Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa do Afryki równikowej

Wyruszamy w niezwykłą podróż do Afryki równikowej, spotykając dziką naturę w najpiękniejszym wydaniu. Odwiedzimy Kongo, Republikę Środkowoafrykańską, Etiopię i Kamerun, gdzie ujrzymy przepiękne wodospady, parki narodowe, zabytkowe budowle i wiele innych atrakcji Czarnego Lądu.

Atrakcje

 • pokaz lokalnych tańców,
 • 2000 km przejechanych przez Afrykę równikową,
 • zwiedzanie stolic Kamerunu, Etiopii i Konga,
 • poznanie lokalnych plemion Pigmejów,
 • nauka wydobywania złota,
 • nauka techniki polowań Pigmejów,
 • ujrzenie goryli i słoni w naturalnym środowisku,
 • obserwacja sanktuarium bonobo,
 • spacer po lesie tropikalnym,
 • odwiedzenie wioski polskich misjonarzy.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka jest w pełni zorganizowana i nie wymaga szczególnych umiejętności. Jedyną trudność mogą powodować spacery przez las tropikalny, jednak nie będą trwały dłużej niż godzinę.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Podróż odbywać się będzie po Etiopii, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej i Kongo. Są to kraje, w których można poczuć esencję kontynentu afrykańskiego, cechą charakterystyczną tych miejsc jest możliwość ujrzenia ssaków, takich jak goryle, bonobo czy słonie w ich naturalnym środowisku. Ludność w głównej mierze składa się z ludów Bantu, a dominująca religia to katolicyzm.

Plan wyjazdu

Dla osób, które wykupiły opcję Kinszasa:

Dzień 14:

Z samego rana przekraczamy granicę kraju i zmierzamy w kierunku Demokratycznej Republiki Kongo. Łódką motorową docieramy do Kinszasy, czyli stolicy tego ogromnego kraju.

Dzień 15:

Kinszasa liczy od 12 do 20 mln mieszkańców i jest jednym z największych miast Afryki. Odwiedzimy tam muzeum Laurent’a Kabili, byłego prezydenta, Katedrę Świętej Anny, galerię sztuki afrykańskiej. Następnie wybierzemy się do Lola ya Bonobos, sanktuarium bonobo, które rozciąga się na terenie około 40 ha. Te małpy są naszymi najbliższymi krewnymi, które charakteryzują się tym, że nie przejawiają agresji.

Po tym niezwykłym rezerwacie odpoczniemy nad jeziorem Ma Vallee, obok którcego znajdują się wodospady Lukaya. Po powrocie skupimy się na zwiedzaniu Kinszasy, w tym odwiedzimy stadion, w którym odbyła się znana walka “Rumble in the Jungle” pomiędzy Muhammadem Alim i Georgiem Foremanem.

Dzień 16:

Po śniadaniu i spakowaniu lecimy do Addis Abeby, a następnie mamy nocny lot do Europy.

Dzień 17:

Przed południem znajdziemy się w Warszawie.

Dzień 1

Spotkamy się na lotnisku Okęcie w Warszawie i po południu wylatujemy do Addis Abeby w Etiopii.

Dzień 2

Przenocujemy w obszarze tranzytowym na lotnisku w Addis Abebie i wyruszymy kolejnym lotem do Jaunde (Kamerun). Po wręczeniu paszportów kameruńskiemu operatorowi otrzymamy wizę kongijską, która uprawni nas do poruszania się po tym kraju. Następnie wyznaczony będzie czas wolny na zwiedzanie miasta oraz kolacja w wybranej restauracji w Jaunde.

Po jedzeniu uczestnicy będą mogli wykupić (we własnym zakresie) wyjście do lokalu “Bunkier”, gdzie występują miejscowi artyści. Jest to niesamowita rozrywka dla każdego fana afrykańskiej kultury - muzyka, kabaret i przedstawienia w jednym miejscu! Nocleg odbędzie się w hotelu z basenem.

Dzień 3

Z samego rana wyruszymy na eksplorację Jaunde, czyli stolicy Kamerunu. Zobaczymy m.in. panoramę miasta, Muzeum Narodowe oraz przespacerujemy się po zatłoczonych uliczkach tego tętniącego życiem miasta. Następnie wyruszymy samochodami z napędem 4x4 do Bertoua, czyli stolicy Regionu Wschodniego w Kamerunie.

Po obiedzie w lokalnej restauracji wybierzemy się do wioski ludu Bantu, gdzie poznamy niezwykłe obrzędy, np. chowanie martwych krewnych wzdłuż dróg. Przed godziną 20. planowany jest powrót do hotelu, a po kolacji będzie czas wolny na indywidualną eksplorację miasta.

Dzień 4

Po śniadaniu wyruszymy w dalszą podróż samochodem z napędem 4x4 przez lasy tropikalne. Po obiedzie w lokalnej restauracji zatrzymamy się w okolicznej kopalni złota. Poznamy też lokalne sposoby wydobycia tego kruszca (poprzez płukanie wodą).

Wczesnym wieczorem dojedziemy do hotelu w miejscowości Yokadouma, gdzie zapewniona będzie kolacja. Jest to jedyny nocleg w mieście, więc trzeba będzie się liczyć z brakiem klimatyzacji, zimną wodą oraz prądem wyłączonym o 22. do rana.

Dzień 5

Dzień zaczniemy od podróży do Libongo. Jest to mała miejscowość położona na granicy kameruńskiej. Na trasie spotkamy też plemię Pigmejów Baka, z którym zrobimy sesję zdjęciową. Po dotarciu do miasta dokończymy formalności potrzebne do opuszczenia Kamerunu, a następnie udamy się na krótką wyprawę statkiem do RŚA (Republiki Środkowoafrykańskiej).

Proces wizowy wykonamy po przekroczeniu granicy w miejscowości Lidjombo. Kolejnym etapem podróży będzie wioska Bayanga, która jest miejscem życia polskich misjonarzy. Po południu dotrzemy do Parku Narodowego Dzanga Sangha, w pobliżu którego zakwaterujemy się i zjemy kolację.

Dzień 6

Wybierzemy się do Strefy Goryli, aby ujrzeć niesamowity świat tych człekokształtnych małp. Zbliżymy się do rodziny liczącej 7 osobników, która żyje w przerzedzonym lesie, dzięki czemu łatwo będzie je dostrzec i zrobić im zdjęcia. Aby dojść do tej części Parku Narodowego, trzeba będzie iść godzinę lub dwie przez środek rezerwatu, co również jest niesamowitym przeżyciem.

W Strefie Goryli spędzimy ok. półtorej godziny i wczesnym wieczorem dotrzemy do hotelu. Po kolacji czas wolny.

Dzień 7

Odwiedzimy wioskę Pigmejów Baka, gdzie obserwujemy ich codzienne rytuały. Ewentualnie pomożemy też kobietom Baka zapleść siatki z lian, które posłużą do polowania na okoliczną zwierzynę.

Następnie pojedziemy na platformę obserwacyjną do części Elephant Bai, gdzie będzie można zobaczyć majestatyczne słonie afrykańskie. Aby dojść do tego punktu widokowego, będziemy iść ponad godzinę poprzez las, kałuże i niewielkie potoki, dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się w nieprzemakalne obuwie i krótkie spodnie lub spódnice.

Platforma znajduje się na wysokości 5 metrów i są na niej krzesła i miejsca do siedzenia. Widok z tego miejsca jest nieziemski, jednak ze względów organizacyjnych spędzimy tam maksymalnie kilka godzin. Niekiedy słonie widać z oddali, a czasami są niemal na wyciągnięcie ręki, więc dużo zależy od szczęścia.

Jest to idealne miejsce do studiowania życia tych zwierząt, widać tu zarówno niemowlaki biegające za mamą, jak też walki o terytorium dorosłych samców. Oglądając to widowisko, poczujecie się jak w filmie National Geographic - cudowne przeżycie! Następnie wracamy do hotelu i wieczorem mamy czas wolny na eksplorację okolicy.

Dzień 8

Uczestnicy wyprawy, którzy wykupią dodatkową wycieczkę, wyruszą wcześnie rano do goryli w Monganbe. Zobaczymy tam 14 członków rodziny żyjących w gęstym lesie. Spędzimy około półtorej godziny z tymi niesamowitymi zwierzętami, obserwując ich codzienne życie w buszu. O 13. wrócimy do hotelu na obiad, a następnie z resztą grupy wyruszymy do pięknych wodospadów.

Sama droga już będzie przygodą, ponieważ pokonamy 20 km trasy pojazdem 4x4, a następnie odbędziemy półgodzinny trekking przez tropikalny las. Ten dziki krajobraz wśród pagórków, zróżnicowanej flory i cudownych wodospadów jest idealnym miejscem na sesję zdjęciową.

Dzień 9

Wrócimy na platformę Elephant Bai, aby jeszcze raz przyjrzeć się niezwykłym słoniom. W drodze powrotnej odwiedzimy polskich misjonarzy w Bayanga, którzy założyli tam Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w 1975 roku. Po powrocie do hotelu czeka nas nie lada atrakcja - będziemy uczestniczyć w tradycyjnym tańcu Pigmejów! Na terenie tego rezerwatu żyje ich ponad 4500 i cechują się unikatową kulturą.

Dzień 10

Dzień zaczynamy od podróży rzeką Sangha w stronę Konga. Pokonamy 150 km łodzią motorową, mając przed sobą niezwykły widok - po prawej stronie kameruński las, po lewej natomiast Republika Środkowoafrykańska. Około 16. dotrzemy do Ouesso w Kongo, gdzie znajduje się nasz hotel z basenem.

Dzień 11

Wyruszymy w podróż wzdłuż kontynentu afrykańskiego i po przekroczeniu równika znajdziemy się w Oyo. Tam będziemy świadkami mistycznego popisu tanecznego najsłynniejszego zespołu w Kongo. Następnie dotrzemy do Gambouma, gdzie będziemy mieli czas wolny na eksplorację miasta.

Dzień 12

Po śniadaniu ruszymy w dalszą podróż na południe kraju, mijając okoliczne wioski, targi i lasy. Po dotarciu do stolicy Konga (Brazzaville) zakwaterujemy się w hotelu 4*.

Dzień 13

Zwiedzimy wielki targ miejski w Brazzaville, Bazylikę Św. Anny, katedrę wybudowaną w XIX w. czy muzeum pamięci Pierre’a Savorgnan’a de Brazzy, na cześć którego nazwano stolicę Konga. Po południu przepłyniemy pirogą po rzece Kongo między licznymi kataraktami.

Dzień 14

Do południa można będzie zwiedzić na własną rękę interesujące zakamarki miasta. Po 12. natomiast odbędziemy lot do Addis Abeby, a nocą przelecimy do Europy.

Dzień 15

Wylądujemy w Warszawie przed południem i żegnamy się z grupą.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3- i 4* z dostępem do basenów. W mniejszych miejscowościach nie ma ciepłej wody, a prąd jest wyłączany po 22. 4 noclegi w środku Parku Narodowego Dzanga Sangha.

Pogoda

Pogoda w Afryce Środkowej jest dobra przez cały rok, jednak najlepsze miesiące do podróży to czerwiec-wrzesień. Najcieplej w tych krajach jest od stycznia do maja. Jedynie październik jest miesiącem, w którym pojawiają się opady, które mogą utrudniać zwiedzanie.

Cena zawiera

W opcji z Demokratyczną Republiką Kongo (dodatkowo):


 • nocleg w pokojach dwuosobowych,

 • wyżywienie bez obiadu (śniadania i kolacje),

 • przepłynięcie łódką z Brazzaville do Kinszasy,

 • bilet wstępu do Sanktuarium Bonobo,

 • zwiedzanie stolicy kraju - Kinszasy,

 • formalności i wizy,

 • możliwość fotografowania i kręcenia filmów,

 • przejazd na lotnisko do Kinszasy.

 • noclegi w pokojach 2-osobowych,
 • opiekę polskojęzycznego pilota wycieczki,
 • przejazd minibusem z klimatyzacją na trasie Ouesso - Brazzaville,
 • transport pojazdem z napędem 4x4 po Kamerunie i części Parku Narodowego Dzanga Sangha,
 • bilet wstępu oraz możliwość filmowania w Parku Narodowym Dzanga Sangha,
 • obserwacja przez 90 min rodziny goryli Bai Hokou,
 • dwukrotne wejście na platformę Elephant Bai,
 • czas spędzony z Pigmejami Baka,
 • śniadania i obiadokolacje podczas wycieczki (po przybyciu do Jaunde jedna kolacja jest na własny koszt),
 • w P.N. Dzanga Sangha pełne wyżywienie razem z kolacją,
 • przepłynięcie łodzią do granicy Konga,
 • udział w mistycznym przedstawieniu o Oyo,
 • bilety wstępu do planowanych atrakcji w tym do muzeów i świątyń,
 • zwiedzanie głównych miast na trasie (Brazzaville, Jaunde, Kinszasa),
 • przejazd z lotniska w Jaunde do Brazzaville.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • kosztów otrzymania wizy do Konga (200 EUR), Kamerunu (100 EUR) i Republiki Środkowoafrykańskiej (100 EUR),
 • napiwków do przekazania lokalnemu pilotowi (ok. 70 EUR),
 • nieformalnych opłat na lotnisku,
 • kosztu przepłynięcia granicy na rzece pomiędzy Kamerunem, RSA i Kogo (50 EUR),
 • dodatkowych obiadów i napojów do jedzenia,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego dla mężczyzn w Kamerunie, ponieważ nie ma tam pokoju typu twin, a miejscowa obyczajowość nie pozwala mężczyznom spać w jednym łóżku pod groźbą kary o wysokości 150 EUR,
 • wycieczek fakultatywnych - w tym podróży do goryli w Mongambe o wartości 385 EUR),
 • podróż do Kinszasy w cenie od 1800 do 1950 EUR/os. (w zależności od ilości osób).

Ceny

Koszt wyprawy do Afryki: 5200 EUR + 4000 PLN (przy 6-10 os.) za osobę.

Ważne informacje

O ile teren Republiki Środkowoafrykańskiej nie należy do terenów bezpiecznych, to Park Narodowy Dzanga Sangha jest chroniony i w zupełności wolny od zagrożeń.

Przed wyjazdem należy się obowiązkowo zaszczepić przeciw żółtej febrze, WZW typu B oraz warto mieć ze sobą zestaw lekarstw.

Nie należy też pić wody niewiadomego pochodzenia ani z kranu.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Przed podróżą do Afryki

Wyjazd jest przewidziany dla grupy od 6 do 12 osób.

W krajach Afryki jest dostępnych kilka sieci telefonicznych, które mają względnie niskie taryfy za rozmowy z krajami europejskimi.

Sprawdź podobne wyjazdy

Rangun, Birma

12 - 26 lipiec 2022

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Panama, Panama

14 - 28 luty 2022

od8 890 PLN

/ os.

Thimphu, Bhutan

10 - 23 luty 2022

od3 295 USD

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.