Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Podróż na Madagaskar

Ponad 2 tygodnie na największej wyspie Afryki: Madagaskarze. Aktywnie spędzony czas pośród niesamowitej i niespotykanej nigdzie indziej przyrody i gatunków zwierząt. Liczne wizyty w rezerwatach, parkach oraz miejscach wpisanych na listę UNESCO. Dodatkowe możliwości wypraw i aktywności fakultatywnych.

Atrakcje

 • wody termalne Antsirabe,
 • puss puss (transport rikszą ciągniętą przez człowieka),
 • magalskie rękodzieło,
 • egzotyczna flora i fauna pełna niespotykanych gatunków,
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO),
 • kąpiel u podnóża Wodospadu Nimf,
 • Ilakaka: światowa stolica wydobycia szafirów,
 • Pałac Królowej - Rova (lista UNESCO),
 • rejsy motorówką,
 • Królewskie Wzgórze Ambohimanga (lista UNESCO),
 • aktywności fakultatywne: surfing, nurkowanie.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Poziom trudności łatwy/średni: podczas wizyt w parkach narodowych należy spodziewać się średniego wysiłku fizycznego, miejscami będziemy pokonywać strome podejścia. Zalecane jest obuwie sportowe.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Madagaskar to największa wyspa Afryki i 4 co do wielkości wyspa na świecie. Datuje się, że ok. 88 mln lat temu wyspa oddzieliła się od subkontynentu indyjskiego. Spowodowało to rozwój flory i fauny w swoistej izolacji. Dzięki temu Madagaskar ma niezwykle bogaty ekosystem i większość gatunków tu spotykanych nie występuje w żadnym innym kraju czy regionie na Ziemi.

Plan wyjazdu


Dni 1-2:

Zbiórka uczestników wycieczki na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wylot na Madagaskar z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Lądowanie w Antananarywie. Transfer do hotelu i zakwaterowanie.

Dzień 3:

Przejazd (trasa ok. 140km) do Antsirabe zwanego “malgaskim Vichy” ze względu na wody termalne. Miasto położone jest malowniczo na centralnej wyżynie i posiada zabudowę z początku XX w.

Antsirabe znane jest także jako stolica puss puss, czyli rikszy ciągniętej przez człowieka. Przy pomocy tego środka transportu będziemy zwiedzali centrum miasta (koszt ok. 3 EUR).

Zatrzymamy się także w Ambatolampy: ośrodku słynącym z wyrobów z aluminium. Odwiedzimy tutaj lokalną kuźnię.

Dzień 4:

Kontynuacja wyprawy w kierunku południowym. W trasie będziemy mieli okazję podziwiać górskie krajobrazy, pola ryżowe oraz trano gasy: tradycyjne, czerwone domki charakterystyczne dla tego regionu.

Postój w słynącym z drewnianego rękodzieła mieście Ambositra. Będzie okazja na zakup tradycyjnego malgaskiego rękodzieła podczas wizyty na lokalnym bazarze.

Trasa do przebycia tego dnia to ok. 250 km.

Dzień 5:

Odwiedzimy Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO), który porastają wilgotne lasy równikowe. Park znalazł się pod ochroną ze względu na odkrycie na jego terenie gatunku lemura (maki złoty) uznawanego  za praktycznie całkowicie wymarły.

Występowanie tego gatunku jest determinowane obecnością konkretnych gatunków bambusów, zawierających dużą zawartość cyjanku. Dawka dzienna pożywienia tego lemura jest śmiertelna dla innych zwierząt. Teren parku zamieszkuje jeszcze 11 innych gatunków lemurów (m.in: maki rudy,  lemur brązowy, wari, sifaka diademowa, lepilemur drobnozębny i lemuria rdzawoczarna).

Następnie przejazd w okolice Parku Narodowego Isalo. Łącznie pokonamy trasę o długości ok. 350 km.

Dzień 6:

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie najczęściej odwiedzanego parku na Madagaskarze: Parku Narodowego Isalo. Powstał w 1962 r. i obecnie obejmuje powierzchnię  ponad 80 tys. ha.

Czeka nas dłuższy spacer (ok. 2,5-3,5h) wiodący malowniczym, piaskowym kanionem wyrzeźbionym przez deszcz, słońce i wiatr. Po drodze będziemy mogli wypatrywać kolejnych gatunków lemurów, iguan, jaszczurek, kameleonów oraz żółwi.

Dla chętnych możliwa kąpiel w naturalnym basenie znajdującym się u podnóża Wodospadu Nimf.

Dzień 7:

Wyprawa nad Kanał Mozambicki. Po drodze czeka nas przystanek w Ilakaka. Miejscowość uchodzi za światową stolicę wydobycia szafirów, których złoża zostały tutaj odkryte w 1997 r. Przyjrzymy się, jak przy użyciu prymitywnych narzędzi wydobywa się jeden z najcenniejszych kruszców.

W trakcie wyprawy na zachód zaobserwujemy zmniejszającą się ilość opadów oraz zmiany w krajobrazie. Roślinność zaczną dominować sukulenty w tym baobab zwany “matką wszystkich drzew”. Dotrzemy do Toliary, a następnie odbijemy na północ w kierunku malowniczo położonej nad oceanem Ifaty. Miejscowość znana jest z pięknych zachodów słońca.

Dzień 8:

Dzień przeznaczony na relaks po podróży i plażowanie. Chętni uczestnicy mogą wybrać się do lokalnego rezerwatu Reniala, gdzie występuje niespotykana nigdzie indziej roślinność: pachypodia i euforbie. Można także spróbować sił w surfowaniu lub nurkowaniu w masce z fajką.

Dzień 9:

Transfer na lotnisko do Toliary i lot powrotny do Antananarywy. Udamy się na zwiedzanie stolicy Madagaskaru, które rozpoczniemy od przechadzki ulicą Maurycego Beniowskiego. Był to kolonizator Madagaskaru wyznaczony z ramienia armii francuskiej.

Czeka nas wjazd na górujące nad miastem wzgórze królewskie z panoramą na stolicę i otaczające ją wzgórza. Odwiedzimy najbardziej charakterystyczny budynek miasta: Pałac Królowej - Rova (lista UNESCO).

Stolicę wypełniają czerwone domy z gliny, kościoły wybudowane na szczytach wzgórz, gwarne stragany i kręte uliczki. Wszystko to stoi naprzeciw nowoczesnych budynków i sklepów. Różnorodność i kontrasty sprawiają, że to jedna z najciekawszych stolic Afryki.

Następnie wybierzemy się do lokalnego marketu Analakely, który okrzyknięto największym targowiskiem na świecie. Będzie szansa na zakup rękodzieła i niespotykanych przypraw.

Dzień 10:

Transport do regionu Andasibe. Będziemy podziwiać typowo wyżynny krajobraz wyspy z roślinnością tropikalną, malowniczo zabarwiony rudą ziemią. W trakcie wyprawy miniemy Moramanga, miejscowość która w 1947 r. była jedynym  z najważniejszych ośrodków oporu malgaskiego przeciwko władzy kolonialnej Francuzów.

Następnie do wyboru: spacer z wypatrywaniem nocnych gatunków zwierząt lub wyprawa na wyspę lemurów, gdzie zwierzęta są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi i bez obaw podchodzą do zdjęć (zdjęcia są dodatkowo płatne).

Trasa, jaką przebędziemy tego dnia, to ok. 140 km.

Dzień 11:

Park Narodowy Analamazaotra (stanowiący część lasów obszaru Andasibe). Rejony wschodnie parku znane są miłośnikom przyrody jako Kraj Indirisów. Jest to największy wśród lemurów gatunek zwany przez miejscową ludność Babakoto (“Ojciec lub Przodek”). Gatunek wyróżnia się wyjątkowym sposobem porozumiewania się - śpiewem niosącym się na odległość do 4 km.

Pośród lasów deszczowych występuje także niezwykle rzadki gatunek lemura: sifaka diademowa (łac. propithecus diadema) oraz uchodzący za jeden z najciekawszych gatunków chrząszcza: żyrafka madagaskarska. Owad ten charakteryzuje się m.in. czerwonym ubarwieniem pokryw skrzydeł oraz wydłużonym przedpleczem.

Dzień 12:

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż w stronę wybrzeża. W czasie podróży będziemy mogli podziwiać bujne lasy tych rejonów. Z pewnością nie umknie wzrokowi pielgrzan madagaskarski (rawenala madagascariensis), drzewo podróżników, które magalskie linie lotnicze obrały jako swój symbol.

Region znany jest z występowania egzotycznych drzew owocowych. Rosną tu liczi, papaja, drzewo bochenkowe (o największych owocach na świecie), mango i graviola. Dotrzemy do miejscowości Manambato, gdzie autobus zamienimy na motorówkę i wypłyniemy w rejs w kierunku rezerwatu Palmarium.

Pobliskie tereny to ciąg naturalnych jezior oraz ręcznie wykopanych kanałów, które stanowią jedno z większych osiągnięć inżynierii francuskiej na Madagaskarze. Kolonizatorzy zdecydowali się połączyć jeziora wschodniej części wyspy sztucznymi kanałami (o długości 650 km).

Tego dnia pokonamy ok. 100 km autobusem. Czeka nas również ok. 1,5 h rejsu łodzią motorową.

Dzień 13:

Dzień poświęcimy na oddanie się słynnej malgaskiej maksymie: “mora, mora” (bez pośpiechu). Jest to swoista dewiza życiowa rdzennych wyspiarzy.

Odwiedzimy park Palmarium (ok. 50 ha): lokalną atrakcję zamieszkałą przez 6 gatunków lemurów. Po zmroku wyruszymy w rejs na poszukiwanie kolejnego niespotykanego gatunku wyspy: Aye Aye (palczaka madagaskarskiego). Charakteryzuje go długi palec środkowy, którym poszukuje i wydobywa pokarm. Po powrocie obiadokolacja oraz nocleg w rezerwacie Palmarium.

Dzień 14:

Po śniadaniu czeka nas powrót do Antananarywy. Godzinny rejs motorówką do miejscowości Manambato (m.in. przez jezioro Rasoabe) i dalej podróżujemy już drogą lądową kolejne 260 km.

Dzień 15:

Wizyta na uznawanym za duchową stolicę Madagaskaru Królewskim Wzgórzu Ambohimanga (lista UNESCO). Dla mieszkańców wyspy miejsce to jest ważnym symbolem tożsamości narodowej.

Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 16:

Lądowanie w Warszawie i zakończenie wycieczki.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach o standardzie 3*.

Pogoda

Madagaskar znajduje się pod wpływem wielu czynników klimatycznych. Jego stolica: Antananarywa posiada klimat umiarkowanie ciepły. Latem pada bardzo często, natomiast zimą opady są niewielkie. Średnia roczna temperatura to 18,4 °C, a średnia rocznych opadów to 1317 mm.

Cena zawiera

 • koszty zakwaterowania,
 • wyżywienie wg programu (śniadania + obiadokolacje),
 • transfery: lotnisko – hotel – lotnisko,
 • koszty transportu,
 • przeloty wewnętrzne,
 • opiekę pilota wyprawy (polskojęzycznego).

Cena nie zawiera

 • napiwków zwyczajowych (w restauracjach, hotelach oraz odwiedzanych miejscach: ok. 80 EUR),
 • posiłków wykraczających poza wymienione w programie,
 • dodatkowych napojów na trasie i do obiadokolacji,
 • wydatków osobistych,
 • wizy (dostępna po kontakcie z nami); koszt to ok. 35 EUR.

Ceny

16 dni wyprawy w cenie: 1900 EUR + 6934 PLN od osoby.

Ważne informacje

Do odwiedzin Madagaskaru niezbędne jest posiadanie wizy. Jej koszt uzależniony jest od długości pobytu (waha się między 30 a 60 EUR). Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia wyspy i posiadać min. 1 wolną stronę.

Szczepienia nie są obowiązkowe, ale zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B), durowi brzusznemu, tężcowi oraz błonicy.

Zalecane jest spożywanie wody i napojów tylko butelkowanych. Medyczna infrastruktura Madagaskaru jest słabo rozwinięta i bywa, że nie spełnia wymaganych standardów higieny.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Bezpieczeństwo na Madagaskarze

Występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą. Należy unikać samotnego podróżowania czy spacerowania po zapadnięciu zmroku. Podczas pobytu w dużych skupiskach ludzi (lotniska, dworce, galerie handlowe) i miastach należy zwracać uwagę na posiadane torebki, portfele oraz dokumenty.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

25 styczeń - 9 luty 2022

+ 6 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Phoenix, Stany Zjednoczone

6 - 25 czerwiec 2022

+ 5 więcej

od3 900 EUR

/ os.

Tokio, Japonia

26 marzec - 4 kwiecień 2022

+ 3 więcej

od6 500 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.