Afryka: Sudan, Nil, pustynia, off-road na jednej wyprawie

Dwutygodniowa wyprawa do jednego z najciekawszych krajów Afryki. Szlaki wiodące wzdłuż Nilu, sudańskimi pustyniami, prowadzące do starożytnych świątyń i piramid. Ogrom wiedzy historycznej i niesamowitych doznań. Wyprawa do Sudanu, której nie zapomnisz.

Atrakcje

 • przeprawy przez Nil,
 • starożytne fortece,
 • kompleksy piramid,
 • antyczne świątynie,
 • katedry, meczety, klasztory,
 • plemiona nomadów,
 • lokalne suki,
 • Morze Czerwone.

Czytaj więcej

Zwiń

Miejsce

Sudan leży w płn-wsch części Afryki, jego stolicą jest Chartum. Graniczy z 7 państwami Czarnego Lądu. Na jego terenie częściowo leży największa pustynia świata, Sahara i płynie jedna z największych rzek świata, czyli Nil.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Lot z Warszawy do Chartum. Zakwaterowanie w hotelu Sharga (blisko centrum i 20 min drogi z lotniska).

Dzień 2

500 km transfer pojazdami 4x4 przez pustynię Bayuda. Przewidziane są krótkie postoje (np. w celu obejrzenia kopców termitów). Po pokonaniu ok. 300 km ujrzymy znów Nil i będziemy podróżować wzdłuż rzeki, aż dotrzemy do Dongoli.

Po drodze odwiedzimy ruiny położonej nad Nilem fortecy Al-Khandag, którą zbudowali Mamelukowie. Lunch zjemy w rejonie El-Multaga. Przeprawa mostem na drugi brzeg Nilu i kolacja oraz nocleg w wiosce El Selim.

Dzień 3

Spacer po wioskowym suku, następnie transport na północ do rejonu III Katarakty i wioski Tombus. Tam ujrzymy pozostałości po starożytnym egipskim kamieniołomie oraz stelę Totmesa I, która upamiętnia triumf nad Królestwem Kerma. Czeka nas spacer wzdłuż Nilu, który na tym odcinku wygląda niezwykle zjawiskowo.

Odwiedzimy tzw. Zachodnią Deffufę - blisko 19 m budowlę wykonaną z błotnych cegieł (adobe). Deffufa była niegdyś centrum religijnym Kermy, dookoła niej rozpościerały się domy mieszkalne, warsztaty oraz budynki publiczne.

Dzień zwieńczymy wizytą w Muzeum Cywilizacji Kerma. Tam zdobędziemy cenną wiedzę na temat regionu. Powrót do obozu rozbitego między wydmami nad brzegiem Nilu.

Dzień 4

Udamy się pozostałości świątyni Amona w okolicach Kawa, która jest jednym z ważniejszych ośrodków archeologicznych w Sudanie. Budowanie świątyń rozpoczął tu faraon Amenhotep III, a dzieło budowy kontynuował nubijski faraon Taharka.

Czasy Królestwa Meroe przyniosły Kawa rangę centrum administracyjnego oraz religijnego. Dziś większość z wyjątkowych budowli znajduje się niestety pod solidną warstwą piasku.

Następnie brzegiem Nilu udamy się na południe, do miasta Stara Dongola, która od VII do XIV w. była stolicą chrześcijańskiego królestwa Makuria.

Od 1964 r. znajdują się tutaj polscy archeolodzy, którzy wciąż eksplorują to miejsce. Zwiedzimy tzw. Kościół o Granitowych Kolumnach z idealnie zachowaną kolumnadą, klasztor św. Trójcy oraz Salę Tronową.

Samochodami 4x4 przedostaniemy się w górę Nilu na kolację oraz nocleg w mieście Karima.

Dzień 5

Za panowania Totmesa III, w okolicach Karimy znajdowała się południowa granica państwa egipskich faraonów. W XV w p.n.e. Totmes III zbudował fortecę, która z biegiem lat przeistoczyła się w miasto, Napatę. W czasach, gdy Egiptem rządzili Czarni Faraonowie, miejscem koronacji były Teby. Ceremonie powtarzano także w Napacie.

Wyprawa poprowadzi nas na królewski cmentarz znajdujący się w El-Kurru. Są tutaj też i piramidy. Udamy się do podziemnych komór grobowych z pięknie zachowanymi malowidłami (komory króla Tanutamani oraz jego matki).

Po powrocie do Karimy udamy się do Jebel Barkal - piaskowcowego wzgórza posiadającego klifowe zbocza. Mieści się tutaj świątynia Amona, której ranga dorównywała tebańskiej. Wg wierzeń Amon miał zamieszkiwać Jebel Barkal. Zwiedzimy także świątynię bogini Mut oraz pobliskie piramidy.

Dzień 6

Zwiedzanie Nuri: kompleks kuszyckich piramid. Pierwszy grobowiec wybudował tu faraon Taharka (VII w.p.n.e.), władca wspomniany w Starym Testamencie jako wódz, który zwyciężył Asyryjczyków.

Następnie transfer w głąb pustyni i postój w dolinie Gazali, gdzie znajdują się ruiny starochrześcijańskiego klasztoru. W trakcie podróży będziemy napotykać wędrowne grupy Nomadów pochodzących z plemienia Hassania.

Gdy ponownie dotrzemy do szosy, udamy się na wschód. Droga poprowadzi przez pustynię Bayuda, aż do Atbary i naszej głównej atrakcji dnia: kompleksu piramid Meroe. Jest to jeden z trzech najokazalszych zespołów piramid w Sudanie.

Pochowani są tutaj królowie i królowe z okresu między III w p.n.e. a IV w n.e. Ujrzymy zachód słońca w niesamowitej scenerii piramid pośród piaszczystych wydm.

Dzień 7

Transfer do Musawwarat es Sufra (ok. 1,5-2 h jazdy). Znajduje się tutaj ogromny kompleks sakralny składający się z licznych świątyń (m.in. Świątyni Apademaka - Boga Lwa, w której znajdują się płaskorzeźby przedstawiające królów i bogów).

Przejazd do Naga - następnego zespołu świątyń na pustyni. Zwiedzimy świątynię Amona, tzw .rzymski kiosk oraz Lwią Świątynię.

Powrót na lunch do miasta Shendi, które dawniej znane było z targu niewolników. Przejazd do rejonu Meroe. Tu zobaczymy ruiny Królewskiego Miasta Meroe: pozostałości po pałacach, świątyniach i łaźniach.

Dzień 8

Udajemy się przez Atbarę w kierunku Portu Sudan. Długa wyprawa przez pustynię. Po drodze ujrzymy wioski, wodopoje, wędrowne plemiona oraz doliny ukryte pośród wzgórz.

Dotrzemy nad Morze Czerwone, zwiedzimy Suakin – w przeszłości główny port Sudanu. Spacer piękną starówką, która zbudowana jest z białego korala. Suakin było także ostatnim bastionem handlu niewolnikami. Wyruszamy w dalszą drogę i po 50 km docieramy do Port Sudan. Czeka nas kolacja i czas wolny na relaks.

Dzień 9-10

Zwiedzanie Portu Sudan, a później przejazd nad brzeg Morza Czerwonego. Czas na odpoczynek. Dla chętnych (za dopłatą) rejs po morzu. Kolację zjemy w obozie, powrót na nocleg do hotelu.

Całodniowy transfer do Kassala: miasta położonego niedaleko granicy z Erytreą. Do pokonania ok. 500 km, po drodze obserwować będziemy nomadów pochodzących z plemienia Beja.

Dzień 11-12

Wizyta na lokalnym suku, odwiedziny u Beduinów Rashaida – uchodzących za najlepszych hodowców wielbłądów wyścigowych. Zobaczymy meczet i grób szejka Hassana u stóp gór Taka. Dzień upłynie nam na obcowaniu z lokalną społecznością i handlarzami.

Kolejne 500 km w kierunku Chartum. Po drodze obserwować będziemy zmienne krajobrazy (od górskich po płaskie doliny). Wizyta w wiosce Abu Haraz, którą zamieszkują derwisze Sufi.

Dzień 13

Zwiedzanie Chartum - stolicy Sudanu. Park Mogran (obok niego Nil Biały łączy się z Błękitnym). Wizyta w Sudańskim Muzeum Narodowym, w którym są zrekonstruowane grobowce i świątynie nubijskie. Niektóre z nich przetrwały blisko 4000 lat.

Znajduje się tutaj także wyjątkowa kolekcja wczesnochrześcijańskich fresków pochodzących z Faras. Zostały one ocalone przez polskich archeologów.

Mostem na Białym Nilu przeprawiamy się w kierunku Omdurmanu. Zwiedzimy grobowiec Mahdiego (pojawił się w “W pustyni i w puszczy”) oraz obejrzymy pobliski Dom Kalifa - następcy Mahdiego. Zobaczymy największy suk w Sudanie z lokalnymi specjałami i pamiątkami.

Dzień 14

Czas wolny przeznaczony na zakupy i możliwość odwiedzenia następujących miejsc: katedra św. Mateusza, Meczet Faruka, Wielki Meczet, Muzeum Etnograficzne, Republican Palace Museum, Wyspa Tuti, Cmentarz Commonwealth, Souq Arabi, Klub Żeglarski.

Popołudniowy przejazd na lotnisko i lot powrotny do Warszawy.

Zakwaterowanie

Chartum – hotel 3* (3 noce),

Port Sudan – hotel 4* (2 noce),

Kassala – hotel 3* (1 noc),

El Seliem – noclegi w domach Nubian (2 noce),

reszta noclegów w namiotach wyposażonych w materace i śpiwory.

Pogoda

Sudan znajduje się pod wpływem subtropikalnego, pustynnego klimatu. Najcieplejszy jest lipiec ze średnią temp. 26,3°C. Najchłodniejszy jest styczeń - to przeciętnie 18,7°C.

Cena zawiera

 • koszty zakwaterowania,
 • transport: bus, jeepy 4x4,
 • bilety wstępu do zwiedzanych lokalizacji,
 • 3 posiłki dziennie (w Chartum jedynie śniadania),
 • opiekę pilota,
 • angielskojęzycznego przewodnika,
 • pozwolenia na fotografowanie.

Cena nie zawiera

 • przelotów na trasie: Warszawa – Chartum – Warszawa (ok. 2200 PLN),
 • ubezpieczenia
 • wizy do Sudanu,
 • napiwków

Ceny

Wyprawa trwa 14 dni, a jej koszt to 2258 USD + loty (ok. 2200 PLN od osoby). To cena gwarantowana dla grupy minimum 8 osób.

Pokój 1-os. wiąże się z dopłatą

150 USD

Ważne informacje

By wziąć udział w wyprawie, niezbędna jest wiza do Sudanu.

Organizator

Organized by Adventure Club

Nasze wyjazdy kierujemy do prawdziwych pasjonatów podróży, chcących zrozumieć i zbliżyć się do ludzi innych kultur.

Sudan - warunki wyjazdu

Wyjazd przewidziany jest dla grupy min. 8 osób.

Sprawdź podobne wyjazdy

La Fortuna, Kostaryka

Algier, Algieria

6 - 17 kwiecień 2020

+ 1 więcej

od1 350 EUR

/ os.

Moussoro, Czad

10 - 25 kwiecień 2020

od2 540 EUR

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.