Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Madagaskar - wyjazd na zamówienie (3 tygodnie)

Wyprawa przez Madagaskar. Na Czerwonej Wyspie spędzimy 3 niesamowite tygodnie, które wypełnione będą po brzegi przygodami, spotkaniami z naturą i lokalnymi mieszkańcami. Przyjrzymy się z bliska wyjątkowemu ludowi Vezo, zwiedzimy najpiękniejsze rezerwaty przyrody, a także odpoczniemy na afrykańskich plażach.

Podane obok terminy są przykładowe. Daj nam znać, jaki termin Ci odpowiada - przygotujemy ofertę.

Atrakcje

 • zwiedzanie Antananarywy,
 • przejazd rikszami po Antsirabe,
 • wioski Malgaszy,
 • miasto Fianarantsoa,
 • fabryka papirusu, manufaktura jedwabiu, targowisko Zebu, destylarnia olejków,
 • Park Narodowy Isalo, kanion małp,
 • kopalnia szafirów, miasteczko Ilakaka,
 • miejscowość Anakao, nurkowanie,
 • słone jezioro w Parku Narodowym Tsimanampetsosa,
 • skarby kultury plemienia Vezo,
 • Lavanono,
 • Cap Sainte Marie, Faux Cap,
 • półwysep Lokaro,
 • rezerwat Nahampoana. rezerwat rzeki Lakandava,
 • jezioro Andriambe, wioska Ambinanibe,
 • rejsy po Kanale Pangalanes i Mozambickim,
 • Narodowy Park Ranomafana,
 • pracownia drewnianych rzeźb.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wyprawa nie jest wymagająca. Oprócz jednego trekkingu nie będzie na niej większych “testów” wysiłkowych. Sporty wodne tylko dla chętnych. Przejazdy odbywają się samochodami, podróżować będziemy też na łodziach.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Madagaskar to wyspa na Oceanie Indyjskim, przy wschodnim wybrzeżu Afryki. Jej wyjątkową cechą jest łączenie w sobie kilku klimatów, rodzajów roślinności i różnych krajobrazów. Spotkamy tu zarówno sawanny, jak i tropikalne lasy zamieszkane przez słynne lemury.

Madagaskar to także świetna baza wypadowa dla amatorów sportów wodnych, są tu piękne rafy koralowe i idealny wiatr.

Wyspa znajdowała się pod francuskim panowaniem do roku 1960, stąd większość nazw jest francuska. Polacy interesowali się zakupem tych ziem, ale plany te spełzły na niczym.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Spotykamy się na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Wylatujemy na Madagaskar do Antananarywy z przesiadką. Po przylocie zakwaterujemy się w hotelu.

Dzień 2:

Po śniadaniu wsiądziemy na pokład pojazdów terenowych 4x4, które zabiorą nas w trasę po wyspie. Zaczniemy od ruin le Palais de la Reine - Pałacu Królowej. Tutaj wejdziemy na punkt widokowy z panoramicznym widokiem na miasto i jezioro Anosy. Dalej czeka nas przejazd Aleją Niepodległości w stolicy Madagaskaru i przed południem opuścimy Antananarywę.

Docieramy do Antsirabe, uzdrowiska z wodami termalnymi z czasów francuskich kolonizatorów. Nasza trasa prowadzi przez górskie okolice. Ziemia wokół będzie czerwona, a to ze względu na gleby laterytowe. To dzięki nim nazywamy Madagaskar Czerwoną Wyspą.

Krajobraz, jaki będziemy mijali za szybami, to oprócz cudownych szczytów górskich bananowce, rzadziej pola ryżowe. Sama wyspa to zbiór różnych klimatów, które będą zmieniać się podczas podróży. Zobaczymy dziś kilka centrów wyrobu tradycyjnych słomianych kapeluszy, produktów z byczego rogu i haftowanych akcesoriów.

W Ambatulambo zobaczymy, jak miejscowi ze złomu wytwarzają aluminiowe naczynia. Kiedy po południu dotrzemy do Antsirabe, zakwaterujemy się, zjemy kolację i wyśpimy w hotelu.

Dzień 3:

Wcześnie zjadamy śniadanie. Dla chętnych poranna wycieczka po mieście w rikszach, których lokalna nazwa to pousse-pousse. Następnie wyjedziemy w kierunku południowym. Droga N7, którą będziemy podróżować, jest wąska i pełna dziur. Naszym dzisiejszym celem jest miasto położone na wzgórzach, Fianarantsoa.

Dotrzemy tam pomiędzy szczytami utworzonymi przez wulkany. Stoki górskie są tu zielone, porośnięte polami ryżowymi ułożonymi schodkowo. Ponadto mijać będziemy kilkupiętrowe domy Malgaszy. Budowle te powstają z cegły wytwarzanej z wspomnianego już laterytu i zachowują jego czerwoną barwę.

W Ambositra zajrzymy do pracowni rzeźbiarskiej. Powstają tu dzieła z drzewa palisandrowego, różanego i hebanowego. Zjemy tu też obiad w lokalnej restauracji, a potem wyjedziemy dalej, do Fianarantsoa. Kiedy już tam dotrzemy, wjedziemy na punkt widokowy. Już w centrum zakwaterujemy się w hotelu, zjemy kolację i odpoczniemy.

Dzień 4:

Śniadanie zjemy w hotelu, a potem wyjedziemy do fabryki Antaimaro’s, która trudni się tradycyjnym wyrobem papirusu, a także do manufaktury, gdzie wytwarza się jedwab z kokonów jedwabników. Odwiedzimy też lokalny bazar, który słynie z bogactwa leczniczych roślin. Jeśli dopisze nam szczęście i termin (nie jest to częste wydarzenie), zobaczymy ogromne targowisko bydła, zebu.

Krętą drogą docieramy na płaskowyż Horombe Plateau, który oddziela wysokogórską część wyspy od południowych, osadowych terenów. Jest to bariera nie tylko dla formy terenu. Zmieni się również powietrze (od teraz będzie cieplejsze i łagodniejsze), a także flora - dominować będą niskie krzewy i trawy.

Wieczorem dojedziemy do Ranohira, tam zakwaterujemy się, zjemy posiłek, a następnie udamy się na nocny spoczynek.

Dzień 5:

Rano wyjeżdżamy na klif, tam udajemy się też na pieszą wycieczkę przez Park Narodowy Isalo. Jego najsłynniejszą atrakcją są skalne formacje powstałe z piaskowców. Całość ma białą barwę, co dodaje widokom szczypty magii. Dotrzemy do kanionu małp, a tam podziwiać będziemy finezyjne kształty gęsto rozsianych skalnych ostańców.

W porze deszczowej zbocza są tu porośnięte soczyście zieloną roślinnością, a latem wszystko staje się suche i pożółkłe. W rezerwacie znajdziemy też endemiczne gatunki aloesów. Zażyjemy też kąpieli w basenie wymytym przez niewielki wodospad, a następnie udamy się dalej. Dwie godziny później naszym oczom ukaże się jar, którego dno porośnięte jest gęstym lasem.

Las ten jest domem lemurów Catta, a także Indri Indri. Po 30 min. dotrzemy do kolejnych naturalnych basenów, gdzie odpoczniemy. Nasze samochody będą czekać przy parkowej bramie. Zawiozą nas one do Stóp Królowej Isalo. Zjemy też kolację w restauracji w Ranohira, która słynie ze steków przyrządzanych z zebu.

Dzień 6:

Rano śniadanie, a następnie wyjazd do Tulearu. Zajrzymy do kopalni szafirów i miasteczka Ilakaka, które zamieszkują poszukiwacze drogocennych kamieni. Po drodze będziemy mieli też okazję obejrzeć wioski, zakładane przez ściągającą w te strony ludność poszukującą skarbów. Krajobraz zmieni się kolejny raz, tym razem pojawią się potężne baobaby.

Wjedziemy też do parku botanicznego Arboretum d’Antsokay. Obiad zjemy w mieście Tulear, które pokrótce zwiedzimy. Zakwaterujemy się w hotelu, będziemy mieli tu trochę czasu wolnego. Wieczorna kolacja.

Dzień 7:

Poranna podróż łodzią po Kanale Mozambickim aż do Anakao. Ta przeprawa zajmie nam 2 godz, a w jej trakcie będziemy mieli okazję podziwiania wybrzeża wyspy wraz z rozsianymi po nim wioskami rybackimi. Nasza destynacja to wielobarwne miasteczko, które posiada szeroką plażę, gdzie spoczywają wyciągnięte z wody łodzie rybackie. Jest to również stolica sportów wodnych.

Amatorzy nurkowania mogą udać się na pobliską wyspę Nosy Be, która otoczona jest rafą koralową. Miejsce to jest też domem wielu wyjątkowych gatunków ptaków. W Anakao zakwaterujemy się i będziemy mieli czas wolny. Obiad zjemy w lokalnej restauracji, a potem odpoczniemy na piaszczystym wybrzeżu. Wieczorna kolacja.

Dzień 8:

Czas wolny po śniadaniu. Atrakcją dodatkową będzie wyprawa nurkowa na niedużej głębokości pod okiem instruktora. Jest to szansa na przyjrzenie się podwodnym zwierzętom i roślinności z bliska. Nurkowanie odbywa się w Zatoce Saint Augustin. Ci, którzy nie zdecydują się na profesjonalny sprzęt, będą mogli wynająć maskę i w ten sposób poznają podwodny świat.

Istnieje również możliwość wynajęcia łodzi i spróbowania złowienia ryb większego kalibru. Dzień spędzimy, również plażując, obiad i kolacja na miejscu.

Dzień 9:

Wyruszamy na wyprawę 4x4. Pierwszym miejscem będzie piaszczysta droga terenowa prowadząca przez południe wyspy. Roślinność, jaka będzie nas otaczać, to głównie suchy busz i baobaby. W okolicach 12. dojedziemy do Parku Narodowego Tsimanampetsotsa. Jest on wyjątkowy, gdyż na jego terenie znajdziemy jedyne słone jezioro na wyspie.

Brzegi jeziora są domem ogromnych stad flamingów. Kiedy już zwiedzimy park, pojedziemy do wioski ludu Vezo, który trudni się rybołówstwem. Nasz hotel znajduje się na totalnym pustkowiu, a jego najbliższymi sąsiadami są suche, krzaczaste rośliny. Zakwaterujemy się w nim, będziemy mieli czas wolny na plażowanie nad Kanałem Mozambickim. Wieczorem zjemy kolację.

Dzień 10:

Śniadanie, a po nim trafimy do najwspanialszego i najdroższego grobowca plemienia Vezo, który przybliży nam trochę lokalne zwyczaje. Jego członkowie przypominają bardziej mieszkańców kontynentalnej Afryki, wyraźnie różnią się od pozostałych lokalsów. Vezo żyją w harmonii z naturą, czerpiąc z tego, co dają im rafa koralowa i sucha, okoliczna roślinność.

Vezo są mistrzami w sztuce żeglugi i nurkowania, a ich dziełem “popisowym” są katamarany. Plemię wyznaje kult tromba, który ma wiele wspólnego z voodoo. Dalsza droga powiedzie nas do wsi Itampalo leżącej w regionie słynącym z występowania żółwi promienistych. Zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek na plaży i kolacja.

Dzień 11:

Wyjeżdżamy w dalszą trasę przez piaszczyste, niezwykle dziurawe drogi. Na szczęście pokonujemy je w samochodach 4x4. Słońce pali tu z góry, osady są nieliczne. Zatrzymamy się, aby odpocząć nad rzeką Menandra, która niedaleko wpada w tonie Oceanu Indyjskiego. Czeka nas też piknik. Dotrzemy po nim (po ok. 8/9 godz. jazdy) do wioski, w której Vezo suszą złowione ośmiornice na słońcu.

Wioska leży nad zatoką i to tu zatrzymamy się na noc w hotelu. Jest to jedno z najbardziej wietrznych miejsc Madagaskaru, co tłumaczyłoby zamiłowanie do niego amatorów sportów wodnych. Lavanono powstało w kanionie, wyniku uderzenia komety, które spowodowało również wysokie na 182 m tsunami. Po zakwaterowaniu czas wolny i kolacja.

Dzień 12:

Dziś dotrzemy na południowy kraniec wyspy, na Cap Sainte Marie. Większość terenu zajmuje rezerwat Cap Sainte Marie Special Reserve, który słynie z licznych szczątków i fragmentów jaj Mamutaka, czyli ptaka-słonia, największego ptaka znanego ludzkości. Mierzył on do 4 metrów i wymarł dopiero w XVII w. Był najbliższym kuzynem kiwi. Rezerwat licznie zamieszkują też żółwie.

Między sierpniem a listopadem przypływają tam wieloryby. Kiedy dotrzemy już na miejsce, skończymy zwiedzać rezerwat i zjemy obiad w polowych warunkach, będziemy mogli napawać się cudownym widokiem okolicznych klifów. Zamieszkamy w miejscowości Faux Cap (fałszywy przylądek), którą niegdyś Portugalczycy uznali za najbardziej na południe wysuniętą część wyspy.

Okoliczne białe plaże są miejscem składania jaj przez żółwie, a ludność miejscowości trudni się rybołówstwem. Po zakwaterowaniu czas wolny, kolacja.

Dzień 13:

Śniadanie jemy wcześniej i udajemy się w kierunku Port Dauphin. Tym samym wjedziemy na teren ludu Antandroy. Podczas kolejnych etapów podróży odwiedzimy ich bogato zdobione grobowce. Trafimy w końcu na półwysep Lokaro, który słynie z formacji skalnych utworzonych dzięki sile oceanu. Półwysep charakteryzuje się koralowymi plażami i inselbergami, czyli ostańcami wyrastającymi z morskich toni.

Do naszego hotelu dojedziemy dopiero wieczorem, po zakwaterowaniu czas wolny i kolacja.

Dzień 14:

Poranek przyniesie nam Rezerwat Nahampoana, który jest domem dla 6 gatunków lemurów. Przyjdzie nam też podziwiać krokodyle, żółwie, kameleony, a także wiele gatunków ptaków, żyjących jedynie na Madagaskarze. Możliwy jest rejs na pokładzie pirogi po rzece Lakandava. Kiedy już opuścimy rezerwat pełen niezwykłej roślinności, powrócimy do hotelu i wypoczniemy na Libanona Beach.

Wieczorem udamy się na kolację.

Dzień 15:

Rankiem pojedziemy do Ambinanibe. W planie na dziś znajdują się okoliczna wioska i spacer brzegiem zatoki. Odkryjemy też uroki jeziora Andriambe. Nasza wioska, Ambinambe, jest położona w wyjątkowy sposób - od północy ma brzeg jeziora, od południa brzeg oceanu. Po obiedzie odpoczniemy na plaży, lub też sącząc drinki przy hotelowym basenie. Czas spędzamy wedle uznania, wieczorna kolacja.

Dzień 16:

Wczesnym rankiem śniadanie i wyjazd. Wracamy w północne zakamarki wyspy. Piasek na drogach zmieni się w błoto, a dziury wypełnią się wodą. Przydrożna flora z pustynnej zmieni się w tropikalną. Tego dnia czeka nas kilka przepraw prostymi promami przez rzeki. Obiad zjemy po drodze, a kiedy już dotrzemy do naszego hotelu z widokiem na rzekę, posilimy się w restauracji.

Po zakwaterowaniu czas wolny i kolacja.

Dzień 17:

Dziś czeka nas długa droga, tak więc wstajemy wcześniej i zaraz po śniadaniu wyjeżdżamy w trasę. Spotkamy się dziś z miejscowymi, znów kilkakrotnie przeprawimy się przez rzeki. Klimat stanie się gorący, wilgotny. Po tak wyczerpującym dniu z pewnością ucieszymy się, kiedy zobaczymy nasz hotel nad brzegiem oceanu. Znajdziemy się w miasteczku Farafangana, tam też odpoczniemy i zjemy kolację.

Dzień 18:

Jechać będziemy wzdłuż oceanicznego wybrzeża. Dziś również naszą długą trasę przerwą wizyty w lokalnych wioskach. Powszechna będą tu soczysta, tropikalna zieleń, a także wozy ciągnięte przez zebu. Obiad zjemy w lokalnej restauracji.

Kiedy po południu przyjedziemy do Manakary, zwiedzimy miasto. Zawitamy tu do portu, który jest bramą do kanału Pangalanes. Zamieszkamy nad brzegiem tego kanału. Czas wolny i wieczorny posiłek.

Dzień 19:

Poranek przyniesie wyprawę przez słodkowodny Kanał Pangalanes. Odbędzie się ona na pokładzie pirog, czyli długich łodzi wydrążonych w drzewie. Kanał ciągnie się przez 600 km, a zbudowany został przez francuskich kolonizatorów. Jego brzegi to piaszczyste plaże poprzetykane rybackimi wioskami.

Zawitamy także do manufaktury, gdzie produkuje się naturalne olejki. Zjemy też obiad w trakcie dnia, a po południu wrócimy do Manakara. Tam czas wolny i kolacja.

Dzień 20:

Dzisiejsza droga ponownie zaprowadzi nas w bardziej górskie tereny. Trasa stanie się bardziej kręta, a widoki z niej bardziej imponujące. Wkroczymy na prekambryjski płaskowyż, który skrywa w sobie złoża szmaragdów, rubinów, szafirów i innych kamieni szlachetnych. Znów naszym oczom ukaże czerwony lateryt i pola ryżowe. W trasie czeka nas też obiad i chwila odpoczynku.

Tuż po południu dotrzemy do Narodowego Parku Ranomafana, tam też zatrzymamy się w hotelu. Po zakwaterowaniu czas wolny i kolacja.

Dzień 21:

Wyruszamy w głąb Parku Narodowego Ranomafana, który porośnięty jest gęstym, tropikalnym lasem deszczowym. Teren ten leży na wzgórzach, poprzecinany jest wieloma rzekami. Znajdziemy tu również wody lecznicze. Jeśli chodzi o mieszkańców, wyróżnić możemy 115 gatunków ptaków, 90 gatunków motyli, 98 płazów i aż 12 rodzajów lemurów.

Wyprawa do wnętrza parku okaże się niezwykle malowniczym przeżyciem. Zjemy tu też obiad, po którym pojedziemy dalej, do Ambositra. Kiedy już dojedziemy na miejsce, zakwaterujemy się w hotelu i odpoczniemy. Chętni będą mogli udać się na wyjście do lokalu z występami na żywo.

Dzień 22:

Rano zwiedzamy pracownię rzeźb palisandrowych, różanych i hebanowych. Następnie wyjeżdżamy w podróż powrotną do Antananarywy. Obiad zjemy w Antsirabe, w restauracji Razafimamonjy. Ostatni fragment przed dotarciem do stolicy prowadzi krętą drogą przez górski płaskowyż. W godzinach popołudniowych dotrzemy do hotelu, w którym zakwaterujemy się i wypoczniemy. Wieczorem kolacja.

Dla chętnych pobyt w hotelu w pobliżu lotniska.

Dzień 23:

Przejazd na lotnisko w nocy. Wylot do Polski. Lądowanie w Warszawie w godzinach popołudniowych.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie odbywać się będzie w przeróżnych warunkach. W miastach będą to hotele, na prowincji bungalowy. Pokoje 2-os. Noclegi realizowane wg programu.

Za opłatą w wysokości 395 EUR możliwość zakwaterowania się w pokojach 1-os.

Pogoda

Północ wyspy jest dużo wilgotniejsza, występuje tam bardziej tropikalna roślinność niż na południu, które z kolei jest suchsze, bardziej sawannowe. Na całej wyspie wyróżnić możemy dwie pory roku: suchą, między kwietniem a październikiem, a także wilgotną, od listopada do marca.

Różnica między miesiącami suchymi i deszczowymi jest ogromna, a podróżując zimą na Madagaskar, możemy spodziewać się sowitych opadów. Temperatury są tu całorocznie w miarę stałe, latem wahają się w okolicach 25 słupka, a zimą podskakują do ponad 30°C. Temperatury, jak już wspomnieliśmy wcześniej, miejscami mogą być niższe lub wyższe.

Cena zawiera

 • bilety lotnicze z przesiadką na trasie Warszawa - Antananarywa - Warszawa,
 • zakwaterowanie,
 • lokalne przejazdy samochodami 4x4 z kierowcami i lokalnym przedstawicielem biura,
 • transfery lotniskowe na wyspie,
 • śniadania, lunche lub pikniki i kolacje,
 • transfer łodzią z Tulearu do Anakao,
 • rejs po Kanale Pangalanes,
 • usługi polskojęzycznego przewodnika,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagażu.

Cena nie zawiera

 • biletów i wynajmu przewodników w parkach narodowych i innych miejscach (ok. 180 EUR),
 • napiwków (ok. 90 EUR),
 • kosztów wizowych,
 • napojów do posiłków,
 • dodatkowych posiłków,
 • wydatków własnych,
 • sportów wodnych,
 • wycieczek dodatkowych,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.).

Ceny

Koszt wyprawy na Madagaskar to 7900 PLN + 2950 EUR od osoby.

Dopłata do noclegów w pokoju 1-os. wynosi 395 EUR.

Ważne informacje

Wiza Madagaskar:

Aby móc wkroczyć na teren Madagaskaru, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wizy. Dostępna jest ona w systemie evisa, czyli całość procesu odbywa się internetowo. Opłata za wizę zmienia się w zależności od długości pobytu i wynosi od 30 do 60 EUR. Aplikacja wizowa wymaga załączenia 2 fotografii, paszportu ważnego przez przynajmniej pół roku od końca pobytu i powrotnego biletu.

Szczepienia Madagaskar:

Przed wyjazdem na Madagaskar zaleca się wizytę u lekarza w celu sprawdzenia konieczności szczepienia. Osoby przybywające z krajów podwyższonego ryzyka zobowiązane są zaszczepić się przeciw żółtej febrze. Podróżni powinni również uważać na malarię. Zaleca się picie jedynie wody butelkowanej.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Co zabrać do Afryki?

Warunki na Madagaskarze będą się zmieniały w zależności od odwiedzanego regionu. Pewni możemy być słońca, a więc konieczne jest wzięcie ze sobą odpowiedniego (chroniącego) ubioru i kremów z filtrami. Niektóre z regionów będą wilgotne, przyda się też zestaw “plażowy”, do wypoczynku nad wodą.

Na czas pobytu na wybrzeżu sprawdzą się również ubrania chroniące przed wiatrem. Tak uwielbiane przez kitesurferów i windsurferów wiatry mogą być nieprzyjemne dla osób odpoczywających na plażach.

Sprawdź podobne wyjazdy

Addis Abeba, Etiopia

23 wrzesień - 5 październik 2022

od3 900 PLN

/ os.

Guangzhou, Chiny

3 - 12 październik 2022

od5 890 PLN

/ os.

Konakry, Gwinea

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.