25 dni w podróży po Mongolii

Niezwykła wycieczka po dzikiej Mongolii! Wybierz się w 25-dniową podróż śladem Czyngis Chana, zwiedzając zielone stepy, pustynię Gobi, prastare świątynie buddyjskie i wygasły wulkan Chorgo. Poznaj kulturę Mongołów i odwiedź ich tradycyjne jurty.

Atrakcje

 • poznanie kultury Mongołów,
 • spanie w jurtach mongolskich w pobliżu dziewiczej natury,
 • pustynia Gobi,
 • zjawiskowe Parki Narodowe Mongolii,
 • stepy Changaju,
 • kąpiele w naturalnych źródłach,
 • szamańskie rytuały,
 • jezioro Chubsuguł nazywany “Bajkałem Wschodu”,
 • piękne świątynie buddyjskie,
 • skaliste góry Mongolii,
 • wulkan Chorgo

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Podczas wycieczki będziemy chodzić po górach na wysokości 2000 m n.p.m., więc wymagana jest podstawowa sprawność fizyczna.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Mongolia to kraj położony w Azji Centralnej ze stolicą w Ułan Bator. Ma powierzchnię 5 razy większą od Polski, jednak gęstość zaludnienia to tylko 1,7 osób na km². Mongolia słynie z dziewiczych stepów, jedynych w swoim rodzaju jurt oraz treserów orłów. Znajduje się tam wiele niezwykłych parków narodowych, w których można zobaczyć cudowne wodospady, źródła termalne i dziko żyjące konie.

Plan wyjazdu


Dzień 1:

Spotkamy się na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wylecimy do Ułan Bator, stolicy Mongolii.

Dzień 2:

Przylecimy do Ułan Bator i wybierzemy się na spacer po głównych atrakcjach miasta. Jest to miejsce pełne kontrastów - obok prymitywnych jurt znajdują się nowoczesne wieżowce, świątynie i budynki z czasów socrealizmu. Na początku przejdziemy główną ulicą miasta, Aleją Pokoju oraz zwiedzimy Plac Czyngis Chana, czyli centralny punkt stolicy.

Znajdują się tam pomniki czterech chanów: Kubiłaja, Ugedeja, Suche Batora oraz oczywiście Czyngisa. Dalej odwiedzimy pałac Bogd-chana, który był ostatnim monarchą i zarazem wielkim przywódcą religijnym Mongolii. Władca ten zmarł w 1924 roku, a po jego śmierci utworzono Mongolską Republikę Ludową. Będąc w tym kraju, nie możemy ominąć pięknych świątyń buddyjskich.

Wybierzemy się do klasztoru Czojdżin-lamy, który na początku XX w. pełnił funkcję wyroczni państwowej. Obejrzymy tam ekspozycję dorobku tej postaci. Kraj ten kojarzy się też z przepięknym gardłowym śpiewem o nazwie chöömej. Ten rodzaj tradycyjnej muzyki mongolskiej został wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, więc nie może nas zabraknąć na koncercie tego śpiewu.

W godzinach wieczornych przespacerujemy się po biznesowej części Ułan Bator i zakwaterujemy się w hotelu 3*.

Dzień 3:

Zaczniemy dzień od przyglądania się porannej modlitwie w świątyni Gandan. Jest to wyjątkowy klasztor dla wszystkich Mongołów, ponieważ w czasach komunizmu był to jedyny działający ośrodek wiary buddyjskiej w kraju. Zobaczymy tam 26-metrowy posąg Buddy uosabiający współczucie dla wszystkich żyjących istot.

Następnie odwiedzimy zjawiskowe muzeum sztuki im. Dzanabadzara, gdzie znajdują się unikatowe zbiory tego “Leonarda Da Vinci Wschodu”.

W drugiej połowie dnia wyruszymy poprzez bezdroża ku pustyni Gobi. Przejedziemy wśród pięknych stepów trawiastych do rezerwatu Baga Gazriin Chuluu. To niezwykłe miejsce ze względu na ukształtowanie terenu. Zobaczymy tam jaskinię, klimatyczne źródełko, piękne formacje skalne oraz ruiny XIX-wiecznego klasztoru.

Na początku 1800 roku mieszkał tam Duldujtyn Rawdża, który był założycielem teatru mongolskiego oraz nazywany był “Szalonym Świętym”.

Następnie skierujemy się do miejsca, na którym według legend młody Czyngis-Chan pasł swoje bydło. To tam odkryto grobowce Hunów datowane na 2 tysiące lat! Na wyprawie do Mongolii nie może zabraknąć wizyty w tradycyjnej jurcie. Po zapoznaniu się z miejscowymi zasadami kultury weźmiemy udział w powitalnym ognisku zorganizowanym przez miejscową ludność i przenocujemy w tradycyjnym namiocie ludzi stepów.

Dzień 4:

O poranku odwiedzimy nomadów, którzy parzą swoją tradycyjną herbatę z mlekiem i solą, nazywaną süütej caj. Zobaczymy też codzienny rytuał wypędzania zwierząt na pastwiska i dojenia bydła. Następnie wybierzemy się z powrotem do cywilizacji, odwiedzając miasto Mandalgovi, które jest stolicą regionu Dundgowi. Po krótkim zwiedzaniu wybierzemy się do Cagaan Suvarga, czyli do serca pustyni Gobi.

Z oddali to miejsce przypomina prastarą fortecę, jednak z bliska zobaczymy, że to wyjątkowa formacja skalna tworzy taki zdumiewający efekt. Na trasie będziemy obserwować liczne jurty lokalnych koczowników i to, z czego słynie Mongolia, czyli rozległe pustkowia i przestrzenie.

Wejdziemy też do jaskini Chewtee Bosoogijn Aguj i przespacerujemy się obok niezwykłych formacji skalnych. Następnie przejedziemy na samo południe kraju, do najmniej zaludnionego regionu kraju, czyli Dalandzadgad.

To obszar wielkości połowy naszego kraju, w którym mieszka tylko 46000 osób. Dzięki temu teren ten zachwyca ogromnymi niezamieszkałymi przestrzeniami. Tę noc również spędzimy w tradycyjnej jurcie. Dla niezainteresowanych będzie możliwość noclegu w lokalnym hotelu.

Dzień 5:

Wyruszymy do Parku Narodowego Gobi Gurwansajchan, którego nazwa oznacza “trzy piękności” i odnosi się do trzech gór: Wschodniej, Zachodniej i Środkowej. Odbędziemy krótki trekking w miejscowym wąwozie Jolyn Am, gdzie ze względu na mikroklimat występuje lód.

Zobaczymy tam niezwykłe zwierzęta, takie jak największe owce świata, czyli argale ałtajskie, sępy, orły i koziorożce syberyjskie, które potrafią poruszać się z lekkością po stromych zboczach. Odwiedzając pustynię, nie możemy ominąć zjawiskowych wydm.

Wyruszymy w kierunku pasma Gurwan Sajchan, gdzie zobaczymy 100-kilometrową wędrującą wydmę (największą w kraju) o nazwie Chongoryn Els. Zatrzymamy się w lokalnej gminie Bajandalaj i przespacerujemy się po tej małej osadzie. Pod wydmą każdy będzie miał czas dla siebie.

Następnie wsiądziemy na wielbłądy i na tych majestatycznych zwierzętach odbędziemy podróż wśród jurt okolicznych nomadów. Tę noc również spędzimy w namiocie lokalnych mieszkańców.

Dzień 6:

Z rana wyjedziemy do somonu Bulgan (somon - odpowiednik polskiej gminy), gdzie zobaczymy oazę drzew saksaułowych o nazwie Bajandzag. Wybierzemy się na szczyt Płonących Klifów, do miejsca, o którym w 1924 roku było głośno na świecie ze względu na niezwykłe odkrycie cmentarzyska dinozaurów. W tym miejscu każdy może znaleźć różnego rodzaju skamieliny i inne pozostałości po tych ogromnych gadach.

Następnie pojedziemy do kolejnej oazy, tym razem przy klasztorze Ongijn Chijd, którego budowa została ufundowana w 1660 roku. Swego czasu mieszkało tam ponad tysiąc mnichów i był to największy ośrodek buddyzmu na pustynnych obszarach Gobi.

Był to punkt obowiązkowy pielgrzymów idących z Mongolii do Tybetu. Miejsce to zasłynęło również w 1905 roku, ponieważ swoją wizytę złożył tam Dalajlama XIII.

Klasztor został jednak zniszczony przez komunistów, więc zwiedzimy ruiny tego niezwykłego miejsca, pobliskie źródełko oraz muzeum. Kolejną noc spędzimy w mongolskiej jurcie, dzięki czemu głębiej zanurzymy się w klimacie tego kraju.

Dzień 7:

Wyjedziemy z pustyni Gobi, kierując się w stronę stepów w centralnej części kraju. Wczesnym wieczorem odwiedzimy dolinę Orchon wpisaną na listę UNESCO, znaną z pięknych okresowych wodospadów. Tam przespacerujemy się wzdłuż rzeki, przy której po intensywnych opadach tworzy się wodospad nazywany Ulaan Cutgalan.

Dzień 8:

Przejedziemy w okolice klasztoru Töwchön (wpisanego na listę UNESCO) wybudowanego w XVII w. Budowla znajduje się na skałach, więc odbędziemy tam trekking. W świątyni tej tworzył swoje dzieła Dzanabadzar, jego dzieła o tematyce religijnej możemy również zobaczyć w Polsce.

Na szczycie wzniesienia przy klasztorze znajdują się liczne miejsca kultu, niewielkie jaskinie i rozciąga się stamtąd przepiękna panorama stepów mongolskich. To cudowne miejsce będące esencją tego kraju. Następnie wybierzemy się do Charchorin, które niegdyś było nazywane Karakorum.

To w tym miejscu Czyngis Chan w 1220 roku założył bazę wojenną, która później przeobraziła się w stolicę Imperium Mongolskiego (największego kraju w historii świata!). Kiedy jednak mongolska dynastia w Chinach upadła, Karakorum zostało doszczętnie zniszczone przez wojska chińskie.

Jako pozostałość po tych czasach możemy zobaczyć posąg kamiennego żółwia, który stał przy bramie wjazdowej do pałacu chanów. Również klasztor Erdene Dzuu został zbudowany z ruin zniszczonej stolicy. Zwiedzimy tę majestatyczną świątynię słynącą z bogatej historii i drogocennych ozdób. Same mury klasztoru mają kilometr długości i składają się ze 108 stup.

Dzień 9:

Wyruszymy do Char Balgas, gdzie zwiedzimy ruiny stolicy imperium Ujgurów pochodzące z VII w. Była to kultura, która władała obszarem Mongolii przed erą Czyngin Chana, więc zobaczymy inną architekturę i styl budownictwa. Następnie wybierzemy się do Cencher, klimatycznego miasteczka znanego z uzdrowiskowych źródeł. Zatrzymamy się w tym naturalnym “spa”, aby zrelaksować się po natłoku doświadczeń.

Uzdrawiające właściwości gorących źródeł były wykorzystywane przez miejscowych od wielu setek lat, a rozpowszechniono je w XVI w. Po odprężającej kąpieli skorzystamy z mongolskiego masażu, a chętni przejadą się konno wzdłuż okolicznych stepów. Wieczór spędzimy, spacerując po pięknej okolicy górskiej.

Dzień 10:

Dzień również zaczniemy od kąpieli w gorących źródłach, spacerach i jeździe na koniach. Po południu wyruszymy do Cecerleg, czyli jednego z piękniejszych miast w Mongolii. To malownicze miasteczko u podnóża gór zachwyca klimatem i spokojem. Odwiedzimy tam Muzeum Etnograficzne, w którym poznamy lepiej lokalną kulturę mieszkańców Mongolii.

Zobaczymy też przełom rzeki Czuluut, jest to świetne miejsce na sesję fotograficzną. Następnie wyruszymy do Tariat, gdzie znajduje się Park Narodowy Terchijn Cagaan nuur. Będziemy mieli okazję podziwiać wygasły krater wulkanu oraz piękne jaskinie. Park ten znany jest również ze względu na konie Przewalskiego, czyli obecnie jedyny gatunek dziko żyjących koni na świecie.

Wczesnym wieczorem każdy będzie miał czas na własne wędrówki lub jazdy konne po tym pięknym obszarze. Kolejną noc spędzimy w jurcie, tym razem na wysokości 2100 m n.p.m.

Dzień 11:

Tego dnia również będziemy mieli czas wolny na eksplorację terenu. Następnie przejedziemy wzdłuż jeziora Terchijn Cagaan Nuur do miasta Jargalant. Droga będzie wiodła przez tzw. Trasę Fotografów, ze względu na zjawiskowe krajobrazy. W mieście eksplorujemy kolejne gorące źródła oraz niezwykłą świątynię buddyjską.

Dzień 12:

Z rana wyruszymy do Mörön, które jest stolicą regionu, aby udać się do pobliskiego ośrodka archeologicznego. Zobaczymy tam 14 nagrobków kamiennych pochodzących z epoki brązu, które przedstawiają jelenie. Po tej podróży w czasie wybierzemy się do miasta Chatgal, obok którego znajduje się jezioro Chubsuguł wpisane na listę UNESCO.

Jest to największy zbiornik słodkiej wody w kraju o powierzchni 2700 km². Jezioro jest nazywane “Małym Bajkałem” lub “Perłą Mongolii” ze względu na niezwykle przejrzystą wodę (jedno z najczystszych jezior na świecie - przejrzystość sięga do 50-60 m). Przenocujemy w jurcie w pobliżu jeziora.

Dzień 13:

Chętnym polecamy zobaczenie wschodu słońca nad Chubsugułem - jest to widok zapierający dech w piersiach! Dzień zaczniemy od aktywności nad jeziorem. Odbędziemy krótki rejs po wodzie i wybierzemy się do pobliskiej tajgi, gdzie będziemy świadkami szamańskiego kultu.

Chętni będą mogli wziąć udział w autentycznym seansie wykonywanym przez Caatan, czyli ludność pochodzenia tureckiego głównie zajmującą się hodowlą reniferów.

Pozostali uczestnicy będą mieli czas wolny na eksplorację terenu i jazdę konno. Nocleg odbędzie się w tradycyjnej jurcie w pobliżu tajgi.

Dzień 14:

Wyruszymy na wschód przez największą rzekę Mongolii, Selengę. Z okna autobusu zobaczymy stolice regionów Bulgan i Erdenet oraz zatrzymamy się w klasztorze buddyjskim z XVIII w., Amarbajasgalant. Jest to jeden z najoryginalniejszych stylów budownictwa w Mongolii. To w tym klasztorze leżą zwłoki Dzanabadzara, czyli najbardziej znanego artysty i przywódcy politycznego w kraju.

Dzień 15:

Poranny powrót do stolicy Mongolii, czyli Ułan Bator. Odwiedzimy niezwykle ważny punkt tego miasta, czyli Narodowe Muzeum Historii Mongolii. Wczesnym wieczorem będziemy mieli czas na zakupy pamiątek i ubrań. W Mongolii produkuje się kaszmir, cenną tkaninę tworzoną z wełny kóz. Tym razem spędzimy noc w hotelu 3* w mieście.

Dzień 16:

Wylecimy z lotniska w Ułan Bator do Ulaangom znajdującego się w zachodniej części kraju. Odwiedzimy Kotlinę Wielkich Jezior, zaczynając od Uws, największego akwenu w Mongolii wpisanego na listę UNESCO. Przespacerujemy się jego brzegiem oraz zwiedzimy centrum miasta Ulaangom.

Dzień 17:

Od rana wyruszamy w podróż na zachód, przejeżdżając przez obszary chronionej roślinności (Cagaan Szuwuut oraz Türgen Uul) i zatrzymując się na zwiedzanie. Następnie dostaniemy się nad zjawiskowe jezioro położone w górach, o nazwie Üüreg Nuur oraz miniemy przełęcz górską o wysokości 2388 m n.p.m. Po południu dojedziemy do miasta Cagaan Nuur i Ölgij, zapomnianej prowincji na zachodnim krańcu Mongolii.

Znaczną przewagę mieszkańców miasta stanowią Kazachowie wyznający islam, więc spotkamy tam liczne meczety, sklepy muzułmańskie oraz restauracje z żywnością halal. Następnie odwiedzimy miejscowe muzeum mniejszości etnicznej i innych odłamów kultury mongolskiej.

Dzień 18:

Cały dzień spędzimy w pięknym Parku Narodowym Ałtaj-Tawanbogd. To miejsce słynie z trudnej dostępności dla turystów ze względu na liczne góry wznoszące się na wysokość ponad 4000 m n.p.m. Na terenie parku odkryto liczne skamieliny prehistoryczne oraz rysunki naskalne, więc jest to gratka dla amatorów archeologii.

Teren ten zamieszkują Kazachowie wiodący koczowniczy tryb życia, którzy trenują orły przednie. Odbędziemy dłuższy spacer po parku i poznamy codzienne rytuały lokalnych mieszkańców. Zobaczymy też, na czym polega tresura tych majestatycznych ptaków. Przenocujemy w jurcie w stylu kazachskim.


Dzień 19:

Dzień zaczniemy od podróży nad jezioro Tolbo Nuur, aby dostać się na przełęcz Chaszaatyn Dawaa znajdującej się na wysokości 2561 m n.p.m. Następnie wybierzemy się do Parku Narodowego Cambagaraw, gdzie znajduje się szczyt o tej samej nazwie na wysokości 4202 m n.p.m. Góra jest charakterystyczna ze względu na utrzymujący się śnieg na jej szczycie.

Teren ten jest znany z najlepszych treserów orłów. Po odwiedzinach typowej jurty w stylu kazachskim wyruszymy do Chowd, miasta będącego stolicą regionu. Tam przenocujemy w hotelu klasy turystycznej.

Dzień 20

Przed południem wyruszymy do Parku Narodowego Char Us Nuur, gdzie znajdują się przepiękne słonowodne jeziora. Następnie zwiedzimy Chowd, po czym wylecimy do Ułan Bator. Przenocujemy w stolicy kraju w hotelu 3*.

Dzień 21:

Wybierzemy się do Parku Narodowego Gorchi - Tereldż, gdzie znajdują się zarówno gęste lasy, stepy, skaliste góry oraz niezwykle czyste rzeki. Spacerując po okolicy, zwiedzimy olbrzymią skałę wyglądem przypominającą żółwia. Na jej szczycie powstała też świątynia buddyjska Arjabal. Jadąc dalej, zobaczymy też VIII-wieczny pomnik Toniukuka, czyli dowódcy armii ówczesnej Mongolii.

W pobliżu tego zabytku znajduje się wiele innych figur, które są otoczone niezwykłą czcią przez lokalnych mieszkańców. W miejscowości Tsonjin Boldog zobaczymy niesamowitą atrakcję, 40-metrowy posąg najsłynniejszej postaci w historii Mongolii, Czyngis Chana.

Wybudowany w 2008 r. monument ze stali robi piorunujące wrażenie i wzmaga respekt przez dawnym władcą, który siedzi na koniu i patrzy na wschód. W miejscowości Öndörchaan zobaczymy pałac, który był rezydencją Secen Chanów od XVI do XX wieku! W lokalnym Muzeum Etnograficznym zobaczymy m.in. niezwykłą figurę kamienną, która w kulturze mongolskiej jest nazywana “kamienną babą”.

Dzień 22:

Przejeżdżając przez piękne wyżyny mongolskie, dotrzemy do Parku Narodowego Onon Baldż w górach Chentej. Przespacerujemy się po tej pięknej scenerii, gdzie wedle wierzeń Mongołów urodził się ich wielki przywódca, Czyngis Chan. W mieście Dadal natomiast zatrzymamy się przy potężnym kamieniu, gdzie według legend, Czyngis Chan przyszedł na świat.

Poznamy też lokalnych mieszkańców miasta, którzy są Buriatami. Różnią się oni między innymi tym, że nie śpią w jurtach, tylko w drewnianych domkach.

Dzień 23:

Z samego rana wyjeżdżamy w kierunku muru, który jest nazywany “Zamkiem Czyngis Chana”. Później wyruszymy w pobliże góry Burchan Chaldun, która jest wpisana na listę UNESCO. Podobno Czyngis Chan pielgrzymował pod to wzniesienie, aby uzyskać pomyślność bogów. W pobliżu góry urodził się generał Subedej, który zasłynął tym, że wygrał najwięcej bitew w historii ludzkości.

Prowadził on 20 kampanii wojennych, podbił 32 państwa i wygrał 65 bitew. Generał dotarł nawet w pobliże Legnicy, jednak zawrócił na wieść o śmierci innego chana. Odwiedzimy również klasztor Baldan Bereewen pochodzący z XVII wieku i do dziś stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków w kulturze mongolskiej. W okresie największego rozkwitu mieszkało tam 8000 mnichów.

Niesamowite wrażenie robią wyryte w skale mantry i modlitwy oraz rysunki religijne. Wyruszając na zachód, zobaczymy jezioro Chöch Nuur, przy którym Czyngis Chan został wybrany chanem. To wydarzenie stanowi początek powstania Imperium Mongolskiego. Noc spędzimy w hotelu klasy turystycznej.

Dzień 24:

Cały dzień spędzimy ponownie w Parku Narodowym Chustajn Nuruu, gdzie spróbujemy zobaczyć dziko żyjące konie, antylopy i wilki.

Dzień 25:

Wyjazd na lotnisko i przelot do Warszawy.

Zakwaterowanie

Podczas podróży większość noclegów odbywać się będzie w mongolskich jurtach. W niektórych przypadkach będzie możliwość spania w pobliskim hotelu. Podróżując przez miasta (takie jak Ułan Bator), uczestnicy zakwaterują się w hotelach 3*.

Pogoda

Najlepsza pogoda w Mongolii występuje od czerwca do sierpnia. Wtedy to temperatury oscylują w granicach 20°C.

Cena zawiera

 • noclegi podczas całej podróży,
 • śniadania przez wszystkie dni,
 • usługę przewodnika polskojęzycznego,
 • transport wewnątrz kraju.

Cena nie zawiera

 • przelotów z i do Mongolii (od 3500 do 4800 PLN),
 • kosztu uzyskania wizy (60 EUR),
 • pakietu biletów na atrakcje programowe (400 EUR),
 • wyżywienia poza śniadaniami,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (13 PLN),
 • ewentualnej dopłaty do pokoju jednoosobowego (750 EUR).

Ceny

Koszt wyjazdu na 25 dni: 2370 EUR + 5000 PLN + przeloty 3500-4800 PLN

Ważne informacje

Przed wjazdem do Mongolii należy uzyskać wizę (ok 60 EUR).

Przed wjazdem do tego kraju nie ma obowiązku szczepień, jednak zapobiegawczo warto zaszczepić się przeciwko takim chorobom jak: błonica, tężec, krztusiec oraz WZW typu A i B.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Mongolia - ciekawostki:

Mongolia jest szóstym krajem od końca na świecie pod względem gęstości zaludnienia. Natomiast na jednego mieszkańca przypada około 35 owiec.

W Mongolii 90% mieszkańców wyznaje buddyzm tybetański.

W tym kraju nie pije się typowego piwa. Zamiast tego spożywa się trunek produkowany ze sfermentowanego mleka klaczy.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

11 - 22 kwiecień 2020

+ 6 więcej

od9 980 PLN

/ os.

Phoenix, Stany Zjednoczone

1 - 20 maj 2020

+ 5 więcej

od3 900 EUR

/ os.

Pekin, Chiny

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.