Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Afryka: wyprawa do Kongo (16 dni)

Wyrusz na poszukiwanie dzikiej przyrody! Wycieczka do Afryki to kierunek dla osób, które od podróżowania chcą czegoś więcej.

Demokratyczne Kongo jest sercem płyty równikowej, które zachwyca spektakularnymi wodospadami, emocjonującym safari po dziewiczej dżungli i tajemniczymi grotami. Zatańcz wokół ogniska z Pigmejami, na własne oczy zobacz wygrzewające się na brzegu krokodyle i utul do snu młodego szympansa Bonobo.

Atrakcje

 • safari 4x4 przez pierwotną dżunglę,
 • egzotyczne i kolorowe kongijskie targowiska,
 • przeprawa pirogą na wiosłach,
 • przeprawa łodzią motorową,
 • rejs po rozlewisku rzeki Kongo,
 • wodospady Zongo,
 • sanktuarium Lola ya Bonobos i obserwacja szympansów karłowatych,
 • wieczorne ogniska i tańce z Pigmejami i członkami ludów Bantu,
 • Kinszasa - stolica Konga Demokratycznego,
 • rejs po jeziorze Tumba,
 • obserwacja krokodyli, tukanów, papug i małp.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Wycieczka przeznaczona jest dla osób na każdym poziomie zaawansowania. W trakcie podróży odbędziemy jedną wyprawę trekkingową po łagodnej, leśnej trasie.

Podstawowy
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Demokratyczna Republika Konga to środkowa Afryka. Nazwa kraju pochodzi od ludu Bakongo i oznacza “myśliwy”. Kongo zamieszkuje 250 grup etnicznych. Największe z nich to: Kongo, Luba i Mongo. Gospodarka D.R. Kongo opiera się głównie na przemyśle wydobywczym. Jest to największy na świecie producent kobaltu oraz znaczący producent miedzi i diamentów.

Plan wyjazdu

Plan podróży może ulec modyfikacjom w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Dzień 1: Warszawa

W godzinach wieczornych wylatujemy do Kinszasy (R.D. Kongo) z lotniska Chopina w Warszawie.

Dzień 2: Kinszasa

Lądujemy w stolicy Kongo, mieście Kinszasa. Wsiadamy do minibusa i jedziemy do hotelu. Dzisiaj każdy na własną rękę zapoznaje się z okolicą i stawia pierwsze kroki w mieście.

Dzień 3: Kinszasa

Poznajemy uroki stolicy. Zobaczymy Katedrę Świętej Anny i muzeum prezydenta Laurenta Kabili. Potem wstąpimy na targ/galerię sztuki ludowej i obejrzymy pierwszą Katedrę w Kongo. Udamy się do zajmującego ponad 39 ha sanktuarium Lola ya Bonobos, gdzie żyją Bonobo - szympansy karłowate. Zwierzęta te wyróżnia pokojowe usposobienie, dlatego chętni będą mogli wziąć młode Bonobo na ręce.

Dzień 4: Mbandaka

Lecimy do Mbandaka, krainy równikowej dżungli. Jest to naczelne miasto na równikowej prowincji. Na miejscu wsiadamy w terenowe samochody i jedziemy do hotelu. Po obiedzie przemieszczamy się do parku botanicznego Eala i zaglądamy do muzeum etnograficznego. Odwiedzimy też misję ewangelicką.

Dzień 5: obóz Mooto

Przed nami safari samochodem z napędem na cztery koła. Pojedziemy do miasteczka Mooto. Trasa nie będzie łatwa, zajmie nam niemal cały dzień i często będziemy mijać podmokłe odcinki. Przekroczymy linię równika i przemierzymy dżunglę porośniętą głównie bananowcami i gęstymi krzakami.

Po drodze zobaczymy małpy, kolorowe papugi i różne gatunki ptactwa. Obiad zjemy w wiosce Nkalamba. Do celu dojedziemy około godziny 16. Zdążymy też odwiedzić misję katolicką i lokalną katedrę. Nocleg spędzimy w namiotach na obozowisku.

Dzień 6: obóz Mooto

Zaczynamy od wizyty w ośrodku stowarzyszenia “VZW Mooto & Bikoro”. To miejsce, w którym miejscowa ludność kształcona jest w zakresie uprawiania zrównoważonego rolnictwa, troski o zdrowie i edukacji lokalnej społeczności. Zobaczymy, jak wyglądają tamtejszy młyn i stołówka.

W lasach trafimy na ręcznie wykonane pułapki na zwierzęta i pomożemy w zbieraniu roślin leczniczych. Po południu przemierzymy wioskę i zobaczymy, jak wygląda życie codzienne jej mieszkańców. Wieczorem trochę się zrelaksujemy. Przed nami wieczór śpiewu i tańca, który poprowadzi grupa Bobongo. W jej skład wchodzą Pigmeje i członkowie ludu Bantu.

Dzień 7: obóz Bokote

Jedziemy do Bokote. Pierwszą część trasy pokonujemy terenowymi samochodami, a w Samba przesiadamy się do pirogi z bocznymi pływakami. Zaczynamy pięciogodzinny rejs po tropikalnej dżungli. Będziemy mijać rybaków i typowe dla regionu gliniane chatki z dachami z wyschniętych liści bananowców i palm. Zaobserwujemy wygrzewające się na brzegu krokodyle oraz kolorowe ptaki, kolibry i motyle.

W Bokote rozbijemy obóz i pójdziemy obejrzeć wioskę. Będziemy rozmawiać z mieszkańcami, a wieczorem spotkamy się przy ognisku z Pigmejami i ludnością Bantu.

Dzień 8: Bikoro

Łodzią motorową płyniemy po jeziorze Tumba. Akwen ma ponad 50 km długości i 20 km szerokości, a linię jego brzegu otacza gęsta dżungla. Na łodzi zorganizujemy piknik. Celem naszego rejsu jest Bikoro.

Dzień 9: Bikoro – obóz Mabali

Wstąpimy z wizytą do Katolickiej Misji Bikoro i zobaczymy lokalny targ. Potem pojedziemy do Mabali, gdzie udamy się na popołudniowy trekking po lesie, by zobaczyć różne gatunki żyjących tam małp. Chętni będą mogli wybrać się nocą do dżungli.

Mabali to jeden z naczelnych ośrodków badawczych zajmujący się rolnictwem i leśnictwem w Afryce Środkowej. Otaczać nas będzie rezerwat, w którym żyją różne gatunki zwierząt. Spotkamy np. wiele małp, które są oswojone i mają przyjazne nastawienie. Centrum jest dobrym punktem widokowym na jezioro Tumba.

Dzień 10: Mabali – Mbandaka

Wstąpimy do starego laboratorium i miejscowych muzeów. Po obiedzie wracamy do Mbandaki, gdzie każdy będzie mógł samodzielnie zaplanować popołudniowy czas wolny.

Dzień 11: Mbandaka – Kinszasa

Drogą powietrzną wracamy do stolicy R.D. Kongo, Kinszasy. Po zakwaterowaniu w hotelu samodzielnie zwiedzamy okolicę.

Dzień 12: wodospady Zongo

Wczesnym rankiem wsiadamy w minibusa i jedziemy do wodospadów Zongo. Po drodze zrobimy postój w największym ogrodzie botanicznym w Kongo, Kisantu. Spotkamy tam ponad 4 tys. gatunków roślin typowych dla Konga i innych regionów tropiku. Ogród zajmuje 225 ha, w tym także tereny podmokłe, lasy i strumienie.

Dzień 13: Wodospady Zongo – Groty Mbanza Ngungu – Kinszasa

Od samego rana będziemy słyszeć szum wód. Zaraz po śniadaniu ruszamy do wodospadów Zongo, jednych z największych na świecie. Ich przepływ ma 650m³/sekundę. Przy wodospadzie powstała zapora wodna, która zasila aglomerację miasta Kinszasa w wodę.

Potem zaczynamy przeprawę przez Prowincję Dolnego Konga. Ta malownicza kraina dostarczy krajobrazów typowych dla regionu równikowego Konga. W godzinach południowych dojedziemy do wioski Mbanza Ngungu, w pobliżu której znajduje się tajemnicza jaskinia Finzola, jedna z większych atrakcji turystycznych regionu.

Dzień 14: Kinszasa

Kierujemy się na północ miasta do portu Kinkole. Jest on po części targiem rybackim i leży w historycznym mieście N’sele. Na miejscu wsiądziemy na pokład statku i cały dzień będziemy pływać po rzece Kongo.

Wstąpimy do obozów rybackich i wioski Lukunga. Ta mała mieścina utrzymuje się niemal wyłącznie z rolnictwa i wędkowania. Zajdziemy do tamtejszej szkoły i zobaczymy specyficzne domy na szczudłach, które są zabezpieczeniem podczas powodzi.

Dzień 15: Powrót do kraju

Jadąc na lotnisko, możemy zrobić pamiątkowe zakupy. Żegnamy się z lokalnymi opiekunami i po dopełnieniu niezbędnych formalności wyjazdowych wracamy do Polski.

Dzień 16: Warszawa

Wczesnym popołudniem lądujemy na lotnisku Chopina w Warszawie.

Zakwaterowanie

W trakcie podróży spać będziemy w hotelach 2- i 4* oraz w namiotach na obozowisku.

Pogoda

Pogoda w Kongo Demokratycznym jest przyjemna przez cały rok. Poziom wilgotności powietrza należy do wyższych. Północną część kraju obejmuje klimat równikowy, a południową tropikalny. Średnia roczna temperatura waha się w przedziale od 20 do 32⁰C. Zwykle nie spada poniżej 19⁰C i nie wzrasta ponad 34⁰C. Okres suszy trwa zwykle od maja do września, a deszczowy od listopada do połowy kwietnia.

Cena zawiera

 • przeloty międzynarodowe (Warszawa – Kinszasa – Warszawa),
 • przeloty wewnętrzne (Kinszasa – Mbandaka – Kinszasa),
 • koszty zaproszenia na teren R.D. Kongo,
 • noclegi,
 • wyżywienie,
 • transfery, rejsy i przejazdy na trasie,
 • opiekę polskiego i lokalnego pilota,
 • bilety wstępu do muzeów, parków botanicznych, sanktuarium Bonobo i innych obiektów wymagających płatności.

Cena nie zawiera

 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN/os.),
 • kosztów uzyskania wizy do R.D. Kongo (ok. 900 PLN),
 • dodatkowych posiłków,
 • napojów do posiłków (poza śniadaniami),
 • zwyczajowych napiwków (ok. 60 EUR),
 • atrakcji fakultatywnych i wydatków własnych,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego (510 EUR).

Ceny

Cena wyjazdu do R.D. Kongo na 16 dni: 6500 PLN + 3640 USD od osób + opłata za wizę i napiwki.

Ważne informacje

Turyści z Polski muszą uzyskać wizę umożliwiającą przejazd i pobyt w Kongo. O wizę pobytową i tranzytową można ubiegać się u przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych Republiki Konga. Czas oczekiwania na wizę wynosi około 3 tygodni. Niezbędny jest także paszport, a często także bilet powrotny (do okazania).

Obowiązującą walutą jest Frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej CFA (XAF). 1000 XAF = ok. 1,70 USD.

Kraje Afryki, w tym także Demokratyczna Republika Kongo, to obszar, na którym wymagane jest posiadanie obowiązkowego szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Kongo demokratyczne - ciekawostki

W D.R. Kongo występuje ok. 1130 gatunków ptaków. To największa różnorodność w całej Afryce. Niektóre ptaki wodne, lądowe, drapieżne, owocożerne to gatunki endemiczne - spotkamy je tylko w tej części świata.

Ludność Konga Demokratycznego wierzy w czary. Robienie zdjęć w miejsca do tego nie wskazanych ma negatywny odbiór. Miejscowi bowiem wierzą, że takie “uchwycenie wizerunku człowieka” zabiera jego ducha.

Sprawdź podobne wyjazdy

Buenos Aires, Argentyna

Lima, Peru

13 - 24 listopad 2020

od9 980 PLN

/ os.

Rangun, Birma

22 listopad - 6 grudzień 2020

od6 800 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.