Eksploruj boski Madagaskar (19 dni)

19 dni aktywnie spędzone na Madagaskarze, największej wyspie Afryki: Niesamowita i niespotykana nigdzie indziej przyroda, endemiczne gatunki zwierząt i roślin. Wyjątkowe wyprawy do rezerwatów oraz parków tętniących życiem i wypełnionych nietypowymi formacjami skalnymi.

Atrakcje

 • niezwykle bogata i endemiczna flora i fauna wyspy,
 • liczne wizyty w parkach narodowych i rezerwatach,
 • ogromne baobaby,
 • le Palais de la Reine (lista UNESCO),
 • wyspa lemurów,
 • Park Narodowy Tsingów w Bemaraha (lista UNESCO),
 • Park Narodowy Ranomafana (lista UNESCO),
 • unikalne formacje skalne Parku Narodowego Isalo,
 • lokalne wytwórnie rzemieślnicze,
 • Ilakaka i kopalnia szafirów,
 • wiszące mosty między szczytami górskimi,
 • safari 4x4,
 • safari 4x4,
 • kąpiele w naturalnych basenach u podnóża wodospadów,
 • francuska kuchnia w restauracjach.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Poziom trudności łatwy/średni: czekają nas kilkugodzinne piesze wyprawy po parkach, podczas których spodziewać się można średniego wysiłku fizycznego. Zalecane jest zabranie obuwia sportowego.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Madagaskar jest największą spośród wysp Afryki. Na ok. 88 mln lat temu datowane jest jego oddzielenie się od subkontynentu indyjskiego. Dzięki temu na terenie wyspy odnotowano niebywały rozwój flory i fauny, który dokonał się w swoistej izolacji. W efekcie Madagaskar posiada endemiczny ekosystem przepełniony gatunkami zwierząt i roślin, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie.

Plan wyjazdu

Zbiórka uczestników wycieczki na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Przelot na Madagaskar (do Antananarywy). Czeka nas przesiadka w Paryżu, Stambule lub lot przez Frankfurt i Addis Abebę. Na miejsce dotrzemy w zależności od wybranego połączenia: późnym wieczorem tego samego dnia lub we wczesnych godzinach popołudniowych dnia następnego.

Dzień 1:

Po lądowaniu oraz odprawie paszportowej transfer do hotelu i zakwaterowanie w hotelu Brajas (3*).

Dzień 2:

Wyruszamy na krótkie zwiedzanie stolicy Madagaskaru. Ruiny Pałacu Królowej, le Palais de la Reine (lista UNESCO), punkt widokowy z panoramą miasta i widokiem na jezioro Anosy.

Następnie przejazd główną aleją miasta - Aleją Niepodległości i opuszczenie stolicy. Udamy się z wizytą do ośrodka, w którym zgromadzone są liczne gatunki tropikalnych żab i kameleonów. Miniemy Moramanga i dotrzemy do prywatnego rezerwatu Vakona, położonego na wysepkach.

Rezerwat zamieszkały jest przez kolonie lemurów (m.in. białych lemurów wari oraz rudych safaki). Przeprawimy się na największą z wysepek, która nazywana jest wyspą lemurów (wyspę Vakona). Spędzimy tutaj ok. 1h na wypatrywaniu lemurów i zabawie z nimi. Zwierzęta te są przyjaźnie nastawione i chętnie wskakują na głowę lub ramię wizytujących.

Powrót do hotelu i obiad, następnie czas wolny dla uczestników. Zakwaterowanie w hotelu Feon ny Ala (2*).

Dzień 3:

Wczesnym rankiem udamy się do Rezerwatu Analamazoatra (zwanym także Perinet), gdzie podziwiać będziemy unikalną florę i faunę Madagaskaru. Ujrzymy m.in. wiele gatunków storczyków (także wanilii) oraz 11 gatunków lemurów (w tym największy: Indri Indri, znany z charakterystycznego, głośnego wycia).

Po zakończeniu zwiedzania rezerwatu zrobimy krótką przerwę na kawę i wyruszymy w kierunku Antsirabe: miasta zlokalizowanego w odległości 300 km od Andasibe. Drogę umilą nam malownicze krajobrazy płaskowyżu. Zobaczymy bananowce i ryżowe poletka.

Madagaskar znajduje się pod wpływem wielu stref klimatycznych, które wytworzyły tu wspólnie odmienny od wszystkiego świat.

W trakcie naszej trasy odwiedzimy lokalne wytwórnie rzemieślnicze (m.in. wytwórnię aluminiowych naczyń w Ambatulambo). Do Andasibe dotrzemy późnym popołudniem. Miasto dawnej było francuską stacją klimatyczną i znanym kurortem. Obserwując je, można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tutaj częściowo w epoce kolonialnej.

Po zakwaterowaniu w hotelu czas wolny dla uczestników. Wieczorem kolacja w znanym malgaskim lokalu, w którym często występują zespoły muzyczne i grupy kabaretowe.

Zakwaterowanie w Les Thermes d Antsirabe (3*).

Dzień 4:

Wczesnym porankiem wyruszymy w trasę na zachodnie wybrzeże wyspy do miasta-portu Morondava. Czekają na nas postój przy jeziorze Tritriva oraz obiad w lokalnej restauracji.

Późnym popołudniem dotrzemy do celu. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Kolację tego dnia zjemy w znanej włosko-francuskiej restauracji, która słynie z perfekcyjnie podawanych owoców morza.

Zakwaterowanie w hotelu Aux Sables d Or (3*).

Dzień 5:

Wstajemy wcześnie i wyruszamy na Wielkie Safari 4×4 w kierunku Bekopaka. Miasteczko to leży w bezpośrednim sąsiedztwie Naturalnego Rezerwatu Tsingów w Bemaraha.

Gdy pokonamy ok. 100 km, czeka nas przeprawa promem przez rzekę Tsiribihina i przerwa na obiad. Podczas drogi w kierunku Tsingów będziemy obserwować tereny z wyschniętymi lasami, gdzieniegdzie pojawią się także baobaby.

Do Bekopaka dotrzemy późnym popołudniem. Reszta dnia to czas na relaks i odpoczynek po podróży. Zameldowanie w hotelu Olympe de Bemaraha (3*).

Dzień 6:

Po śniadaniu udamy się do największego na Madagaskarze Parku Narodowego Tsingów w Bemaraha (lista UNESCO), w tym do najbardziej spektakularnej jego części: rezerwatu Wielkich Tsingów Andamozavaky.

To niezwykle malowniczy, górski park, gdzie spaceruje się skalnymi labiryntami i dociera do punktów widokowych z widokami na wapienne iglice, których wysokość dochodzi do kilkudziesięciu m. Występują tu także liczne jaskinie (w dolnej części masywów Tsingy).

Na terenie parku ujrzymy rozpostarte między szczytami wiszące mosty. Odważni turyści bez lęku wysokości mogą nimi przejść na drugą stronę. Wśród otaczających skał oraz w leśnych kanionach żyje mnóstwo endemicznych gatunków zwierząt (m.in. lemurów i kameleonów).

W trakcie wyprawy będzie możliwość zorganizowania pikniku w malowniczym otoczeniu. Trasę zakończymy na przełomie rzeki Manambolo.

Po południu droga powrotna do Bekopaka. Po powrocie czekają nas kolacja oraz czas wolny.

Dzień 7:

Po śniadaniu wyprawa pojazdami 4×4 w stronę Morondavy. Po drodze czeka nas przekroczenie promem rzeki Tsiribihina oraz obiad w Belo sur Tsiribihina.

Udamy się z wizytą do Narodowego Parku Kirindi Mitea z wyjątkowo zróżnicowaną florą, znajdującą się pod ścisłą ochroną. Jednym z głównych walorów parku są 3 gatunki baobabów (w tym wyjątkowo efektowny baobab Grandidiera).

Wiele spośród zwierząt występujących w parku to unikalne gatunki, które żyją tylko na jego obszarze. Odnajdziemy tutaj 47 gatunków ptaków (w tym 33 endemiczne), 11 gatunków ssaków (10 endemicznych), 23 gatunki gadów (wszystkie endemiczne) oraz 90 gatunków motyli i 10 gatunków płazów.

Późnym popołudniem dotrzemy do hotelu Le Relais de Kirindi (3*), gdzie czekają na nas kolacja, czas wolny i nocleg.

Dzień 8:

Udamy się do pełnego baobabów suchego lasu w Parku Kirindi. Będziemy obserwować lemury i jeżeli dopisze nam szczęście, także drapieżne i niespotykane nigdzie indziej na świecie fossy madagaskarskie.

Zobaczymy słynny baobab zakochanych (splecione ze sobą 2 baobaby). Zjemy obiad i udamy się w drogę powrotną do Morondavy wiodącą słynną Aleją Baobabów.

Po dotarciu do celu ponowne zakwaterowanie w hotelu Aux Sables d Or (3*), czas wolny oraz kolacja.

Dzień 9:

Tego dnia zmieniamy środek lokomocji na minibus i udajemy się ponownie do Antsirabe, do którego dojedziemy późnym popołudniem. Zakwaterowanie w hotelu Les Thermes d Antsirabe (3*).

Dzień 10:

Po śniadaniu wyruszamy na południe. Czeka nas przejazd wśród wyjątkowych wzniesień i zboczy górskich, gdzie rdzawo-czerwony kolor dominuje nad zielenią pól ryżowych.

Po drodze podziwiać będziemy piętrowe chat Malgaszów, które zbudowane zostały z laterytowego podłoża przekształconego później w cegły. Czeka nas postój w Ambositra. Odwiedzimy tam “Zamafiry arts shop”, pracownię rzeźb w drewnie (hebanie, palisandrze i drzewie różanym) i zjemy obiad.

Późnym południem dojedziemy do Ranomafana i zakwaterujemy się w Centrest Hotel (3*), który położony jest w pobliżu madagaskarskiej dżungli.

Dzień 11:

Udamy się na eksplorację Parku Narodowego Ranomafana (lista UNESCO). Przewidziana jest wyprawa trasą Vatoharanana, która przebiega przez pierwotny las tropikalny.

Nasza wędrówka wieść będzie przez wzgórza i terenami ze zmienną morfologią. Podziwiać będziemy malownicze rozlewiska rzek i piękne wodospady. Najniżej położone miejsca na terenie parku leżą na wysokości 400 m n.p.m., a najwyżej położone przekraczają 1400 m n.p.m.

W parku żyją liczne endemiczne i objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt.

Przez jego teren przepływa także wiele rzek, które są dopływami rzeki Namorona. Znajdziemy tutaj także wody uzdrowiskowe, pozwalające na zabiegi lecznicze.

Bogata fauna parku zawiera 12 gatunków lemurów, 62 gatunków gadów, 115 gatunków ptaków, 98 gatunków płazów oraz 90 gatunków motyli.

Po południu wyruszymy do miejscowości Fiarantsoa, do której dotrzemy wieczorową porą. Zakwaterowanie w hotelu Vannie (3*).

Dzień 12:

Odwiedziny w fabryce papirusowej “Antaimaro’s” oraz manufakturze, która słynie z produkcji jedwabiu (pozyskiwanego z kokonów hodowlanych oraz dzikich jedwabników). Przejazd pośród winnic, papirusowych pól, grot i niespotykanych formacji górskich w kierunku Ranohira. Krótki postój i wizyta na bazarze z roślinami leczniczymi.

Dalsza droga poprowadzi licznymi zakrętami przez Horombe Plateau. Zauważymy zmieniające się klimat i roślinność. Odczujemy także zmianę powietrza, które ze względnie rześkiego przeobrazi się w cieplejsze i bardziej łagodne. Równiny zdominowane będą przez trawy i niewielkie krzewy.

Wczesnym wieczorem dotrzemy do Ranohira, gdzie zakwaterujemy się w hotelu H1 Ranohira/Isalo Ranch (3*).

Dzień 13:

Rankiem wyruszymy na klif. Czeka nas trekking przez wyjątkowy na skalę światową Park Narodowy Isalo. Słynie on z malowniczych ostańców skalnych, które utworzyły się z piaskowców triasowej formacji Isalo. Będziemy podziwiać białe piaskowce wyszczerbione przez erozję oraz liczne panoramiczne widoki na okolicę.

Dotrzemy do “kanionu małp” pełnego niesamowitych formacji skalnych o poszarpanych kształtach. W porze deszczowej tutejsza roślinność jest silnie ukwiecona. W porze letniej roślinność przypomina swoim niemal złotym złotym odcieniem sawanny z zach. Afryki. W rezerwacie występują endemiczne gatunki aloesów.

Dla chętnych kąpiel w naturalnie powstałym basenie, powstałym dzięki wodom niewielkiego wodospadu, które wyrzeźbiły go w skale. Wyruszymy w dalszą podróż pośród traw i obserwować będziemy karłowate formy Pachypodium rosulatum, który zwany jest potocznie “stopą słonia” (przypomina rosnący do góry nogami baobab).

Po ok. 2h wędrówki dotrzemy do jaru. Następnie udamy się kilkaset metrów w dół i dotrzemy do lasu, który zamieszkują lemury Catta oraz największe (blisko 90 cm) Indri Indri.

Po kolejnej pół godzinie drogi wiodącej przez tropikalny las dotrzemy do zbiorowiska naturalnych basenów znajdujących się u podnóża wodospadów. Będzie to kolejna szansa na kąpiel lub odpoczynek w cieniu po trudach podróży. Powrót przez park do minibusa, którym wyruszymy w podróż powrotną do Ranohira. Po drodze czeka nas przystanek u Stóp Królowej Isalo.

Dzień 14:

Wyruszamy na południe drogą w kierunku Toliara (Tulear). Odwiedzimy miasteczko Ilakaka i kopalnię drogocennych szafirów. Po drodze napotkamy także tzw. miasteczka grzyby, które zakładane są przez napływających bez przerwy poszukiwaczy skarbów - górników.

Ujrzymy pierwsze wielkie baobaby, które będą nam towarzyszyć już niezmienne przez większość dalszego pobytu. Udamy się do Parku Botanicznego Arboretum d’Antsokay. Znany jest z powodu swojej wyjątkowej flory, zwłaszcza ze względu na kilka gatunków baobabów oraz innych sukulentów, roślin, które podobnie jak baobaby, gromadzą wodę w pniach.

Następnie zwiedzanie miasta Toliara i transfer do Ifaty. Zakwaterowanie w niezwykle popularnym i znanym z międzynarodowej klienteli hotelu Villa Maroloko (2*).

Dzień 15:

Wyprawa do rezerwatu Reniala, który rozciągają się na powierzchni ok. 60 ha. Porastają go lasy baobabów, gdzie spotkać można licznie gatunki endemicznych ptaków, lemurów oraz gadów (przede wszystkim żółwie i węże). Główną atrakcją lasu jest liczący ponad 1500 lat baobab o olbrzymiej średnicy. Większość terytorium lasu przemierzymy w prymitywnych wozach ciągniętych przez krowy Zebu.

Po powrocie do Ifaty czas poświęcimy na zwiedzanie okolicznych atrakcji, relaksacyjne przechadzki i plażowanie. Dla chętnych możliwość sprawdzenia swoich sił w sportach wodnych, połowie ryb lub nurkowaniu w Kanale Mozambickim. Ostatnia możliwość daje unikalną szansę na podziwianie niesamowitej flory i fauny morskiej Madagaskaru.

Dzień 16:

Dzień relaksacyjny, który można przeznaczyć na odpoczynek w hotelu lub na plaży, nurkowanie albo połów ryb.

Dzień 17:

Przejazd do Tulearu, a następnie transfer na lotnisko i lot do Antananarywy. Zakwaterowanie w hotelu Oceanis Home and Voyage (3*). Odpoczynek po podróży lub jeśli czas pozwoli, udamy się z wizytą do Croc-farmy: prywatnego ogrodu zamieszkałego przez krokodyle i lemury.

Dzień 18:

Śniadanie, wymeldowanie z hotelu, ostatnie zakupy i transfer na lotnisko. Lot powrotny do Warszawy przez jedno z lotnisk tranzytowych.

Dzień 19:

Lądowanie w Warszawie i zakończenie wycieczki.

Zakwaterowanie

Pokoje 2-os. w hotelach o standardzie 2 i 3*.

Pogoda

Stolica Madagaskaru: Antananarywa znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanie ciepłego. Latem jest dużo opadów, natomiast zimą są one niewielkie. Ich średnia w ciągu roku to 1317 mm, przy średniej rocznej temperaturze wynoszącej 18,4°C.

Cena zawiera

 • przeloty międzynarodowe na trasie: Warszawa – Antananarywa – Warszawa (loty z przesiadką),
 • przelot wewnętrzny: Toliara – Antananarywa,
 • koszty zakwaterowania,
 • transfery lotniskowe (Antananarywa oraz Toliara),
 • koszty transportu minibusem,
 • koszty transportu minibusem,
 • wyżywienie wg programu (śniadania i obiadokolacje),
 • safari 4×4,
 • przejazd wozami w Parku Renalia,
 • koszty ubezpieczenia (KL, NNW oraz bagażu).

Cena nie zawiera

 • kosztów wizy: ok. 30 EUR (wiza on arrival - uzyskiwana na granicy),
 • kosztu zakupu biletów do odwiedzanych lokacji oraz opłat dla przewodników podczas wizyt w parkach narodowych i innych miejscach wymagających opłat za zwiedzanie (koszt 200 EUR),
 • napiwków zwyczajowych dla obsługi (razem ok. 90 EUR),
 • wyżywienia wykraczającego poza program wyprawy (np. obiadów i dodatkowych posiłków), napojów do posiłków,
 • kosztów wycieczek fakultatywnych oraz sportów wodnych,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ( 13 PLN/os.),
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego (440 EUR).

Ceny

19 dni wyprawy w cenie: 7900 PLN + 2300 EUR od osoby.

Ważne informacje

Obywatele Polski objęci są obowiązkiem wizowym. Koszt wizy na Madagaskar zależny jest od długości pobytu (koszt od 30 do 60 EUR). Paszport musi mieć datę ważności min. 6 miesięcy od daty planowanego wylotu.

Nie ma obowiązku szczepień, niemniej zaleca się zaszczepienie przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B). Zalecane jest picie jedynie butelkowanej wody.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Bezpieczeńśtwo na Madgaskarze:

Należy liczyć się z zagrożeniem przestępczością pospolitą. W związku z tym zalecane jest unikanie samotnej podróży i przechadzek po zapadnięciu zmroku. Podczas pobytu na lotniskach dworcach, czy w galeriach handlowych należy zwracać uwagę na posiadane wartościowe przedmioty, portfele i dokumenty.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

11 - 22 kwiecień 2020

+ 6 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Rangun, Birma

22 listopad - 6 grudzień 2020

+ 2 więcej

od6 800 PLN

/ os.

Jerozolima, Izrael

8 - 17 lipiec 2020

+ 1 więcej

od3 300 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.