Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kilimandżaro: trekking na lekko trasą Marangu Route

Trekking najprostszą trasą Marangu Route, zwaną też Coca Cola Route, na Kilimandżaro wyłącznie w towarzystwie przewodnika to wyjątkowe przeżycie! Trzeba jednak liczyć się z tym, że wyprawa na wysokość ponad 5 tys. metrów nie jest delikatnym spacerem wśród wspaniałych widoków.

Na trasie będą zdarzały się trudności związane z panującymi po drodze warunkami (objawy choroby wysokościowej, noclegi w drewnianych chatkach, brak bieżącej ciepłej wody) jednak wszystkie tego rodzaju niedogodności z pewnością są warte momentu, w którym staniesz dumnie na Dachu Afryki.

Wyprawę realizujemy dla min. 2 osób, a maksymalnie dla grupy 4 osób.

Podane terminy są orientacyjne, Ty decydujesz, kiedy chcesz jechać!

Atrakcje

 • 64 km trekkingu,
 • możliwość zdobycia najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro,
 • Park Narodowy Kilimandżaro,
 • wspaniała tanzańska flora i fauna: zobaczenie na żywo m.in.: lodowców, krateru wulkanu, dzikich zwierząt i lasu deszczowego,
 • okazja do pokonania własnych słabości,
 • wyjątkowe przeżycia, niesamowita atmosfera!

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Do wyprawy na Kilimandżaro trzeba się przygotować. To wyzwanie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Każda osoba, która ukończyła 12 r.ż. i odpowiednio przygotowała się do trekkingu, jest w stanie z sukcesem go zakończyć. Statystycznie około 40% osób, które podjęły się zdobycia Dachu Afryki rezygnuje przed osiągnięciem celu.

Myślisz, że nie dasz rady lub obawiasz się, co się stanie w razie kontuzji? W wyprawie oprócz przewodnika będzie nam towarzyszył jego pomocnik, który w przypadku jakichkolwiek trudności lub innych przeszkód zejdzie z Tobą na dół.

Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Najwyższy szczyt Afryki (zwany Dachem Afryki i najsamotniejszą górą świata), Kilimandżaro (Kilimanjaro), leży na terenie Tanzanii (płd-wsch. część Afryki). To masyw wulkaniczny, który tworzą trzy szczyty, główny Uhuru znajduje się na wulkanie Kibo (Kilimandżaro) i mierzy 5895 m n.p.m.

Na Kilimandżaro można wejść różnymi trasami: Marangu Route dł. 64 km, Machame Route dł. 100 km, Rongai Route dł. 70 km, Umbwe Route dł. 81 km, Shira Route dł. 98 km oraz Lemosho Route dł. 98 km.

Marangu uznawana jest za najłatwiejszą. W czasie wędrówki można podziwiać niesamowicie bujną przyrodę i wspaniałe dzikie zwierzęta, w miarę zwiększania się wysokości flora i fauna stają się coraz uboższe, z czasem przeradzając się w gołe skały.

Plan wyjazdu


Dzień 1

Lądujemy w Kilimandżaro. Przejazd do hotelu - odpoczynek.

Dzień 2 - dystans: 7 km, czas: ok. 4-5 h. Podchodzimy z 1830 na 2740 m n.p.m.

Pierwszego dnia będziemy wędrować spokojnym krokiem - chodzi o to, aby się zaaklimatyzować stopniowo, delikatnie przygotowując organizm do dużych wysokości. Niestety już w czasie trekkingu na tym etapie możliwe są bóle i zawroty głowy oraz sporadyczne problemy ze snem.

Najpierw pojedziemy samochodem do oddalonego o ok. 40 km. do Marangu Gate (1830 m n.p.m.). W znajdującym się tam biurze przewodnicy zarejestrują nas i kupią wszystkie niezbędne dokumenty. W tym miejscu można też odpłatnie wypożyczyć sprzęt: stuptuty, kijki trekkingowe, śpiwory, ciepłą nieprzemakalną odzież, a nawet obuwie. Można też kupić pamiątki i skorzystać z toalety.

Po dopełnieniu wszelkich formalności dostaniemy lunch box (paczuszkę z jedzeniem) i wyruszymy w drogę. Naszym celem jest baza Mandara Huts (2740 m n.p.m.).

Będziemy wędrować powoli komfortowym szlakiem przez wspaniały las deszczowy, podziwiając przepiękną florę i faunę. Z pewnością zobaczymy małpy i kameleony.

Dzień 3 - dystans: 11 km, czas: ok. 4-5 h. Podchodzimy z 2740 na 3690 m n.p.m.

Z samego rana wyruszamy dalej. Opuścimy niestety piękne szlaki bujnego lasu deszczowego i będziemy wędrować wśród coraz częściej pojawiających się skalnych żerdzi. Wygodną trasą o niewielkim nachyleniu dotrzemy do bazy Horombo Huts znajdującej się na wysokości 3690 m n.p.m. Zatrzymamy się tu na 2 dni na aklimatyzację.

Wieczorem z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama na szczyty wulkanicznego masywu Kilimandżaro - Mawenzi i Kibu, będzie można też dostrzec cel naszego trekkingu - Uhuru Peak. Pomiędzy nimi tworzy się tzw. siodło, którym będziemy wędrować.

Niektóre osoby z pewnością będą się już zmagały z objawami choroby wysokościowej. Bóle i zawroty głowy, senność, bóle w klatce piersiowej, dolegliwości ze strony układu pokarmowego: brak łaknienia, nudności oraz ogólne osłabienie.

Dzień 4 - aklimatyzacja: podejście z 3690 na 4100 m n.p.m. i powrót, czas: ok. 4-5 h

Pozostajemy w bazie Horombo Huts. Potrzebny jest nam czas na przystosowanie się do wysokości. W tym celu przespacerujemy się z niższego punktu na wyższy i wrócimy. Trasa będzie prowadziła do Mawenzi.

Jeżeli dolegliwości związane z chorobą wysokościową nie będą nam bardzo dokuczały, dotrzemy (podziwiając w międzyczasie “zebrowe skały” - zebra rocks) do punktu na wys. 4100 m n.p.m., gdzie zaczyna się siodło masywu pomiędzy szczytami Mawenzi i Kibo.

Stamtąd będziemy podziwiać widok na jutrzejszą trasę oraz przepiękną grań Mawenzi. Będzie też można dostrzec krater, na którym dumnie prezentuje się cel naszej wędrówki - Uhuru Peak. Po zejściu do bazy zjemy obiad i odpoczniemy. Po kolacji obejrzymy spektakularny zachód słońca.

Dzień 5 - dystans: 10 km, czas: ok. 6-8 h. Podchodzimy z 3690 na 4695 m n.p.m.

Rozpoczynamy marsz zaraz po śniadaniu. Można iść jedną z dwóch tras: widokową (dłuższą, szliśmy nią wczoraj) lub trawers bokiem - szlak wybierany najczęściej. Po drodze zobaczymy olbrzymie, rzadko porośnięte roślinnością łąki, które szybko zamienią się w gołe skały. Bez obaw - trasa nie jest stroma, ani trudna do pokonania.

Naszym celem będzie baza-schronisko Kibo Hut znajdujące się na wys. 4695 m n.p.m., gdzie zamiast domków są duże 12-os. sale z piętrowymi łóżkami. Toalety są na zewnątrz. Po dotarciu na miejsce zjemy obiad i położymy się spać. Wstajemy po północy i idziemy dalej. Raczej nikt nie będzie narzekał na krótki sen, ponieważ przez wysokość, na jakiej się znajdziemy, każdy będzie miał problem ze spaniem.

Dzień 6 - dystans: 4 km podejście i 14 km zejście, czas: ok. 10-15 h. Podchodzimy z 4695 na 5895 m n.p.m i schodzimy na 3690 m n.p.m. Etap, w którym podejmiesz ostateczną decyzję, czy idziesz dalej, czy zostajesz w bazie.

Wychodzimy w nocy ze schroniska, wkraczając niemal od razu na strome podejście po ścianie stożka Kobo. Po wejściu na wys. 5000 m n.p.m. rozpoczynamy marsz stromą, wijącą się trasą (tzw. zig-zag), której nawierzchnię tworzy luźne osypisko piargu. Ostatnie 200 m to łagodna ścieżka prowadząca wśród olbrzymich skał.

Na krawędź krateru Uhuru Peak dotrzemy mniej więcej na wschód słońca. Staniemy wówczas w słynnym miejscu Gilmans Point na wys. 5681 m n.p.m. Jeżeli ból głowy i uczucie omdlenia nie przeszkadzają w podziwianiu widoków, można przez kilka minut popatrzeć na lodowce, wnętrze krateru i zobaczyć Uhuru Peak. Po dotarciu do tego miejsca otrzymasz certyfikat potwierdzający to dokonanie.

Jeżeli jesteś w stanie iść dalej, do końca drogi zostało jeszcze około 1,5 h marszu po krawędzi wulkanu, aby zdobyć Uhuru Peak znajdujący się na wys. 5895 m n.p.m. Po sukcesie, jakim niewątpliwie jest wejście na najwyższy szczyt Kilimandżaro, schodzimy do Gilmans Point, a później albo schodzimy szybko posuwistymi krokami po piargu, albo idziemy szlakiem, którym dotarliśmy tu nocą.

Po dojściu do Kibo Hut odpoczywamy, jemy i śpimy. Przykre dolegliwości stopniowo mijają wraz ze schodzeniem na niższe wysokości.

Dzień 7 - dystans: 18 km, czas: 5-7 h

Cały dzień będziemy schodzić tą samą trasą, którą weszliśmy. Zatrzymujemy się w Mandara Huts, gdzie zjemy obiad i odpoczniemy. Stamtąd wędrujemy przez las deszczowy prosto do Marangu Gate, gdzie wsiadamy w samochód i jedziemy odpocząć do hotelu w Moshi.

Dzień 8

Wylot do Polski.

Zakwaterowanie

Dwie noce - po wylądowaniu w Moshi i przed wylotem do Polski - spędzimy w hotelu w pokojach 2-os. Kolejne noce w 4-os. domkach lub schroniskach w pokojach-salach 12-os. (śpimy na piętrowych łóżkach) w bazach na szlaku. Domki są drewniane, nie mają ogrzewania, śpimy w śpiworach na materacach.

Na terenie baz są: stołówka (w której osoby z naszej obsługi przygotują i podadzą nam posiłek), wszystkie niezbędne sanitariaty (z podziałem na damskie i męskie) oraz oświetlenie zasilane bateriami słonecznymi. W kranach nie ma ciepłej bieżącej wody. Po dotarciu do bazy każdy dostanie ciepłą wodę do umycia się oraz przekąski (popcorn lub batoniki, kawę i herbatę), a następnie ciepły posiłek.

Pogoda

U podnóża Kilimandżaro temperatura powietrza może dochodzić do 30°C. Po drodze w miarę zwiększenia wysokości temperatura spada. Na wysokości ponad 3000 m n.p.m. jest około 0°C z kolei na szczycie może wynieść nawet -20°C. 

Koniec sierpnia i początek września to optymalnie najlepszy czas na trekking na Kilimandżaro. Na obszarze dżungli nie pada wtedy zbyt często a podczas wejścia na górę nie ma dużo śniegu. Oczywiście na szczycie jest lód i śnieg, ale jest go tyle, że nie ma nawet konieczności podpinania pod buty raków.

Cena zawiera

 • aplikację mobilną - plan podróży z praktycznymi wskazówkami,
 • transport z/na lotnisko w Moshi,
 • 2 noclegi w hotelu (Moshi) + noclegi w drewnianych chatkach i schroniskach,
 • 3 posiłki dziennie,
 • prywatny trekking na Kilimandżaro trasą Marangu,
 • usługi przewodnika i tragarzy,
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100000 EUR, NNW 15000 PLN, bagaż 1000 PLN (podczas trekkingu zwyżka Sporty Ekstremalne).

Cena nie zawiera

 • przelotów na trasie: Warszawa - Kilimandżaro - Warszawa: od ok. 3500 PLN,
 • zwyczajowych napiwków na trasie (kwota napiwków dla osób towarzyszących nam cały czas podczas trekkingu wyniesie ok. 400 USD: kwota ta ustalana jest wg wytycznych władz parku narodowego),
 • wyżywienia nie ujętego w programie: ok. 20 USD dziennie na osobę,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.,
 • opłaty za wizę do Tanzanii: 50 USD,
 • atrakcji dodatkowych/nie przewidzianych w programie.

Ceny

Koszt trekkingu na Kilimandżaro jest uzależniony od wielkości grupy, jaka zapisze się na jeden termin:

Cena za 1 os. w przypadku grupy 2-os wynosi: 2200 USD.

Cena za 1 os. w przypadku grupy 4-os wynosi: 2040 USD.

Ważne informacje

Zdobycie Kilimandżaro to przede wszystkim rezultat dobrej aklimatyzacji. Góra nie jest technicznie trudna do zdobycia - nie trzeba być wysportowanym, to, co pokonuje niemal połowę osób chcących zdobyć Dach Afryki, to choroba wysokościowa. Na wysokości powyżej 2500 m powietrze staje się coraz rzadsze, a ciśnienie spada poniżej 600 hPa.

W aklimatyzacji najważniejsze jest aby, dużo pić, oddawać dużo moczu i jak najczęściej się wypróżniać - dzięki temu lepiej znosi się skutki “wysokościówki”.

Skutki choroby wysokościowej w postaci bólów i zawrotów głowy, uczucia ciężkości w klatce piersiowej i ogólnego osłabienia będą niwelowane zejściami na niższe wysokości. Osoby mające problem z ciśnieniem tętniczym, chorobami serca, schorzeniami ze strony układu pokarmowego mogą znacznie ciężej znosić dolegliwości związane z przebywaniem na wysokości powyżej 2500 m.

Co spakować na trekking? W wędrówce na Kilimandżaro niezbędne będą Ci: wygodne buty z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą (np. buty trekkingowe), stuptuty, raki, nieprzemakalne spodnie i kurtka, buff, czapka, rękawiczki, śpiwór (ciepły), przekąski (suszone owoce, żele, batoniki), musujące tabletki z witaminami, aspiryna, mokre chusteczki, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czołówka.

Organizator

Organized by Kiribati Club

Ciekawe kierunki, nietypowe destynacje, doświadczenie, zbaczanie ze szlaków, osobowości, eksploracja nurtu slow travel.

Możliwość wydłużenia trekkingu o:

+ Wakacje na Zanzibarze - pobyt w butikowych hotelach.

+ Safari w Tanzanii (w tym opcja lotu balonem nad równiną Serengeti).

Sprawdź podobne wyjazdy

Moshi, Tanzania

5 - 12 październik 2021

+ 2 więcej

od2 190 USD

/ os.

Tokyo, Japonia

6 - 28 listopad 2021

+ 1 więcej

od8 790 PLN

/ os.

Buenos Aires, Argentyna

7 listopad - 1 grudzień 2021

+ 1 więcej

od12 900 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.