodowy Ranomafana, który został wpisany na listę UNESCO. Przespacerujemy się trasą o nazwie Vatoharanana, biegnącą wśród lasów tropikalnych oraz malowniczych wzgórz. Warto wspomnieć, że najniższe partie Parku położone są na wysokości 400 m n.p.m., natomiast najwyższe dochodzą nawet do 1400 m n.p.m.

Park Narodowy Ranomafana jest też znany z występujących tu licznych gatunków endemicznej flory i fauny - występuje tu ponad 115 odmian ptaków, 98 gatunków płazów oraz aż 12 rodzajów lemurów. Znajdują się tu również liczne ujścia rzeczne, które dopływają do rzeki Namorona. Miliony lat ewolucji terenu doprowadziło też do powstania wód uzdrowiskowych, w których można odbywać zabiegi lecznicze.

Po południu będziemy mieli bliskie spotkanie z lemurami Varecia Variegata, licznymi gatunkami ptaków oraz niezwykłymi odmianami żab.

Dzień 16

Na początku dnia odwiedzimy fabrykę papirusu oraz wytwórnię jedwabiu z jedwabników hodowanych w tym celu. Zmierzając na południowy zachód, przemierzymy też winnice, zjawiskowe groty skalne oraz ogromne pola papirusu. Zatrzymamy się na lokalnym bazarze słynnym z roślin leczniczych. Dalej ruszymy w kierunku równiny Horombe Plateau, która oddziela płaskowyż wysokich gór od osadowej części kraju.

Zmienne roślinność i krajobraz tworzy wrażenie, jakbyśmy odwiedzali kilka różnych krajów na raz. Pod wieczór zameldujemy się w hotelu Isalo Ranch w miejscowości Ranohira, która znajduje się na skraju Parku Narodowego Isalo. Do dyspozycji będziemy mieli bungalowy z dostępem do basenu.

Dzień 17

Z rana wyruszamy do niezwykłego Parku Narodowego Isalo, który jest znany ze względu na ostańce skalne oraz triasowe białe piaskowce. Te wyszczerbione skały na tle malowniczych krajobrazów zapierają dech w piersiach! Następnie dojdziemy do kanionu małp, czyli piaskowców o poszarpanych konturach.

Podczas pory deszczowej jest tu dużo kwiatów i zielonych traw, natomiast latem krajobraz wygląda jak afrykańska sawanna. Można tu spotkać niezwykłe gatunki aloesów występujące tylko w tym miejscu na ziemi. Następnie wykąpiemy się w naturalnym basenie utworzonym przez erozję gleby.

Nieopodal zobaczymy też niezwykłe rośliny o nazwie Pachypodium rosulatum, które przypominają odwrócony baobab (lokalni mieszkańcy nazywają ten gatunek “stopą słonia”). Po dwugodzinnym spacerze dojdziemy do miejsca z lemurami Indri Indri, które są największymi przedstawicielami swojego gatunku.

W dalszej wędrówce odświeżymy się w większych basenach naturalnych, utworzonych przez potężne wodospady. Ten nieziemski widok jest idealnym miejscem na niezapomnianą sesję fotograficzną. W drodze powrotnej zabierze nas bus, który podwiezie nas do hotelu. W okolicznej restauracji zjemy wyborne steki przyrządzone z miejscowego bydła o nazwie zebu.

Dzień 18

Wyruszymy do Toliary, miejscowości przy dużym porcie nad Kanałem Mozambickim. Po drodze zatrzymamy się w kopalni szafirów oraz pobliskim mieście, gdzie handluje się tymi kamieniami szlachetnymi. Odwiedzimy też lokalne miasta-wioski założone przez poszukiwaczy rubinów i innych drogich kamieni.

Zwiedzimy Park botaniczny Arboretum d’Antsokay, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać endemiczną flotę oraz perłę Madagaskaru - prastare baobaby.

Dzień 19

Wylatujemy do Antananarywy, gdzie będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie miasta. Chętni mogą się również wybrać do pobliskiego ogrodu z licznymi gatunkami lemurów i krokodyli.

Dzień 20

Od rana mamy czas na zakup pamiątek, a następnie wylatujemy do Warszawy. Następnego dnia z rana znajdziemy się na lotnisku Okęcie.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 2- i 3* w pokojach 2-osobowych.

Pogoda

Najlepszy czas na wyjazd na Madagaskar zaczyna się od marca i trwa do listopada. Wtedy to temperatura oscyluje w granicach 30°C i jest najmniejsza szansa na opady. Najczęściej pada w styczniu i lutym.

Cena zawiera

 • lot z Polski na Madagaskar i z powrotem (z przesiadkami w Europie),
 • loty wewnętrzne pomiędzy Antsiranana a Antananarywą i między Toliarą a Antananarywą,
 • przejazdy z lotnisk do hoteli,
 • podróże busem podczas całej wyprawy po wyspie,
 • nocleg w pokojach 2-osobowych,
 • opiekę polskojęzycznego pilota wycieczki,
 • śniadania i obiadokolacje,
 • przejazd pojazdem z napędem 4x4 po okolicach Nosy Be,
 • przepłynięcie łodziami na Nosy Be i z powrotem,
 • ubezpieczenie (NNW, KL, bagaż).

Cena nie zawiera

 • ceny otrzymania wizy (30 EUR) - wydawana na granicy,
 • kosztu biletów wstępu do rezerwatów i parków narodowych wraz z przewodnikiem (190 EUR),
 • napiwków dla obsługi hotelowej i turystycznej (ok. 90 EUR),
 • kosztu obiadów oraz napojów,
 • dodatkowych wycieczek poza programem,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN),
 • dodatkowej opłaty za pokój jednoosobowy na całej trasie (370 EUR).

Ceny

Koszt wyjazdu na Madagaskar wynosi 8500 PLN + 2940 EUR za osobę.

Ważne informacje

Wiza do Madagaskaru jest nabywana na granicy tego kraju.

Przed przyjazdem warto się zaszczepić przeciwko takim chorobom, jak błonica, tężec, krztusiec, WZW typu A i B oraz dur brzuszny.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Przed wyprawą do Afryki

Lemur jest w tym kraju zwierzęciem świętym, którego nie można zabijać.

Początkowo ten kraj był w całości zasłany lasami tropikalnymi. Obecnie na skutek działalności człowieka tylko 1/4 terenu jest pokryta lasem.

Sprawdź podobne wyjazdy

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Panama, Panama

14 - 28 luty 2022

od8 890 PLN

/ os.

Thimphu, Bhutan

10 - 23 luty 2022

od3 295 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.