Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wycieczka do Afryki Zachodniej - Gambia

Autentyczny Czarny Ląd, spalony słońcem busz, tradycyjne wioski, krokodyle, sawanny, minimum cywilizacji. Kultura Gambii poza utartymi szlakami, egzotyka, plaże nad oceanem. W Gambii nie będziesz się nudzić. Poznaj zachodni kraniec Afryki.

Atrakcje

 • nadoceaniczne plaże,
 • dzika fauna i flora, parki narodowe,
 • obozowiska i hotel z basenem,
 • rejsy, zabytki, targi, trekking, dzień kulinarny.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

To wyprawa dla każdego.

Podstawowy
Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Klimatyczna Gambia w Afryce Zachodniej uosabia minione czasy kolonialne. Niepodległa dopiero od 1965 r. Tu może narodzić się dusza prawdziwego podróżnika, czującego niechęć do utartych ścieżek i uaktywnić pociąg do tego, co nieznane.

Kraj otoczony od lądu przez Senegal, od strony wody przez Ocean Atlantycki przecina wcinająca się w jego głąb rzeka Gambia. Stolica mieści się w Bandżulu.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Przelot do stolicy Gambii

Z warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina wyruszymy do stolicy kraju, Bandżulu. Wieczorem udamy się na spacer po gambijskim wybrzeżu.

Dzień 2:Senegambia i Bijilo National Park

Spotkanie z Gambią rozpoczniemy od odwiedzenia Senegambii, turystycznej dzielnicy Bandżulu. Następnie udamy się do Bijilo National Park, gdzie znajduje się rezerwat gambijskiej przyrody nietkniętej ręką człowieka. Będzie to okazja do poznania zarówno flory, jak i fauny tego kraju. Zobaczymy tam liczne gady, ptaki oraz małpy, m.in. przyjazne człowiekowi koczkodany zielone.

Dzień 3: Albert Market, krokodyle i gambijska gościnność

Rano czeka nas wycieczka do centrum stolicy. Zwiedzimy Muzeum Narodowe Gambii, gdzie poznamy bliżej kulturę tego kraju. Następnie odwiedzimy Albert Market - targowisko, na którym można dostać wiele egzotycznych towarów, a przy zakupie każdego z nich należy się targować.

Po południu czeka na nas Kachikally Crocodile Pool, farma krokodyli, gdzie będzie można pogłaskać prawdziwego krokodyla.

Następnie udamy się na przyjęcie w prywatnym domu gambijskiej rodziny. Pomożemy domownikom przyrządzić tradycyjny posiłek. Zwieńczeniem wieczoru będzie wspólna biesiada, na której wystąpią lokalni artyści: bębniarze i tancerze. Dodatkowo dowiemy się więcej o obrzędach plemienia Mandinka, m.in. o Kankourang, rytuale inicjacji gambijskich mężczyzn.

Dzień 4: Śladami niewolnictwa - Kunta Kinteh Island i Fort James

Z Port Banjul wypłyniemy w rejs promem do Barra. Stamtąd udamy się (przez Albredę) do wioski Jufureh zamieszkanej przez plemię Mandinka. Alex Haley wybrał tę wioskę jako miejsce akcji pierwszego rozdziału swojej słynnej książki pt. “Korzenie - saga amerykańskiej rodziny”. Spotkamy się tutaj z potomkami Kunta Kinteh i zwiedzimy muzeum niewolnictwa.

Następnie rozpoczniemy rejs na Kunta Kinteh Island (dawniej James Island), położoną na samym środku rzeki Gambii. Znajdują się tutaj ruiny Fort James, gdzie więziono niewolników oczekujących na transport do Ameryki. Ruiny fortu wraz z kilkoma innymi historycznymi budowlami Gambii zostały wpisane na listę UNESCO.

Dzień 5: Kulinarna przygoda w Brufut

Wyjeżdżamy do Brufut, aby spędzić dzień z Yabouh Home Cooking. Poznajemy tradycyjną kuchnię gambijską: od momentu wyboru składników na targu, po techniki gotowania i przygotowywania napojów. Zwieńczeniem dnia będzie wspólny obiad.

Dzień 6: Rejs po rozlewiskach i lokalny targ rybny

Zwiedzimy miejscowość Kartong, typową prowincjonalną wioskę na granicy z Senegalem. Odwiedzimy tam szkołę i targ.

Następnie wyprawimy się łodziami na rozlewiska rzeki Gambia, aż do farm mandgrowcowych. Po drodze będziemy podziwiać ptaki, o których opowie nam przewodnik.

W Tanji eksplorujemy plażę, która wieczorem przekształca się w targ rybny. Po dniu pracy do brzegu przybijają rybacy ze swoimi łupami. Obejrzymy pracę lokalnych rodzin przy obróbce ryb i obejrzymy afrykańskie wędzarnie.

Dzień 7: Makasutu Forest Park

Odwiedzimy Makasutu Forest Park. W języku plemion Mandinka “makasutu” to “święty, głęboki las”. Na ten ogromny, stuakrowy teren składają się sawanny, lasy mangrowe, busz i łąki. Łodzią przepłyniemy meandry dorzecza Gambii i będziemy obserwować pawiany.

Następnie udamy się na zakupy w Brikama Craft Market, gdzie sprzedawane są wyroby lokalnych rękodzielników.

Dzień 8: Ostatnie dni w Gambii

Ostatni dzień pobytu w Gambii. Czas wolny do południa można zagospodarować na odpoczynek w hotelowym basenie lub na spacerach po okolicy.

Wieczorem podróż na lotnisko i wylot do Warszawy.

Dzień 9:

O poranku lądujemy w Warszawie.

Zakwaterowanie

Podczas podróży do Gambii będziemy nocować w hotelu z basenem umiejscowionym w stolicy kraju, Bandżulu. Do naszej dyspozycji będą pokoje jedno- i dwuosobowe.

Pogoda

Gambia reprezentuje klimat zwrotnikowy. W porze deszczowej (czerwiec - październik) silnie tu pada, a średnie temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 30°C. Najwilgotniej jest w okolicach rzeki Gambia z lasami, namorzynami, bagnami, wyżej dominuje sawanna z mnóstwem traw.

Koniec pory suchej przynosi jeszcze większe upały i często miesiącami nie pada deszcz. Najlepszym okresem na wycieczkę do Gambii są miesiące pomiędzy październikiem a lutym.

Cena zawiera

 • transport z lotniska i na lotnisko,
 • 7 noclegów w hotelu z basenem,
 • pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie),
 • opiekę przewodników,
 • wszystkie przejazdy drogą lądową oraz rejsy promem i łodziami,
 • bilety wstępu do zaplanowanych w programie atrakcji,
 • konsultacje w zakresie fotografii podróżniczej.

Cena nie zawiera

 • biletów lotniczych.

Ceny

Koszt wyjazdu na 9 dni: 5300 PLN od osoby + loty ok. 2390 PLN/osobę za lot czarterowy.

Ważne informacje

Malutka Gambia nie ma kolei, jest państwem bardzo słabo rozwiniętym, z dominacją islamu, o rosnącej roli rolnictwa oraz turystyki.

Na wyprawie do tej części Afryki koniecznie spróbuj lokalnych orzeszków ziemnych!

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Czym zaskakuje Afryka?

Pogodą raczej nie. Z czym zatem wiążą się wczasy w Gambii? Szczepienia! E-boli bać się nie trzeba. Do 10 dni przed wakacjami w Gambii zaszczep się przeciwko żółtej febrze, to obowiązek!

Ponadto przydadzą się szczepienia przeciw polio, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A i B oraz inwazyjnej chorobie meningokokowej.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

25 styczeń - 9 luty 2022

+ 6 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Auckland , Nowa Zelandia

27 luty - 19 marzec 2022

+ 4 więcej

od9 890 PLN

/ os.

Delhi, Indie

24 styczeń - 7 luty 2022

+ 3 więcej

od4 993 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.