Kategorie
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa na Borneo

Podróż na bogatą w unikalną faunę i florę wyspę Borneo. W programie również odkrywanie nowoczesnego państwa-miasta Singapur, sułtanatu Brunei Darussalam oraz rezerwatów przyrody w Malezji.

Atrakcje

 • oferta skierowana do miłośników tropików, kochających trekkingi wśród lasów deszczowych,
 • wizyta w dwóch najbogatszych centrach finansowych świata - Singapurze i Brunei,
 • odkrywanie kolorowych dzielnic Singapuru - Little India i China Town,
 • plażowanie na plażach rozrywkowej wyspy Sentoza,
 • rejs łodziami wzdłuż Wenecji Orientu - dzielnicy domów na palach w Kampung Ayer,
 • tajemnice i królewskie insygnia sułtanatu Brunei,
 • spacer po najdłuższym na świecie Canopy Walk,
 • wypoczynek na lazurowych plażach i kąpiel w krystalicznych wodach Borneo,
 • 4 tropikalne Parki Narodowe,
 • eksploracja skalnych jaskiń Borneo,
 • poznawanie obyczajów małp w Ośrodku Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh,
 • smakowanie lokalnych wyspiarskich kuchni.

Czytaj więcej

Zwiń

Poziom zaawansowania

Oferta skierowana dla osób gotowych podjąć aktywność fizyczną w formie trekkingów po rajskich dżunglach oraz eksploracji skalnych jaskiń. Warto wziąć ze sobą latarkę oraz wygodne, lekkie buty.

Średniozaawansowany
Zaawansowany
Nie jesteś pewien/pewna, czy dostępny poziom jest dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się z nami.

Miejsce

Wyspa Borneo jest jedną z Wielkich Wysp Sundajskich, leżących w Azji Południowo-Wschodniej. Spotkać tu można niesamowite gatunki zwierząt żyjących w egzotycznych lasach deszczowych. Na Borneo leży jeden z najbogatszych krajów na świecie, Brunei Darussalam oraz mała część Malezji. W programie zwiedzanie państwa-miasta Singapur, łączącego wiele kultur azjatyckich.

Plan wyjazdu


Dzień 1: Warszawa - Singapur

Wylot z warszawskiego lotniska do Azji Południowo-Wschodniej.

Dzień 2: Singapur

Przylot do Singapuru, jednego z centrów finansowych świata. Zakwaterowanie i kolacja w Singapurze.

Dzień 3: Singapur

Naszą przygodę w Azji rozpoczniemy od eksplorowania zakątków Singapuru, super nowoczesnego państwa-miasta. Singapur jest krajem bardzo młodym (niepodległość uzyskał w 1965 r.) i wielu mieszkańców jest przyjezdnych. Dla nich zostały wydzielone dzielnice, które do złudzenia przypominają ich rodzinne kraje.

Odwiedzimy kolorowe Little India, gdzie poznamy niesamowitą kulturę hinduską. Zajrzymy do 3 świątyń - islamskiej, buddyjskiej i hinduskiej, które znajdują na jednej ulicy. Zwiedzimy Chinatown, m.in. miejsce przechowywania relikwii Buddy oraz muzeum. Napijemy się tradycyjnej chińskiej herbaty, zanurzymy się w skarbach lokalnego targu.

Następnie przejedziemy do nowoczesnej części Singapuru, dzielnicy biznesowej, gdzie zaskoczy nas wielość drapaczy chmur i nowoczesnych galerii handlowych. Zrobimy zdjęcie pod statuą Merliona, pół lwa pół ryby, który jest symbolem miasta.

Przespacerujemy się po brytyjskim dystrykcie z pomnikiem Rafflesa, gdzie zakupimy lokalne pamiątki. Później wyjazd do centrum rozrywkowego Singapuru, na wyspę Sentoza, gdzie będzie możliwość plażowania oraz fakultatywnej wycieczki do największego oceanarium na świecie.

Dzień 4: Singapur - Bandar Seri Begawan

O poranku wylot na wyspę Borneo do stolicy Brunei Darussalam. Jest to państwo, gdzie rządy sprawuje sułtan, który jest jedną z najbogatszych osób na świecie. Wieczorem wybierzemy się na spacer po centrum Bandar Seri Begawan, gdzie zobaczymy budynki sułtańskiego rządu oraz śnieżnobiały meczet Omara Alego Saifuddiena.

Dzień 5: Bandar Seri Begawan - Miri

Kolejny dzień rozpoczniemy od rejsu łodziami do wodnej dzielnicy domów na palach Kampung Ayer, która nazywana jest Wenecją Orientu. Następnie przepłyniemy rozkoszować się urokami lasu deszczowego.

Po południu wybierzemy się na dalsze zwiedzanie stolicy, m.in. zobaczymy niesamowite insygnia sułtana oraz bogatą kolekcję darów dla władcy Brunei. Pod wieczór wyjazd do miasta Miri, które należy do kolejnego państwa w naszym programie, Malezji.

Dzień 6: Miri - Park Narodowy Wzgórz Lambir - Miri

Ten dzień spędzimy w ogromnym, liczącym ponad 7 tysięcy hektarów Parku Narodowym Wzgórz Lambir. Zobaczymy tu dziewicze krajobrazy pierwotnego ekosystemu lasów deszczowych Borneo. Urządzimy sobie trekking po najdzikszych zakątkach rezerwatu i rozkoszujemy się kąpielą pod wodospadem wśród roślinności lasu deszczowego.

Noc spędzimy w bungalowach na terenie Parku Narodowego, gdzie do snu ukołyszą nas niezwykłe dźwięki zamieszkujących tu zwierząt: bajecznych ptaków czy tropikalnych jaszczurek.

Dzień 7:

W kolejnym dniu odwiedzimy niesamowity Park Narodowy Niah, gdzie eksplorować będziemy datowane na 40 tysięcy lat p.n.e. jaskinie. Podziwiamy ślady bytności pierwszych ludzi - unikalne malowidła naskalne. Czeka nas również spacer po dżungli w poszukiwaniu śladów egzotycznych zwierząt Borneo.

Dzień 8: Miri - Park Narodowy Gunung Mulu

O poranku wylecimy z tutejszego lotniska do Parku Narodowego Gunung Mulu, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wypłyniemy łodziami po rzekach Gunung Mulu, a następnie wyruszymy na trekking wśród niesamowitej fauny i flory. Zwiedzimy Jaskinię Langa oraz Jaskinię Jeleni, gdzie zobaczyć można wyjątkowe gatunki nietoperzy.

Przejdziemy się po najdłuższym Canopy Walk na świecie o długości 480 metrów. Spacer ten odbędzie się po niebezpiecznie wyglądającym moście wiszącym, wśród koron wysokich drzew - dreszcz emocji gwarantowany!

Dzień 9: Park Narodowy Gunung Mulu

Kolejny dzień zwiedzania rezerwatu Gunung Mulu. Wypłyniemy łodziami, aby zobaczyć Jaskinię Wiatru i Jaskinię Czystej Wody. Odwiedzimy lokalną wioskę, gdzie zapoznamy się z kulturą i obyczajami tradycyjnych plemion. Będziemy mieli okazję obserwacji niesamowitego warsztatu tutejszego rękodzieła i zakupu tych dzieł sztuki tradycyjnej. Po południu zaplanowany jest relaksujący spacer po Parku Narodowym.

Dzień 10: Park Narodowy Gunung Mulu - Kuching

W godzinach porannych wyruszymy na 4-godzinny trekking przez dżunglę tzw. szlakiem Paku. Po powrocie transfer na lotnisko i wylot do Kuching, stolicy prowincji Sarawak w Malezji. Wieczorem kolacja z lokalnymi potrawami kuchni malezyjskiej.

Dzień 11: Kuching - Ośrodek Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh

O poranku pojedziemy do Ośrodka Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh, w którym zdobędziemy wiedzę na temat objętych tu ochroną zwierząt naczelnych. Spróbujemy zaobserwować te majestatyczne małpy w porze karmienia. W miejscu tym żyją one na wpół dziko - opiekują się nimi ludzie, jednocześnie dając im swobodę życia według zwierzęcych obyczajów.

Po południu zwiedzimy najpiękniejsze atrakcje Kuching, m.in. unikalne Stare Miasto, w którym zobaczyć można połączenie architektury kolonialnej, malezyjskiej, indyjskiej oraz chińskiej. Odwiedzimy Sarawak Muzeum, gdzie gromadzone są eksponaty z dziedziny historii naturalnej i etnografii. Na koniec przespacerujemy, się podziwiając budynki administracji kolonialnej oraz wzdłuż brzegów urokliwej rzeki.

Dzień 12: Kuching - Park Narodowy Bako

Wybierzemy się do jednego z najpiękniejszych Parków Narodowych wyspy. Czeka nas rejs drewnianymi łodziami oraz dla spragnionych ruchu 4-godzinny trekking wzdłuż szlaku Lintang. W tym miejscu spróbujemy zaobserwować unikalne okazy przyrody Borneo, m.in. słynne nosacze, lutungi, makaki, świnie brodate czy owadożerne rośliny - dzbaneczniki. Noc na terenie Parku Narodowego Bako w klimatycznych bungalowych.

Dzień 13: Park Narodowy Bako - Kuching

Do południa rozkoszujemy się nadal fauną i florą Parku Narodowego Bako, aby następnie udać się do znanego nam już Kuching. Istnieje możliwość wyjazdu o wczesnych godzinach porannych do Parku Narodowego Gunung Gading, w przypadku okresu kwitnienia unikalnego kwiatu tutejszej fauny - raflezji (bukietnicy Arnolda).

Dzień 14: Kuching - Batang Ai

O poranku wyjazd autobusem, a następnie łodziami przez dziewicze i dzikie tereny Borneo, gdzie od czasu do czasu mijać będziemy tradycyjne wioski plemion Iban. Po dojeździe do Batang Ai nastąpi zakwaterowanie w tradycyjnym, długim domu borneańskim.

Dzień 15: Batang Ai

Ten dzień zaplanowany jest jako czas wolny dla uczestników, którzy będą mieli okazję indywidualnie eksplorować tutejsze lasy deszczowe lub poznać obyczaje lokalnych ludów Iban.

Istnieje możliwość wybrania się na fakultatywny rejs tradycyjną łodzią wzdłuż długich domów lokalnych mieszkańców. W dżungli odkrywać będziemy starożytne dziedzictwo medycyny ludowej - lecznicze rośliny i zioła, które wspierają mieszkańców Borneo z pokolenia na pokolenie.

Dzień 16: Batang - Damai

Rano powrócimy łodzią do Kuching, skąd pojedziemy do nadmorskiej miejscowości Damai. Złożymy wizytę w Wiosce Kulturowej Prowincji Sarawak, aby poznać myśl architektoniczną długich domów w stylu tradycyjnym oraz podziwiać pokazy taneczne licznych grup etnicznych. Tutaj zrelaksujemy się również na złocistych plażach, w cieniu palm. Możliwość zakupienia lokalnych produktów i pamiątek z Borneo.

Dzień 17: Park Narodowy Bako - Kuching - Damai - Kuching

Cały dzień przeznaczony jest na wypoczynek na rajskich plażach Borneo. Dla spragnionych aktywności istnieje możliwość fakultatywnych wycieczek morskich. Przenocujemy w Damai.

Dzień 18: Kuching - Singapur

Do południa relaks w hotelu, następnie transfer na lotnisko w Kuching i wylot do Singapuru. Tutaj spędzimy godziny wieczorne na delektowaniu się smakami lokalnych potraw i spacery po okolicy. Po kolacji wylot samolotem do Polski.

Dzień 19: Warszawa

We wczesnych godzinach porannych przylot do Polski.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w hotelach 3- i4*, w pokojach 2-osobowych z prywatnymi łazienkami. Przewidziane są również noclegi w bungalowach na terenie parków narodowych, w pokojach wieloosobowych i ze wspólnymi łazienkami.

Pogoda

Średnia temperatura w Singapurze i na wyspie Borneo wynosi przez cały rok ok. 30°C. W malezyjskiej części Borneo występują monsuny. Opady najczęściej występują pomiędzy październikiem a marcem. Najlepszy czas na wizytę na Borneo to okres pomiędzy majem a wrześniem.

Cena zawiera

 • przeloty międzynarodowe Warszawa - Singapur - Warszawa,
 • transport lotniczy na trasach: Singapur - Bandar Seri Begawan, Miri - Gunung Mulu, Gunung Mulu - Kuching, Kuching - Singapur,
 • zakwaterowanie,
 • śniadania i kolacje,
 • transport lądowy i wodny,
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas całej wycieczki.

Cena nie zawiera

 • kosztu obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN,
 • obiadów i napojów - koszt dzienny ok. 10 EUR/os.,
 • biletów wstępu na atrakcje przewidziane w programie - koszt: 350 EUR, (opłacane na miejscu),
 • zwyczajowych napiwków dla przewodnika i pilota - koszt ok. 4 EUR/os. na dzień,
 • wycieczek fakultatywnych,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 859 EUR.

Ceny

Koszt wyjazdu na 19 dni: 4900 PLN od osoby + 3120 EUR. Ze sobą zabieramy min. 600 EUR.

Ważne informacje

Turystów, którzy przyjeżdżają na pobyt poniżej 90 dni, nie obowiązują wizy.

Po przylocie do Singapuru pracownicy lotniska mogą poprosić o przedstawienie środków finansowych potrzebnych na każdy dzień pobytu.

Przed wyjazdem należy sprawdzić kalendarz szczepień. Zalecane, aczkolwiek nieobowiązkowe szczepienia przed podróżą to: błonica, tężec, WZW A i B, polio i dur brzuszny.

Organizator

Organized by Opal Travel

Naszą specjalnością są autorskie, egzotyczne wycieczki i wyprawy, przygotowywane z uwzględnieniem indywidualnych wymagań uczestników.

Podróż do Azji:

W podróż zabierz latarkę, wygodne buty trekkingowe i kapelusz. W celu ochrony przez słońcem i komarami należy wziąć ze sobą krem z mocnym filtrem UV oraz repelent z DEET. Miłośnicy przyrody mogą zabrać również lornetkę i aparat fotograficzny.

Na terytorium Singapuru oraz Borneo obowiązuje wiele zakazów i nakazów obyczajowych, z którymi należy zapoznać się przed wyjazdem.

Sprawdź podobne wyjazdy

Lima, Peru

25 styczeń - 9 luty 2022

+ 6 więcej

od6 600 PLN

/ os.

Phoenix, Stany Zjednoczone

6 - 25 czerwiec 2022

+ 5 więcej

od3 900 EUR

/ os.

Tokio, Japonia

26 marzec - 4 kwiecień 2022

+ 3 więcej

od6 500 PLN

/ os.

Newsletter

Dowiedz się pierwszy o nowych przygodach!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelduck. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.