Sudan: wyprawa dla koneserów architektury, wielbicieli starożytnego Egiptu i afrykańskiej kultury

Odkryj wspaniałości starożytnego Egiptu i przekonaj się, że w Afryce czas płynie swoim rytmem. Zobacz malowidła skalne, pozostałości wielkich świątyń i strzeliste grobowce wznoszące się nad wydmami. Wsiądź na grzbiet wielbłąda, zakochaj się w smakach sudańskiej kuchni i zajrzyj w głąb tajemniczych piramid. Czarny Ląd czeka!

Atrakcje

 • przejażdżka wielbłądem,
 • przeprawa przez pustynię samochodem 4x4,
 • ruiny świątyń wznoszonych z rozkazu faraonów,
 • noclegi w tradycyjnych domach nubijskich,
 • obserwacja sudańskich krokodyli,
 • malowidła skalne,
 • przeprawa przez Nil,
 • wędrówka na świętą górę Jebel Barkal,
 • Meroe, największy kompleks piramid w Sudanie,
 • eksploracja Chartum, stolicy Sudanu.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Od uczestników wycieczki do Afryki nie wymagamy szczególnego przygotowania fizycznego. Większą część trasy będziemy pokonywać w samochodach terenowych z napędem na cztery koła.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Sudan to oficjalnie Republika Sudanu. Leży w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym, a jego stolicą jest Chartum. Sudan to jeden z najbardziej zaludnionych krajów Afryki, który zachwyca feerią barw i śladami minionych cywilizacji.

Plan wyjazdu

Program ramowy może ulec zmianie w zależności, np. od ewentualnych usterek lub warunków atmosferycznych.

Dzień 1: Wylot

Spotkanie na lotnisku w Warszawie lub Berlinie i wylot do Sudanu.

Dzień 2: Chartum – Jebel el Hosh

W godzinach nocnych dotrzemy na lotnisko w Chartum i pojedziemy do hotelu. Rano, zaraz po śniadaniu, skierujemy się do miejsca, gdzie Nil Biały spotyka się z Nilem Błękitnym. Potem pójdziemy na wielki targ Omdurman. Będziemy podziwiać tam ogrom egzotycznych smaków i zapachów. Znajdziemy chwilę na aromatyczną kawę z imbirem lub herbatę karkade.

Po południu przeprawimy się przez Pustynię Bayoda do Jebel el Hosh. W trakcie podróży będziemy zatrzymywać się w najbardziej atrakcyjnych miejscach, by zrobić pamiątkowe zdjęcia. Przenocujemy pod namiotami w obozowisku.

Dzień 3: Dongola – Sesibi – Soleb

Kolejny dzień zaczniemy od podróży. Pustynnym szlakiem pojedziemy do  Dongoli. To niewielkie miasteczko jest stolicą wilajetu Asz-Szamalija. Poznamy z bliska okolicę, a potem udamy się do Sesibi. Zobaczymy tam ruiny świątyni Atona, którą wzniesiono z polecenia faraona Amenhotepa IV. Następnie przejedziemy do Soleb, gdzie zatrzymamy się na noc w tradycyjnym domu nubijskim.

Dzień 4: Soleb – Sadenga – wyspa Sai – Tombus

Wczesnym rankiem pójdziemy obejrzeć to, co zachowało się ze słynnej świątyni Amona w Soleb i przejedziemy do znajdującego się nieopodal stanowiska archeologicznego Sadenga. Jeszcze przed lunchem przeprawiamy się na wyspę Sai na Nilu. Jeżeli dopisze nam szczęście, zobaczymy ostatnie sudańskie krokodyle.

Trasa powrotna wiedzie przez Abri w kierunku trzeciej katarakty Nilu. Specjalnie dla miłośników starożytnej sztuki malarskiej zatrzymamy się w Sebu. Znajdują się tam malowidła skalne przedstawiające żyrafy i inne zwierzęta. Celem podróży jest Tombus.

Dzień 5: Tombus – Kerma – Kawa – Stara Dongola

Po śniadaniu wyruszymy na spacer w okolice Trzeciej Katarakty na Nilu. Będziemy obserwować, jak tamtejsi mieszkańcy rozpoczynają swój dzień i jakie mają zwyczaje. Potem pojedziemy do Kermy. To starożytne nubijskie miasto, pierwsza stolica Państwa Kerma. Odkryjemy pozostałości po pałacu królewskim i nekropolii.

Kolejna część podróży to przystanek w Kawie. Zobaczymy tam ruiny świątyni Amona. Po lunchu udamy się do Starej Dongoli. Jest to miasteczko, które do XV w. n.e. pełniło funkcję stolicy chrześcijańskiego królestwa Nubii. Tam obejrzymy pozostałości pałacu królewskiego oraz klasztoru św. Trójcy, gdzie zachowały się imponujące freski.

Dzień 6: Kurru – Karima (Jebel Barkal) – Merawi

Dzień rozpoczniemy od eksploracji cmentarza królewskiego w Kurru. Znajdziemy tam charakterystyczne piramidy i skamieniały las, w którym z piasku wyłaniają się nagie pnie drzew. Przemieścimy się pod świętą górę Jebel Barkal. Obejrzymy tam malowniczy zachód słońca z widokiem na piramidy.

Dzień 7: Nuri – Gazali – Jebel Barkal

Czeka nas aktywny poranek, który rozpoczniemy pieszą wędrówką na świętą górę Jebel Barkal. U celu wspinaczki zobaczymy piękną panoramę rozciągającą się na całą okolicę. Następnie pojedziemy do Nuri i wstąpimy na tamtejszy targ. Skosztujemy też typowego sudańskiego street food’u. Po kulinarnej rozpuście wrócimy pod świętą górę, gdzie zobaczymy piramidy oraz świątynię Amona.

Dzień 8: Meroe

Gratka dla miłośników piramid! Pojedziemy do Meroe. To największy w Sudanie kompleks piramid. Miejsce to znalazło się na liście UNESCO. Na miejscu powinniśmy być jeszcze przed zachodem słońca, aby zdążyć pójść na spacer wśród piramid. Będziemy też mieć okazję, by przejechać się wielbłądem i zrobić pamiątkowe zakupy.

Dzień 9: Meroe – Shendi – Mussawarat – Naga

Wczesnym rankiem pokonamy trasę przez wydmy do piramid. Po drodze spotkamy się z misją archeologiczną pracującą w tej okolicy. Potem wrócimy na śniadanie i będziemy podziwiać pozostałości dawnej stolicy państwa Kusz, jak np. kompleks królewski.

Udamy się w stronę Szóstej Katarakty, zatrzymując się po drodze  w Shendi. Zaliczymy też dwa ważne stanowiska archeologiczne: Mussawarat oraz Naga. Stoją tam świątynie pośwęcone meroickiemu bogowi Apedemakowi. W tych punktach na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zachwycające freski.

Dzień 10: Chartum

Pojedziemy do Chartum, stolicy Sudanu. Tego dnia jednym z głównych punktów wyjazdu będzie Muzeum Etnograficzne. Wizyta w tym miejscu to najlepsza lekcja tego, jak kształtowała się lokalna kultura na przestrzeni dziejów. Potem pójdziemy do Domu Kalifa i grobowca Mahdiego, tego samego, którego znamy z kart “W pustyni i w puszczy”. Ostatnią częścią wyprawy będzie wizyta na lokalnym targu.

Dzień 11: Powrót

W godzinach nocnych transfer na lotnisko. Zależnie od ustaleń wrócimy samolotem do Polski lub Berlina.

Zakwaterowanie

W trakcie wyprawy będziemy nocować w hotelach, domach nubijskich lub pod namiotami. W obozach kempingowych namioty będą wyposażone w materace i śpiwory.

Pogoda

Pogoda w Afryce jest zwykle upalna i sucha. Opady deszczu przez cały rok niemal nie występują. Sudan znajduje się pod wpływem klimatu pustynnego. Najlepsza pora na wyprawę do Sudanu to miesiące od listopada do kwietnia. Temperatury są wtedy przyjemne i pozwalają na swobodne eksplorowanie okolicy.

Cena zawiera

 • noclegi,
 • sprzęt kempingowy (namioty, materace, niezbędne wyposażenie),
 • transport,
 • opiekę lokalnego przewodnika,
 • wsparcie polskiego pilota,
 • usługi profesjonalnego kucharza,
 • pełne, trzyposiłkowe wyżywienie każdego dnia wyprawy,
 • dostęp do wody pitnej bez ograniczeń,
 • napoje gorące (kawa i herbata) w trakcie przejazdów,
 • dokumenty umożliwiające wykonywanie pamiątkowych zdjęć,
 • bilety wstępów,
 • opłaty urzędowe na terenie Sudanu,
 • ubezpieczenie turystyczne,
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie zawiera

 • kosztów wizy do Sudanu (ok. 100 USD),
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego (110 EUR),
 • zwyczajowych napiwków.

Ceny

Koszt wyjazdu na 11 dni: 1790 EUR od osoby + przeloty od 1875 PLN (Berlin jest tańszą opcją) + wiza 100 USD.

Ważne informacje

Pomiędzy Polską a Sudanem obowiązuje ruch wizowy. Turyści muszą się ubiegać o wizę tranzytową lub pobytową. Dokumenty te można uzyskać w sudańskim urzędzie konsularnym za granicą - w Polsce nie ma bowiem sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.

Potrzebny jest także paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy.

Przed wyjazdem należy odbyć zalecane szczepienie przeciw cholerze/żółtej febrze.

Wyjazd przewidziany jest dla grupy min. 6 osobowej.

Organizator

Organized by ESTA TRAVEL

Niezależne Biuro Podróży, concierge podróżniczy dla osób indywidualnych, grup, rodzin i firm.

Porady przed podróżą do Sudanu

Ze względu na warunki, przydadzą się: leki na odwodnienie, preparat przeciw owadom oraz przewiewne koszule z długim rękawem.

Jedziemy na pustynię, gdzie niezbędne będą też: okulary przeciwsłoneczne, wysokie filtry ochronne i jasne nakrycia głowy.

Sprawdź podobne wyjazdy

Rzym, Włochy

Addis Abeba, Etiopia

13 listopad - 2 grudzień 2020

od2 915 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.