Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Afryka w 18 dni

Południe Afryki to wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą mieć na wyciągnięcie ręki największe skarby Czarnego Lądu. Przemierzając kolejne rezerwaty i parki narodowe Namibii, Botswany i Zimbabwe, będziemy mogli podziwiać żyjące na wolności największe i najbardziej drapieżne zwierzęta świata - od słoni i żyrafy, po lwy i tygrysy.

Region ten to również wspaniałe góry, wodospady i niespotykane nigdzie indziej na świecie zjawiska przyrodnicze formowane przez miliony lat.

Atrakcje

 • Księżycowa Kraina,
 • całodzienne safari w Rezerwacie Etosha,
 • rejs łodzią wśród wysp delty Okavango,
 • Wodospady Wiktorii,
 • Góry Brandberg,
 • Narodowy Park Wybrzeża Szkieletowego,
 • Delta Okavango.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Przygotowanie fizyczne nie jest wymagane - wycieczka objazdowa ze spacerami.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Leżące na północ od zwrotnika Koziorożca Namibia, Botswana i Zimbabwe są jednymi z najbardziej dzikich zakątków Afryki. Podróżując przez te kraje, będziemy odkrywać najrzadziej na Ziemi występujące gatunki fauny i flory. Surowy, górski krajobraz oraz rozległe pustynie i sawanny sprawią, że przeniesiemy się do fascynującego nas świata dzikich zwierząt i przyrody.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Wylot z Warszawy do stolicy Namibii, Windhoek.

Dzień 2

Przylatujemy do stolicy Namibii, Windhoek, najczystszego miasta Afryki, położonym na wysokości 1600 m n.p.m. Wyprawę rozpoczynamy od historycznego centrum. Będziemy podziwiać architekturę, na którą duży wpływ mieli niemieccy koloniści.

Nad panoramą miasta dominują budynki parlamentu Tintenpalast (tzw. pałac atramentowy) - historyczny budynek niemieckiej administracji kolonialnej oraz nowy budynek Sądu Najwyższego. Niedaleko nich znajdują się najstarsze budynki administracyjne, m.in. stara twierdza, pierwszy bank, szkoła, poczta i budynek administracji SWA (Niemieckiej Afryki Zachodniej) oraz jeden z głównych symboli miasta, Luterański kościół Christus Kirche.

W dalszej części podróży udamy się na pustynię Namib w rejonie pomarańczowych wydm. Osiągają tam one wysokość do 200 m oraz długość do 50 km. Jest to jeden z terenów najbardziej ubogich w opady. Spotkamy tam wiele unikatowych gatunków zwierząt i roślin.

Droga prowadzi przez skaliste góry Naukluft. Znajdują się one na terenie Narodowego Parku Namib Naukluft. Jest to czwarty największy rezerwat przyrody na świecie. Kolację oraz nocleg mamy w rejonie Sesriem. Pokonana trasa: 320 km.

Dzień 3

Rano wyruszamy w dalszą podróż po parku narodowym do rezerwatu pustynnych wydm Sossusvlei. Na miejscu ukażą nam się najwyższe wydmy na świecie sięgające do 300 m wysokości. Wspinać będziemy się na jedną z wyższych piaskowych gór. Na szczycie obserwujemy niesamowity blask wschodu słońca.

W tym dniu czeka na nas też spacer do kanionu Sesriem, który formowany był przez rzekę Tsauchab na przestrzeni dwóch milionów lat. Będziemy mieli możliwość zejścia po naturalnie wyżłobionych schodach w dół kanionu. To co z góry wygląda jak niepozorne żwirowisko, po zejściu na dół wzbudza respekt.

Na dole poczujemy przyjemny powiew chłodu. W najwęższych miejscach kanionu ściany zbliżają się do siebie na odległość 2 metrów. Będziemy mogli spotkać tam pozostałości po rzece w formie nielicznych bajorek.

Po południu wyruszamy w kierunku Oceanu Atlantyckiego przez pustynię Naukluft. Trasa prowadzi przez niesamowite pustynne krajobrazy oraz niepowtarzalny w swoistym uroku przełom rzeki Kuiseb, która przez większą część roku jest wyschnięta. Przemierzymy zwrotnik Koziorożca.

Dotrzemy do głównego portu w Namibii, miasta Walvis Bay, pełnego zabudowań i trzeciego co do wielkości miasta Afryki. Nad licznymi rozlewiskami, które rozdzielają piaszczyste wydmy spotkamy ogromne stada flamingów, pelikanów i innego ptactwa wodnego.

Przejeżdżamy do miasteczka Swakopmund. Jest to miejsce typowo wypoczynkowe ze wspaniałą promenadą osłoniętą palmami i udekorowaną kwiatami, będącą prawdziwą oazą dla każdego podróżnika po długiej pustynnej podróży. Po dniu pełnym wrażeń udajemy się na kolację do hotelu w Swakopmund, gdzie spędzimy noc. Pokonana trasa: 480 km.

Dzień 4

Przed południem mamy chwilę dla siebie. Chętni mogą się wybrać na fakultatywną wycieczkę łodzią, by podczas rejsu spotkać morskie ssaki, takie jak foki, delfiny, przepływające w okresie od września do listopada wieloryby oraz oswojone pelikany.

Swakopmund to również ciekawe muzeum i galeria kryształów z największym monolitycznym kryształem na świecie o wymiarach 3 m na 3,5 m i wadze ponad 14 ton.

Po południu jedziemy do miejsc o pustynnym krajobrazie zwanym księżycowym. To całkowicie jałowa i skalista pustynia. Zobaczymy też jedno z większych skupisk ponad tysiącletnich, pustynnych roślin, welwitschii - gatunku endemicznego. Wracamy do Swakopmund na kolację i nocleg. Pokonana trasa: 180 km.

Dzień 5

Po śniadaniu czeka nas kolejna podróż do Narodowego Parku Wybrzeża Szkieletowego. Silne prądy oceaniczne oraz liczne płycizny sprawiły, że ta niesamowita kraina stała się cmentarzyskiem prawie 1000 statków. Ocean w tym miejscu łączy się z wydmami, gwarantując niezapomniane widoki. Oddalając się od oceanu w głąb lądu, docieramy na Przylądek Krzyża.

Natrafiamy tam na replikę granitowego Krzyża Cao. W 1485 r. portugalski odkrywca Diego Cao jako pierwszy Europejczyk postawił stopę w Namibii i wzniósł wysoki na 2 m krzyż. W 1893 r., niemiecki żeglarz, kapitan Becker z Falke, usunął krzyż i zabrał go do Niemiec. Spotkamy tutaj również największą i najbardziej znaną kolonię fok uchatek, idealne miejsce dla fascynatów fotografii.

Na koniec dnia udamy się do znajdującej się w sercu pustyni góry Spitzkoppe o wysokości 1800 m n.p.m., która ma bardzo nietypowy kształt. To zdecydowanie kolejne miejsce dla fanów fotografii i przyrody. Spotkać tutaj można wiele gatunków przelatujących nad głowami oraz skaczących po skałach ptaków. W hotelu niedaleko Usakos czekają kolacja oraz nocleg. Pokonana trasa: 390 km.

Dzień 6

W tym dniu przejedziemy przez zielone i górzyste tereny w góry Brandberge. To masyw górski w zachodniej Namibii z najwyższym szczytem kraju, Königstein o wysokości 2606 m n.p.m. Naszym oczom ukażą się prehistoryczne malowidła skalne przedstawiające ludzkie postacie oraz zwierzęta. Najbardziej znane malowidło to White Lady, dzięki któremu góry Brandberg znalazły się wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejną atrakcją jest The Vingerklip, wapienna skała o wysokości 35 m, która z wyglądu przypomina palec. Posiłek wraz z noclegiem w Khorixas. Pokonana trasa: 340 km.

Dzień 7

Przygodę zaczynamy od skamieniałego lasu, gdzie będziemy mogli zobaczyć szczątki skrzemiałych drzew zmytych przez olbrzymią powódź ok. 200 mln lat temu. Pnie drzew, które leżąc przez miliony lat pod zwałami mułu, gliny, a niegdyś, w czasie zlodowacenia, pod liczącą tysiąc metrów warstwą lodu, doskonale się zachowały. Nieopodal skalnego lasu znajdują się kolejne prehistoryczne malowidła w Twyfelfontein, jako jedyne w Namibii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Po przerwie na lunch wyjeżdżamy na północ, odwiedzić wioskę żyjącego w buszu plemienia Himba. Charakterystyczną cechą plemienia jest sposób plecenia włosów w zależności od dojrzałości oraz statusu małżeńskiego. Ciała członków plemienia pokryte są czerwonym pyłem. Plemię bez problemu możemy sfotografować i uwiecznić niezwykły widok. Nocleg niedaleko Kamanjab. Pokonana trasa: 330 km.

Dzień 8

Cały dzień przeznaczymy na przygodę safari. Znajdziemy się w jednym z największych rezerwatów na świecie, Etosha. Wycieczka prowadzi przez gęsty busz oraz rozległe otwarte tereny dna słonego jeziora. Miejsce jest bogate w minerały, a jezioro usytuowane w centralnej części rezerwatu. Teren jest często odwiedzany przez dzikie zwierzęta w poszukiwaniu wody i pokarmu.

Naszym oczom ukazać się mogą stada zebr, żyraf, antylop gnu i słoni. Obserwacja dzikich zwierząt jest niezapomnianym widokiem. Rezerwat zamieszkuje 144 gatunki ssaków, ponad 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów. Udajemy się poza rezerwat, by dojechać do miejsca noclegowego. Pokonana trasa: 280 km.

Dzień 9

Pozostajemy na terenie rezerwatu. Poruszamy się po wschodniej części Etoshy wzdłuż brzegu suchego dna jeziora. Przerwa na posiłek w obozie Halali. W trakcie posiłku będziemy mogli obserwować dzikie zwierzęta, które przychodzą do wodopojów znajdujących się w pobliżu.

Jeszcze przed zakończeniem dnia przejeżdżamy do fortu Namutoni. Jest to kolejne miejsce, w którym podziwiać będziemy świat dzikich zwierząt, położone przy naturalnej oazie. Na nocleg kierujemy się poza rezerwat. Pokonana trasa: 200 km.

Dzień 10

Nad ranem wyruszamy w dalszą drogę, mijając górnicze miasteczko Tsumeb, w którym wydobywano miedź, ołów, złoto oraz srebro. Następnie przez busz docieramy do pasa rzek i rozlewisk Caprivi Strip. W rzekach zamieszkują hipopotamy, które czasem możemy podziwiać przy brzegu rzeki. Zatrzymujemy się na lunch w miasteczku Rundu.

To lokalny ośrodek usługowy oraz centralne miejsce zamieszkania dla ludu Kavango. Ruszamy w dalszą podróż do rzeki Okavango, która jest wyjątkową rzeką nie uchodzącą do morza. Dzień kończymy w hotelu w Maun. Pokonana trasa: 540 km.

Dzień 11

Naszym celem jest delta rzeki Okavango w regionie Maun. Miejsce to doczekało się wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uważane jest za jedno z “siedmiu cudów Afryki”. Rzeka rozlewa się na pustynnym terenie - piaskach Pustyni Kalahari. Zanim woda zdąży w tym miejscu wyparować, tworzy oazę o powierzchni 15 tys. km².

Będziemy mogli zobaczyć wynurzające się z wody tysiące wysepek, liczne kanały z krystaliczną wodą, bagna i mokradła. Nocleg w hotelu Maun. Pokonana trasa: 420 km.

Dzień 12

Kolejny dzień przeznaczymy na całodniową wyprawę terenowym autem na safari do rezerwatu Moremi. Obcować będziemy z dzikimi zwierzętami. Rezerwat zamieszkiwany jest przez słonie, lamparty, żyrafy, zebry, hipopotamy, bawoły, gepardy, hieny oraz przez zagrożone wyginięciem gatunki wielkich ssaków, takie jak nosorożec biały, nosorożec czarny, dziki pies afrykański i lew. Noc spędzimy w stacjonarnych namiotach niedaleko rezerwatu. Pokonana trasa: 180 km.

Dzień 13

O wschodzie słońca wyruszamy wzdłuż rzeki Khwai na obrzeżach rezerwatu Moremi. Na skraju buszu będziemy zachwycać się wspaniałym widokiem na rezerwat. Po raz kolejny obserwujemy wiele gatunków dzikich zwierząt. Świat lwów, gepardów i innych dzikich kotów nie będzie miał przed nami tajemnic.

Po powrocie późnym popołudniem w hotelu Maun mamy zapewnione obiad, kolację oraz nocleg. Pokonana trasa: 250 km.

Dzień 14

Ta najdłuższa całodniowa wyprawa w trakcie wycieczki do Afryki podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy będzie wiódł przez suche dna jezior Nxai i Makgadikgadi do miejscowości Nata. Tu przewidziana jest przerwa na lunch. Po krótkiej przerwie docieramy do rezerwatu ptaków nad jeziorem Sowa.

Drugi etap to miejscowość Kasane położona nad rzeką Chobe. Przemieszczamy się wzdłuż granicy Zimbabwe. Po dotarciu na miejsce przesiadamy się na łódź. Płynąc rzeką Chobe, obserwować będziemy niezwykły świat słoni. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji tych wielkich ssaków. Na noc zatrzymujemy się w Kasane. Pokonana trasa: 600km.

Dzień 15

Śniadanie i odkrywanie kolejnej części rezerwatu Chobe. Po przekroczeniu granicy Zimbabwe ukażą nam się wodospady Wiktorii. To kolejne unikatowe piękno przyrody jest wpisane na listę UNESCO. Odwiedzamy miasteczko przy wodospadach, a następnie przenosimy się dalej, podziwiać wodospady na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii.

Uznane są one za jeden z siedmiu naturalnych cudów natury. Odkryte w 1855 r. przez szkockiego misjonarza i badacza Davida Livingstone’a, który wówczas powiedział o nich: “Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”. Wodospady mają rozpiętość 1700 m i wysokość ponad 100 m. Nocleg przy Wodospadach Wiktorii. Pokonana trasa: 90 km.

Dzień 16

To przedostatni dzień przed wylotem do Polski. Możemy sami wybrać sobie jedne z wielu atrakcji fakultatywnych przy wodospadach Wiktorii, to m.in.: lot nad wodospadami Wiktorii zwany lotem aniołów, spacer z młodymi lwami w buszu, safari na słoniach czy sesja fotograficzna z tymi wielkimi ssakami.

Możliwy jest także skok bungee z mostu nad Zambezi, najtrudniejszy na świecie spływ pontonowy w okolicach Wodospadu Wiktorii na rzece Zambezi lub przejazd parowozem przez most łączący Zimbabwe z Zambią. Parowóz zatrzymuje się na środku mostu, gdzie serwowane są poczęstunki i drinki o zachodzie słońca. Powrót do noclegu przy wodospadach Wiktorii.

Dzień 17

Przed wylotem z okolic Wodospadów Wiktorii do Polski możemy zakupić pamiątki na lokalnym targu rzemiosła. Pokonana trasa: 50 km.

Dzień 18

Przylot do Polski.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych w hotelach i guest housach 3–4*.

Pogoda

Namibia pogoda: panuje tu niezwykle suchy klimat. Wyjątkiem jest jedynie północno-wschodnia część Namibii, położona w Delcie Rzeki Okawango. Występują tu okresowe opady deszczu. Drugim miejscem w Namibii, gdzie najczęściej pada deszcz jest Windhoek – roczny opad to ok. 370 mm.

Klimat Botswany kształtuje spora odległość od oceanów oraz stosunkowo duże wypiętrzenie terenu ponad poziom morza. Podczas tutejszej zimy temperatury potrafią okazjonalnie spaść poniżej zera. Pora deszczowa trwa od listopada do marca.

Botswana oferuje atrakcje o każdej porze roku. Podczas pory deszczowej jest bardziej zielono, a zwierzęta w parkach narodowych mogą być trudniejsze do wytropienia. Jest ich wystarczająco dużo, a przy okazji o tej porze roku sceneria dodaje im uroku. Porą sucha mogą pojawić się nocne przymrozki.

Pogoda Zimbabwe: leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego. Środkowa część kraju posiada suchą odmianę, a także spory obszar północnej części Zimbabwe. Jedynie rejon gór w północno-wschodniej części kraju jest bardziej wilgotny.

Cena zawiera

 • koszty przelotów,
 • noclegi,
 • wyżywienie (śniadania z napojami, obiadokolacje),
 • przejazdy na całej trasie,
 • opiekę przewodnika,
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż.

Cena nie zawiera

 • opłat za wstęp do rezerwatów i zwiedzanych obiektów,
 • zwyczajowych napiwków,
 • opłat za wizy do Namibii i Zimbabwe,
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • dodatkowych atrakcji,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego.

Ceny

Koszt wyjazdu na 18 dni: 5500 PLN + 2800 EUR za osobę.

Bilety wstępu + napiwki

500 EUR

Składka na TFG

13 PLN

Wiza do Namibii

544 PLN

Wiza do Zimbabwe

45 USD

Dopłata do pokoju 1-os.

900 EUR

Ważne informacje

Ważność paszportu: co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego wjazdu; bilet powrotny lub na kontynuację podróży.

Wiza turystyczna jednokrotna 90-dniowa.

Zalecane szczepienia: dur brzuszny; tężec; błonica; wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) oraz typu A (WZW A); cholera; wścieklizna.

Waluta Namibia: dolar namibijski (NAD). Do Namibii najlepiej jest zabrać ze sobą USD bądź EUR. Całą posiadaną gotówkę należy zgłosić w deklaracji celnej - nie można posiadać w kraju więcej gotówki niż w zgłoszonej ilości.

Waluta Botswana: pula (BWP). Walutę możemy wymienić jedynie na miejscu. Najlepiej opłacalną waluta za którą zakupimy BWP jest USD.

Waluta Zimbabwe: dolar zimbabwe (ZWD).

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Co spakować na wyprawę do Afryki?

Na wyjazd należy zabrać ze sobą lekką, jasna odzież, nakrycie głowy, krem z filtrem, aparat oraz kamerę dla uwiecznienia piękna i bogactwa Afryki, leki antyseptyczne, przeciwuczuleniowe, przeciwgorączkowe.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

16 - 27 lipiec 2020

+ 4 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Rangun, Birma

22 listopad - 6 grudzień 2020

+ 1 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Jerozolima, Izrael

8 - 17 lipiec 2020

+ 1 więcej

od3 300 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.