Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Burkina Faso, Benin i Togo: afrykańskie safari 4x4 na zamówienie

Fascynujące 16-dniowe safari przez kraje Afryki: Burkina Faso, Benin i Togo. Niezapomniana wyprawa, podczas której odkryjemy, jak piękna jest Afryka i przeżyjemy wspaniałe przygody.

Podane obok terminy są przykładowe. Daj nam znać, jaki termin Ci odpowiada - przygotujemy ofertę.

Atrakcje

 • safari 4x4 o trasie blisko 3000 km,
 • Narodowy Park Arli (UNESCO),
 • Narodowy Rezerwat Pendjari (UNESCO),
 • dzika przyroda i niesamowita flora Zatoki Gwinejskiej,
 • podziemne tunele Królestwa Dahomey,
 • Ganvie – afrykańska Wenecja na palach,
 • Tiebele – serce krainy Gourounsi i pałace architektury Kassena,
 • plantacje kawy i kakao,
 • tradycyjne wioski i spotkania z szamanami i mieszkańcami,
 • Wielki Targ i Targ Fetyszy w Lome - stolicy Togo,
 • niesamowita góra Mont Kloto,
 • panorama jeziora Volta (Lac Volta),
 • kurort Grand Popo i jego piękne plaże.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Aby wziąć udział w safari, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. Wyprawa głównie objazdowa, z licznymi spacerami. Poziom zaawansowania jest podstawowy, przyda się jednak umiejętność znoszenia wysokich temperatur i gorącego suchego klimatu.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Afryka nadal pozostaje kontynentem, który dla przeciętnego Europejczyka jest tak tajemniczy, jak inna planeta. Kraje Afryki są bardzo mało znane. Tym bardziej atrakcyjna staje się wyprawa umożliwiająca choć częściowe poznanie aż trzech z nich – Burkina Faso, Beninu i Togo. Każdy jest inny, wszystkie kryją w sobie niesamowite tajemnice oraz odwieczne piękno.

Benin jest krajem mocno zróżnicowanym. Część północną Beninu pokrywa sawanna z rosnącymi na niej akacjami i baobabami, natomiast wybrzeże jest namorzynowe. W środkowej części kraju występują lasy suche, okresowo zrzucające listowie. Natrafimy również na enklawy wilgotnych, wiecznie zielonych lasów. Dużą atrakcję turystyczną stanowią liczne parki narodowe, zamieszkane przez wiele gatunków dzikich, egzotycznych zwierząt.

Togo leży w Zachodniej Afryce tuż nad Zatoką Gwinejską. Od wschodu graniczy z Beninem, od zachodu z Ghaną. Większość powierzchni tego kraju zajmują góry i tereny wyżynne. Na południu rozciąga się aluwialna nizina nadbrzeżna, która w kierunku północnym przechodzi stopniowo w wyżynę. Na południowo-zachodnim brzegu kraju można podziwiać pasmo Gór Togo nazywanych też Atakora. Atrakcją Togo jest również piękne piaszczyste wybrzeże, z licznymi lagunami i mierzejami.

Plan wyjazdu

Uwaga! Punkty programu mogą ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych.

DZIEŃ 1: Warszawa – Ouagadougou (Burkina Faso)

Wylatujemy z lotniska Chopina w Warszawie z międzylądowaniem w Paryżu do stolicy Burkina Faso - Wagadugu (Ouagadougou). Przelot będzie zakończony odprawą paszportowo-celną z okazaniem międzynarodowej (żółtej) książeczki szczepień. Na miejscu przywita nas lokalny przedstawiciel.

Przetransferujemy się i zakwaterujemy w hotelu Bienvenu Chez Nous 3* , gdzie będzie czekać na nas późna kolacja, a dla chętnych chwila relaksu w hotelowym basenie. Odpoczniemy po podróży, żeby następnego dnia pełni energii rozpocząć przygodę z Afryką.

DZIEŃ 2: Ouagadougou – Thialy (Burkina Faso)

Czeka nas właściwy początek wielkiej przygody safari 4×4. Wyruszymy klimatyzowanymi dżipami terenową, czerwoną od laterytów drogą na wschód Burkina Faso. W południe zjemy obiad, po czym będziemy kontynuować podróż, zatrzymując się po drodze w wioskach plemion afrykańskich, aby móc porozmawiać z mieszkańcami i zakosztować ich gościnności.

Następnie pojedziemy malowniczą drogą wśród licznie rosnących baobabów w kierunku położonej nad brzegiem jeziora Kompienga miejscowości Thialy. Znajduje się ona tuż przy granicy z Beninem, w bardzo bliskim sąsiedztwie Narodowego Parku Arly (UNESCO). Park Arly po benińskiej stronie granicy przechodzi w równie niesamowity Park Narodowy Pendjari (UNESCO).

Tego dnia pokonamy około 350 km, więc z przyjemnością zrelaksujemy się w wyżłobionym w skałach małym basenie 3* hotelu Campement de Thialy.

DZIEŃ 3: Thialy – Park Narodowy Pendjari (UNESCO) (Benin)

Wyjedziemy tego dnia bardzo wcześnie, aby móc przeprawić się pirogą na drugą stronę jeziora Kompienga. Zwiedzimy przy okazji malownicze wioski rybackie znajdujące się na jego brzegach.

Następnie obrzeżami Parku Narodowego Arly (UNESCO) przemieścimy się w kierunku granicy Burkina Faso i Beninu, którą przekroczymy z zachowaniem wszelkich formalności, wraz z obowiązkowym okazaniem żółtej książeczki z aktualnym szczepieniem przeciwko febrze.

Pokonamy tego dnia zaledwie ok. 100 km, ale wynagrodzi nam to pobyt w położonym na terenie Narodowego Parku Pendjari (UNESCO) hotelu Lodge de Pendjari. Po obiedzie rozpoczniemy prawdziwe safari.

Wśród egzotycznej flory będziemy mieli szansę na obserwację żyjących tu licznie egzotycznych zwierząt: lwów, bawołów, słoni, gepardów, hipopotamów, hien i szakali. Będzie to dzień obfitujący w emocje, więc wieczorem zrelaksujemy się przy wspólnej kolacji.

DZIEŃ 4: Park Narodowy Pendjari – Tanguieta (Benin)

Dzień zaczniemy wyjątkowo wcześnie, aby móc obserwować dzikie zwierzęta przy porannym wodopoju. Później udamy się na dalsze zwiedzanie niesamowitego Parku Narodowego Pendjari. Wczesnym popołudniem wyruszymy w kierunku miasta Tanguiéta, które będziemy mogli podziwiać aż do kolacji w hotelu Baobab.

DZIEŃ 5: Tanguieta – Djougou (Benin)

Rano wyruszymy na pieszą wycieczkę, podczas której będziemy mogli poznać tradycje i życie codzienne mieszkańców okolicznych wiosek. Następnie opuścimy okolice miasta Tanguieta i pojedziemy na południe, przez obszary zamieszkane przez ludy Taneka i Somba w kierunku Boukombe, przekraczając pasmo górskie Atacory.

Podziwiając wspaniałe krajobrazy, usiane tradycyjnymi budowlami z gliny zwanymi Tatas, dotrzemy do miejscowości Taneka, gdzie spotkamy się z naczelnikiem, szamanem oraz mieszkańcami.

Następnie pojedziemy do Natitingou - głównego miasta północno-zachodniej części Beninu. Odwiedzimy tam pełen krzykliwych kolorów i egzotycznych zapachów miejski rynek, gdzie spróbujemy lokalnych specjałów. Pokonamy tego dnia około 150 km, po czym odpoczniemy w hotelu Motel du Lac 3* w mieście Djougou.

DZIEŃ 6: Djougou – Dassa -Zoume (Benin)

Wyruszymy na południe w kierunku Zatoki Gwinejskiej, opuszczając tereny nizinne i sawannowe. Po przerwie obiadowej wjedziemy w teren bardziej górzysty i po pokonaniu około 320 km dotrzemy do miasta Dassa-Zoume.

Po drodze zwiedzamy miejsce kultu voodoo oraz zatrzymujemy się w okolicy jaskini Dassa, która jest miejscem kultu maryjnego, znanym z dorocznej pielgrzymki 15 sierpnia. Następnie odpoczniemy przed dalszą podróżą w 3* hotelu Auberge de Dassa - Zoume.

DZIEŃ 7: Dassa Zoume – Abomey – Cotonou – Grand Popo (Benin)

Jadąc dalej na południe, dotrzemy do wioski Bohicon, zbudowanej w większości z podziemnych tuneli, które za czasów Królestwa Dahomej stanowiły schronienie dla miejscowej ludności nękanej przez handlarzy niewolników. Zwiedzimy częściowo zrekonstruowane ruiny pałaców królewskich, będące częścią światowego dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO.

Następnie pojedziemy w kierunku Ganvie, skąd pirogą popłyniemy do wioski na palach, nazywanej benińską Wenecją. Po powrocie na stały ląd pojedziemy do Kotonu (Cotonou), a następnie do kurortu Grand Popo, gdzie zakwaterujemy się na następne 3 noce w hotelu Village Vacances Awale Plage 3*.

DNI 8-9 : Grand Popo (Benin)

Przez 2 następne dni będziemy cieszyć się urokami Grand Popo oraz wspólnymi kolacjami, żeby w pełni sił kontynuować wyprawę. Grand Popo słynie z pięknych plaż oraz doskonałej egzotycznej kuchni.

DZIEŃ 10: Grand Popo – Lome – Atakpame (Togo)

Po dłuższym, zasłużonym odpoczynku w kurorcie Grand Popo wcześnie rano pojedziemy w kierunku stolicy Togo – Lome. Po pokonaniu wyjątkowo malowniczej drogi wzdłuż oceanu dotrzemy do granicy i po formalnościach związanych z jej przekroczeniem dotrzemy do Lome, aby móc cieszyć się zwiedzaniem tego niesamowitego miasta.

Będziemy mieć niepowtarzalną okazję, aby odwiedzić Wielki Targ i Targ Fetyszy - rekwizytów związanych z kultem voodoo. Po zjedzeniu obiadu w miejscowej restauracji ruszymy w dalszą podróż w kierunku północnym, zatrzymując się przy przy górze Mont Kloto, skąd rozciągają się niesamowite widoki, m.in.i na panoramę jeziora Volta (Lac Volta), położonego w pobliżu sąsiedniej Ghany.

Będzie to niezapomniany dzień dla amatorów fotografii. Noc spędzimy w hotelu Luxembourg w Atakpame.

DZIEŃ 11: Atakpame – Dapaong (Togo)

Wyruszymy w dalszą podróż w głąb Togo, zmieniając przy okazji klimat na bardziej suchy i cieplejszy. Miniemy uskok tektoniczny Aledjo i wjedziemy w tereny równinne, gdzie podziwiać będziemy plantacje kawy i kakao. Pokonamy tego dnia prawie 500 km, mając szansę fotografować niezapomniane widoki. Wieczorem odpoczniemy w 3* hotelu Caroli.

DZIEŃ 12: Dapaong – Tiebele (Burkina Faso)

Wyruszymy w kierunku granicy z Burkina Faso. Po jej przekroczeniu pojedziemy na zachód w kierunku Tiebele - serca krainy Gourounsi, gdzie zwiedzimy królewski pałac, charakterystyczny dla architektury Kassena. Zdobią go niezwykłe malowidła wykonane rękami mieszkających w miasteczku kobiet.

Wieczorem po zakwaterowaniu w hotelu Auberge Kounkolo 2* wyruszymy na poszukiwanie miejskich atrakcji i przy odrobinie szczęścia weźmiemy udział w koncercie lokalnej muzyki tradycyjnej.

DZIEŃ 13: Tiebele – Rezerwat Nazinga (Burkina Faso)

Wyruszymy w kierunku odległego o około 50 km Rezerwatu Nazinga, gdzie będziemy podziwiać mocno zróżnicowany morfologicznie krajobraz, a następnie skierujemy się w stronę terenów półpustynnych. Po drodze charakterystyczne, kryte słomianą strzechą wioski i rozległe tereny sawanny. Po południu dotrzemy do położonego na terenie Rezerwatu hotelu Le Campement de Nazinga OFINAB 2*.

DZIEŃ 14: Rezerwat Nazinga – Ouagadougou (Burkina Faso)

Wczesnym rankiem wyruszymy na poszukiwanie dogodnych punktów obserwacji dzikich zwierząt mieszkających w rezerwacie.

Rezerwat Nazinga, pomimo małej powierzchni 913 km²słynie z wyjątkowo dużej populacji słoni, nietypowej dla Afryki Zachodniej. Oprócz słoni spotkamy też kilka gatunków antylop, bawoły oraz kilka gatunków małp, w tym pawiana oliwkowego. Na obszarach półbagiennych i rozlewiskach licznie występują krokodyle.

Rezerwat słynie również z wielu gatunków ptaków egzotycznych. Będziemy mieli okazję zjeść lunch w samym sercu rezerwatu, tuż obok jeziorka będącego wodopojem dla wyjątkowo często pojawiających się tu zwierząt.

Po wizycie w rezerwacie będziemy kontynuować samochodami 4×4 trasę w kierunku Ouagadougou, którą pokonamy około 200 km. Po drodze odwiedzimy kilka wiosek, gdzie będziemy mieć okazję zrobić niezapomniane sesje fotograficzne. Po południu pojedziemy do stolicy Burkina Faso i skorzystamy z odpoczynku w znanym nam już hotelu Bienvenu Chez Nous 3*.

DZIEŃ 15: Ouagadougou – wylot do Europy

Ostatni dzień pobytu poświęcimy na zwiedzanie stolicy Burkina Faso. Odwiedzimy m.in. muzeum, w którym znajdują się skarby kultury Mossis. Obejrzymy fetysze, święte maski oraz tradycyjne instrumenty muzyczne.

Z grupą chętnych osób pojedziemy do pobliskiego miasteczka Laongo. Jest to wyjątkowe miejsce, które co dwa lata organizuje spotkania rzeźbiarzy przybyłych z różnych stron świata. Słynie z rzeźb precyzyjnie wykonywanych w kamieniu, szczególnie w granicie. W miasteczku będziemy mogli zrobić ostatnie zakupy na wielkim targu rękodzieła i rzeźb oraz zjeść obiad przygotowany z lokalnych produktów.

Ci, którzy będą woleli pozostać w stolicy, będą mogli wrócić do hotelu i skorzystać z odświeżającego prysznica przed podróżą. Wieczorem transferujemy się na lotnisko, gdzie pożegnamy się z naszą lokalną ekipą. Następnie wrócimy do Warszawy przez jedno z lotnisk europejskich.

DZIEŃ 16. Powrót do Warszawy

Szesnastego dnia wyprawy wracamy w rodzinne strony z bagażem niesamowitych wspomnień.

Zakwaterowanie

Podczas safari będziemy nocować przede wszystkim w 3* hotelach z basenami. Jeden z nich znajduje się na terenie wyjątkowo pięknego Narodowego Parku Pendjari (UNESCO). Pozwoli nam to na odpowiednią regenerację przed kolejnymi intensywnymi i obfitującymi w przygody dniami wyprawy.

Szczegółowy plan zakwaterowania:

Dzień 1. Hotel Bienvenu Chez Nous 3* basen

Dzień 2. Hotel Campement de Thialy 3* basen

Dzień 3. Hotel lodge de Pendjari 3*

Dzień 4. Hotel Baobab 3*

Dzień 5. Hotel Motel du Lac 3* basen

Dzień 6. Hotel Auberge de Dassa – Zoume 3*

Dzień 7. Hotel Village Vacances Awale Plage 3* basen

Dzień 8. Hotel Village Vacances Awale Plage 3* basen

Dzień 9. Hotel Village Vacances Awale Plage 3* basen

Dzień 10. Hotel Luxembourg 3*

Dzień 11. Hotel Caroli 3*

Dzień 12. Hotel Auberge Kounkolo 2*

Dzień 13. Hotel Le Campement de Nazinga OFINAB 2*

Dzień 14. Hotel Bienvenu Chez Nous 3*/basen

Dzień 15. Hotel Bienvenu Chez Nous 3*/basen (opcjonalnie)

Pogoda

Klimat Burkina Faso jest tropikalny. Dominuje pora sucha (październik-czerwiec) z gorącym wiatrem i długotrwałymi suszami. Pora deszczowa jest krótsza na północy Burkina Faso z najwyższymi temperaturami powietrza (lipiec-wrzesień), natomiast w części południowej kraju ze stosunkowo niskimi temperaturami trwa pomiędzy majem a październikiem.

Cena zawiera

 • bilety na przeloty międzynarodowe,
 • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych wg programu,
 • przejazdy samochodami terenowymi 4×4 z kierowcami i przedstawicielem lokalnego biura podróży na cały okres pobytu (maksymalnie 4 osoby w samochodzie plus kierowca),
 • transfery z i na lotnisko w Ouagadougou,
 • śniadania i kolacje (z wyjątkiem kolacji w dniu przylotu i odlotu do Polski),
 • transfer łodzią po rzece w trakcie zwiedzania Ganvie - afrykańskiej Wenecji i transfer na półwysep Thalia przez jezioro Kompienga,
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika,
 • wejścia do muzeów, miejsc kultu, zgromadzeń, na imprezy folklorystyczne i wieczór pieśni afrykańskiej,
 • bilety i usługi przewodników w parkach narodowych i miejscach wymagających opłat za zwiedzanie,
 • ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż).

Cena nie zawiera

 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN/os.,
 • kosztu zwyczajowych napiwków (łącznie ok. 90 EUR),
 • kosztów uzyskania wiz,
 • napojów serwowanych do posiłków,
 • kosztów korzystania z dodatkowych atrakcji, w tym sportów wodnych (tj. nurkowanie),
 • kosztów ew. wycieczek fakultatywnych,
 • kosztu ew. dopłaty do pokoju jednoosobowego w wysokości 295 EUR.

Ceny

Koszt wyjazdu na 16 dni to 16 800 PLN od osoby.

Płatne w Polsce w USD lub EUR lub równowartość w PLN liczona wg kursu sprzedaży USD/EUR w RB Polbank z dnia wpłaty.

Ważne informacje

Po przylocie do Burkina Faso oraz na każdej przekraczanej granicy czeka nas odprawa paszportowo-celna wraz z okazaniem międzynarodowej (żółtej) książeczki szczepień.

Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Safari 4x4

Wyprawa jest realizowana już od 4 osób.

Zabieramy ze sobą odzież i nakrycia głowy chroniące przed słońcem oraz deszczem, o ile wyprawa odbywa się w porze deszczowej lub w czasie jej bliskim. Należy pamiętać również o kosmetykach chroniących przed słońcem oraz nawilżających. Koniecznie należy zabrać ze sobą sprzęt fotograficzny, żeby móc uwiecznić niesamowicie zróżnicowane tereny i atrakcje Afryki.

Sprawdź podobne wyjazdy

Buenos Aires, Argentyna

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

od6 800 PLN

/ os.

Lima, Peru

20 czerwiec - 5 lipiec 2022

+ 3 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.